=EDE TEELT VAN WINTERUIEN5E Stand Groentegewassen in het algemeen goed T e vroeg zaaien geeft kans op bloemstengelvorming. Bij te laat zaaien is het gewas voor de winter te weinig ontwikkeld. Het wegvallen van de planten neemt dan belangrijk toe. De minste wegval komt voor als de planten bij het ingaan van de winter 3 echte stengels bezitten. Voor de genoemde Japanse rassen lijkt de beste zaaiperiode tussen 20 tot 30 augustus te liggen. D e behoefte van winteruien aan fosfaat en kali is gelijk aan die van de zaaiuien. Stikstof mag wat meer worden gegeven. Vóór het zaaien worden foafaat en kali gegeven. Dit kan bijvoorbeeld 750-800 kg 0-15-30 per ha zijn. T egen schimmels e.d. moet het zaad ontsmet worden. Veelal wordt dit gedaan met Aatopam N. De be strijding van de made van de uievlieg vindt op dezelfde wijze plaats als bij de andere uienteelten. Het meest ge bruikelijk is om tegelijk met het zaaien een rijenbehandeling met granulaat uit te voeren. Inplaats van de rijenbehandeling is het ook mo gelijk een volveldsgrondbehandeling voor het zaaien uit te voeren. I n Nederland is deze teelt als gevolg van de goede financiële resultaten van de laatste jaren wat uitgebreid. Voor het seizoen 1980/81 wordt het areaal geschat op 200 ha. Tenslotte Rassen Perceelskeuze Zaaien Bemesting Ziekte- en onkruidbestrijding Groenten onder glas Groenten in de volle grond EUROPESE STEUN VOOR DE REGIO'S Tomatenexport Kanaaleilanden weer kleiner De belangstelling voor diverse ui- produkten neemt toe. Winteruien kunnen geoogst worden vóór de oogst van tweedejaars plantuien. Problemen bij de teelt zijn echter: - uitvriezen - wateroverlast. De perceels keuze is daarom zeer belang rijk. - hoge zaadkosten per ha - de onkruidbestrijding is langs chemische weg niet altijd vol ledig mogelijk. De kans be staat dat in het voorjaar hier door veel handwerk moet wor den verricht. Het is een produkt, dat gezien de mogelijkheden zeker de aandacht verdient. Vooral op bedrijven met een arbeidsoverschot in de oogst- periode. Ontwikkelingsstadium winteruien medio mei. Selektie Senshyu Yellow J. Wals Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland V oor de teelt van winteruien wordt gebruik gemaakt van Japanse rassen. In volgorde van afnememde ge bruikswaarde zijn dit: 1. Buffalo. Dit ras wordt geleverd door de fa. van de Ploeg. Het zaad Jcost wel ca. 400,-/kg, maar dit ras komt duidelijk als beste naar voren. Meestal is er maar beperkt zaad verkrijgbaar. 2. Senshyn Yellow. Dit ras is bij di verse Nederlandse firma's ver krijgbaar. Het zaad kost ca. 110,- per kg. 3. Mayon. Dit ras is verkrijgbaar bij de fa. Pannevis. De prijs van het zaad is 157,50 per kg. 4. Imai Early Yellow. Dit ras is ook bij diverse firma's verkrijgbaar. Het zaad kost ca. 130,— per kg. Dit ras is een week vroeger dan de eerder genoemde rassen. De ge noemde prijzen zijn exklusief BTW en bij afname van 1 kg. O mdat er in de herfst wordt ge zaaid en het gewas de winter blijft overstaan, moet aan de keuze van het perceel zeer hoge eisen worden ge steld. Naast het verloren gaan van het gewas door vorst is de overlast door water het grootste probleem. Alleen percelen met een zeer goede struktuur en een zeer goede ontwa tering komen voor deze teelt in aan merking. De benodigde zaadhoeveelheid is afhankelijk van de kiemkracht. Bij een kiemkracht van 90% of meer wordt 7 kg per ha verzaaid. Bij een lagere kiemkracht kan dit oplopen tot 9 kg zaad per ha. In de akkerbouw wordt een rijpadensysteem aange houden. Deze methode is noodzake lijk in verband met het looflclappen en rooien. Er worden 5 rijen op 27 cm afstand