"Instabiel suikerregime veroorzaakt te grote schommelingen in bietenprijzen' Stand van de landbouwgewassen in het algemeen goed D e voor de komende vijf jaren vastgestelde suikerregeling overziende, kom ik tot de konklusie dat wij ernstig rekening moeten houden met van jaar tot jaar té grote schommelingen in bietenprijzen en areaal en als gevolg daarvan het boereninkomen en de fabrieksbezetting". Het stabiliserende element van het thans verlaten suikerregime zal worden gemist. G rootste zorgen baren hem de fi nanciering van de nieuwe suikerre geling. "Niet alleen is nu alle gepro duceerde suiker, dus ook met de konsumptie overeenkomende basis- hoeveelheid aan een produktiehef- fing- van 2% onderworpen, maar is ook voor de tot nu toe tot 30% geli miteerde produktieheffing op B- suiker, zij het voor het eerst voor het seizoen 1982/83, het maximum aan merkelijk verhoogd tot 39,5%. Tenslotte worden eventuele negatie ve saldi aan het eind van elk ver koopseizoen naar het volgende overgeboekt. Het geheel overziende zei hij, er geen begrip voor op te D, T.a.v. het exportbeleid achtte hij het niet akseptabel dat de kosten van dit beleid geheel voor rekening van teler en industrie komen, terwijl dit bedrijfsleven geen enkele invloed heeft op dat exportbeleid. "Ik wil dan ook met nadruk ervoor pleiten de te lers en de industrie te betrekken bij het thans alleen door de Kommissie gevoerde exportbeleid, daarin gead viseerd door het Beheerskomité, Im mers, de gevolgen van de ontwikke lingen op de wereldmarkt komen op het boerenerf en de EG onthoudt ons een waakhond". Waarom per 1 juli de suikerprijs verhoogd" Voorzitter K.C. van Kempen van C.I.B.E.: Financiering Exportbeleid PROEFTUIN HERBOUWD MET SUBSIDIE VAN EOGFL Dit betoogde drs. K.C. van Kempen die ên als voorzitter van C.I.B.E. (de Europese organisatie van bietentelers), èn als praktiserende ak kerbouwer in Winzburg (W.DId.) een inleiding heeft gehouden over "De suikerindustrie in de Europese gemeenschap". e stabilisatie van de suikermarkt wordt ondergraven door een aantal ontwikkelingen. De heer van Kem pen wees in dit verband op de uitvoer van suiker uit de A.C.P.-landen. ("Deze importen hangen nog steeds als een donkere wolk boven het E.G.-suikerbeleid") en op het kon- kurrerend produkt glucose dat met andere zetmeelzoetstoffen'suiker in toenemende mate verdringt. Hij he kelde in dit verband de op kunstma tige wijze verkregen lagere aanbie- dfngsprijs van zetmeelzoetstoffen: "De restitutie die hier wordt toege kend uit konkurrentieoverwegingen met de petro-chemische industrie is tevens konkurrerend voor de sui ker". De voorzitter van de C.I.B.E. zette ook de belangrijkste bezwaren tegen de pas gepubliceerde suiker- marktordening uiteen. Ten sterkste keerde hij zich tegen het aan fabri kanten toekennen van produktie- quota van isoglucose. Hiermede worden volgens de heer van Kempen uitsluitend industriële belangen ge diend en niet of nauwelijks die van konsument of van de europese land bouw. "In de huidige situatie moeten alle krachten worden gemobiliseerd om verdere uitbreiding van isoglu- cosequota te voorkomen", zo zei hij. kunnen brengen dat alleen voor de suikerproducenten en bietentelers de financiële lasten zo ernstig worden verzwaard: "Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken, dat aan de sui- kersektor een "voortrekkersrol" is toegedacht, hetgeen heeft geresul teerd in een praktisch volledige zelf financiering, terwijl in andere sekto ren, die de EEG toch voor aanzien lijk hogere uitgaven plaatsen, van geen zelffinanciering sprake is". Be treurenswaardig noemde hij het dat de Ministers van Landbouw er niet in zijn geslaagd om de 2% op A- en B-suiker nog verder te verlagen dan- wel een konsequente prijsaanpassing voor suiker te bereiken. Van Kempen: "Voor de suiker zijn de stabiliserende- en vangnet-funk- tie verdwenen, vooral omdat elders in de landbouw onvoldoende orde op zaken is gesteld. De door de EG- kommissie ontwikkelde gedachten over het toekomstig landbouwbeleid, welke onlangs zijn gepresenteerd, kunnen in dit verband niet anders dan als zeer zorgwekkend worden gekwalificeerd. Immers, de EG- kommissie neemt zich voor om door middel van zeer matige prijsverho gingen een zo snel mogelijke terug keer naar het wereldmarktprijsni veau te bewerkstelligen. Het moet ieder duidelijk zijn dat indien deze Tijdens het halfjaarlijks overleg met de Minister van Ekonomische Zaken heeft het Konsumenten Kontakt zijn oordeel gegeven over de recente suikerprijsverhoging. Uit de daarover verschenen pers- publikaties, zo melden Suiker Unie en C.S.M., kan worden ge- konkludeerd dat er enig misver stand bestaat over de wijze waar op de verhoging van de suikerprijs tot stand is gekomen. Gedurende de dertien jaar dat de E.E.G.