IMieuws uit; Brussel STEUN VOOR BIJENHOUDERS m m tm K m tm mrussBA km Linkse Franse regering wil ander landbouwbeleid D at zijn de meest opmerkelijke programpunten van de nieuwe Franse minister van Landbouw, me vrouw Edith Cresson. Voor de Franse kamers van Landbouw sprak de mi nister over een nieuw landbouwbe leid. "De inkomens dienen te verbe teren evenals de levensomstandighe den op het platteland. De inkomens ongelijkheid moet kleiner worden, het gezinsbedrijf meer gesteund. Zo dat een uittocht van mensen uit de landbouw vermindert. Dat alles dient te passen in een globale span ning van de overheid", aldus minis ter Cresson. "W ie ben ik eigenlijk?" Met deze vraag heeft minister Cresson zich in haar eerste redevoering tot de agra rische bevolking gericht. Zij studeer de aardrijkskunde en deed onder zoek naar het dagelijks leven van de boerin in Frankrijk. Als minister de buteerde zij in Aix-les-Bains voor de nationale organisatie van jonge agrariërs. "Zij die zeggen dat een vrouw geen landbouwminister kan zijn, dat zijn voor mij voorhistorische monsters", aldus de minister. T enslotte de hulp aan jonge on dernemers. Men wijst er ons op dat de Franse regering hier bezig is een soort van vestigingsbeleid in te voe ren. Zowel zij die te kleine bedrijven overnemen, als die het wat groot aanpakken, vallen buiten de dota ties. Ook worden hier diploma's en beroepservaring verlangd. Dat was trouwens bij de vorige regering al zo. Het verschil is nu dat de regering rond Mitterand zelfs ronduit vijan dig staat tegenover de grote land bouwbedrijven. Men hamert sterk op het gezinsbedrijf dat zichzelf moet kunnen bedruipen. Zowel het prijsbeleid voor de Europese pro dukten als de richting van de hulp aan jonge bekwame ondernemers draaien aldus in de nieuwe Franse Voorhistorisch monster? Grondpolitiek Jonge ondermemers Sympatie voor Europese eenheid iets teruggelopen Grondpolitiek en gezinsbedrijf centraal Jan Werts/Parijs De oprichting van plaatselijke grondbanken die de overname moe ten vergemakkelijken; Het beperken van de prijsgaranties tot een bepaald kwantum per boerderij; Een aanzienlijke uitbreiding van de financiële hulp aan jonge agra riërs; Een gezamenlijke aktie om de Franse invoer van landbouwproduk- ten af te remmen en tegelijk de uitvoer te stimuleren. Het is voor het eerst dat in Europa een vrouw landbouwminister werd. Een rossige Parijse dame: de minis ter van de boeren, zo schreef de landbouwredakteur van het Franse dagblad Le Monde na haar benoe ming spottend. Voor het eerst ook gaat een koalitie van socialisten en kommunisten een EEG-land bestu ren. Frankrijk nog wel, het hart van de Europese Gemeemschap. De ver andering van beleid in Parijs is in juni en juli in Luxemburg en Brussel al bij diverse ministerraden merk baar geweest. Om echter in het hol van de leeuw te onderzoeken wat er ginds aan de hand is, waren we in de Franse hoofdstad. Daar presenteerde mi nister-president Mauroy vorige week het parlement immers zijn program ma. De landbouwparagraaf is bij zonder vaag. Dat stemt overeen met wat waarnemers in Parijs ons eerder al voorspelden. "De nieuwe Franse regering is er nog niet uit wat de landbouwpolitiek betreft. De pro- grampumten van de socialisten lig gen nog lang niet in duidelijke voor stellen vast. De centrale Franse landbouworganisatie FNSEA geeft minister Cresson het voordeel van de twijfel. Op het congres van de orga nisatie van jonge agrariërs waar zij debuteerde, kreeg ze wel een flink applaus. Maar ook daar was achter docht merkbaar", aldus een waarne mer in Parijs. "De Franse landbouw kan nog flink uitbreiden en dat om verschillende redenen. De eerste is de rijkdom van ons land. Het beslaat een derde van. de Europese Gemeenschap. Maar wij leveren slechts minder dan een kwart van de Europese landbouw- produktie. Er liggen dus nog gewel dige mogelijkheden tot uitbreiding", zo begon premier Mauroy zijn be toog over de landbouw in de rege ringsverklaring. Hij ziet (typisch Frans) een geweldige taak weggelegd