"NITRAAT IN GROENTE ERNSTIGER PROBLEEM DAN WE AL WISTEN" J. Valkier: Perspektief voor de fruitteelt Zuideuropese oogst zomerperen even groot als vorig jaar Weekstaat energieverbruik Dr. J. Kamsteeg (Huishoudkunde) na onderzoek in 30 Wageningse huishoudens: AREAAL TUINBOUWGEWASSEN ONDER GLAS VRIJWARINGS MAATREGEL CHAMPIGNON- KONSERVEN VEREENVOUDIGD Giftig Uitvindingen Ernstiger Subsidie hardfruitkratje ook voor seizoen 1981/1982 De heer J. Valkier, voorzitter van de veiling "Zuid Beveland" te Goes, is tijdens de vorige week gehouden ledenvergadering van deze veiling uitvoerig ingegaan op de positie van de Nederlandse fruitteelt. Op basis van zijn internationale ervaringen zei hij tot de konklusie te zijn geko men dat het perspektief voor de Nederlandse fruitteelt niet somber is. Hij baseerde deze mening op de vol gende punten: De zich steeds duidelijker aan kondigende toekomstige loon ontwikkelingen in de derde wereldlanden en de zuidelijke landen van de E.G. Dit zal onge twijfeld in de toekomst gunstig werken voor Nederland wegens het hier reeds jaren bestaande hogere loonpeil. Men is zich bovendien in Neder land bewust geworden dat het plafond voorlopig bereikt is. De door de sterk gestegen olie prijzen eveneens sterk gestegen vrachtkosten enz. waardoor het steeds moeilijker wordt om met appels en peren van het Zuidelijk halfrond ongestraft op de Euro pese markt te konkurreren. Mo menteel kost transport plus ver pakking van 1 kg appels of peren vanuit Zuid-Amerika of Australië minstens/ 1,— per kg. Onze gunstige ligging ten opzich te van de grote konsumptiëmark- ten van West Europa. De goede Rektifikatie In het bericht van 3 juli j.l. over de uitkomsten van het steekproefon- derzoek "Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 mei 1981 van het CBS zijn enkele cijfers onjuist vermeld. Het desbetreffende bericht dient als volgt te luiden: Op I mei 1981 was het totale areaal tomaten 1.919 ha. Vergeleken met een jaar ervoor was de afname bijna 3%. Het areaal komkommers daalde van 702 naar 658 ha (- 6%). Het areaal sla en andijvie nam forsToe. Het areaal sla steeg met 26% tof 329 ha en het areaal andijvie nam met 27 ha toe tot 123 ha 28%). Na de invoering van de vrijwarings maatregel voor champignonkonser- ven in 1978 is deze sindsdien vele malen gewijzigd. Het was op den duur zelfs voor ingewijden bijna niet meer te volgen met de vele ad-hoc regelingen per land. Met ingang van 1981 is de regeling echter sterk ve reenvoudigd. Men gaat nu uit van lucht-land- en scheepsverbindin gen naar alle richtingen, alsmede een aktieve exporthandel en een gekoncentreerd aanbod via de veilingklok waarover wij kunnen beschikken. Dit geeft de Neder landse fruitteler een bij uitstek goede uitgangspositie om zich te kunnen handhaven. De konklusie van de heer Valkier was dan ook: J. Valkier, voorzitter van de veiling "Zuid-Beveland". Er is voldoende mogelijkheid voor een gezonde fruitteelt in Nederland, mits de Nederlandse fruitteler zich gedraagt als een goed ondernemer. Zich niet laat leiden door emotionele zaken, doch door zuiver ekonomische motieven. Goed ondernemerschap vraagt een dynamische instelling en een voortdurend aanpassen aan ver anderde en veranderende marktver houdingen. "Dit onderkennen en hierop inspelen is van doorslagge vende betekenis voor het voortbe staan van uw bedrijf', aldus de vei lingvoorzitter van Goes. een totale import in de EEG (lees West-Duitsland) van ca. 110.000 ton. Maximaal een derde 37.000 ton) van dit kwantum mag van buiten de Gemeenschap ingevoerd worden. Om dit in goede banen te leiden wordt door "Brussel" per kwartaal vastgesteld hoeveel er in de Ge meenschap mag worden ingevoerd. Dit wordt bereikt door alleen in- voercertifikaten af te geven voor het vastgestelde kwantum. Alles wat men meer wil invoeren, zal worden belast met een bedrag van ca. 4,50 per kg. Bij een normale importprijs van rond de 3 gulden per kg moge het duidelijk zijn dat import dan niet meer lonend is. Oogstraming zomerfruit: Tijdens de bijeenkomst van de Groenten en Fruit Groep van de OECD op 18 en 19 juni j.l. hebben de vertegenwoordigers van de lid-staten oogstramingen bekendgemaakt van de belangrijkste zomerfruitsoorten. De oogst van zomerperen vindt in Zuid-Europa plaats van eind juni tot ca. half augustus. De allervroegste Nederlandse peren zijn gewoonlijk in de loop van juli oogstrijp. Tot eind augustus gaat het