Embryo Transplantatie krijgt vaste plaats fokprogramma's K.I.-verenigingen in D e pas opgerichte Coöperatieve Vereniging voor Embryotransplan- tatie en Handelsovereenkomsten voor Sperma en Embryo's heeft zich vrijdag 10 juli j.l. voorgesteld aan de pers en andere belangstellenden. De roepnaam van de Coöperatieve vereniging is E.T.H. (Embryo Transplantatie en Handelsovereenkomsten). Mef de oprichting van deze vereniging willen de leden, zijnde de zes grote K.l.-verenigingen in ons land, de achterstand die Nederland op het gebied van de E.T. ten opzichte van andere landen heeft opgelopen, inhalen. Om de reeds opgelopen achterstand t.a.v. import en export van embryo's en sperma weg te werken heeft de vereniging besloten tevens deze tak van handel in haar takenpakket op te nemen. T ijdens de persbijeenkomst werden de voordelen van de E.T. voor de K.I. en dus ook voor de veeverbetering nog eens op een rijtje gezet: D e zes K.l.-verenigingen (Friesch Rundvee-Syndicaat, k.i. "Zuid-West Nederland", k.i. "Gelderland", k.i. "Drenthe", k.i. "Midden Brabant", k.i. "De Kempen") hebben eerst, zo werd op de bijeenkomst medege deeld, een uitgebreide studie ge maakt over een mogelijk gezamen lijke opzet van een E.T.-projekt. Er werden enkele studiereizen gemaakt naar andere landen, waar men spe ciaal ingerichte E.T.-stations exploi teerde. Op deze stations werden zo wel de moederkoeien (donoren) als de ontvangsterdieren gehuisvest. Al le handelingen die te maken hadden met de E.T. werden in speciaal daarvoor ingerichte operatiekamers en laboratoria uitgevoerd. Het in brengen van de embryonen gebeur de op een operatieve manier. De op zet van zo'n centrum bleek in ons D e assistent van Prof. Brand, de heer M. Aarts, die zeer veel ervaring met E.T. heeft opgedaan in Nieuw- D e nieuwe vereniging gaat zich ook bezighouden met onderzoek in het kader van E.T. in Nederland. Het gezamenlijke bedrijfsleven inves teert in dit onderzoek. Hiertoe wor den een veertigtal runderen aange kocht en gehuisvest op de Faculteit voor Diergeneeskunde. Drs. Hoog enkamp kan daarmee experimente ren en tevens dierenartsen opleiden om E.T. te beoefenen, terwijl de die ren tevens kunnen dienen om em- Afschotvergunningen ex. artikel 53 geargumenteerd indienen Beheersovereenkomsten mogelijk op Terschelling, Workumerwaard en Lopikerwaard T ijdens de aanloop naar het ont staan van de E.T.-vereniging is een kommissie met een rapport gekomen over een gezamenlijk sperma-ex portbureau voor de Nederlandse k.i.-verenigingen. De aanbevelings brief bij dit rapport vermeldt, dat de oprichting van een dergelijk bureau een verstandige zaak zou zijn, en het zou te betreuren zijn, als niet alle Nederlandse k.i.-verenigingen zich in een dergelijk exportbureau zou den kunnen vinden. Internationale ervaring (Canada, Duitsland) heeft nl. geleerd, dat door bundeling van de exportbelangen de nationale fok kerij op een goede en duidelijke ma nier gepresenteerd kan worden. D e k.i.-verenigingen zijn de leden van de E.T.H.-vereniging. Er is een bestuur gekozen bestaande uit prak tische veehouders te weten de heren: Nieuwe vereniging E. T.H. meent: Voordelen voor de K.I. Embryotransplantatie Op het bedrijf zelf Embryotransplantatie op de rundveebedrijven Onderzoek Terschelling W orkumerwaard Import en export embryo's en sperma Bestuur Het geeft meer zekerheid dat uit een stiermoeder per jaar een stierkalf wordt geboren. Volle broers kunnen nu gelijktij dig getest worden. Een stiermoeder kan in korte tijd met verschillende stiervaders ge paard worden. Het aantal stiermoeders kan ver minderd worden. Bij gelijkblijvende selektie op produktie-eigenschappen kan een scherpere selektie op gebruiksei genschappen plaatsvinden. Het generatie-interval wordt verkleind. Hoopvolle resultaten worden gemeld door de k.i. te Neustadt. In een be paalde periode heeft men daar 223 levensvatbare embryo's overgeplant. Hiervan werden 146 dieren drachtig. Dit is 65,5%. De stiermoeders waar uit deze embryo's afkomstig waren, zijn allen weer drachtig geworden. Genoemde stiermoeders zijn onge veer 8 weken na het afkalven uitge spoeld en in een van de volgende tochtigheden opnieuw geïnsemi- neerd. De tussenkalftijd bij deze dieren bleef beperkt tot gemiddeld 404 dagen. De konklusie is gewettigd, zo meent het bestuur van de nieuwe vereni ging, dat in de fokprogramma's van de" k.i.