voor de Franse boeren en tuinders als leveranciers aan de hongerende bevolking elders. Onrustbarend is bovendien de voorbije jaren de toe name van buitenlandse voedings middelen op de Franse tafel geweest. "Wij moeten de binnenlandse markt hier thuis heroveren". Mauroy zei daar nog wel bij dat de EG-regels daarbij strikt gerespekteerd zullen worden. Wel waarschuwde hij zowel de Verenigde Staten als Japan. Zou den die landen praktijken toepassen die Parijs niet bevallen, dan slaat men even hard terug. De gezamenlijke landbouworgani saties zijn inmiddels ook al ontvan gen door president Mitterand. Vol gens hun aanvoerder Francois Guil- laume was het gesprek in het Elysee (ambtswoning) "open, eerlijk en grondig". Mitterand kondigde aan dat de Financiële steun die jonge boeren en tuinders bij overname van een bedrijf kunnen krijgen, verdub beld zou worden. Hij verklaarde verdei dat hij eraan vasthoudt om regionale grondkamers op te richten. Zij zette vervolgens uiteen waarom het huidige Europese prijsbeleid volgens haar niet deugt. "Gelijke opbrengstprijzen voor alle boeren en voor iedere hoeveelheid, dat kan nooit tot een redelijke beloning lei den". Zij wil de garanties voor melk, vlees, enz. dus per bedrijf tot een be paalde hoeveelheid gaan beperken. Wie meer produceert zou dat moeten doen tegen bijvoorbeeld de wereld marktprijs die meestal veel lager ligt. Mevrouw Cresson wil de prijzen be halve per bedrijf ook nog per streek laten variëren. Zij wenst aldus ook het voortdurend opjagen naar ver dergaande produktiviteit van het agrarisch bedrijf wat af te zwakken. Deze ideeën zijn afkomstig van de Franse oud-minister van Landbouw Edgar Pisani, door president Mitte rand inmiddels benoemd tot EG- kommisaris in Brussel. Hij meent dat de overschotten vanzelf vermin deren wanneer de ondernemers niet langer onbeperkt landbouwproduk- ten kunnen produceren die via in terventie (overheidsaankoop) uit de markt genomen moeten worden. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat zulk een waarlijk fundamentele verandering van het landbouwbeleid alleen in Frankrijk doorgevoerd kan worden. Zo men dat in Parijs al zou wensen. Want Franse boeren willen hun produktie alleen matigen wan neer ook de andere landen meedoen, zo hebben ze al laten horen. Me vrouw Cresson zal dus moeten pro beren op dit punt haar kollega's in de Europese Ministerraad te overtui gen. Dat zal bepaald niet meevallen. Zoals gemeld heeft onlangs de Ne derlandse kommissaris Andriessen in een opmerkelijke toespraak voor het parlement in Straatsburg eveneens gepleit voor een beperking van de garanties. Die gedachte is inmiddels voor de Europese Commissie in een officieel voorstel aan de tien rege ringen neergelegd. Nu is Andriessen allesbehalve een socialist. Hij wil ook zeker niet de contingentering (pro- duktiebeheersing) per agrarisch be drijf waarvoor de Franse minister pleit. Maar de wind in Brussel waait momenteel wel in een richting die gaat naar een betere beheersing van de produktie. Eigenlijk is dat al se dert eind vorig jaar toen landbouw- kommissaris Gundelach officieel voorstelde om de financiële mede verantwoordelijkheid van de produ cent tot één van de dogma's van het Europese beleid te verheffen. Je zou dus kunnen konkluderen dat de ge dachten van de nieuwe Franse rege ring de kant opgaan die ook Brussel en Straatsburg (parlement) wensen. Maar dat de uitwerking van de Franse gedachten nogal afwijkt van de Europese ideeën en zeker ook niet past bij de Nederlandse optiek. oor de grondpolitiek heeft de so- cialistisch-kommunistische regering van Frankrijk de handen vrij. Dit hoort namelijk tot het landbouw- struktuurbeleid wat ieder land gro tendeels los van Brussel ontwikkelt. Bij de landbouworganisaties staat men wantrouwend tegenover het idee om de spekulatie in grond uit te bannen via tussenkomst van de overheid. Dat zou later op een krui pende vorm van nationalisatie kun nen uitdraaien, aldus waarnemers in Parijs. Minister Cresson heeft in middels verzekerd dat