gezaaid en dan met een pad van 42 cm tussen de bedden. Of deze afstanden ook voor de teelt van bos uien goed zijn is niet bekend. Het lijkt logisch dat de rijpaden kunnen vervallen, afgezien van een spuit- spoor, omdat er met de hand geoogst wordt. Afhankelijk van de voorvrucht kan het noodzakelijk zijn na het zaaien een geringe hoeveelheid stikstof, b.V. 35 kg N per ha te geven. Dit om de planten vóór de winter voldoende ontwikkeling te geven. De overige stikstofbemesting wordt in februari gegeven. Dan kan bepaald worden of men doorgaat met het gewas of niet. Als men doorgaat wordt 120-140 kg N per ha gegeven. Deze vrij hoge gift is nodig omdat het ge was in korte tijd moet volgroeien. Het uitgegroeide produkt op 5 juni De chemische onkruidbestrijding bestaat uit een bespuiting met prop- achloor. Als kort voor de opkomst onkruid aanwezig is, is het raadzaam eveneens met een kontaktherbicide te spuiten. Het spuitschema na op komst dient erop gericht te zijn dat gedurende de winter zo weinig mo gelijk onkruid in het gewas voor komt. Opslag van granen en/of zaaigrassen kunnen goed bestreden worden met 1,25 kg Fervin per ha. Naast veel mislukkingen door hoofdzakelijk teelttechnische oorzaken zijn er ook bedrijven waar goede resultaten zijn behaald. Van de teelt op tuinbouwbedrijven is heel weinig bekend. De belangstelling voor het verse produkt van verschillende uiensoorten neemt echter duidelijk toe. Bij de teelt van winteruien voor veilingaanvoer kan gedacht worden aan het in een jong stadium (mei) bossen of aan levering van verse uien op de veiling eind juni. Dit is dan juist een periode dat er een "gat" in de markt is, dus een tekort aan aanbod. In het vooijaar komt veelal "muur" voor. Met Chloor-IPC is dit goed te bestrijden. Door de gunstige om standigheden is 3-4 liter Chloor-IPC per ha veelal voldoe Ook kamille kan een ernstig probleem vormen. Che mische bestrijding van dit onkruid in winteruien is niet mogelijk. Het weer in de maand mei en de eerste 1 4 weerk van juni was gunstig voor de opkomst en groei van de vollegronds- groenten. De maand mei was warm met vrij veel neerslag. Juni was in de tweede helft aanmerkelijk kouder en vrij somber. De laatste dagen van juni heeft het flink geregend. De gewassen hebben in het algemeen een goede stand. Bij de groenten onder glas zullen dit jaar in de stookteelt van tomaten geen topprodukties behaald worden. De pa prikagewassen die in april en mei zijn geplant hebben een goede stand. Door het wisselvallige weer van de afgelopen tijd is in de vroege stook teelt de zetting van de tomatenge- wassen niet meegevallen. Dit jaar zullen in de vroege stookteelt geen topprodukties worden behaald. De late gewassen hebben in het alge meen een zware stand. Bij de gele tomaten is de kwaliteit van de vruchten aanmerkelijk beter dan verleden jaar. In de komkommerteelt wordt veel geoogst. De komkommers zijn in het algemeen van een minder goede kwaliteit. Het relatief koude weer, met verminderde instraling is hier mede debet aan. Voor de teelt van herfstkomkommers is minder be langstelling dan verleden jaar De paprikagewassen die in april en mei zijn geplant hebben een goede stand. De groei was vlot, met een 12 goede zetting. Bij de vroegste gewas sen is nog steeds sprake van een ver minderde kwaliteit van de vruchten. Ondanks de wat lage produktie, hebben de hoge prijzen tot nu toe gemiddeld voor een hogere produk tie waarde gezorgd. De stand van de andijvie is goed. De laatste weken heeft het gewas zich vlot ontwikkeld. De opbrengstver wachtingen zijn toegenomen. In de aspergeteelt is sprake van een goed