Anno 1445, Fruitteelt verdient onze aandacht Stichting Rechtsbijstand Tilburg spant 'Voorbeeld" proces aan tegen de Staat voor vergoeding schade hormoonaffaire D e. laatste weken is de fruitteelt nogal in het nieuws geweest. Aanleiding daartoe: de nachtvorstschade en de import van fruit uit derde landen. Daarbij komt dan nog in Zeeland de fusieperikelen van de veilingen. V oordat ik overigens op de bovengenoemde problemen inga wil ik wel een positief geluid laten horen. Met de ekskursie van de Raad voor Bedrijfsontwikkeling hebben wij de ruilverkaveling Kapelle/Wemeldinge bezocht. Wij zijn onder de indruk gekomen van de ontwikkeling die in dit gebied in samengang met de ruilverkaveling tot stand zijn gekomen. Daar behoort zeker de fruitteelt bij. Met een bezoek aan een fruitteeltbedrijf zijn wij onder de indruk gekomen van de moderne aanplant met nieuwe rassen, maar ook van het vertrouwen dat de fruittelers blijken te hebhen in de toekomst die met de nieuwe ontwikkeling bezig zijn. M aar ook de fruitteler zal als individuele ondernemer een stukje solidariteit op moeten kunnen brengen. Dat M et de ekskursie van de Prov. Raad hebben wij ook kunnen zien dat de nachtvorstschade zeer grillig heeft toegeslagen. zuidelijke landbouw maatschappij Het Zeeuwse landschap kent talloze leuke en bezienswaardige plekjes waar in alle rust veel valt te genieten. Op de foto één van de vele mooie en karakteristieke boerenhoeves langs de Zeeuws-Vlaamse kust. Deze schitterende boerderij dateert uit 1445 en staat in Sluis tegen de grens met Belgisch Vlaanderen. Ekskursie Raad voor Bedrijfsontwikkeling Solidariteit nodig Vanuit: de Z.L.M. gezien N achtvorstschade Import van fruit z.l.m VRUDAG 1 7 JUU 1981 68e JAARGANG NO. 3591 land- en tuinbouwblad In samenwerking met Landbouwschap Negatieve berichten dus, maar daar zijn wij aan gewend geraakt. Onze Nederlandse pers houdt ons daar wel van op de hoogte. Hier geldt steljig dat goede ondernemers het zeker zullen redden en daarmee onderschrijf ik onverkort de positieve woorden van de voorzitter van de Goese veiling die wij vorige week in ons blad hebben kunnen lezen. Daarbij heeft de fruitteelt recht op een goede begeleiding via onderzoek en voorlichting. Door de sterke inkrimping van de fruitteelt in de afgelopen jaren dreigt vooral bij de overheid de belangstelling voor de fruitteelt te veel in het gedrang te komen. geldt met name voor de afzet. Veel is er de laatste jaren veranderd in het afzetpatroon. In verschillende delen van het land heeft men dat duidelijk ingezien en zijn er grote koncentraties van veilingen tot stand gekomen. In Zee land wil dat nog steeds niet lukken. Wel wordt er op verschillende onderdelen samengewerkt. Maar om tot de zo noodzakelijke volledige koncentratie te komen blijkt er nog steeds geen overeenstemming mogelijk. Nu speelt weer het probleem van de vestigingsplaats. De tran sportkosten van het bedrijf tot de veiling zouden hiermee samenhangen. Maar juist dergelijke kosten behoren ge zamenlijk gedragen te worden. Een nieuw onderzoek in deze richting lijkt om die reden weinig zinvol. Wat wel extra aandacht nodig heeft is de positie van de veilingen bij het gewijzigde afzetpatroon, o.a. via het grootwinkel bedrijf met daarnaast dat veel fruit op de bedrijven zelf bewaard en marktklaar gemaakt wordt. Het is moeilijk de direkte voordelen voor de leden van een fusie van veilingen in te schatten. Achteraf is het nu wel duidelijk dat in 1 969 wel de boot gemist is. Maar ook nu is het zo dat op langere termijn bezien het onjuist zal zijn met de bestaande situatie verder te gaan. In de afgelopen 10 jaar waarin er over veilingfusie is gepraat is er zoveel veranderd, dat het nu misschien wel verstandiger is nog wat verder te kijken dan de provincie Zeeland! Soms zelfs op