Eindlessen van geslaagde kursussen graanteelt Boeiende expositie Piet van 't Hageland I n Zeeland, waar de Wester- en Oosterschelde voorbij stromen, kunnen vooral diegenen, wier blik gewend is aan wijdse vlak ten: de zee of de eindeloze polder hun hart ophalen, door deze ex positie te bezoeken. Want Piet van 't Hageland, wonende in Vlissingen, maar geboren in de landstreek Hageland nabij Leu ven leert ons zien, wat nu werke lijk mooi en schoon is in Zeeland en in Vlaanderen. Dierenbescherming wil samenhangend beleid t.a.v. welzijn dieren Vervolgonderwijs na de Middelbare Agrarische School Nadenken Aardappelteelt In juli in stadhuis te Goes Uitreiking diploma's Machineschrijven "Prinses Beatrix" Kruiningen Beschikking rekonstruktie oude glastuinbouwgebieden Diploma uitreiking M.L.S. Dordrecht Ing. J.H. Lantinga In tegenstelling tot meerdere andere provincies in ons land is het vervolgonderwijs na de M.A.S. in Zeeland nooit goed van de grond gekomen. Het bleef vrijwel beperkt tot de E.V.T.O. (Ekonomische Vorming Toekomstige Óndernemers) kursus. Deze kon in 13 aanslui tende achterliggende jaren worden gehouden. Dit is waardevol: maar het ontbreken van teelttechnische onderwerpen is een onvolledigheid. Om in deze leemte te voorzien is in samenwerking met het C.A.R. (Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij) te Goes een plan opgezet om een teelttechnische kursus in Graanteelt te for meren. Dit is geslaagd; de belangstelling was zodanig dat 2 parallcl- kursussen konden worden gehouden, namelijk te Axel en Goes. 1 ®ÜÖJj[liODGüü™CüjD[Wyti:-^«HiBwilBBBcW«»8!«» fo-x v&ét ':x< W «RW r Een moment tijdens de praktische les op het proefbedrijf "Rusthoeve" te Colijnsplaat. De verantwoordelijkheid voor het welzijn van alle dieren zou bij uitslui ting moeten vallen onder het Minis terie van CRM, aldus een nota van de Dierenbescherming, die binnenkort zal worden aangeboden aan de infor mateur of formateur. In deze nota, die op een aantal pun ten nog aangevuld moet worden voordat hij formeel ingediend wordt, doet de Dierenbescherming een be roep op de politiek om tot een sa menhangend beleid te komen ten aanzien van het welzijn van dieren. Zo dient o.a. de Wet op de Dieren bescherming ingrijpend te worden veranderd evenals het voorstel voor de Gezondheidswet voor dieren. In een verklaring, welke de Vereniging heeft uitgegeven klinkt door dat in cidentele akties als gericht op de kalvermesterijen en de legbatterijen eigenlijk overbodig zouden moeten worden door een goede wettelijke regeling. De situatie is nu zo dat via proefprocessen en akties op natio naal en internationaal niveau ge tracht wordt veranderingen in de behandeling van dieren te bewerk stelligen. met name die in de bio-in- dustrie. Met sukses overigens want binnenkort wordt het Mestkalveren- besluit aangepast en de Zwitserse regering heeft inmiddels besloten, 16 dat er in dat land per 1-1-1991 geen legbatterijen meer mogen zijn. Voorts ligt momenteel bij de Raad van Europa een advies om de ruim ten in de legbatterijen per kip te stellen op 600 cm2. Een maat die, als zij zou worden geaksepteerd het einde betekent voor het systeem van batterijen. Daarboven is het name lijk niet meer rendabel om via deze methode te werken. Al met "al een ontwikkeling, die de Intensieve Veehouderij tot nadenken zou kunnen stemmen. "Wij realise ren ons dat akties in de bio-industrie zwaarwegende ekonomische repercu- sies kunnen hebben in deze bedrijf stak. Wij staan open voor overleg, ook en vooral met de individuele on dernemers. Tot op heden echter blijkt niet dat op basis van een redelijke diskussie resultaten mogelijk zijn. Uit onze kontakten met de overkoe pelende landbouworganisaties zijn geen konkrete verbeteringen van be tekenis voortgekomen", aldus de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, die aankondigde op de ingeslagen weg door te gaan tot gewenste veranderingen gerealiseerd zijn. In december is met de lessen begon nen. De kursusduur omvatte 12 les sen a 3 uur. Hiervan waren 2 veld- lessen die respektievelijk in april en juni zijn gehouden. Op de 9e les vond een schriftelijk examen plaats. Degenen die dit met goed resultaat hebben gemaakt kwamen in aan merking voor een getuigschrift. Een aantal kursisten ontging dit door het afwezig zijn op de les. De kursus te AXEL is gehouden in de H.N.O.