□m KI FE WENKEN C.A □ergen Grote belangstelling voor de Groene Stand Zomergerst wordt één van onze minste gewassen Rondrit, initiatief om te herhalen! Phytopthora tot staan gebracht Het graszaad gaat er af .I—s.- zieven 't Is al weer juli en evenals andere jaren begint dan al de oogst van onze eerste akkerbouwgewassen. De eer ste karwij is dan ook al gemaaid. Men heeft geen hoge opbrengstverwach tingen. De afrijping was door het natte weer allesbehalve gezond. Er trad dan nogal wat legering op, dit vooral door rotte stengels. Er is ook al een begin gemaakt met de oogst van het vroegste graszaad, nl. het veldbeemd. De groei is goed geweest, het idee is dat hier toch wel een goede opbrengst van verwacht kan worden. We hebben sinds 14 dagen terug nog al wat regen gehad, ik schreef toen nog over droogte, maar eer dat ge schrevene bij U kwam, hadden we al flink wat regen gehad. Wat het vocht betreft kunnen we er nu weer een poosje tegen. Hoewel het nu geluk kig wat beter is, zowel met zon als met wat meer warmte hebben we in juni toch duidelijk te weinig zonne- uren en een gemiddeld te lage tem peratuur gehad. Bestrijdingen van aar- en afrijpings- ziekten hebben nu geen zin meer. Hooguit kan een bestrijding van bladluizen nog noodzakelijk zijn. De oogst van de wintertarwe lijkt toch wel iets vroeger te zullen komen als het voorgaande jaar. Men heeft goe de verwachtingen voor de opbrengst. Niet onwaarschijnlijk lijkt het dat diegene die tijdig genoeg - in de maand oktober - gezaaid hebben toch met de hoogste opbrengsten voor de dag zullen komen. De zomergerst anders een teelt die toch een mooi gewas kon laten zien, laat het nu wel erg zitten. Het is vele jaren geleden dat het zo sterk de struktuurgevoeligheid laat zien. Het wordt jammergenoeg een van onze minste gewassen. De aantasting en uitbreiding door de Phytophthora in de aardappelen is op dit moment zowat tot stilstand gekomen, dat wil echter niet zeggen dat we er nu klaar mee zijn. Een goede kontrole van Uw aardappel percelen en goed en regelmatig blij ven spuiten is nu gewoon een nood zaak. Bij extreme weersomstandig heden zal het gewenst zijn om snel het spuiten te herhalen. De normaal gebruikelijke middelen in de nor male koncentraties blijven het meest gewenst. Het meeste gevaar zal toch blijven zitten in het niet voldoende doodspuiten van aardappelafvalho pen. Bovendien zullen we ook sterk afhankelijk zijn van die aardappel telers die denken om met een gering aantal bestrijdingen toch het ziek uit het gewas te kunnen houden. In het "LAND VAN AXEL" breekt de zon door. Het werd ook tijd en we hopen dat het van wat langere duur zal zijn. De tarwerassen gevoelig voor afrijpingsziekte zitten ondanks de beschermingsmiddelen, aan de grens van hun weerstandsvermogen. Als er nog een natte week komt zullen we nog een keer moeten spuiten, willen we geen grote risiko's nemen. De eerste karwij (loszadige) is reeds gemaaid, terwijl we de eerste gras zaadpercelen er ook neer bij zien liggen. Een paar weken goed weer zal de boeren goed doen en de stem ming op een beter peil brengen. De prijs die we voor ons produkt maken is weer voor latere zorg, maar als ik de stemming hoor van onze voormannen, zit er ondanks de Brusselse prijsverhogingen, voor de boer niet veel in. 