Ij tJ 1979/1980 •T* KEN Rentabiliteit groenteteelt in de open grond over oogst Aanstelling kontaktpersonen bij fruitveilingen zojuist: verschenen Nieuwe appelrassen hebben de voorkeur Topdrukte in 't kleinfruit Koude douche! Jaarverslag 1980 STULM OUDE EN NIEUWE FRANSE APPELEN Eerste van oogst 1981 CVZ doet niet mee w/ Op ZUID-BEVELAND is de oogst van het kleinfruit in volle gang, ver schillende soorten, waaronder rode bessen zijn bijna allemaal geplukt. Het eerste en belangrijkste Rode bessenras Jonkheer van Tets was matig van kwaliteit met teveel ge scheurde bessen en op 't laatst zelfs te veel rotte besjes tussen de trossen. We kunnen dit euvel weer toe schrij ven aan een te lange natte periode. De laatste week is een start gemaakt met het ras Stanza en dit is aanmer kelijk beter van kwaliteit. Toch een ras wat steeds meer be kendheid krijgt in onze streek. De prijs, die betaald wordt voor de verse konsumptie is redelijk te noemen, maar niet echt goed. Dit kunnen we wel zeggen van de frambozen, met prijzen dik boven de 5,— per kilo. Hetzelfde euvel als bij de bessen, de kwaliteit liet in 't begin te wensen over. Dit verbetert echter snel, omdat we nu al een tijdje droog weer heb ben, met eigenlijk te weinig zonnige uren. Bij het hard fruit bestaan de werk zaamheden uit het dunnen van die rassen, waar het jonge hout te dik is Ofschoon in ons THOOLSE gebied, de overgrote meerderheid van de in woners van hun vakantie genieten, blijven traditiegetrouw, de agrariërs hun dagelijkse werk verrichten. Juist in de zomermaanden hoopt het werk zich meestal op, zodat er praktisch geen dag gemist kan worden. Er wordt al weer met oogsten be gonnen. Wanneer de oogst en de verdienste goed is geeft dit altijd veel voldoening. Als een koude douche komt het bij de meeste telers over, wanneer de prijzen door een over aanbod bij de veilingen, te hard on deruit gaan. Zo was vorige week het aardappelaanbod van 400-450 ton per dag, wel wat ruim groot, voor de toch wel goed bezette kopersbanken. Door het in ons gebied grote struk- tuur verval van de grond komt lang niet iedereen aan de gewenste pro- duktie. De vroegste leveranciers zijn echter wel goed aan hun trekken ge komen met een behoorlijke gelde lijke opbrengst. Dit geldt vooral voor de telers met eigen mechanisatie. Als gevolg van de zeer warme dagen de vorige week zijn vooral de vroege aardappelen hard achteruit gegaan. Veelal zal er van deze percelen geen topproduktie verwacht kunnen wor den. Zo zullen er dit jaar in ons ge bied meerdere gewassen zijn, die met een te hoge temperatuur vlug het loodje zullen leggen. Zo hier en daar hoort men ook van witschimmel in de zaaiuien, en dit is meestal voor het gewas funest. Wanneer tegenvallers in de produktie zich wat ophopen, hetzij door ziekte in het gewas, of door onrendabele prijzen, dan is dit een teleurstelling voor de teler. Tegenvallers moet men niet teveel kort achter elkaar krijgen, en onge wild komt men dan vlug in een wat defaitistische stemming. Niets is echter funester voor een bedrijf, dan wanneer men geen perspektief meer ziet. Ieder voor zich dient altijd goed na te gaan waar nog kansen liggen, hetzij met intensieve teelten, of met uitbreiding van de glasteelt. Voor de ondernemer die zich wil handhaven, is er nog nooit iets van zelf aankomen waaien; meestal moet er voor geknokt worden. Ondanks het feit dat gespecialiseerde bedrijven het goedkoopst kunnen produceren, loopt men daar altijd het gevaar, dat men te weinig poten onder z'n tafel heeft. Het wat meer gemengde bedrijf zit meestal wat veiliger, omdat wan neer het soms van links niet wil, rechts de rentabiliteit wel weer wat in evenwicht brengt. bezet met vruchtjes. De groei van deze vruchten is later ingezet en ze kunnen toch echt niet te dik hangen omdat ze anders de gewenste maat niet zullen bereiken. Het dunnen gaat gelukkig tamelijk snel, omdat er binnen in de boom weinig of niets te dunnen valt. Wanneer u percelen hebt, waaronder Golden Delicious, die vrij dik han gen, breekt nu de tijd aan om een overbemesting toe te dienen, zeker niet meer dan 50 tot 80 kg zuivere stikstof per ha. De percelen Cox en Goudreinetten die te dun hangen, regelmatig spuiten met kalksalpeter om stip te voorkomen. Import De kranten en t.v. melden ons de grote hoeveelheden import fruit, die vooral via Rotterdam ons land over spoelen en dan meestal nog van zeer slechte kwaliteit Hopelijk is de boel opgeruimd, voordat onze zomerras- sen op de markt verschijnen, maar de strop ondervinden velen nu al omdat de Golden uit de Scrub-cellen