zulks niet de bedoeling is. Grond is in Frankrijk lang niet zo duur als bij ons. Juist vorige week publiceerde men hier gegevens over de afgelopen twee jaar. Daaruit blijkt een relatieve da ling van de prijzen die inmiddels op ongeveer 10.000,— per ha liggen maar van streek tot streek zeer ver schillen. Opmerkelijk in het optreden van mevrouw Cresson is haar pleidooi voor prijsmatiging. De Fransen had den in Brussel de voorbije jaren juist zo hard aangedrongen op forse ver hogingen van de garantieprijzen voor de diverse produkten. Dit jaar moest het minstens tien procent worden, zo had president Giscard d'Estaing al gedikteerd voordat de landbouwministers in Brussel bijeen waren. Die koers lijkt nu na de ne derlaag van Giscard verlegd. Hier spoort de nieuwe regering wél zuiver met de gedachten van zowel de Eu ropese Commissie als de meerder heid van het Europees Parlement. Ook zij hebben onlangs voorgesteld om bij het bepalen van interventie- en andere prijsniveaus de prijzen op de wereldmarkt meer in het oog te houden. In Parijs wees men er ons in bevoegde kring op dat de Franse graan- en bietenteler het ook met wat lagere Europese prijzen wel zal rooi en. Dit o.a. omdat loon- en grond- kosten hier zo veel lager liggen. Dit geldt dan met name in de betere landbouwgebieden. verwacht de akkerbouwkommissie weinig heil van het Brusselse idee om straks bij inschrijving een denatura- tiepremie voor een hoeveelheid bak- tarwe te geven; alleen met een inle vering is de gestelde (referentie)prijs waar te maken en dat is broodnodig! Hoe denken de Europeanen over de ontwikkeling van de samenwerking tussen de lidstaten van de Gemeen schap? Is er in de voorbije twaalf maanden sprake geweest van voor uitgang of achteruitgang? Duidelijk is, dat in veel landen niet positief wordt gedacht over de in vloed van de Gemeenschap op de landbouw. Een nadere uitwerking van de gegevens leert, dat alleen in Denemarken en Ierland voorname lijk positief wordt geoordeeld hier over, waar achtereenvolgens 24 en 23 percent van de bevolking zeer goede effekten op de landbouw ziet. In verband hiermee is ook gëvraagd, of men van mening is, dat de Ge meenschap te veel geld en tijd be steedt aan de landbouw en te weinig aan andere aktiviteiten. In Neder land is vijftien percent van de men sen 't met die opinie van harte eens verhoudingen uit op een duidelijke versterking van de positie van dat gezinsbedrijf. Tenslotte alles overziende wat zich in parijs nu aandient, valt ons op dat het veelal gedachten zijn zoals die in Nederlandse PvdA-kringen ook leven. Zowel Voortman (Tweede Kamer) als Woltjer (Europees Par lement) verdedigen immers al jaren beperkte prijsgaranties, kontingente- ring van de produktie en regionale grondkamers. Tot op heden kregen zij nooit veel steun van andere grote politieke partijen. In het Europees ministeriëel gezelschap in Brussel zat tot nu toe helemaal niemand op die üjn. We moeten uiteraard afwachten hoe minister Cresson in de minister raad uit de veren zal komen. Alles wijst erop dat zij daar een nieuw ge luid laat klinken. is die kommissie erop tegen om bij de aardappelen in de modelvoorwaarden teler-kollekteur de schurft-eisen te verzwaren; de ingangsdatum mag van haar 1 i.p.v. 15 september worden; heeft de akkerbouwkommissie geen bezwaar tegen opheffing van de hier en daar nog bestaande verboden van de teelt van wintergerst; heeft diezelfde kommissie moeite met het bij wijziging van de Zaaizaad- en Plantgoedwet onzeker maken van goede voorschriften inzake land bouwgewassen: de bindende rassen- lijst en eigen kuituurwaardeonder zoek moeten blijven; geen kwekers recht voor ander dan teeltmateriaal; wel zou een advieskollege voor ver goedingen en licenties dienstig zijn. en 'in het Verenigd Koninkrijk, Griekenland en Ierland drieëntwin tig percent. Achttien percent van de Nederlanders is het helemaal niet eens met die mening; vijf percent van de Duitsers evenmin. Van de Nederlanders vind 76 percent het een goede zaak om bij de Ge meenschap te