't Is toch te gek dat er niets bij komt terwijl we dit zeker verwacht hadden. Bovendien blijven de onkosten schrikbarend stijgen. Voor de suikerbieten is nu zon en droger weer goud waard anders gaat alle groei in het loof en lijkt het heel wat en is het uiteindelijk" niets. Afgelopen week heeft een aantal boeren hun eigen streek per bus ver kend. Door de Kring Axel was een rondrit georganiseerd van ongeveer 60 km. Het bleek een sukses te zijn! Leuk.' om alles eens vanuit een bus te be kijken en met anderen van gedach ten te wisselen. Dit iniatief is vast en zeker voor her haling vatbaar. Konservatief Veel fruittelers zitten dit jaar met een grote "niet" opgescheept. Een kleine oogst, die ook met goede prijzen niet goed te maken is. Het zal weer sane rend werken, wat in deze bedrijfstak weer tot verarming zal leiden. Maar ze zullen er altijd blijven, de Zeeuwse fruittelers. Als we de veilingfusie be kijken gaan ze steevast hun eigen weg. Als men dit terzijde bekijkt zijn ze eigenlijk konservatief. Hier is dui delijk stilstand is achteruitgang. Ook op NOORD-BEVELAND had men de afgelopen maand in bóeren- kringen één algemeen onderwerp van gesprek: n.l. Phytopthora! De ge vreesde aardappelziekte die plotse ling maar zeker een aanval deed op de aardappelplanten in vele percelen. Uit de gesprekken van de laatste week mag men konkluderen dat de ziekte zich niet verder heeft uitge breid. De ekstra bespuitingen hebben het nodige werk gedaan. Op dit mo ment is het "kwaad" bestreden. Het is natuurlijk van groot belang dat de telers van aardappels attent blijven en er voor zorgen dat.hun gewas vol doende beschermd is en blijft. Dat brengt voor de betreffende boer wel ekstra kosten met zich mee. Wat de hele zaak voor invloed zal hebben op de opbrengst en de prijs van de aardappelen, daar is nog geen zinnig woord over te zeggen. Sinds enkele weken is de pool-prijs van de aardappels van het afgelopen seizoen bekend. De gemiddelde prijs is 3,5 cent hoger uit gekomen dan vorig jaar. De kwaliteit van de partij is echter bepalend voor het juiste prijs-verschil. Het is voor de teler van groot financieel belang een kwalita tief goed produkt af te leveren. De stand van de gewassen is op het ogenblik redelijk te noemen: de per celen met schade door wateroverlast, waarover eerder in deze rubriek is geschreven, buiten beschouwing la tend. De tarwe ziet er zelfs veelbelo vend uit. Deze week is een begin gemaakt met het maaien van de vroege graszaad soorten. De hoop is nu gericht op droog en zonnig weer. De prijzen van hooi en dan met name van rood- zwenk zijn lager dan vorig jaar. Volgens de berichten zal ook de stro-prijs niet meevallen, zodat de vraag weer aan de orde zal zijn: per sen of hakselen? Maar eerst zal er nog gedorsen moeten worden Wanneer wij onze bijdrage in deze rubriek voor THOLEN EN ST. PHILIPSLAND beginnen, dan kun nen wij haast niet anders dan vermel den dat de belangstelling voor de Groene Stand, boven verwachting groot is geweest. De Groene Stand was ingericht door de Z.L.M., de Vereniging voor Be drijfsvoorlichting en de P.J.Z. van Tholen en St. Philipsland. De volle dig zelf ontworpen stand zag er keu ring verzorgd uit en was een waardig visitekaartje voor deze agrarische sektor. In de stand kon men een vragenlijst invullen, waarop een aantal vragen stond die op de stand betrekking hadden. Velen hebben hieraan mee gedaan en dat was verheugend! Op de tentoonstelling stonden nog 2 agrarische stands n.l. een prima ver zorgde stand van Suiker Unie en een stand van de arbeidsinspektie en het Landbouwschap (veiligheidskom missie). Het laten invullen van een vragenformulier of het laten raden naar een aantal suikerklontjes of zoals in andere stands naar andere zaken blijkt een trekpleister te zijn want elke stand met een dergelijke aktiviteit bleek duidelijk meer be langstelling te krijgen dan andere voorlichtende stands. Wellicht ook om die reden kreeg de veiligheidsstand van de Arbeidsin spektie wat minder bezoek. Toch menen wij dat het een goede zaak is geweest dat er op deze wijze aandacht wordt gevestigd op de vei- ligheidsaspekten in en om de boer derij. Verder viel de belangstelling voor de open dag gewoon heel erg tegen, zo wel voor de fietstocht als de auto