STEUN AAN VLAS VERHOOGD Nederlandse rundveehouderij onverdiend in kwaad daglicht Prov. Raad Bedrijfsontwikkeling op exkursie Protest tegen afgiftebeleid afschietvergunningen Steunbedragen Vlassektor in zorgen Zaaizaadtoeslag Maandelijks overleg minister Braks met Landbouwschap Landbouwschap en Minister Braks: Kollektieve vergoedingsregeling Jachtwet Graanbeleid Zetmeelbeleid veldkeuring een verzoek om deze steun, onder vérmelding van een bank- of gironummer heeft inge diend. Over de omvang van de steunbedra gen delen hét Produktschap voor Landbouwzaaizaden en het Hoofd- produktschap voor Akkerbouwpro- dukten het volgende mede. De teelt- en verwerkingspremie voor oogst 1981 zijn samen 792,36 per ha, waarvan de teler en de koper beiden de helft, dit is 396,18 per ha geoogst vlas toekomt. De lijnzaadsteun voor oogst 1981 wordt pas begin 1982 vastgesteld. Wel is de streefprijs voor lijnzaad van 1981 reeds bepaald, en wel op 130,53 per 100 kg. De hoogte van de lijnzaadsteun wordt mede bepaald door de op brengst per ha en mede de vraag-of het vlas wordt gedauwroot of niet. Over oogst 1980 is in Nederland een lijnzaadsteun uitbetaald, die afhan kelijk van de vastgestelde opbreng sten bedroeg: 546,04 of 606,71 voor dauwrootvlas, en 602,80 of 673,25 voor waterrootvlas. H ierbij dient te worden aangetekend, dat de lijnzaadopbrengst van oogst 1980 gemiddeld zeer hoog lag. De zaailijnzaadtoeslag bedraagt voor oogst 1981 een somma van 50,07 per 100 kg gecertificeerd zaad. Bij een opbrengst per ha van 800 kg zaad beloopt deze steun derhalve circa 400,— en bij een opbrengst van 1.200 kg wordt de steun per ha omgerekend ongeveer 600,— De Provinciale Raad voor de Bedrijf sontwikkeling in de Landbouw in Zeeland is 19 juni j.l. op exkursie ge weest. Voorafgaande aan de exkursie be sprak de Raad de koncept-struktuur- nota voor Zeeland. Na het aanbren gen van wijzigingen en aanvullingen naar aanleiding van opmerkingen van de Raad zal deze nota als "Kompas 1985" in september worden uitge bracht. Borgstellingsfonds en Ontwikkelingsaanvragen In de vergadering van de Provinciale Advieskommissie van het Borgstel lingsfonds voor de Landbouw zijn de volgende aanvragen behandeld: 1 B.F.-aanvraag afgewezen 1 gekombineerde B.F./R.S.-aan vraag uit de rundveehouderijsek- tor goedgekeurd B.F. 100.000, - R.S. 120.967,- 3 R.S.-aanvragen herinplant fruit teelt goedgekeurd 355.125,— Voorts werden 1 R.S.-aanvrage glas tuinbouw 37.500) en 1 R.S.-aan vrage mestvee 156.750) goedge keurd. De Raad werd ook geïnformeerd over de zes komende vakatures bij het Konsulentschap voor de Tuin bouw. Voor zover ze reeds reëel zijn, mogen de vakatures vervuld worden, evenals dat bij het Konsulentschap voor de Akkerbouw en Rundvee houderij en de St.U.L.M. het geval is. Hièrvoor zijn reeds een aantal gega digden voorgedragen. Exkursie Door de Raad werd het fruitteeltbe- drijf van de heer W. de Jager te Ka- pelle bezichtigd. Zowel hier als tij dens de tocht door de uilverkaveling Kapelle-Wemeldinge bleek dat de vernieuwing in de fruitteelt in dit gebied door de verkaveling een dui delijke stimulans heeft gekregen. Ook kreeg de Raad een indruk van de vorstschade in.de fruitteelt. Door de heer ir. W.A. van Meegen werd een zeer duidelijke toelichting gegeven op de plannen voor deze ruilverkaveling evenals voor die van de Yerseke Moer. Tot slot werd het Delta Instituut te Yerseke bezocht. De Raad nam met veel belangstelling kennis van het werk van het Instituut. Ruim 50 landbouwers uit Overijssel hebben op 1 juli in Den Haag geprotes teerd tegen het terughoudende afgiftebeleid voor jachtvergunningen. Vlak voor het begin van de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap boden zij voorzitter ir. D. Luteijn een petitie aan, waarin geëist wordt dat de gewei gerde vergunningen