Radar ziet soms wat teler niet ziet Wordt Nederland markt voor in het VK geteelde Nederlandse vroege aardappelen? Eerste gedigitaliseerde opnamen vanuit vliegtuig Zeeuwse kavelruilvoorstel- len- Realisatie- ay a 100 jaar de boer op 17 - 18 - 19 september Forse bries Eenvoudige besluitvorming. Onlangs heeft de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland een voorstel gelanceerd om de kavelruilregelingen te wijzigen. In Zeeland is men van mening, dat 100% vrijwilligheid bij kavelruil de realisatie van veel kavelruilprojekten belem mert. In het voorstel van Zeeland wordt er voor gepleit om een plaatse lijke kommissie te benoemen, die een toedelingsplan voorbereidt en dat de kavelruil voortgang kan vinden als tenminste 3A van het aantal eigenaren en gebruikers hebben ondertekend. Destijds heeft ook het Landbouw schap bij haar reaktie op de Interim nota Landinrichtingswet al gesteld dat, indien tenminste 90% van de be langhebbende eigenaren en pachters zich voor die ontwerp-overeenkomst hadden uitgesproken, die overeen komst bindend verklaard moest kun nen worden. Wat vindt u van het Zeeuwse voorstel? PROF. DE HAAN: Ik heb wel sym pathie voor het Zeeuwse voorstel en heb zelf destijds de Figuur van alge meen verbindendverklaring bepleit. Daarentegen vind ik 75% ervan aan de lage kant. Men kan dan ook niet meer spreken van een overeenkomst. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan plm. 90 of 95% overeenstemming. Dan zou een kavelruil bindend ver klaard moeten kunnen worden. Ik hecht grote waarde aan het eigen in itiatief van boeren om een kavelruil op gang te brengen. Het is ook een nuttig instrument. Daar moet men niet al te veel aan veranderen. aanvulling van het wettelijke instru mentarium zijn. Het is zelfs zeer de vraag of men dan nog wel een mo gelijkheid van algemeen verbin dendverklaring van ruilvarkave- lingsovereenkomsten nodig heeft. Wat Zeeland wil gaat in feite in de richting van administratieve ruilver kaveling. Kan het opnemen van een dergelijke "administratieve ruilverkaveling" ook ingepast worden in de nu ter diskussie staande ont werp-Landinrichtingswet? PROF. DE HAAN: De inpassing hiervan kan vrij eenvoudig zijn. Men kan in hoofdzaak volstaan met het van toepassing verklaren van de stemmingsprocedure en de bepalin gen over de eigenlijke herverkave ling van hoofdstuk VII. Daarnaast kan een regeling worden opgenomen voor de toewijzing aan openbare li chamen, terwijl ook de bepalingen omtrent de kosten (hoofdstuk VIII) toepasselijk kunnen zijn. Alle bepalingen echter over de voor bereiding van de gewone ruilverka veling en herinrichting kunnen hier worden gemist. Wel moet de aan vraagprocedure wat meer worden uitgewerkt en ook dient de verdere voorbereiding summier te worden geregeld, met name wat medewer king van Landinrichtingsdienst en Kadaster betreft. Dit alles kan het beste in een apart hoofdstuk met verwijzingen naar andere hoofd stukken worden opgenomen. Zij werden verscheept van Harwich naar Rotterdam met het doel ze bin nen 24 uur na het rooien op de markt te brengen. De heer Lofthouse wilde geen mededeling doen over de prijs die de importeurs in Nederland en W. Duitsland voor de Britse vroege aardappelen betalen. "Maar als we een markt willen opbouwen zal er aan het eind van de rit wel winst in moe ten zitten want anders heeft het geen zin om eraan te beginnen", aldus de PMB exportfunktionaris. (Farmers' Weekly) 00 00 X Onlangs zijn de eerste radar-opnamen vanuit de lucht met in Nederland ontwikkelde apparatuur tot stand gekomen. Met geavanceerde instru menten is het in de praktijk mogelijk gebleken vanuit een vliegtuig heel nauwkeurig gewassen te herkennen en zelfs naar hun groeistadium te onderscheiden. Dit resultaat komt op naam van het zogeheten Rové- team, een interdisciplinaire groep technici en onderzoekers, die onder meer afkomstig zijn van de Landbouwhogeschool en het Wageningse instituut CABO, verder nemen deel in het samenwerkingsverband: TNO, de Technische Hogeschool Delft en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart Laboratorium. Rové, dat staat voor "radar-onderzoek vegetatie en bodem", is de enige groep op radargebied in West-Europa, die nauwe betrekkingen onderhoudt met de NASA. zeer ten dele weer te geven in (bij voorbeeld) de vorm van zwart-wit foto's, omdat het menselijk oog slechts een beperkt aantal grijsnuan ces kan onderscheiden. De betrokken onderzoekers hebben hoge verwachtingen van hun radar- techniek. Tijdens opnamen zijn ze zelfs rasverschillen op het spoor ge komen tussen gewassen die door de teler als volstrekt identiek beschouwd werden. (Uit: Nieuws uit Wageningen) Wat een radar-instrument in hoofd zaak waarneemt is de ruimtelijke verdeling