-suikerregeling bestaat, stelt de E.E.G.-Ministerraad jaarlijks de prijzen vast voor sui ker en suikerbieten die per 1 juli in werking treden. Met deze prijsvaststelling wordt beoogd de kosten te dekken die gedurende een heel jaar zowel voor de telers als door suikerproducerende in dustrie worden gemaakt. Het gaat daarbij niet om de kosten van het komende jaar, maar vooral om de kostenontwikkeling uit het verle den in de E.E.G. die door de hui dige prijsverhoging overigens maar ten dele wordt gedekt. Op grond van het feit dat de sui kerbieten gedurende een circa drie maanden durende kampag- ne tot suiker worden verwerkt, mag vanzelfsprekend niet wor den gekonkludeerd dat alleen in die maanden kosten worden ge maakt. De akkerbouwer maakt in het najaar het land gereed, in het voorjaar begint de uitzaai en tot september/oktober wordt het ge was verzorgd. Buiten de kampagne wordt door de industrie suiker bewerkt, ver pakt en gedistribueerd en worden installaties gerepareerd of ver nieuwd. Kortom, het gehele jaar door worden telers en industrie met kosten gekonfronteerd, daaruit blijkt dat het moment waarop de prijzen worden vastgesteld en het tijdstip van de kampagne niets met elkaar te maken hebben. Overigens vinden suikerprijsver hogingen plaats na overleg met het Ministerie van Ekonomische Zaken. plannen worden doorgevoerd, het EEG-landbouwbeleid fundamenteel te gronde wordt gericht, aldus de heer Van Kempen. Hij besloot met op te merken dat het voor de landbouw van het grootste belang is om door integratie van het verbrokkelde nationale, sociale, ekonomische en fiskale beleid de totstandkoming van een waarachtig EG-beleid te bevorderen. "Alleen op deze wijze kan de in standhouding van de boerenbedrij ven als belangrijke en waardevolle hoeksteen van het maatschappelijk bestel worden gewaarborgd". Een ander belangrijk aspekt voor onze bietenteelt is dat gestreefd blijft worden naar toenemende produkti- viteit van teelt en verwerking, terwijl intensief onderzoek naar het terug- De heer K.C. v. Kempen. lopen van de konsumptie eveneens noodzakelijk is. Op 19 juni jongstleden heeft Ir. F.N. Sikkes, lid van het kollege van Ge deputeerde Staten in Utrecht, belast met landbouwzaken, de geheel ver nieuwde proeftuin te Vleuten geo pend. De herbouw van de proeftuin is ondermeer mogelijk geworden door een subsidie van 277.000,— uit het Europese Oriëntatie en Ga rantiefonds voor de Landbouw (EOGFL). De totale vernieuwing die bijna 1,5 miljoen gulden gekost heeft, is ver der gefinancierd door bijdragen van de centrale overheid (ruim acht ton), de lagere overheden (bijna een ton) en het bedrijfsleven (drie ton). De bijdrage uit Brussel was niet al leen belangrijk vanwege de omvang, maar ook omdat deze de andere geldschieters over de brug getrokken heeft. sumptie-aardappelen zijn voorspoe dig verlopen. Als gevolg van een min der geslaagde onkruidbestrijding, ko men onkruidproblemen nogal eens voor. In de afgelopen tijd moest er vrij veel worden gespoten om de aardap pelziekte in de hand te houden. De stand van de fabrieksaardappelen is goed. De bestrijding van phythop- thora is aanmerkelijk vroeger begon nen dan verleden jaar. In Drenthe komen hier en daar natrot en rhizoc- tonia voor. Algemeen kan bij de suikerbieten worden gesproken van een goede De maand mei, met relatief hoge temperaturen en veel vocht was gunstig voor de groei van de gewassen. Wat de hoeveelheid neerslag betreft waren de regionale verschillen aanzienlijk. Met name in het zuiden is er veel meer regen gevallen dan in het noorden. In de tweede week van juni werd het weer koeler en nam de bewolking toe. De hoeveelheid neerslag bleef tot aan de laatste week van juni beperkt. In het algemeen hebben de akkerbouwgewassen een goede stand. In de maand mei