Uitwisseling Valkenisse- Jüchen vraagt om herhaling Vervolg Open Dag I n Axel en omgeving heeft men de M idden-Zeeuws- Vlaanderen Aan de deur... Schouwen-Duiveland Geen loonwerkers St. Philipsland Walcheren Vrijwel zonder uitzondering hadden de deelnemende boeren erg veel werk gedaan voor de ontvangst van de gasten. Er waren zelfs komplete stands met informatiemateriaal op het erf en in de schuur ingericht. deelnemers (70% jongelui!) werd uitgereikt. Ook hier veel reklame met folders die huis aan huis waren verspreid. Volgens organisator P. van den Hoek heeft een groot deel van de ca. 130 bezoekers toch ook meegedaan om het wedstrijdelement dat in de route was ingebouwd. Hij is tevreden en beschouwt de Open Dag voor zijn gebied als goed geslaagd. het zo druk was konden we zelfs niet eens beginnen aan het maken van kaas. Ik heb de hele dag niets anders gedaan dan dia's draaien. Ik was net een grammofoonplaat". Het liep bij hem eigenlijk door de enorme toe loop een beetje uit de hand, waar door het direkte kontakt met de be zoekers waaronder ook veel kolle ga's, onvoldoende uit de verf kwam. Zijn konklusie: op dit soort Open Dagen zijn wij op ons bedrijf toch nog niet voldoende ingespeeld. J. WIERENGA In een gezamenlijk koffie-uurtje werd afscheid genomen van de gastheren en gastvrouwen. Onze burgemeester bedankte allen hartelijk voor de leerzame en plezierige dagen die wij hadden doorgebracht in de gemeente Jü- chen. Hij sprak de wens uit dat dit bezoek een vervolg zal vinden in de komende jaren. De zaterdag daaropvolgend werd een bezoek gebracht aan het slot "Dijck" met zijn prachtige tuinen en het bijbehorend landbouwbe drijf van Fürstin Cecile van Salm- Reifferscheidt-Dijck, ter grootte van 340 ha. Direkteur dr. W. Seiler noemde ons het bouwplan: 40 ha fruit met de rassen Golden, Cox, S. van Boskoop, James Grieve, Mutsu, Jonagold, Melrosë en Goldstar. Alles was goed onderhouden en stond op één-rij-systeem. Al het" fruit wordt bij het slot, in klein- verpakking, aan de deur ver kocht. O p Schouwen-Duiveland waar de deelnemende bedrijven alle aan een ANWB-route waren gelegen, loopt het aantal bezoekers per bedrijf no gal uiteen. Relatief veel belangstel ling hier voor het bedrijf van de heer C.H. Kuiper waar demonstraties spinnen en weven werden gegeven en ook voor het bedrijf van de heer A. v.d. Wekken op wiens bedrijf de bereiding van biologische kaas en boter plaatsvindt. Het eerstgenoem de bedrijf noteerde tussen de 150 en 200 bezoekers waaronder hier toch tamelijk veel vakantiegangers. Het "Open Dag" op een wat andere ma nier aangepakt. Hier werden de ou ders van de kinderen waarmee in het kader van het ZLM-scholenprojekt al kontakten bestaan uitgenodigd om een bezoek te brengen aan het "ei gen" bedrijf van hun zoon of doch ter. Ook hier weer een prijsvraag waaraan zeer enthousiast werd mee gedaan misschien wel vanwege de eerste prijs 10 kilo nieuwe aardap pelen... Deze opzet is de organisato ren wel bevallen maar toch ook hier grote verschillen in bezoekersaantal len tussen de 18 deelnemende be drijven. "Op deze manier,, zo zegt de heer M. Boogerd, hangt natuurlijk veel van het onderwijzend personeel Precies een jaar nadat op 13 juni 1980 een groep agrariërs uit Jüchen (W.-Duitsland) uit hun autobus stapten om enkele dagen in Valkenisse door te brengen, stapte vrijdag 12 junij.l. een groep landbouwers uit de autobus van Earlier Tours voor het gemeentehuis van Jüchen voor een tweedaags-tegenbezoek. De boeren uit Valkenisse, voornamelijk uit Biggekerke en Zoutelande werden, met het college van B. en W. van Valkenisse begroet door burgemeester P. Giezen van Jüchen. Deze heette hen namens het gemeentebestuur en de landbouworganisatie hartelijk welkom. Dit betekende voor de ongeveer veertig personen tellende groep uit Valkenisse, het begin van een druk, maar bijzonder interessant programma. De vrijdagmiddag werd benut om de bruinkoolwerken te be zichtigen. De winning van de bruinkool vindt plaats met bag germachines die per stuk zo'n 1,5 miljoen D.M: kosten. Als gevolg van deze geweldige werken wordt op zondag 28 juni a.s. in Gras- z\yeilen de laatste kerkdienst ge houden omdat het afgraven tot op 50 mêter van de kerk is gevor derd. Ook moet in de naaste toe komst de burgemeester om de zelfde reden zijn woning ontrui men. Op deze manier zijn al 25.000 mensen uit 64 dorpen verhuisd. Ongeveer 17.000 mensen vinden hier hun werk. wordt in eigen beheer klaarge