echter om bescheiden hoeveelheden (vnl. Clapp's Favourite). De import van peren van het Zuidelijk Halfrond loopt in juni op z'n éind. Derhalve Dertig huisvrouwen in Wageningen en omgeving hebben voor onder zoekers van de vakgroep Huishoudkunde van de Landbouwhogeschool spinazie klaargemaakt. Niet omdat die onderzoekers daar zo dol op zijn, maar omdat ze wilden weten wat in de verschillende keukens met spinazie wordt gedaan en hoe onder andere het nitraatgehalte van spinazie daardoor wordt beïnvloed. Spinazie, maar ook andere blad groente als sla en andijvie, neemt gemakkelijk nitraat op uit de kunst mest die de tuinder voor de groei toedient. Dat nitraat wordt in de mond door bakteriën omgezet in ni- triet, een zeer gevaarlijke stof. In ho ge koncentraties (een paar gram) is nitriet absoluut dodelijk (denk aan het nitriet-ongeluk met Iglo-produk- ten eind vorig jaar). Nitriet is ook in veel geringere kon centraties gevaarlijk, omdat het met stoffen in het bloed reakties aangaat, die het zuurstoftransport belemme ren. Bij baby's is dit verschijnsel be kend als "blauwzucht", bij volwas senen is het nog nauwelijks onder zocht. Dr. J. Kamsteeg, een van de onderzoekers veronderstelt dat be paalde allergieën bij astmapatiënten veroorzaakt kunnen worden door een dergelijke reaktie. Nitriet is bovendien gevaarlijk omdat het met andere stoffen in het lichaam zoge naamde N-nitroso-verbindingen vormt, waarvan bij dieren bewezen is dat ze kankergezwellen veroorzaken. Er bestaat voor het nitraatgehalte van groente geen officiële norm. De overheid vindt 1800 milligram per kg spinazie nog aanvaardbaar; voor de tuinders wordt gewerkt aan een be mestingsadvies, dat aangeeft hoeveel kunstmest ze onder wisselende om standigheden mogen gebruiken om beneden de 1500 milligram te blij ven. Kamsteeg: "In de praktijk worden deze hoeveelheden vaak overschre den, bovendien zijn ze op ten minste één verkeerde schatting gebaseerd, namelijk dat bij de bereiding van groente 60 tot 80 procent van het ni traat verwijderd zou worden". Uit onderzoek van anderen, voort- Land- en Tuinbouw binnen stedelijke sfeer Zuid-Limburg Evenals in het westen des lands on dervindt de land- en tuinbouw in Zuid-Limburg de invloeden van de stedelijke ontwikkeling. Met name geldt dit voor gebieden in de direkte nabijheid van steden, waar kultuurgrond voor niet-agrari- sche doeleinden in gebruik wordt genomen. Veelal leidt dit tot een stagnatie in de agrarische ontwikke lingen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat door het Landbouw-Ekonomisch Insti tuut in opdracht van de Rijksplano logische Dienst is verricht in Zuid- Limburg. Het doel hiervan was aanknopingspunten te bieden voor het te voeren ruimtelijke beleid t.a.v. de bufferzones Maastricht-Weste lijke Mijnstreek en Westelijke Mijn streek-Oostelijke Mijnstreek. L.E.I. (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 12,50 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Ekonomisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Publikatie no. 2.147). Op de jaarbeurs van Hannover die van 1 tot 8 april 1981 plaats had, en op Inova '81 in Parijs werd een aantal uitvindingen getoond die het resultaat zijn van onderzoek dat in communautair verband werd verricht. De Europese Commissie stelde er onder meer een toerenregelaar voor elektromotoren tentoon evenals computerprogramma's voor kleurenbeeldstations. Meer informatie over_de Europese in novaties krijgt men bij dienst Va lorisatie van nieuwe technolo gieën, Batiment Jean Monnet^ Plateau de Kirchberg, Boite Pos tale 1907, 1019 Luxembourg. gezet door de vakgroep Huishoud kunde, bleek dat spinazie, waar ook gekocht (markt, supermarkt of groenteman), gemiddeld 3200 milli gram nitraat per kilo vers gewicht bevat, dus veel meer dan de geadvi seerde 1800/1500 milligram. Er wer den zelfs uitschieters boven 6000 milligram gevonden! Kamsteeg: "Bovendien hebben wij zelf gevonden dat in de dagelijkse praktijk van de keuken minder ni traat verloren gaat dan aangenomen werd; nipt 60 tot 80 procent, maar gemiddeld minder dan 50 procent. Op basis van dit nieuwe gegeven zou een heel andere norm berekend kunnen worden". (Om het nog erger te maken: spina zie met een laag nitraat-gehalte heeft veelal een hoger vitamine C-gehalte, maar juist deze spinazie wordt om allerlei - nog onuitgezochte - redenen door de huisvrouwen minder ge waardeerd.) Kamsteeg heeft uitgerekend