Landbouwschap wil maatregelen tegen goedkope appels uit Zuidelijk Halfrond D, Areaal aardappelen 5% lager; areaal snijmaïs opnieuw toegenomen G, Vervolg de maand augustus P.G.F vreest prijsdrukkend effekt op primeurs H et Landbouwschap vindt dat er binnen enkele weken een eind moet komen aan de import van goedkope appels uit landen op het Zuidelijk Halfrond. Appels uit met name Chili en Argentinië (meestal, aldus het Landbouwschap, van slechte kwaliteit) hebben de prijzen voor de Ne derlandse appels volledig in doen storten. Veel fruittelers dreigen hier door in ernstige financiële moeilijkheden te geraken. Vleesvee H, Kontróle Uit landbouwtelling 1981 blijkt: Import stoppen koude opfok algemeen moet worden toegepast. Als de warme opfok pro bleemloos verloopt, moet er niet veranderd worden. Andersligt het op bedrijven waar men met moei lijkheden te kampen heeft. Deze veehouders moeten niet afwijzend staan tegenover nieuwe moderne in zichten. Raadzaam is het om alvo rens tot de koude opfok over te gaan U deskundig te laten voorlichten om teleurstelling te voorkomen. Welke methode er wordt, toegepast, is min der belangrijk, essentieel is een goe- houden van stierkalveren. De min der gunstige kalverprijzen van afge lopen jaar hebben daar ongetwijfeld aan meegewerkt. Een nadeel voor de vleesproduktie is dat onze veerassen sterk in de mel- krichting zijn gefokt. Speciaal geldt dit voor de zwartbonten. Wat de MR Y-rassen betreft, ligt dit gunsti ger. De FH-rassen kunnen voor de vleesproduktie wel geschikte kalve ren voortbrengen, mits ze gekruisd worden met vleesrassenstieren. Voor de kruising komen koeien in aan- snijmais. Voor vleesstieren afmesten op ruw- voer/krachtvoerbasis zijn opfok, ontwikkeling en slachtrijp maken, 3 belangrijke facetten. Gestart moet worden met gezonde en goed ontwikkelde kalveren. Kunstmelk verstrekken volgens het voorschrift van de fabrikant is nood zakelijk. Vanaf 2 weken moet be gonnen wo'rdem met het bijvoeren van krachtvoer en ruwvoer. De hoe veelheid krachtvoer wordt geleide lijk opgevoerd tot 2 kg per dag. Een goede huisvesting is van groot belang voor de ontwikkeling van de kalveren. de verzorging, hygiëne en voldoende ventilatie zonder dat tocht optreedt. V an het geproduceerde rumdvlees is een groot percentage afkomstig van vrouwelijk rundvee. Een be langrijk deel wordt geleverd door uitstoot van de melkveestapel. Op de melkveehouderijbedrijven is er streeksgewijs animo voor het aan merking, waarvan de kalveren niet bestemd zijn voor vervanging of aanvulling van de veestapel. Kruisingskalveren hebben bewezen sneller te groeien en een betere slachtkwaliteit te leveren. Bij de rundvleesproduktie wordt de winst, naast de aan- en verkoopprij zen, voor een belangrijk deel be paald door de voederkosten per kg groei. Goed en passend ruwvoer verlaagt de krachtvoerkosten. Zeer geschikt voor dit doel is ingekuilde l oogwaardig ruwvoer met niet te veel hooi is gedurende de gehele mestperiode een vereiste. De laatste maanden wordt bij het afmesten, af hankelijk van het ruwvoerrantsoen, de krachtvoergift geoptimaliseerd tot maximaal 4 kg per dag. In het belang van de rentabiliteit is vanaf de opfok- periode tot het afleveren een gemid delde groei van 1.000 gram per dier per dag nodig. e Algemene Inspektie Dienst is het met de opvatting van het Land bouwschap niet eens waar wordt ge zegd dat het dikwijls om slechte kwaliteit appels gaat. "De appels uit Chili en Argentinië die dit jaar in ons land geïmporteerd zijn, zijn veel rij per (doorgeslagen) dan andere jaren. De Granny's (het belangrijkste im portras) die altijd groen op de markt worden aangeboden zijn daardoor nu geel maar dat doet aan de kwali teit op zich niets af, aldus een woordvoerder van de A.I.D. Mede omdat de konsument deze gele appel niet kent is de vraag ernaar ver achtergebleven bij andere jaren. Dat is volgens de heer Agina van het Produktschap voor Groenten en Fruit de belangrijkste verklaring voor de grote voorraden importap pels en de lage prijzen. "Prijzen die zeldzaam laag zijn en het nivo van de Europese appel hebben bereikt". De importeur slaat de Granny's vaak eerst op in de hoop er enige tijd later een betere prijs voor te kunnen maken. Deze hoop is evenwel nog steeds niet in vervulling gegaan en aangezien de appels al rijp het koelhuis in zijn gegaan, wordt de importeur sneller dan anders ge dwongen te ruimen en dan noodge dwongen tegen relatief zeer lage prijzen. Daarmee blijft tevens de prijs voor onze eigen appels uit koelhuizen op een veel te laag nivo hangen. aar het oordeel van het Land- Bij de knol- en wortelgewassen