-School. De eindles vond plaats op 19 juni. Het getuigschrift is uitgereikt aan de volgende deelne mers: E.P.S. Baecke te Nieuw Namen: M. Baecke te Vogelwaarde; P.A.C. Boënne te Graauw; R.J. Boënne te Graauw; J.P. van Cadzand te Axel; F.T.T. van Campen te Graauw; P.E.G. Berckmoes te Aardenburg; R.J. van Doorn te Axel; A.J. Haak te Zaamslag; A.A.P. Mangnus te Vo gelwaarde; J.P. Quaak te Klooster- zande; K.B.L. Steijaart te Graauw; P.J. Vereecken te Vogelwaarde; M.J. Verbrugge te Hengstdijk; H.E.M. Verschueren te Kloosterzande; D. Vogelaar te Kloosterzande; A.M.G. van Waes te Axel. De lessen zijn gegeven door J.A. de Baar(M.A.S.), Th. Hiel enA. Bakker (C.A.R. De kursus te GOES is gehouden in het Landbouwcentrum. De eindles is gehouden op 25 juni. Het aantal uit gereikte getuigschriften bedroeg eveneens 17. Dit waren: S.A. Appel te Baarland; H. Boone te Borssele; J. Boone te Kats; J.A.M. Boonman te Oudelande; A.A. Dees te Waarde; J.L. v.d. Hamer te Ouwerkerk; N. de Kater te Geersdijk; G.P. Kloet te Nieuw en St. Joosland; A.C. Kole te Waarde; C.A. de Koning te Kam perland; W.A. Kuijper te Ouwer kerk; J.A. Nijssen te Kapelle; S.J. de Regt te Geersdijk; A.J. Romeijn te Ouwerkerk: A.J. Weggemans te Tholen; J.J. de Wilde te Tholen; D.A. Wisse Nijssen te Kapelle. Aan deze kursus zijn de lessen gege ven door: J.A. de Baar (M.A.S.M. van Gastel en H.C.A. Rijk (C.A.R.). Met het afsluiten van deze kursussen zijn inmiddels de plannen voor het leerjaar 1981-1982 gemaakt. In dit seizoen zal de aardappelteelt als on derwerp worden behandeld. Vrij zeker zal ook deze kursus 12 lessen a 3 uur omvatten. Dan bedraagt het kursus- geld rond 50,— Voor het rondzetten van een kursus is altijd enige tijd gemoeid. Dit houdt verband met beschikbare leerkrach ten, samenstellen van de lesstof, les schema, lesruimte e.d. "voorbereiden is het halve werk". Aangifte voor het volgen van een kursus in aardappelteelt in het leer jaar 1981-1982 kan nu reeds plaats vinden bij Ir. W.M. Markusse, Dir. R.M.A.S.. Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes, tel. 01100-27203. Ir. J. Salomons, Dir. R.M.A.S., dr. Huizingastraat 28, 4507 AB Schoondijke, tel. 01173-1313. ir. L.Th.J.M. de Wit, Konsulent A en R., Westsingel 58, Landbouw centrum, 4461 DM Goes, tel. 01100-16440. "woorden wekken, voorbeelden trekken". vJT evoel voor kleur en warmte zijn opvallende kenmerken voor de expositie van de Belgische kunstschilder Piet van 't Hage land. Het is een verademing om in Zeeland een ware kunstschilder aan te treffen. Het zou mij in dit kader te ver voeren, waarom de Zeeuwen en de Vlamingen zich gelukkig kunnen prijzen en bij zonder verheugd behoren te zijn, zulk een meester in hun midden te hebben met zijn fantastisch mooie schilderwerken van de Wester- schelde en haar omgeving in een gebied rijk aan historie en cultuur. Vooral de Zeeuwse luchten met prachtige wolkenvelden zullen blijven boeien en fascineren. Uit zijn schilderstukken en niet in het minst uit zijn houtskooltekenin gen, blijkt hij de echtheid en de kwaliteit van het leven te kennen, kenmerkend voor het Belgische levensgevoel, zoals reeds is ge- konstateerd door Godfried Bo- mans of de veelzijdige en geleer- de Prof. H. van Praag. Dat te zullen proeven, kunt u zelf uit maken, als u persoonlijke vreug de beleeft aan deze tentoonstel ling. -A-Iles tezamen vormt deze ex positie een totaliteit. Er is geko zen, voor een wat ruimere selek- tie, om vooral de kunstliefheb bers te laten zien, de veelzijdig heid van zijn kunnen. Wanneer men deze expositie be zoekt, kan men er zich niet over verwonderen dat een kunstwerk van hem door het Scheepvaart museum in Amsterdam is aange kocht, hangende tussen de be roemde meesters uit de 16e en 17e eeuw. En zo is deze expositie een frappante getuigenis van de schoonheid en het karakter van de Vlaams-Zeeuwse landstreek. M. Paasse, Westkapelle Aan cie School voor Huishoud- en Nijverheidsonderwijs "Prinses Bea trix" te Kruiningen is aan de vol gende leerlingen het "Basisdiploma Machineschrijven" uitgereikt: Rita Baas te Krabbendijke; Anita den Boer te Hansweert; Karin van Boven te Kruiningen; Matty de Bruyne te Rilland-Bath; Elly