Aanmoediging Zegge en Schrijve Waarom Open Dag van de Landbouw? D e open dag en het scholenprojekt tonen ook aan dat een (onze) landbouworganisatie meer is dan een belan genorganisatie waarbij alleen het resultaat telt. Tal van onze leden doen aan deze aktiviteiten spontaan mee om dat ze trots zijn op hun vak en anderen daarover graag willen vertellen. Deze mensen doet het echt pijn als hun beroep - hun manier van werken - ten onrechte zwart wordt gemaakt. Niet alleen het resultaat: dat bleek bij voorbeeld ook tijdens de onlangs in Oost-Zuid-Beveland gehouden boerenvisite. Er is dus meer wat ons bindt en dat is een prettige gedachte. N a alle positieve geluiden van hierboven nog even iets heel anders: het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft zuidelijke landbouw maatschappij Vervolg Er is meer Tenslotte Veel belangstelling op de Open Dag natuurlijk voor de levende have. Dit paard ondergaat met haar veulen de belangstelling gelaten. Even aanraken mag ook. Je ziet haar met een knipoog naar de fotograaf denken: ,,'t Is maar voor-één dag, dus laat ze maar..." Hij werd ook even zakelijk toen hij erop wees dat de Zeeuwse produkten het predikaat topkwaliteit verdienen en dikwijls tegen zeer lage prijzen verkrijgbaar zijn. De overpro duce (van o.a. suiker, melk, graan, vlees enz.,) waar de laatste jaren de kranten zo bol van staan, betekent misschien een voedsel voorraad in de EEG van 3 a 4 maanden. Ris seeuw: "Belachelijk en angstwekkend laag. Bij een beschikbare hoeveelheid olie -van 3 maanden breekt al paniek uit". De konsument besloot hij heeft duidelijk voordeel van deze kleine overproduktie, om dat hij hierdoor tegen lage prijzen kan kopen. (Meer over de Open Dag op deze pagina en •op pagina 8). Tijdens de opening van de Open Dag zater dagochtend 4 julij.l. bij de molen "Nooitge dacht" in Cadzand, heeft voorzitter P. Ris seeuw van de Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren uit de doeken gedaan waarom de Land en Tuinbouw aan een "Open Dag" of mis schien mag je wel zeggen, aan een "braderie" van de landbouw doet. "We willen laten zien wat we te bieden hebben, gewoon eerlijke voorlichting geven dat de boer probeert om zo veel en zo goed mogelijke produkten te leveren. We willen laten zien dat de boer niet zo maar raak spuit met dure gewasbescher mingsmiddelen en dat het landschap ook met moderne landbouwmethoden even mooi kan zijn dan vroeger. We willen ook laten zien dat de meeste landbouwbedrijven in onze regio met hun erfbeplanting veel waarde hechten aan de stoffering van het landschap en dat onze boerinnen de helft van de spankracht van het bedrijf zijn en dat zij ondanks hun vele werk en gebondenheid er trots op zijn om met een boer getrouwd te zijn. Ook, vervolg de hij, willen we tonen dat onze jongeren nog geloven in het "boerenleven" en dat zij on danks de sombere bedrijfsekonomische vooruitzichten toch zullen proberen om ons werk voort te zetten.", z m VRIJDAG 10 JULI 1981 68e JAARGANG NO. 3590 land- en tuinbouwblad D e vorige week in ons werkgebied gehouden open dag voor de land- en tuinbouw is een geweldige aanmoedi ging geworden om deze manier van begrip kweken voor de larld- en tuinbouw in de toekomst verder te ontwikke len. Dat is mijn konklusie uit de reaktie's die wij uit de ver schillende regio's hebben verzameld (voor een verslag daarover zie elders in dit blad). Dat vinden blijkbaar ook de regionale organisatoren, want allemaal - ook in de minder druk bezochte gebieden - hebben ze het er al over "dat het de volgende keer:..." en vul dan maar in. Dat wil dus zeggen dat men door gemaakte "fouten" of door een tegenvallende belangstelling bepaald niet uit het veld is geslagen en dat is bepaald bemoedigend. Aardig is dat men ook hier - achteraf - feilloos kan aangeven waarom de problemen ontstonden: zoals bijv. konkurrerende fes tiviteiten of het feit dat de vakantiedrukte eigenlijk nog net niet begonnen was. Als het anders niet is dan is dat natuurlijk een volgende keer vrij eenvoudig te verhelpen door de datum nog zorgvuldiger te kiezen. De "fouten" zijn daarmee terug te voeren op gebrek aan ervaring. Voorop staat echter dat er een fantastische prestatie is geleverd. Zomaar een aantal boeren en tuinders slagen er toch maar in met zeer beperkte middelen een aantal evenementen te organiseren die er zijn mogen. Waar toch maar eventjes duizenden mensen naar zijn komen kijken, vergeet dat tenslotte niet. Daarom: alle lof voor dit initia tief waarvan we mogen hopen dat het een vervolg krijgt. Zo n vervolg zit er in ieder geval wel in voor het Z.L.M./R.P.C.Z. scholenprojekt. De tweede ronde zit er weer op, de derde ronde start weer in september. Graag wil ik hier die meer dan honderd bedrijven bedanken die (weer) bereidwillig waren een heel jaar lang met een klas kinderen (met in totaal meer dan 3000 kinderen) op te trekken. Immers, het geheim van het sukses van het scholenprojekt is nog altijd het boerderijbezoek: lees de kinderkrant er maar op na. Vandaar ook alle lof voor deze boeren en boerinnen die dit opgebracht hebben. Natuur lijk zullen wij hen ook nog op een meer persoonlijke wijze bedanken voor hun inzet. Ik ben er zeker van dat deze bedrijven een wezenlijke bijdrage hebben geleverd aan de kijk van duizenden kinderen op de land- en tuinbouw: een ervaring die deze kinderen nooit meer zullen verge-' ten. Inmiddels wordt het scholenprojekt overal in den lande nagevolgd, een groter sukses hadden wij ons niet mogen wensen. Ook voor onze leden die nu al twee jaar het goede voorbeeld geven moet dat erg bevredigend zijn. De uitstraling van het scholenprojekt houdt trouwens niet op bij de kinderen. Via tentoonstellingen in verband met het schooljaar en dergelijke nemen ook de ouders kennis van het werk van boer en tuinder omdat bij dit soort schoolaktiviteiten het scholenprojekt dikwijls centraal staat. Inmiddels is de beslissing om door te gaan met het scho lenprojekt genomen. Wel zullen er waarschijnlijk enkele wijzigingen komen met name bedoeld om de bedrijven te ontlasten. Dat betekent overigens wel dat we meer adressen nodig hebben, maar dat zal wel lukken. Kringvoorzitter P. Risseeuw (r) bij de opening van de Open Dag aan de voet van de molen "Nooitgedacht". zijn verontwaardiging geuit over uitspraken van hoog waardigheidsbekleders t.a.v. de zoet/zout problematiek van de Grevelingen waaruit duidelijk een voorkeur voor zout sprak, terwijl het onderzoek nog gaande is. Als land en tuinbouw kunnen wij natuurlijk van harte instemmen met de door het waterschap gedane terechtwijzing: voor ons is het bijzonder prettig te weten dat er ook nog an deren zijn waarvoor de uiteindelijke beslissing over de Grevelingen nog niet bij voorbaat vast staat. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1