horen. Heel anders denken de Britten erover, waar slechts 24 percent het lidmaatschap een goede zaak acht. Van de Neder landers zou 51 percent het verdrietig vinden als men de Gemeenschap zou verlaten; in het Verenigd Koninkrijk denkt slechts 21 percent er zo over. Van de Nederlanders zou 34 percent zich in dit geval onverschillig opstel len en van de Britten negenentwintig percent. Gemiddeld in de Gemeenschap vindt de helft van de inwoners het een goede zaak bij de EG te horen; een kwart van de mensen maakt het niets uit en zeventien percent is er ronduit tegen. Zevenendertig per cent van de EG-inwoners zou het erg spijtig vinden de EG te moeten ver-_ laten; één percent minder staat er onverschillig tegenover; zestien pro cent zou zich opgelucht Voelen en elf percent wist geen antwoord op deze vraag. Over de jaren heen zijn nogal wat schommelingen opgetreden wat be treft de mening of het EG-lidmaat- schap een goede dan wel een slechte zaak is, zoals blijkt uit de cijfers voor Nederland en de EG als geheel. Het is een traditie om bij de baro meter te onderzoeken, hoe de bevol king denkt over het invoeren van een EG-paspoort, dat het nationale pas poort zou vervangen. In de Ge meenschap als geheel is 63 percent van de ondervraagden daarvóór en 23 percent tegen. Het meest positief tegenover dat paspoort staan de Grieken en de Italianen; de meeste tegenstand ertegen leeft in het Ver enigd Koninkrijk en Denemarken. In Nederland is veertig percent er zonder meer vóór en nog eens dertig percent tamelijk voor. Uitgesproken tegen is slechts elf percent van de Nederlanders. (Europa van Morgen) 5 Bijenhouders kunnen voor het verkoopseizoen 1981/198 in aanmerking komen voor financiële steun o.m. ter verhoging van de honingproduktie. Zij moeten dan voor 15 juli a.s. een aanvraag indienen bij een erkende organisatie van bijenhouders. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft 7 juli j.l. vijf organisa ties erkend; de Algemene Neder landse Imkersvereniging (Leeuwar den), de Bond van Bijenhouders NCB (Tilburg), de Bond van Imkers van de LLTB (Grubbenvorst), de Bond van Imkers (Arnhem) en de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland (Wagenin- gen). Deze organisaties ontvangen steun per verkoopseizoen op basis van het aantal korven en kasten dat door de bijenhouders, zowel leden als niet-leden, bij hen wordt aange meld. Zij moeten de steun voor het verkoopseizoen 1981/1982 vóór 1 augustus 1981 aanvragen bij de Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen (STULM). De beschikking tot uitvoering van een steunregeling voor de bijenhou- derij heeft minister ir. G. Braks vast gesteld voor de verkoopseizoenen 1981 tot en met 1984. De basis is een EEG-verordening. Naar de doelstel ling kan steun worden verleend aan zowel programma's ter verbetering van de struktuur van de bijenteelt als aan het beschikbaar stellen tegen verlaagde prijs van wintervoeding voor de bijen. Bijenhouders die voor het seizoen 1981/1982 gebruik willen maken van de uit deze steunregeling voortvloei ende voordelen dienen vóór 15 juli a.s. bij de erkende organisaties een opgave te doen van het aantal korven of kasten dat gedurende het seizoen 1981/1982 op regelmatige wijze wordt gehouden. De bijdrage be draagt ongeveer 2,80 per korf of kast. De beweging om West-Europa tot eenheid te brengen heeft in de Europese Gemeenschap de sympatie van 69 percent van de bevolking, zo blijkt uit de juist verschenen Euro-barometer, de regelmatig terugkerende opiniepeiling die de Europese Kommissie laat uitvoeren. De jongste cijfers dateren van april 1981. In oktober 1980 was 72 percent van de EG-bevolking voor de eenheidsbewe ging. In Nederland was verleden jaar 79 percent van de inwoners voor de eenwording en in april jongstleden tachtig percent. De minste voorstanders zijn te vinden in België (60 percent), Denemarken (46 percent), Ierland (59 percent), het Ver enigd Koninkrijk (52 percent) en Griekenland (60 percent). I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5