en de eerste decade van juni is er volop gemaaid voor de ruwvoederwinning. Door de vlotte grasgroei zijn er veel percelen die aanvankelijk bestemd waren voor beweiding, als gevolg van te zware sneden, alsnog gemaaid. Granen De stand van de wintertarwe is over het algemeen goed. In Zeeland ko men door wateroverlast, in maart, eind mei en begin juni, ook percelen voor met een matige stand. Na half mei waren de groei en ontwikkeling van de wintertarwe goed. Tegen meeldauw is vrij algemeen gespoten. De mate van aantasting valt mee. De zomertarwe heeft een redelijke tot goede stand. Op percelen met een minder goede struktuur heeft het gewas door wateroverlast een dunne en onregelmatige stand. Op de goede percelen heeft het gewas zich vlot ontwikkeld. De gewassen zijn ge zond. De wintergerst staat er goed bij. De gewhssen zijn behoorlijk zwaar. Le gering komt nog nauwelijks voor. Aantastingen door vjekkenziekte zijn overal in de wintergerst waarge nomen, de mate van aantasting valt mee. In Groningen, Brabant en Limburg komt meeldauw voor. Op percelen zomergerst met «en minder goede struktuur komt in Zeeland en Noord- en Zuid-Holland een onregelmatige stand en geelver- kleuring van het gewas voor. De stand en ontwikkeling van de rogge zijn goed. In Limburg is dik wijls sprake van een wat schraal ge was. Wat betreft de haver is er op de meeste plaatsen sprake van een goed gewas. Ziekten geven weinig proble men. Peulvruchten In het algemeen is de stand van de groene erwten, schokkers en kapu cijners goed. Op de zwaardere gron den staan de vroeg gezaaide erwten beter en op de lichtere struktuurge- voelige gronden zijn de later gezaai de erwten beter van stand. Schade door duiven komt voor. De tijdig gezaaide percelen bruine bonen hadden een goede opkomst en begingroei. Door wateroverlast zijn er verschillen in stand ontstaan. De groei van de later gezaaide bruine bonen is door koud en nat weer v/at achter gebleven. Handelsgewassen De peulzetting van het winterkool- zaad is in het algemeen goed. Het gewas is meestal kort gebleven. In Zuidelijk Flevoland is er sprake van Nog staat het graan te velde een lichte aantasting door de made van de koolzaadgalmug. De meeste percelen met karwij zijn redelijk tot goed ontwikkeld. Het gewas is in het algemeen kort geb leven. In Groningen en Noord-Hol land komen rupsen van de karwij- mot voor. Na een goede opkomst en begingroei is er door de regenval in het alge meen sprake van een onregelmatige stand van vezelvlas. Het is nog wat kort, licht van kleur en heeft een schrale stand. Het gewas begint nu door te groeien. Rooivruchten De zaai-uien hebben een behoorlijk goede stand. Op percelen met een minder goede struktuur heeft het ge was een dunne stand door waterover last. In Zuid-Holland en Brabant is er wat hagelschade. Problemen met on kruid komen voor. De stand van de pootaardappelen is goed. In mei en juni is de groei vlot verlopen. In Groningen en Friesland is de groei op de zwaardere gronden iets minder geweest door vochttekort. In de IJsselmeerpolders en Noord- Holland komt rhizoctonia voor. De opkomst en groei van de kon stand. De gewassen zijn vlot ge groeid. In de Noord-oostelijke Pol der, Noord-Holland en Zeeland komt wat hagelschade voor. Groenvoedergewassen De snijmais heeft in het algemeen een goede en regelmatige stand. Op enkele percelen hebben zich proble men voorgedaan bij de opkomst, hetgeen vaak resulteerde in overzaai. Dit zou te wijten zijn aan het gebruik van bepaalde partijen zaaizaad. De eerste snede van luzerne heeft een behoorlijk goede opbrengst ge geven. De verwachtingen voor de tweede snede zijn gunstig. In de maand mei en de eerste decade van juni was er sprake van een vlotte groei van het gras, daardoor kon er veel gras worden gemaaid. Het gras dat in mei gewonnen is, is van goede kwaliteit voorzover het onder gun stige omstandigheden gewonnen kon worden. In juni werd de ruwvoeder winning bemoeilijkt door donker, slechtdrogend weer. De kwaliteit was ook vaak minder door te zware sne den. De hergroei van de gemaaide percelen verloopt goed. Het gras van de te beweiden percelen was vaak te lang om het vee in te scharen. Door het wisselvallige weer in juni is er weinig hooi gewonnen. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4