namen de arealen aardappelen af: de konsumptieaardappelen met 4.800 ha tot 97.400 ha (- 5%) en de fa brieksaardappelen met 4.500 ha tot 66.100 ha (- 6%). De oppervlakte suikerbieten nam toe met 9.000 ha tot 129.600 ha 7,5%). Dit o.m. blijkt uit de eerste voorlopige uitkomsten van de CBS-land- bouwtelling 1981. Deze hebben betrekking op akkerbouwgewassen en zaai-uien. In vergelijking met de definitieve uitkomsten van de land bouwtelling van het vorige jaar, geven deze enkele opvallende ontwik kelingen te zien. Granen Met uitzondering van wintergerst en haver namen de arealen graange wassen af. De oppervlakte winter tarwe nam met 8.600 ha af tot 119.500 ha (- 7%). Evenals voor gaande jaren daalde ook nu weer het areaal zomertarwe (- 13%). Het areaal wintergerst steeg met 1.600 ha tot 13.900 ha 13%). De opper vlakten zomergerst en rogge namen af; het areaal rogge is nu nog slechts 7.500 ha. De oppervlakte haver nam met 3.000 ha toe tot 21.100 ha 17%). Peulvruchten Het gewas groene erwten geeft ook dit jaar een toename te zien; het areaal is nu 2.900 ha 15%). De arealen van alle andere peulvruchten zijn afgenomen. Handelsgewassen Het areaal koolzaad is toegenomen met ruim 3.000 ha tot 11.000 ha 38%). De oppervlakte vlas nam met 1.200 ha af tot 2.900 ha (- 28%). Snijmaïs Het areaal snijmaïs is ook dit jaar uitgebreid. Zij het minder dan in voorgaande jaren. Het areaal is nu 143.700 ha. Dit betekent een uitbrei ding met ruim 4.500 ha (3%). In 1980 en 1979 bedroeg de uitbreiding 9%, resp. 8%. Graszaad Het areaal graszaad is gestegen met 900 ha tot 20.200 ha 5%). Zaai-uien De oppervlakte zaai-uien nam toe met 800 ha tot 11.700 ha 7%). bouwschap laat ook de kwaliteits- kontrole op de ingevoerde appels te wensen over. Bij minister Braks is er daarom op aangedrongen om deze kwaliteitscontrole in de toekomst niet te beperken tot groothandels huizen en detailhandel, maar ook uit te strekken tot de koelhuizen. De A.I.D. hierover:. "Aan de hand van jarenlang bestaande normen worden alle partijen op hun kwaliteit beoordeeld, ook de partijen die eerst in koelhuizen gaan. Bij deze kontróle worden, zo vertelde de AID-woord- voerder, nogal wat partijen gedek- lasseerd. Overigens niet veel meer dan andere jaren. Ook worden er wel partijen geheel afgekeurd. De im porteur kan deze partijen opnieuw laten sorteren. Loont dat de moeite niet dan kan zo'n partij weer geëx porteerd worden of verkocht aan de verwerkende industrie. Op grond van overrijpheid zijn dit jaar wat meer partijen gedeklasseerd dan an derejaren. Wel geeft hij toe dat van de in koel huizen opgeslagen appels niet alles wordt gekontroleerd. Hier vindt de kontróle bij gebrek aan personeel en tijd plaats met steekproeven. Het is dus inderdaad mogelijk dat partijen van minder goede kwaliteit hun tijdelijke opslagruimte verlaten zon der te zijn gekontroleerd. Naar schatting wordt ongeveer 20% van alle geïmporteerde appels eerst op geslagen. Een duidelijke verklaring voor het feit dat dit seizoen veel meer overrij pe appels worden geïmporteerd dan andere jaren heeft het Produktschap vooralsnog niet. Waarschijnlijk is de oogst in Chili wat verlaat op gang gekomen maar de indruk bestaat dat ook de exportkontróle in Chili dit jaar veel meer te wensen overlaat dan andere jaren. Verpakt in dozen worden de Granny's aangevoerd op pallets. r ezien de uiterst slechte prijzen die ons fruit opbrengt, heeft het Landbouwschap minister Braks ge vraagd om stappen te ondernemen waardoor de import van appels uit zg. Derde Landen in de EG per 8 augus tus a.s. onmogelijk wordt gemaakt. Mocht dit niet haalbaar zijn dan zou ons land zelf een z.g. konservatoire maatregel moeten treffen. Volgens de heer Agina is het zeer onwaarschijnlijk dat men in Brussel of in Den Haag maatregelen zal treffen om de importen te beperken of stop te zetten. De vrees van het Landbouwschap dat als er geen maatregelen worden getroffen de goedkope appels ook de prijs van de nieuwe oogst ongunstig zullen beïn vloeden is volgens hem bepaald ge grond: "De kans is groot dat de op brengsten van de primeurs behoor lijk tegen kunnen vallen. Later zal de prijs wel weer aantrekken vooral ook omdat de oogst 1981 kwantitatief gezien niet overvloedig is." Het Landbouwschap wijst er in het verzoek aan minister Braks om in te grijpen nog eens op dat de inkomens verwachtingen voor de fruittelers vanwege de kleine oogst in ons land toch al niet rooskleurig zijn. Ook het streven naar kwaliteitsverbetering van het Nederlands produkt zou door te lage opbrengsten kunnen worden verstoord. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10