de bedrijven zelf, maar zeker van bedrijf tot bedrijf en van streek tot streek. Daardoor zullen de inko mens-verschillen dit jaar bijzonder groot zijn. Vooral de De Stichting Rechtsbijstand in Tilburg gaat enige "voor beeld" processen tegen de overheid voeren teneinde een schadeloosstelling te verkrijgen voor veehouders die ten onrechte zijn verdacht van het gebruik van verboden hor moonpreparaten. De stichting heeft hiertoe besloten na overleg met het Landbouwschap dat eerst overwoog om zelf via proefprocessen genoegdoening van de door de boeren geleden schade te verkrijgen. Tijdens de voorbereiding van de proefprocessen kwam het Landbouwschap in kontakt met de Stichting Rechts bijstand die ook reeds bezig bleek met het voorbereiden van processen voor een 25-tal gedupeerde veehouders. In overleg met het Landbouwschap zijn hieruit nu enige gevallen geselekteerd waarmee de Stichting het proces tegen de overheid gaat voeren. Uit deze "voorbeelden" wil men aantonen dat de staat aansprakelijk is voor de geleden schade en deze ook zal moeten vergoeden aan alle gedupeerden. Het Landbouwschap zal in de komende weken inventa riseren welke veehouders schade hebben opgelopen en om welke bedragen het gaat. Globaal zijn er ca. 150 slachtrunderen vernietigd terwijl de overheid daarnaast via voorlopige maatregelen enige duizenden dieren op de bedrijven liet blokkeren. Overigens blijken er meer per sonen bij de hormoonaffaire te zijn betrokken en schade te hebben geleden dan men bij het Landbouwschap aanvankelijk veronderstelde. Zo blijken ook veel slagers getroffen te zijn door de onjuiste RIV-methode. Een en ander bleek tijdens een vergadering waarbij alle gele dingen aanwezig waren die betrokken zijn bij de pro- duktie en handel van voer, runderen en vlees. Zoals bekend, gaan de Stichting Rechtsbijstand en het Landbouwschap er van uit dat met de uitslag van de voor beeld processen een gezamenlijke schaderegeling kan worden ontworpen waardoor niet iedere gedupeerde vee houder of slager zelf een kostbaar en tijdrovend proces tegen de staaf hoeft aan te spannen. bedrijven die nu slecht zitten zullen niet de dupe mogen worden van ons onbillijke progressieve belastingstelsel. Daarnaast komt vooral ook de vraag opnieuw op ons af of dergelijke grote risiko's nog wel door de individuele be drijven gedragen kunnen worden. Onderzoek naar de mogelijkheid van een risikofonds voor de fruitteelt is ze ker hard nodig. E n dan tot slot de onverkwikkelijke gang van zaken bij de import van appels vanuit het Zuidelijk halfrond. Elk jaar opnieuw kijkt de fruitteler met angst en ergernis naar deze import. Wanneer deze appels van goede kwa liteit tegen verantwoorde prijzen op de markt komen dan is het een kwestie van konkurrentie met ons bewaarfruit waarbij de klant koning is. Wanneer echter slechte kwa liteit tegen lage prijzen op de markt gedumpt worden is er van eerlijke konkurrentie geen sprake meer en is deze gang van zaken onaanvaardbaar. Vanuit de Z.L.M. is er meermalen op deze onjuiste gang van zaken gewezen. Appels via Rotterdam geïmporteerd dienen alleen op de markt te komen wanneer deze aan de kwaliteitsnormen voldoen. De vraag is zelfs of appels die o.a. aan de Duitse grens geweerd worden via een omweg toch niet op de Nederlandse markt gedumpt worden. Het is noodzakelijk dat de A.I.D. strenge kontrole uitoefend op het geïmpor teerde fruit. Maar ook de hoeveelheden die door Brussel worden vastgesteld dienen beter op de vraag afgestemd te worden. Goede ondermemers proberen met hun gezin zo goed mogelijk hun bestaan zeker te stellen en zorgen ervoor dat de konsument regelmatig van goed fruit wordt voor zien. Het zou goed zijn dat door de pers ook daar meer aandacht aan besteed worden. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1