dump-prijzen opbrengen. We kunnen er lang en breed over praten. Overal, tot in Brussel toe, is geprobeerd de import van appels uit het Zuidelijk halfrond te beperken, echter het omgekeerde is geschied. We worden er mee overspoeld. Wij als telers kunnen alleen de konsu- ment vragen, eet Hollandse appels, ze zijn meestal goedkoper en zeker zo goed van smaak. Onze instanties kunnen dan op z'n minst eind juli en aug/sept een doelgerichte reklame voeren via t.v. en pers, gezien de bij drage aan 't produktschap van ons fruittelers moet dit haalbaar zijn. De oogst van kleinfruit is momenteel in volle gang. Bij frambozen loont het zeker! De bedrijven met groenteteelt in de open grond hadden in Nederland gemiddeld een verlies van 30.830,- dat is -18% van de kosten. Van de deelnemende bedrijven had 12% een positief resultaat. Het aandeel van deze 12% winstgevende bedrijven in de totale produktie- waarde was 23%. De arbeidsopbrengst - bestaande uit het ondernemersoverschot en de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer - be droeg gemiddeld 21.260,— per ondernemer. Het ondernemersinko men per ondernemer - de arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van berekende en betaalde rente en de rentesubsidie - was gemiddeld 28300,- Het totaalinkomen - ondernemer sinkomen vermeerderd met de bere kende vergoeding voor de hande narbeid van de gezinsleden, alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg gemiddeld 46.650,— per ondernemer. De ge zinsbestedingen waren gemiddeld 43.500,— waarvan 10.380,— aan belastingen en premies volks verzekeringen. De besparingen be droegen derhalve 3.150,— peron- Smaaktest op ministerie van Landbouw De nieuwe appelrassen doen het zeer goed. Dat is de konklusie die nu reeds kan worden getrokken uit de tweede smaaktest die begin april op het ministerie van landbouw is ge houden. Hoewel de gegevens met behulp van de computer nog verder uitgewerkt worden, heeft een eerste analyse toch al enkele opvallende resultaten op geleverd. Gedurende een week hebben meer dan 170 medewerkers van het Mi nisterie een beoordeling gegeven over een zestal appelrassen. De ap pelrassen, welke steeds in paren van 2 werden getest, waren resp. Lomb- arts Calville, Gloster, Winston, Jo nagold, Granny Smith (Franse) en Golden Delicious. De beoordelingscijfers voor de 6 bij deze smaaktest betrokken appelras sen zijn: dernemer, dat is 7% van het totaal inkomen. Per bedrijf kwam 39.270,— aan financieringsmiddelen ter beschik king (waarvan 13,740,— door toe name van het vreemde vermogen). Deze middelen werden als volgt ge bruikt: Bruto-investeringen in duurzame produktiemiddelen 21.800,— Investeringen en beleggingen buiten het bedrijf 5.310, Mutaties in veldinventaris e.d. 760,- Mutaties in vorderingen en geld middelen 11.400, Totaal 39.270,- Gemid. Perc. cijfer onv. Jonagold 7.6 9% Gloster 7.0 19% Granny Smith 7.0 23% Golden Delic. 5.8 34% Lombarts Calv. 5.8 35% Winston 5.6 44% Jonagold skoort opnieuw, evenals bij de smaaktest in november erg hoog, terwijl ook het nieuwe ras Gloster, evenals de Granny Smith, een goede waardering krijgen. Golden Deli cious, Winston en Lombarts ontlo pen elkaar weinig en worden alle 3 als iets minder beoordeeld. Het per centage onvoldoende waarderingen laat nog eens zien dat de Jonagold er duidelijk uitspringt. Tevens is te zien dat er hierin wel enig verschil is tus sen Granny Smith en Gloster. In onderstaande tabel is verder weergegeven de verdeling van de voorkeur bij aanbieding van de ap pel in paren: De totale bezittingen van de onder nemers van de opengrondsgroente bedrijven bedroegen 560.460,— per bedrijf. Deze bezittingen waren per 31 december 1979 met gemid deld 466.580,— eigen vermogen gefinancierd. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 12,50 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Ekonomisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Mededeling No. 241") Onlangs verscheen het jaarverslag 1980 van de Stichting tot Uitvoering van landbouwmaatregelen De STULM is een instelling, die is belast met de medewerking aan de voorbereiding en de uitvoering van landbouwmaatregelen. Zij verricht werkzaamheden in opdracht van zo wel het ministerie van landbouw en visserij als van andere instellingen en diensten zoals Centraal Bureau voor de Statistiek, Landbouwschap en Produktschappen. In het verslag wordt ruim aandacht geschonken aan de diverse taken waarmee de STULM zich bezig houdt. Naast vermelding van een aantal regelmatig terugkerende acti viteiten (zoals landbouwtelling, Identificatieen