Voldoende aandacht voor een bekalking bij graslandvernieuwing Bijvoeren beperken, er is al ruim voldoende voordroogkuil gewonnen K< Singapore maakt van varkensmest nuttig gebruik "Geen produktieregeling per bedrijf'! G H et spaart ook arbeid, omdat bij voeding met snijmais en ook kracht voer zodanig weidegras spaart dat weer extra moet worden gemaaid. Daaraan is op de meeste bedrijven Maatregelen bij graslandvernieuwing Het nut van de bekalking INKOMSTEN UIT MELKHEFFINGEN AMERIKAANS VACCIN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER oed grasland is voor de rundveehouder de meest belangrijke bron voor de produktie van prima ruwvoer. Een zode met een kwalitatief goed grasbestand kan bij een goede behandeling jaarlijks een uitste kende bijdrage leveren voor het verkrijgen van een flinke hoeveelheid voederwaarde voor het rundvee. Nog altijd betekent het voor de rund veehouder dat het winnen van goed ruwvoer op eigen bedrijf voor hem een goed lonende zaak is. Er zijn echter op de verschillende bedrijven nog vele hektares grasland die in kwaliteit duidelijk tekort schieten en daardoor in aanmerking komen voor een verbetering. De graslandgebruiker is zich over het algemeen wel bewust van deze situatie. De praktijk heeft dit de laatste jaren wel duidelijk laten blijken door van tijd tot tijd bepaalde percelen minder produktief grasland ter verbetering grondig aan te pakken. het allergrootste belang om tot een ruime grasopbrengst met hoge voe dingswaarde te komen. O m van deze bemesting, zowel kunstmest als dierlijke mest, een volledig rendement te verkrijgen is een goede kalktoestand van de grond vereist. Een doelmatige bekalking bij de graslandvernieuwing is meestal op zijn plaats. De ondergrond waar uit het nieuwe zaaibed voor het O, 'ok de komende periode zullen op de diverse graslandpercelen weer de nodige maatregelen worden ge nomen om de produktie hiervan te verbeteren. De maanden augustus en september lenen zich over het alge meen zeer goed voor de herinzaai van grasland. Kleine ingrepen van kultuurtechnische aard zullen als re gel daar waar nodig aan de herinzaai voorafgaan, zoals een wat diepere grondbewerking t.g.v. een optimale vochtvoorziening en een egalisatie voor een voldoende vlakke ligging. Ook de ontwatering dient voor een goede graslandexploitatie prima in orde te zijn. Tevens is in veel geval len een intensieve kweekbestrijding noodzakelijk. Tot slot is een even wichtige bemesting natuurlijk van Kwaliteitsgrasland vraagt een optimale pH van de grond Voor inzaai van grasland is als regel een doelmatige bekalking wenselijk graszaad bestaat vertoont als regel een te lage pH voor een vlotte ont wikkeling van het jonge grasland. Een goede gelegenheid om in deze te lage kalktoestand verbetering te brengen doet zich juist voor bij de graslandvernieuwing en bij de he rinzaai van bouwland. De noodza kelijke intensieve menging van de kalk met de grond is dan door de verschillende grondbewerkingen zonder meer mogelijk. Er wordt zo doende in een teeltlaag van ongeveer vijftien centimeter dikte een gelijk matige pH bereikt waardoor het jonge grasplantje een flink wortel stelsel kan vormen voor een optimale voedsel- en vochtopname. De hoeveelheid kalk die, bij gras landvernieuwing of herinzaai van bouwland per hektare moet worden gestrooid om de pH op een ideaal peil te krijgen kan in beide gevallen het beste worden berekend uit de gegevens van voorafgaand grondon derzoek op bewerkingsdiepte. Is geen grondanalyse beschikbaar dan is het zonder meer gewenst voor alle zekerheid een hoeveelheid van 2000 kg kalkmeststof per hektare toe te passen. Wanneer voldoende aandacht wordt besteed aan de verschillende maatre gelen die genomen moeten worden bij een graslandvernieuwing dan zal dit leiden tot een uitstekende grasland- produktie met hoge voederwaarde die bij een zorgvuldige behandeling van dat grasland lang kan worden behou den. Stichting Nederlands Landbouw Kalk Buro Door de heer ing. J. Mies, spe cialist Voedervoorziening bij het Konsulentschap voor de Rund veehouderij en de Akkerbouw te Waalre. In mei en juni is de grasgroei zéér overvloedig geweest, zodat op de meeste bedrijven al een flinke voorraad voordroogkuiLis ge maakt. Bovendien is er momenteel bijna overal ruim voldoende weidegras voor de koeien. Om extra voerkosten en extra arbeid te drukken dient u als veehouder ernstig te overwegen of de snijmaisgift en de krachtvoergift in deze ontstandigheden niet verlaagd kunnen worden. Voor een gift van 3 kg ds uit voordroogkuil is reeds voldoende gewonnen O p de meeste bedrijven is nu al méér dan 3 kg ds per koe per staldag aan voordroogkuil in voorraad. De kwaliteit hiervan is meestal redelijk tot goed. Aangevuld met snijmais geeft dit uitzicht op een goed ruw- voerrantsoen. Bovendien lijkt de snijmais een goede opbrengst te gaan geven. Extra bijvoeren om nog méér voordroogkuil te winnen is dus nu zeker niet meer nodig. Bespaar nu op krachtvoer en snijmais Laat de koeien nu maximaal wei degras opnemen. Op veel bedrijven wordt ondanks de overvloedige wei- degrasvoorraad nog 10 a 13 kg snij- mais (3-4 kg ds) bijgevoerd. Over weeg eens of het niet verstandig is