ex. artikel 53 van de Jachtwet alsnog worden verleend. Woordvoerder J.G. Nollen uit Wierden zei dat er plannen zijn voor verder strekkende akties, als het protest in Den Haag geen resultaat oplevert. Vol gens hem gaat in Overijssel 20 tot 30 procent van de oogst door schadelijk wild verloren. De vlassektor in Nederland gaat gebukt onder zorgen. Dit on danks een aantal hier beschreven EEG-steunmaatregelen. Een feit is dat het vlasareaal in Nederland met thans ca. 3500 ha op een na oorlogs dieptepunt is beland. De financiële EEG-bijdragen de af gelopen jaren hebben dus niet kunnen voorkomen dat het vlas als kuituurgewas grotendeels' plaats heeft moeten maken voor andere teelten. Mogelijk dat de verhoogde steunbedragen een verder wegzakken van de vlas- verbouw kunnen voorkomen en de teelt zelfs weer toe zullen doen nemen. Alweer enkele jaren kunnen de telers, de verwerkers en de handelaren in de vlas- en lijnzaadsektor profijt trekken van drie EEG-regelingen. De teler ontvangt, mits hij tijdig een teeltaangifte en een oogstaangifte bij de STULM heeft gedaan, een teeltpremie per ha geoogst vlas. De koper van het vlas ontvangt een even grote premie. Bij huur van zaaiklaar vlasland wordt de huurder als teler aangemerkt. Indien het de vlasser is, die huurt en die tevens het vlas verwerkt, ontvangt deze dus beide premies. De premie voor de verwerker wordt uitgekeerd via bonnen. Deze bon nen worden verstrekt aan degene, die de oogstaangifte heeft gedaan. De koper van vrij vlas zal altijd naar de bonnen vragen. De premie voor de teler wordt uitbetaald op een door hem opgegeven bank- of gironum mer. De tweede EEG-toeslag, die aan de orde is, is een prijsgarantieregeling voor lijnzaad. Jaarlijks wordt een streefprijs vast gesteld en tijdens het verkoopsei zoen wordt het steunbedrag bere kend, waarbij wordt uitgegaan van het verschil tussen de streefprijs en de (lagere) wereldmarktprijs. Deze lijnzaadsteun wordt uitbetaald aan degene, die de bovengenoemde bonnen ter verzilvering aanbiedt. Meestal is dit de koper van het vlas. De laatste jaren is de mechanisatie in de vlasteelt en -verwerking versterkt doorgevoerd Dit neemt niet weg, dat de verkoper bij het overeenkomen van de prijs voor zijn vlas, rekening kan houden met het bestaan van de rechten op steun. In de derde plaats is voor lijnzaad, dat de zaaizaadkeuring van de N.A.K. met goed gevolg ondergaat, de EEG-zaaizaadtoeslag van toepas sing. Dit is een steun, die de teler toekomt en die wordt uitbetaald op grond van certificering door de N.A.K. als de teler tevoren, tegelijk met de aangifte voor de N.A.K.- Het Landbouwschap en Minister Braks vinden dat de Nederlandse rundveehouderij door de berichtenstroom over het gebruik van verboden hormoonpreparaten ten onrechte in opspraak is gebracht. Nu de zaak door nieuwe en betere onderzoekmethoden tot zijn ware proporties is teruggebracht blijkt slechts zich een handvol veehouders inderdaad aan strafbare handelingen schuldig te hebben gemaakt. Tientallen andere zijn ten onrechte in het verdachtenbankje geplaatst. De goede naam van de bedrijfstak is in binnen- en buitenland onverdiend in diskrediet gebracht Heronderzoek op 27 bedrijven waartegen Justitie voorlopige maatregelen had afgekondigd wees uit dat dit in slechts 4 gevallen terecht was gebeurd. Minister Braks noemt deze cijfers woensdagavond in zijn maandelijks gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het Landbouwschap wil dat er een kollektieve kader-vergoedingsrege ling komt om de* ten onrechte gedu peerde veehouders schadeloos te stellen. Voorzitter Luteijn zei dat op deze wijze kan worden voorkomen dat iedere veehouder individueel kostbare en tijdrovende gerechtelijke procedures tegen de overheid moet aanspannen. Als het toch zover komt zal het Landbouwschap de gedupeer den overigens op alle mogelijke ma nieren bijstaan om een bevredigende schaderegeling te bereiken. 