seizoen. In juni is van de goede produktievelden nog volop gestoken. De oogst is inmiddels beëindigd. De oogst van de vroege bloemkool is vrijwel voorbij. De zomerbloemkool heeft een goede stand en een vlotte groei. Eind juni, begin juli zullen de eerste kooltjes worden geoogst. In het algemeen hebben de doperw ten een goede stand. De gewassen hebben rijk gebloeid De verwachting is dat hoge opbrengsten behaald zullen worden. De vroege kroten staan er goed bij. De bospeen heeft in de algemeen een goede stand. In Brabant is op som mige percelen sprake van een dunne stand door eerdere vorstschade. De vroege waspeen is vlot gegroeid en heeft een goede stand. In de Noor doostelijke Polder komt plaatselijk hagelscnade voor. Het weer in mei en juni was gunstig voor de rabaraber. Van de goede produktievelden worden prima op brengsten behaald. Vanaf begin juli zal minder rabarber worden getrok ken om de pollen weer rust te geven voor volgend jaar. De meeste radijs wordt geteeld onder glas. Toch is een voor de teelt in de vollegrond toenemende belangstel ling waar te nemen. Dit komt o.a. door goede rassen en verbeterde zaaitechnieken. De radijs staat er goed bij. De stand van de later geplante vroe ge sla en de zomersla is goed. De kwaliteit van de geoogste sla is pri ma. In de vroegste plantingen kwam vorstschade voor. De groei van de vroege sluitkool is vlot verlopen. De gewassen hebben een goede stand. De tuinbonen bestemd voor de in dustrie hebben in het algemeen een goede stand. Maatgevend bij de in dustrietuinbonen is de korrelop brengst. Dit jaar is sprake van een goede korrelzettingr- Ruim de helft van de plantuien werd eind februari gepoot. Op verschil lende percelen is door de overvloe dige neerslag in maart waterschade ontstaan. Verwacht wordt dat de oogst van de verst ontwikkelde ge wassen eind juni, begin juli begint. De in april gepote plantuien hebben een goede en regelmatige stand. De meester percelen zilveruien zijn in de eerste helft van april gezaaid. De gewassen hebben een goede stand. De EG-Kommissie heeft vorige week donderdag bekend gemaakt dat ze besloten heeft uit het Europees Regionaal Fonds 201 miljoen reke- neenheden uit te keren voor in totaal 335 investeringsprojekten in de EG- lidstaten. 32 miljoen wordt besteed aan 105 investeringsprojekten op het gebied van industrie en diensten en het resterende bedrag gaat naar 230 investeringsprojekten in de infras- truktuursektor. In kringen van de "Guernsey Toma to Marketing Board" is men zeer pessimistisch gestemd over het ver loop van het huidige tomatensei- zoen. Volgens de direkteur van de Board zien vele telers de toekomst met zorg tegemoet. Met name de ontwikkeling van de energieprijzen maakt een rendabele teelt vrijwel onmogelijk. Dit jaar verwacht men weer een stijging van de kosten met maar liefst 14%. Veel telers zullen zich op andere produkten gaan toe leggen en er zijn er die helemaal stoppen. Na de inkrimping van de teelt van 192 ha vorig jaar tot 170 ha dit jaar (1979 nog 222 ha) verwacht men het komende jaar een verdere reduktie van het tomatenareaal op Guernsey tot rond 150 ha. Een kwart meer Nederlandse tomaten naar Engeland Leveren de beide Kanaaleilanden steeds minder aan Engeland, de ex port van Nederland naar dat land is in de eerste helft van 1981 met 44.000 ton ruim een kwart groter geweest dan vorig jaar en zelfs verdubbeld t.o'v. de beide jaren daarvoor. De ex port naar West-Duitsland en de overige landen is iets kleiner geweest. Het totale exportkwantum is t/m ju ni vrijwel gelijkgebleven aan dat van vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12