Registratieregeling voor varkens en diverse enquêtes en tellingen), wordt ook melding ge maakt van enige nieuwe activiteiten. In dit verband kunnen worden ge noemd de inzamelingsactie van landbouwbestrijdingsmiddelen en de medewerking aan een aantal nieuwe bijdrageregelingen, o.a. de regelingen op het terrein van de energiebesparing (energieschermen, gevelisolatie en rendementsverbete ring aardgas). Nu de eerste Franse appelen van de oogst 1981 al aangevoerd worden, geeft de Franse telersvereniging AF- COFEL - in tegenstelling tot andere jaren - nog een cijfer voor de appel- voorraad per 1 juli. Op die datum werd er in Frankrijk nog 36.200 ton appelen bewaard. Op enkele hon derden tonnen na bestond de voor raad uit Golden Delicious. Zowel in het Loiredal, als in Aquitaine en ook Midi-Pyrénées lag nog ongeveer 10.000 ton opgeslagen. In de maand juni is er een hoeveelheid van 58.500 ton appelen geruimd, waarvan bijna 35.000 ton werd geëxporteerd. Vorig jaar werd er rond 1 juli vrijwel niets meer bewaard. Twee jaar gele den wel; toen werd er nadien nl. nog een behoorlijk kwantum (20.000 ton) appelen van de oude oogst geëxpor teerd. De export van de appelen van oogst 1981 zal niet lang meer op zich laten wachten. De eerste worden nl. in Zuid-Frankrijk al geplukt. Op de te- lersmarkten te Cavaillon, Carpentras en Chateaurenard worden de laatste dagen al enkele tientallen tonnen nieuwe oogst appelen verhandeld. Het betreft de rassen Cardinal, Vesta Bella en Jersey Mac die voor ca. 1,50 per kg van de hand gaan. Lom Gloster Wins Jona Gran Golden bart ton gold ny Lombart X 26 35 28 22 51 Gloster 74 X 79 33 44 73 Winston 65 21 X 13 36 41 Jonagold 72 67 87 X 63 84 Granny 78 56 64 37 X 50 Golden 49 27 59 16 50 X Het ministerie van landbouw heeft besloten tot het verlenen van een experimentele tijdelijke bijdrage voor de aanstelling van kontaktper sonen (zgn. fieldmen) bij fruitveilingen. Gedurende drie jaar zal een subsidie verstrekt worden in de loonkosten van resp. 60, 40 en 20%, waarbij het aantal "fieldmen" is vastgesteld op maximaal 7. De fruitveilingen in Zeeland hebben besloten van deze regeling geen gebruik te maken. Volgens een woordvoerder van de CVZ zijn de nu bestaande kontakten tussen de veilingen en de fruittelers goed en de aanstelling van een aparte persoon daarvoor is daarom niet noodzake lijk. Horizontaal is te lezen hoe vaak aan de appel de voorkeur wordt gegeven wanneer hij samen met de appel bovenaan de tabel wordt aangebo den. Zo geven 26 van de 100 perso nen aan Lombart de voorkeur wan neer hij samen met een Gloster wordt aangeboden en 35 van de 100 personen aan Lombart de voorkeur als gekozen kan worden tussen Lombart en Winston. De tabel laat zien dat bij rechtstreeks vergelijken opnieuw een duidelijke voorkeur bestaat voor de Jonagold. (Bij keuze tussen Jonagold en Win ston kiezen zelfs 87 van de 100 men sen voor Jonagold). Ook de Granny Smith en de Gloster worden vaak gekozen. Opvallend is verder dat ondanks dat Granny Smith een ho gere waardering krijgt dan Golden Delicious, bij rechtstreeks vergelij ken even vaak voor de Granny als voor de Golden worden gekozen. Wat hier de achtergronden van zijn moet nog blijken wanneer de resul taten verder verwerkt zijn. We zullen u daar in de loop van de zomer nader over informeren. Bovendien komt zo'n kontaktper- soon na verloop van een drietal jaren geheel voor rekening van de veilin gen en deze kostenpost is niet ver antwoord temeer daar de kontakten binnen het huidige systeem goed zijn. Wel zal de CVZ kontakten on derhouden met andere veilingen in het land over de ervaringen van de kontaktpersonen. De belangrijkste taken van deze zgn. fieldmen zullen zijn: het bevorderen van de kontakten tussen de veiling en de fruittelers; het adviseren over be waring en afzet; het zorgen voor meer en betere gegevens over hoe veelheden fruit, koelkapaciteit op de bedrijven, enz. Voor het goed kunnen vervullen van deze taken is het noodzakelijk dat de veilingen een voldoende beschik kingsmacht over het fruit hebben. Dit is moeilijk uit te drukken in een percentage, maar moet praktisch aantoonbaar zijn of in ieder geval aannemelijk gemaakt kunnen wor den. Op de veiling moet daarnaast ook een voldoende koncentratie van het aanbod plaatsvinden. Het werkterrein van de "fieldmen" zal in grote lijnen in overeenstem ming moeten zijn met de taakom schrijving zoals deze door het Land bouwschap en het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is opge steld. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9