6 Minister Braks is wel bereid tot een gesprek met Justitie over de moge lijkheid van een kollektieve aanpak, maar hij wil in ieder geval eerst een uitspraak van de rechter afwachten óver de vraag wie voor de schade aansprakelijk is. Het Landbouw schap acht deze opstelling in tegen spraak met eerdere uitlatingen van de bewindsman, Waarin hij juist de gezamenlijke verantwoordelijkheid van de drie betrokken departemen ten benadrukte. De achteraf niet betrouwbaar geble ken RIA-onderzoekmethode werd toegepast door het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dat onder de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ressorteert. G. J. M. Braks Bij het Openbaar Ministerie worden de al ingediende schadeclaims nu al gekoördineerd behandeld. Er komt op korte termijn een gesprek tussen het Landbouwschap en het Ministerie van Landbouw en Visserij over de mogelijkheden wat soepeler te zijn bij het verlenen van vergun ningen op grond van artikel 53 van de Jachtwet. Deze vergunning is van belang om landbouwers, die niet in het bezit zijn van een jachtakte, in de gelegenheid te stellen op hun bedrijf schadelijk wild te bestrijden. Doordat de Direktie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw de bepalingen van de Jachtwet strin genter dan in het verleden toepast, worden veel landbouwers nu gekon- fronteerd met een afwijzing van hun aanvraag. Dit is thans vooral het ge val in Gelderland en Overijssel. Mi nister Braks zei dat de stringente toepassing van de Jachtwet onder meer verband houdt met de wens om het aantal vuurwapens te beperken. De bewindsman zei geen aanleiding te zien het vergunningenbeleid we zenlijk te wijzigen, maar onderkende aan de andere kant dat er een aantal knelpunten zijn ontstaan. Op basis daarvan wil hij laten onderzoeken in welke situaties er soepeler kan wor den opgetreden. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap gaf tijdens, het gesprek met de Minister opnieuw uiting aan zijn zorgen over het funktioneren van de Europese graanmarktorde ning en het marktbeheer in deze sektor. Voorzitter Luteijn pleitte voor een konsistent exportbeleid. aangevuld met de mogelijkheid van verplichte interventie op het refe rentieprijsniveau voor de z.g. mini mum-kwaliteit van tarwe en dat ge durende het gehele jaar. Hij wees er in dit verband op dat Nederland voor tarwe een exportland is geworden. Volgens het Ministerie realiseert de Europese Kommissie zich dat het moeilijk zal zijn de graanprijs alleen via het exportbeleid op referentie prijsniveau te houden. Vandaar dat er wordt gedacht aan aanvullende maatregelen als partikuliere opslag en een denaturatieregeling. Naar het oordeel van het Landbouwschap moet dit worden aangevuld met in terventie als het pakket toch niet voldoende blijkt voor het bereiken van het interventieprijsniveau. Minister Braks verklaarde zich - zij het niet van harte - bereid in Brussel voor interventie te pleiten- als mocht blijken dat de andere maatregelen onvoldoende zijn. Hij zei wel zich op het standpunt te stellen dat in zijn algemeenheid interventie zo lang mogelijk moet worden vermeden. De bewindsman deelt de zorgen van het Landbouwschap over de plannen van de Europese Kommissie voor wat betreft het zetmeelbeleid. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich uitgesproken voor de in stelling van een z.g. selektieve pro- duktierestitutie en een evenwicht- smechanisme gebaseerd op regelma tige vergelijking van gestandaardi seerde produktieprocessen van mais-, tarwe-, rijst-, en aardappel zetmeel. Minister Braks zegde toe een dergelijk op het belang van de telers gericht beleid te zullen verde digen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6