van water aan het opper vlak van de aarde. Die verdeling verandert als een stuk grond be werkt, ingezaaid of beplant wordt, maar ook als gevolg van andere ef- fekten, zoals verslemping of erosie. Een uitgezonden radarbundel wordt door het vocht in gewas en/of bode moppervlak verstrooid. Het signaal dat terugkomt en door de radar-an tenne opgevangen wordt geeft infor matie over het bestraalde oppervlak. Het jongste succes van het Rové- team is eigenlijk gebaseerd op de vergelijking van twee groepen me tingen: waarnemingen vlak boven de grond met behulp van een bouwlift waaraan de radar-apparatuur hangt en die horizontaal over rails ver plaatst kan worden, en anderzijds opnamen vanuit een vliegtuig van een veel groter stuk land. De eerste groep van metingen werd verricht in Oostelijk Flevoland op tien proef- veldjes van ieder 12 bij 24 meter, die met verschillende gewassen beplant waren. De radar-opnamen vanuit de lucht zijn geijkt op de waarnemingen die men eerder "met de benen op de poldergrond" gevonden had. Met vliegtuigen is het nu mogelijk geble ken grote gebieden snel in kaart te brengen en te interpreteren. Eigenlijk zijn er paradoxale (tegen strijdige) ontwikkelingen. Aan de ene kant zie je dat bij een zware in greep - zoals bij de wettelijke ruil verkaveling - alleen een enkelvoudi ge meerderheid nodig is. Verder konstateren weT dat men bij de zwaarste ingreep - zoals de herin richting - het stemrecht zelfs niet meer nodig vindt. En aan de andere kant is voor de meest agrarische én de meest milieuvriendelijke ingreep - zoals de kavelruil - plotseling 100% nodig. Dat vind ik volstrekt tegen strijdig. Op het gebied van de wet geving zijn die zaken uit elkaar ge groeid en dat is praktisch en theore tisch onjuist. Een heel stuk landin richting blijft op die manier een blinde vlek. Een administratieve ruilverkaveling kan dan een zinnige In Engeland geteelde vroege aardap pelen van Nederlandse rassen worden naar Nederland geëxporteerd in een poging een deel van de markt te ver overen die normaliter in handen is van Franse en Belgische exporteurs. De teelt en organisatie van de afzet wordt uitgevoerd door de Potato Marketing Board die verleden jaar heeft geprobeerd vroege aardappelen van Engelse rassen aan de Neder landse huisvrouwen te slijten. Toen stuitte zij echter op een grote weer stand van diezelfde huisvrouwen. Dit jaar heeft de PMB kontrakten gesloten met telers in Suffolk en Kent voor de teelt van rassen waar van bekend is dat ze op de Neder landse markt aftrek zullen vinden. Het totale areaal bedraagt 15 ha en levert ruim 200 ton aardappelen op van de rassen Eersteling en Eigen heimer. De achterliggende gedachte is om op de Nederlandse en Westduitse markt vroe.We aardappelen af te zetten van ras sen die het publiek aanspreken. Volgens John Lofthouse van de PMB hoopt men op deze wijze elke weer stand te overbruggen en de konsu- menten de kans te bieden vroege aardappelen te kopen voordat de ei gen produktie op de markt komt. Onlangs is de eerste zending Eerste ling op de markt in Rotterdam gear riveerd. De aardappelen waren af komstig van het bedrijf van John Kerr in Suffolk en zijn op het proef station van de PMB in Sutton Bridge gesorteerd en verpakt in zakken van 25 kg. Een nieuwe ontwikkeling is de gedi gitaliseerde verwerking van de meetgegevens die de radar-antenne in het vliegtuig registreert. Daardoor is het mogelijk allerlei be werkingen uit te voeren: de chip- elektronika kan die gedigitaliseerde cijfers .goed verteren. De precisie waarmee gemeten wordt is erg groot. Het teruggekaatste signaaL heeft een intensiteit die slechts 2 a 3% van het uitgestuurde signaal bedraagt. Dat klein beetje moet dus met zorg be handeld worden. De nauwkeurig heid van de Rové-apparatuur is dan ook buitengewoon: minimaal 1 op 100 en mogelijk zelfs 1 op 10.000. De antenne moet dus van hoge kwaliteit zijn. Het is een bol die van een spe ciale kunststof gefabriceerd is. Deze vrucht van Delftse research levert ook bij een forse bries nog een helder beeld. De grote nauwkeurigheid is maar Via een apart hoofdstuk is de admi nistratieve ruilverkaveling ook ge makkelijk juridisch-technisch bij amendement in te passen. Ik ben gaarne bereid om in Het kader van het Landbouwschap of op verzoek van Kamerleden hieraan mijn medewer king te verlenen. (Uit: Landbode juni 1981) JOOST DE JONG, Adjunkt-sekretaris Hollandsche Mij. van Landbouw Kadaropnamen vanuit de lucht, vertaald in zwartwitfoto. De lichtste vlakken zijn bietenvelden. Iets donkerder zijn de aardappelvelden. Een beeldpunt komt ongeveer overeen met 15 x 15 meter. De rechte weg is de verbinding tussen Harderwijk en Biddinghuizen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13