dat de gemiddelde Nederlander per spina- ziemaaltijd 590 milligram nitraat binnenkrijgt, goed voor de aanmaak van 25 milligram nitriet, terwijl de toelaatbare dagelijkse opname (ac ceptable daily intake, ADI) slechts respektievelijk 220 en 8 milligram bedraagt (voor een persoon van 60 kg). Kamsteeg: "Duidelijk is dat het nitraatgehalte van met name blad groente een ernstiger probleem vormt dan we al wisten". In Nederland bestaat een nitraat werkgroep waarin de overheid, proef stations en enkele vakgroepen van de Landbouwhogeschool vertegenwoor digd zijn; niet de vakgroep Huis houdkunde, die het hier bedoelde on derzoek deed. Kamsteeg:. "Wij spelen onze resultaten natuurlijk onmiddel lijk door naar de nitraatwérkgroep en we hopen ook dat we nu de gelegen heid krijgen, dus geld, om door te gaan. De nitraatproblematiek is erg ingewikkeld en wat er zich in de keu ken afspeelt blijkt ook in dit verhand van groot belang te zijn maar is nog nauwelijks onderzocht". zijn we in juli en het grootste deel van augustus wat betreft onze peren- voorziening grotendeels afhankelijk van de leveringen uit Zuid-Europa. Vorig jaar importeerden wij in die maanden in totaal 8.700 ton (1979 7.900) zomerperen waarvan 6.000 ton ('79 5.150) uit Frankrijk, 1.200 ton ('79 1.900) uit Italië en 1.100 ton ('79 200) uit Spanje. Vooral in Frankrijk grote oogst van zomerperen verwacht De Fransen verwachten dit jaar een 10% grotere oogst dan de beide voorgaande jaren. Die in Spanje zal niet veel verschillen met de oogst van 1979 en 1980, terwijl de produktie in Italië zo'n 7% kleiner zal worden dan vorig jaar, maar het geraamde kwantum is wel 10% meer dan in 1979 gerealiseerd werd. Zowel uit Frankrijk als Spanje betreft het vnl. peren van het ras Docteur Jules Guyot (in het Spaans Limonera). In Italië gaat het vnl. om het ras (Bon Chrétien) Williams. Naar dezer dagen is vernomen zal door de Minister van Landbouw en Visserij positief worden ge reageerd op het verzoek van het produktschap om een voortzet ting van de subsidie op het hard fruitkratje. Te verwachten is een aanvullende subsidie van maxi maal 500.000,— Vertaald in centen kan derhalve voor het nieuwe seizoen gerekend worden op een bedrag van ca. 0,10 per kratje. De subsidie heeft betrekking op het eenmalige kratje dat bij ver ordening is voorgeschreven. Dat het antwoord op het verzoek van het produktschap enige tijd op zich heeft laten wachten is te wij ten aan de beperkte mogelijkhe den die de overheidsfinanciën bieden. Het is daarom des te meer verheugend, dat de Minister van Landbouw en Visserij de pogin gen van de sektor tot verbetering van de presentatie van het Ne derlandse fruit ook in het ko mende seizoen nog wil onder steunen. Dit is de laatste weekstaat van de stooktomaten bij Denarkas. Zo snel mogelijk na het komkommerplanten in augustus zal een samenvattend overzicht volgen van de stooktomatenteelt. Van de herfstkomkom- merteelt zal ook middels weekstaten verslag van de teelt worden ge daan. In deze laatste weekstaat is er geen kwantitatief produktieverschil meer ten voordele van de glazen kas (vorige week waren abusievelijk de oogstcijfers van SPD acryl en glazen kontrolekas omgedraaid). In geld uitgedrukt ligt de glazen kas 10% voor op SPD acryl en 6% op de futuristische kas, een verschil dat vooral door kwaliteitsverschil veroorzaakt is. Het energiebêsparingspercentage heeft tijdens de gehele teelt tussen de 35% en 40% geschommeld, hetqeen ook de verwachting was. De klimaatsinstellingen zijn deze week: dagtemperatuur 19 gr.C. nachttemperatuur 16 gr.C. bij een RV van 80% (dag) en 85% (nacht) begint de vochtregeling te werken bij een buitentemperatuur van 12 gr.C. is er in de geïsoleerde kassen een minimumventilatie van 5%, in de glazen kas is dit bij 14 gr.C. buitentem peratuur. Het energieverbruik bedroeg deze week 5290 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: Week 26 juni - 3 juli totaal verbruik deze week verbruik in m3/100 m2 energieverbruik vanaf 14-12-1980 in m3/100 m2 energiebesparing t.o.v. kontrole oogst in kg/100 m2 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur: 13.5 gr.C. (juni?) gemiddelde windsnelheid: 3,8 m/sek. SPD acrylduoplaten 1257 m3 38 rn3 2683 m3 38.1% 1192 futurist.kas acryl glas 1359 m3 41 m3 2789 m3 35.7% 1221 kontrole-objekt glas 2673 m3 81 m3 4339 m3 0 1214 DENAR-KAS L. Koop 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17