-verenigingen embryotrans plantatie een vaste plaats krijgt. E.T. is een methode om van één koe meer dan één nakomeling per jaar te verkrijgen. Dit is mogelijk door middel van hormooninjekties enkele dagen vóór een insemina tie of natuurlijke bevruchting een meerlingdracht te verkrijgen. Wanneer zo'n koe 7-12 dagen drachtig is, wordt de baarmoeder uitgespoeld en de vruchtjes, "em- bryonen" met een microscoop op gezocht en beoordeeld. Wanneer deze embryonen voldoen aan be paalde kwaliteitseisen, worden ze één voor één ingebracht in de baarmoeder van andere runderen. Het is een "veredelde' vorm van msemineren. land Financieel niet haalbaar. Men bleef evenwel zoeken tot de moge lijkheid werd gevonden om alle E.T.-handelingen op het rundveebe drijf zelf uit te voeren, zodat geen groot duur centrum behoefde te worden ingericht. De besturen van de 6 k.i.-verenigingen hebben daar toe op 30 januari 1981 een E.T.-ver- eniging opgericht: de E.T.H. De meeste k.i.-verenigingen in Neder land, met uitzondering van 2 vereni gingen in Noord-Brabant ("Land van Cuyk" en "Peelland"), 2 in Gel derland ("Varsseveld-Silvolde" en "Groesbeek") en de roodbonte ver enigingen in Overijssel en de Zwart bonte vereniging "Hardenberg", tra den toe tot de E.T.H. De deelne mende verenigingen vertegenwoor digen op basis van 1979 1.559.269 eerste inseminaties, dat wil zeggen bijna 86%. Het bestuur betreurt het, dat de niet-deelnemers, bijna alle maal kleine verenigingen, voorlopig althans niet wensen mee te doen res- pektievelijk niet bijdragen in de kos ten, terwijl ze toch in een aantal ge vallen via sperma-uitwisselingsrege lingen later van de resultaten kunnen profiteren. Zeeland, werd door de E.T.H. aan getrokken en komt per 1 augustus a.s. in dienst van de vereniging. Door drs. Hoogenkamp van de Faculteit voor Diergeneeskunde worden 5 dierenartsen opgeleid, die per regio samen met M. Aarts de E.T. in de praktijk tot uitvoering brengen. De praktizerende dierenartsen worden erbij betrokken om de noodzakelijke hormooninjekties te verrichten en de k.i.-verenigingen zorgen voor de in seminaties. De regionale dierenart sen voor West en Zuid zijn drs. J. Kuland en drs. J. van Lieshout. De veehouder en/of de k.i.-vereni- ging zorgt voor de ontvangsterdieren, 5 a 6 per donorkoe. De transplantatie, evenals de uitspoeling gebeurt non- chirurgisch. De dieren hebben er op geen enkele manier nadeel van. Na de uitspoeling kan een dier in de vol gende tochtigheid normaal geïnsemi- neerd worden. Alle apparatuur, nodig voor de E.T., wordt n\eegebracht via een daarvoor ingerichte combi-auto. Landbouwers die in aanmerking willen komen voor een afschotvergun ning op grond van artikel 53 van de Jachtwet moeten hun aanvraag zo uitvoerig mogelijk argumenteren. Het is vooral van belang om aan te geven welke schade er wordt veroorzaakt, of het al dan niet om een jachtgebied gaat en of er andere mogelijkheden zijn om schadelijk wild te bestrijden. Tot dit advies komt het Landbouwschap na een gesprek met de Directie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw over een soepeler optreden bij het verlenen van vergunningen ex. artikel 53 van de Jachtwet. Begin deze maand beloofde Minister Braks het dagelijks bestuur van het Landbouwschap om te laten onderzoeken hoe een aantal knel punten bij het verlenen van vergunningen kunnen worden opgelost. Met name in Overijssel zijn er problemen ontstaan doordat schadelijk wild volgens veel boeren onvoldoende kan worden bestreden. De Directie Faunabeheer gaat er vanuit dat men aan de hand van de argumenten beter kan beoordelen of een vergunning al dan niet kan worden verleend. Het Landbouwschap adviseert alle betrokken land bouwers opnieuw vergunningsaanvragen in te dienen, ook als een eerdere aanvraag door Faunabeheer is afgewezen. Het SBL-bestuur