maakt voor zaaizaad. Met 4 vierwielaangedreven trek kers van 120 pk, 1 maaidorser, een 6 rijïge Moreau bietenrooier en de andere gebruikelijke werk tuigen wordt met 4 vaste arbeids krachten al het werk rondgezet. Bij het fruitplukken helpen zo'n 20 a 30 mensen. Na het bezichtigen van dit alles werden we door de vorstin zelf rondgeleid door het slot. Hier is o.a. de grootste partikuliere jachtwapenverzameling van Eu ropa van de laatste vier eeuwen te zien. 6.000 kg melk per koe. Het ak kerbouwplan bestaat voor zo'n 75% uit granen. De rest is suiker bieten met wat voederbieten. Tenslotte waren we nog te gast op het 14 ha grote gezinsbedrijf van de familie Bausch-Weisz be staande uit man, vrouw en twee schoolgaande kinderen. Er is akkerbouw: 'A suikerbieten, de rest graan en Italiaans raaigras voor veevoer. Bloemkool wordt geoogst van half juni tot half no vember op 2 ha. Ze hebben nog steeds een achttal melkkoei en. Naast de huishouding en hulp bij de bloemkoolteelt- en oogst ver zorgt mevrouw Bausch ook nog de 25 fokzeugen en hun nakome lingen. De gemiddelde opper vlakte van de landbouwbedrijven in de omgeving is 24 ha. De op- brengstgegevens verschillen niet veel van de onze. Wel konsta- teerden we daar een betere stand van de gewassen met name van de bieten. De meestal oude gebouwen zagen er, evenals de erven en tuintjes, zeer verzorgd uit. Enkele, voor ons opvallende dingen waren het niet aanwezig zijn van loonwer kers waardoor vrij veel kombina- ties van boeren met werktuigen voorkomen. Voorts is er minder afzet via handelskanalen waar door bijvoorbeeld aardappelen in het bouwplan ontbreken. Er wordt nog veel graan zelf gemalen wat dan aangevuld met mineralen en soja weer aan de varkens en het verdere vee vervoederd wordt. Onze konklusie was dat we dit soort uitwisselingen als landbou wers meer moeten doen. Dankzij de voortreffelijke organisatie door de mensen uit Jüchen kan op een zeer geslaagde uitwisse- lingsreis terug worden gezien. Verder omvat het bouwplan 90 ha suikerbieten, 60 ha wintertar we, 70 ha wintergerst, 30 ha win terrogge, 10 ha haver en 40 ha zomertarwe. 55% van al het graan Het slot Dijck" waar al het fruit rechtstreeks "uit huis" aan partikulieren wordt verkocht. Akkerbouwer Jos de Regt (r) te Kruiningen vertelt belangstellenden over gewasbescherming en oogsten. Bij de boomgaard van het slot "Dijck". In 1980 werd 117 miljoen ton ko len geproduceerd; 84% hiervan werd gebruikt voor elektriciteit wat er op neerkomt dat één van de drie lampen in Duitsland hiervan zijn stroom toegeleverd krijgt. Daarnaast stookt 14% van West Duitsland bruinkool voor huishoudelijk gebruik. Een bag germachine, door vijf personen bediend, weegt 7.600 ton en is 200 meter lang en 70 meter hoog. Er wordt 200.000 m3 per dag door zo'n monster verzet. In het dorpje Kelzenberg werd ■daarna het gemengde bedrijf van de familie Lauffe, groot 57 ha, bezichtigd. Vier generaties wonen hier tesamen op één boerderij. Voor de 30 koeien wordt stalvoe- dering toegepast. Het te ver wachten gemiddelde voor 1981 is rekord voor Schouwen-Duiveland komt naar alle waarschijnlijkheid toe aan Van der Wekken die veel maar geen 500 mensen had verwacht. Me vrouw van der Wekken: "Mijn man was 's avonds schor van het uitleggen aan (soms noodgedwongen) veel te grote groepen. We hadden wel de indruk dat de mensen niet stipt de ANWB-route volgden maar er van tevoren gewoon enige bedrijven uit hadden gezocht. Daar zullen we een volgende keer rekening mee moéten houden", zo meent ze. Zij schat het aantal toeristen op 50%, althans voor hun bedrijf. af, dat meer of minder stimulerend kan werken. Bij een eventuele her haling zal er volgens hem wat meer overleg moeten worden gevoerd met de scholen. O p Walcheren kan in z'n alge meenheid worden gesproken van een geslaagde Open Dag. Hier noteerden veel bedrijven toch honderden be langstellenden die, zo heeft men de indruk, toch vooral uit de steden Vlissingen en Middelburg kwamen. Het percentage toeristen onder hen is naar de menimg van enige deelne mende boeren niet zo groot en wordt voorzichtig geschat op 10%. Bij de zelfkazende boer J. Kwekkeboom in St. Laurens leek het, zo zegt hij en thousiast wel braderie: "We hebben wel 1000 man binnen gehad, Omdat C3 p St. Philipsland konden drie bedrijven worden bezocht met be hulp van een kaartje dat aan het be gin van de route bij de molen aan de 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9