Danker te Kruiningen; Hanneke Jansen te Kruiningen; Petra Joosse te Schore; Gerdien de Koeyer te Yerseke; Lian de Koeyer te Yerseke; Lineke Lo- kerse te Kruiningen; Monique Nieuwkamer te Hansweert; Sylvia Petersen te Hansweert; Annette Po- tappel te Krabbendijke; Forra Sinke te Oostdijk; Sylvia van Stee te Yer seke; Rianne Verlare te Kruiningen. Het "Praktijkdiploma Machine schrijven" werd behaald door: Hen- nie Goud te Waarde; Anjo Kaan te Krabbendijke; Jolanda Kuzee te Krabbendijke; Jopie Lobbezoo te Krabbendijke; Anita Lobbezoo 'te Krabbendijke; Arianne Moerland te Yerseke; Diana Rexwinkel te Yerse ke; Elly Scheele te Krabbendijke; Diana Witte te Kruiningen. Met ingang van 1 juli j.l. is de Be schikking rekonstruktie oude glas tuinbouwgebieden op diverse punten gewijzigd. Hiertoe heeft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij), na daartoe een advies van de Centrale Kultuurtechnische Kommissie te hebben gekregen, besloten om een voortvarende uitvoering van een re konstruktie te vergemakkelijken. Op vrijdag 26 juni was het feest op de middelbare landbouwschool van het K.N.L.C. 22 leerlingen van de A-opleiding en 28 leerlingen van de B-opleiding ontvingen uit de hand van de direkteur hun einddiploma. Dit betekende voor de meesten een eindpunt van een 3 jarige studie. Enkelen hebben er een jaar langer over moeten doen. Velen ontvingen bovendien nog een lasdiploma of een melkdiploma. De studieresultaten waren goed. Van de B-opleiding slaagden alle kandi daten, zowel van de akkerbouwklas als van de veehouderijklas. Van de A-opleiding moest één kandidaat worden afgewezen. Drie kandidaten van de akkerbouwklas kregen nog gelegenheid een herexamen te doen voor hun hoofdvak akkerbouw. In de veehouderijklas konden alle leerlin gen zonder meer het diploma wor den uitgereikt. Aan 2 leerlingen zijn de diploma's nog niet uitgereikt om dat ze nog niet geheel hadden vol daan aan hun verplichtingen voor wat betreft de praktijk. De feestelijke bijeenkomst, welke in de kantine van de school plaatsvond, stond onder leiding van de voorzitter van de Commissie van Advies, de heer J.J. van de Hoek van Mook- hoek (Strijen). Deze kommissie hield 's morgens de jaarlijkse vergadering. De gediplomeerden werden toege sproken door de voorzitter van de Commissie van Beheer, de heer ing. J. Hof, burgemeester van Hendrik Ido Ambacht. De Commissie van Beheer vormt het dagelijks bestuur van het Agrarisch Öpleidings Centrum van het K.N.L.C. te Dordrecht. De stem ming onder de gediplomeerden, de ouders, andere genodigden en de le raren werd na het officiële gedeelte nog verhoogd door een vat bier aan geboden door de leraren. De namen van de gediplomeerden luiden als volgt: B-opleiding Antonissen A.C.P.M. te Steenbergen, v.d. Assem W.J. te Werkendam, van Bergeijk J. te Piershil, Biesheuvel H.K. te Heine- noord, Biesheuvel H.T. te Strijen, Bol- laart W. te Dordrecht, Dekkers A.M.J. te Steenbergen, Doggen C.A.M. te Wouw, Geluk L.J.A. te Steenbergen, Gooshou- wer A. te Dordrecht, van Hoof L.A.A.M. te Standdaarbuiten, Kleinjan S.J. te Maasdam, Koenraadt G.S.L. te Oud- Beijerland, van Oorschot te Tholen, Otto L. te Hooge Zwaluwe, Plaizier W.J. te Heerjansdam, Potters J.P.M. te Halste ren, Scherff J.C.R. te Werkendam, Snel H. te Numansdorp. Crouwel J. te Rotterdam, Damen J.A.M.M. te Moerstraten, van de Eijnden P.C.A. te Halsteren, Groeneveld M.J. te Dordrecht, Kant A.C. te Werkendam, van der Kooij A.W. te Delft. Maas A.J.M. te Moerstraten, Naujoks F.W.H. te Rijs wijk, Wagenmakers A.G. te Papendrecht. J. van Beem te Oudemolen, A-opleiding L.C.J. Bossers te Lage Zwaluwe, G. Bijl te Oudenhoorn, J.C. den Hollander te Klundert, L.P.V.M. Koopmans te Kruisland, P.A. Maasdam te Strijen. L. van der Meer te Oud Beijer- land, L.F. Melse te Werkendam. L.B. van Nieuwenhuyzen te Nieuwe Tonge, H.J. van der Riet te Dinteloord, C.M.M. van Tiggelen te Halsteren, A.M. van der Waal te Numansdorp, W.A.P.M. Wijtvliet te Moerdijk. W. Bexterman te Schiedam, R.J.M. Fransen te Schipluiden, J.W. de Groot de Gorinchem, A.A. Hogeweg te Dordrecht, J.H. van der Kooij te Maassluis, M.F. Muthert te Schiedam. R.M. Wattez te 's- Gravenhage, J. van der Windt te Den Hoorn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16