om één of twee of misschien nog wel méér ha snijmais nu te sparen door de snijmaisgift te beperken of weg te laten. Hetzelfde geldt voor overmatige krachtvoergiften. Door dit te bekij ken zijn snel enkele duizenden gul dens per bedrijf aan voerkosten te besparen. Het spaart ook arbeid! nu niet zo'n dringende behoefte meer gezien de reeds gewonnen voorraad voordroog. Bedenk hierbij dat extra bijvoeren "luie koeien" maakt, maar "rappe boeren" te weegbrengt. Extra arbeid dus die al leen maar geld kost!!! Is dunne mest erg? Inkuilen.... -oeien in goed weidegras zijn'dlin op de mest. Vraagpunt is of dit be zwaarlijk is. Voor de gezondheid van de koeien zeker niet. De hoogte van de krachtvoergift speelt hierbij ook een "verdunnende" rol en "vetverla- gende" rol. Op verzoek van Andrê Fanton (De- mokraat voor de Vooruitgang, Frankrijk) heeft de Kommissie de bedragen op een rij gezet die in de EG-lidstaten zijn geïnd sinds de in voering van de mede-verantwoorde- lijkheidsheffing op melk. Het gaat hier om de periode van 1977 tot en met 1980. x 1000 Europese rekeneenheden (1 ERE ca. 2,80) België 18.920 Denemarken 29.090 Br Duitsland 137.827 Frankrijk 113.416 Ierland 25.162 Italië 1.398 Nederland 67.145 Verenigd Koninkrijk 78.813 Totaal 497.289 Samenvattend Er is voldoende voordroogkuil, dus het argument om extra bij te voeren met ruwvoer of krachtvoer om méér te maaien is zeker niet meer aanwezig. De bek van de koe is de goed koopste maaimachine. Laat die "machine" dus maximaal werken. Bespaar nu in voerkosten en bewaar de snijmais voor de herfst- en winterperiode. Singapore is een van de meest verstedelijkte landen ter wereld. Steeds meer bouwwerken verrijzen op de 580 vierkante kilometer grondgebied. En naarmate de stad groeit, verdwijnen de akkers. Singapore kan zijn voedsel alleen nog maar verbouwen door een in tensief gebruik van de overgebleven grond. Dit en het feit dat de oppervlakten zo klein zijn geworden, maken het tevens problematisch om bemesting uit te voeren met behulp van organisch afval. Toch zal men ergens met dat afval moeten blijven. Vijfjaar geleden begon het VN-Ontwikkelingsprogramma (UNDP) met een projekt dat de bedoeling had aan het dierlijk afval een andere bestemming te geven. Een nuttige vraag. De deskundigen zijn daar nu in geslaagd. Zij hebben een methode ontwikkeld om varkensmest om te zetten in drie produkten waaraan het land grote behoefte heeft: water, energie en veevoeder. In de eerste fase van verwerking wordt water aan de varkensmest onttrokken. Het wordt verzameld, gezuiverd en opgeslagen in grote tanks, waarna het gebruikt kan worden voor reinigingsdoeleinden. Het resterende wordt naar een met koolzuur verzadigde vijver gepompt. Hier verblijft het een week, in welke tijd zich de bakterie ontwikkelt die proteïne bevat. De bakteriehoudende modder wordt vervolgens ge droogd, waarna het als bijvoeding voor varkens wordt gebruikt. De gedroogde mest kan ook worden verbrand, waardoor het methaangas oplevert. De betekenis van het UNDP-projekt en zijn toepassingsmogelijkheden in andere tropische gebieden hebben inmiddels de aandacht van an dere internationale organisaties getrokken. (Aspekten Internationale Samenwerking) In de Amerikaanse staat Californië is bij een genetisch onderzoek een nieuw vaccin tegen mond- en klauwzeer ontdekt. Volgens de Amerikaanse minister van Land bouw, John Block, zou deze ontdek king jaarlijks een besparing van mil jarden dollars kunnen opleveren en zou de wereldvoedselproduktie kun nen worden vergroot. Het nieuwe vaccin zou geen gevaar inhouden voor mens en dier, aangezien slechts een deel van het virus wordt ge bruikt. FNZ-voorzitter R. Zijlstra: Ter gelegenheid van de opening van Veembedrijf Buisman in Ooster- wolde (Fr.) vrijdag 3 juli j.l. gaf FNZ-voorzitter drs. R. Zijlstra zijn visie op het perspektief van onze zuivel. Gezien de oplopende tekorten aan voedsel in de wereld, meende hij te kunnen stellen dat in Nederland 1 a 2% melk meer zonder problemen aan de man kan worden gebracht. De heer Zijlstra meende naar aan leiding van het pas uitgekomen rap port van de FAO over de wereld voedselvoorziening te mogen stellen dat de bevolkingsgroei en de voed selsituatie mondiaal niet anders om schreven kan worden dan met de zin: "Een groeiende behoefte eist een hogere produktie en een betere ver deling". De heer Zijlstra konstateer- de voorts dat de zorgelijke voedsel situatie ook ons land niet onberoerd laat: Er is in de zuivelindustrie een stijgende vraag met als gevolg sterk geslonken voorraden. "Als ik de in schatting van onze koöperatieve zui velindustrieën bij elkaar neem, dan is de verwachting, dat wij in de ko mendejaren in ons land 1 a 2% meer 'melk zonder problemen af kunnen zetten". Gezien deze ontwikkeling pleitte hij er daarbij opnieuw voor geen diepingrijpende experimenten met de zuivelpolitiek uit te voeren en geen produktieregeling in te stellen waarbij het individuele bedrijf aan de teugel der burokratie van een weg wordt afgedwongen die door de boer zelf met het oog op het rendement en de optimale bedrijfsvoering is geko zen", aldus de heer Zijlstra. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15