heeft onlangs de beheersplannen voor Terschelling, Workumerwaard en Lopikerwaard vastgesteld. Dit brengt het totaal van vastgestelde plannen voor het eerste halfjaar van 1981 op acht. In een beheersplan gaat het om het verrichten van bepaalde handelin gen binnen het agrarisch bedrijf, die bevorderlijk zijn voor natuur en landschap. Voorwaarde is dat de voorgestelde beheershandelingen in te passen zijn in het agrarisch bedrijf. Degene, die een beheersovereen komst aangaat, krijgt een vergoeding voor de beheersprestatie die door hem verricht wordt. Het afsluiten van beheersovereenkomsten is een vrijwillige zaak. Op Terschelling gaat het om 1160 ha landbouwgrond, die uit het oogpunt van natuur en landschap waardevol zijn. Er is daarom een beheer voor gesteld, dat grotendeels gericht is op het handhaven van aantallen en soorten weidevogels, het in stand houden van de botanische waarden en de landschappelijke waarden van de singels. De beheershandelingen hebben be trekking op het later aanvangen van de veldwerkzaamheden (maaien, weiden, slepen, etc); daarnaast zijn er bepalingen die handhaving van de huidige waterhuishouding beogen; geen toepassing van chemische be strijdingsmiddelen en drijfmest etc. De inpasbaarheid van de bepalingen in de bedrijfsvoering heeft voorop gestaan, zodat bepaalde beheers handelingen betrekking hebben op slechts een gedeelte van de bedrijf- soppervlakte. De vergoeding voor het overeenge komen beheer kan afhankelijk van de zwaarte en de aard van de be- heersbepalingen liggen tussen 285,— en 965,— per ha. Tevens is een aanpassingsvergoeding moge lijk van 70,— tot 710,— per ha. In de Workumerwaard gaat het om 553 ha beheersgebied. In de Lopikerwaard betreft het 190 ha beheersgebied en 178 ha reser- vaatsgebied. Op Terschelling heeft een aantal veehouders zich reeds beperkingen opgelegd door het bedrijf te exploiteren op basis van de biologisch-dy namische filosofie. Hier kaas uit de B.D. zuivelfabriek op Terschelling bryonen die overblijven uit de prak tijk te herbergen. Het onderzoek zal zich aanvankelijk toespitsen op: Vervolmaking van de E.T.-tech- niek. Kwalitatieve beoordeling van de embryonen. Geslachtsbepaling van de em bryonen. In het rapport staat vermeld, dat in het buitenland de embryotransplan tatie het experimentele stadium is ontgroeid. In enkele landen behoort E.T. tot het normale servicepakket van de k.i. Hoewel nog op beschei den schaal, vindt er reeds handel in embryonen plaats. Nederland dreigt op dit moment in deze nieuwe ont wikkeling een duidelijke achterstand te krijgen. De kommissie is dan ook van mening, dat met het oprichten van een exportbureau voor sperma ook het kreëren van de mogelijkheid tot routinematige uitvoering van E.T. in Nederland noodzakelijk wordt. De konklusies uit dit rapport zijn door de E.T.H. overgenomen en hebben geleid tot een ruimere opzet van de nieuwe vereniging dan alleen E.T. De handel in sperma en em bryo's is dus tevens een van de taken van de vereniging geworden. Osinga (voorzitter), Fries Rund vee-Syndicaat; Haikens ("Drent he"); Van der Waay ("Gelder land"); Los ("Zuid-West Neder land"); Van Casteren ("Midden Brabant" en "De Kempen"). De Algemene Vergadering bestaat uit vertegenwoordigers van de leden en het aantal is statutair geregeld naar rato van het aantal eerste inse minaties. Ook het stemrecht is gere geld naar rato van het aantal eerste inseminaties. Van later toetredende leden kan een entreegeld gevraagd worden. De kosten worden omgeslagen per eer ste inseminatie en zijn het eerste jaar begroot op 0,20. Bij het O S fonds is een subsidie aangevraagd om deze voor de rundveehouderij belangrijke ontwikkeling te onder steunen. Het bestuur laat zich bijstaan door een kommissie van deskundigen be staande uit de heren Prof.Dr. J. Hendrikse, drs. J van Lieshout, Dr. J.W. Remmen, drs. J. Kruize. In principe kan iedere k.i.-vereniging en iedere veehouder gebruik maken van de diensten van de vereniging, waarbij uiteraard onderscheid ge maakt wordt tussen leden en niet-le- den. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14