tocht. Dit is wellicht een gevolg van het feit dat deze open dag viel in een week <met heel veel andere aktiviteiten in het kader van de Thoolse Dagen en dan nog wel op een moment dat Scherpenisse bijna werd verzwolgen onder het denderend geluid van de enorm veel lawaaiproducerende trek- monsters van de superstandaard trekkertrekklasse. Dit was een spektakulair onderdeel dat heel veel publiek trok, evenals het nostalgisch dorsen van tarwe- schoren die op een ouderwetse boe renwagen getrokken door 2 paarden werd binnengereden. Een ouderwetse dorskas en draad pers zorgden voor een perfekte uit- dorsing van het graan terwijl het stro netjes geperst op een andere boeren wagen werd afgeleverd. Op St. Philipsland waar er uiteraard geen bijkomende trekpleisters wa ren, was er wel goede belangstelling voor de open dag. De Thoolse bedrijven hadden flinke voorbereidingen getroffen om een aantal bezoekers goed te ontvangen en zij waren erg teleurgesteld dat er niet meer mensen kwamen. Zij had den zeker een veel grotere belang stelling verdiend! Vanaf deze plaats willen wij alle be drijven, zowel op Tholen als op St. Philipsland graag bedanken voor hun voorbereidingen en de bereidheid om hun bedrijven open te stellen. Naast belangstelling voor de Thoolse Dagen is er vooral aandacht voor het rooien van vroege aardappelen (doré)en zo langzamerhand het le veren van konservenerwten. Daarnaast wordt er veel gepraat over en gespoten tegen de phythophthora aantasting van onze Bintjes. Het lijkt erop dat deze beruchte ^aardappelziekte thans wat tot stil stand is gekomen. Een rondrit door de verschillende polders in onze WESTHOEK is af en toe nodig om een goed beeld te krij gen van de stand van alle gewassen. Een mens is te gauw geneigd om bij z'n eigen akkertje te blijven staan. Daarom reed ik van de ene polder naar de andere, dijk op, dijk af. Wat ik zag wil ik in het navolgende proberen te verwoorden: De vele blokken met verschillende soorten graszaad nemen een belang rijke plaats in in de Zuid-Westhoek. Vanmorgen is buurman begonnen met maaien. De Veldbeemd en Roodzwenk gaan er de komende week af. Het is te hopen dat er niet te veel nattigheid naar beneden komt de eerstkomende tijd. Dat kan de boer met eraszaad niet gebruiken. De verwachtingen van de opbreng sten zijn van het roodzwenk niet al te hoog, aangezien ze niet goed door geschoten zijn. De raaigrassen liggen er zwaar op. We zullen het niet weten voordat we het briefje uit Wagenin- gen thuis hebben en we de juiste ki lo's hebben. Hier en daar begint een blok maan zaad te bloeien. Het wil nog al eens dat er veel onkruid in dit gewas staat. Van 't jaar liggen ze er opvallend schoon bij. De vrouwen willen nogal eens graag de rijpe bollen voor droogboeketten plukken maar de boer zaait ze toch echt voor een an dere bestemming. Ik hoorde laatst het volgende verhaal: op een rondrit door de polders had een dame een grote bos maanzaadsbollen geplukt. Haar man wees haar erop, dat die boer daarvoor ze net gezaaid had. Geen probleem; mevrouw stapte bij de eerstvolgende boerderij af en stopte/ 10,— in de bus maar het was wel de brievenbus van de buurman. De ziekte Phytophthora in de aard appelen lijkt gestabiliseerd. Hier en daar is een stukje doodgespoten. Waar de zware buien gevallen zijn is het toch wel het ergste. Over prijzen van de aardappelen hoort men nog niet veel, hoewel de vroege duur zijn. Er worden in de Westhoek nog geen grote hoeveelheden gestoken. Met het oog op ziekte in aardappelen houden de handelaren zich koest. Toch is de stemming een beetje vriendelijker als het begin niet slecht is. Ligboxstallen In deze streek, vanouds een akker bouwgebied, zijn een paar grote lig boxstallen neer gezet. Zo'n polder krijg dan een ander beeld. Waar vroeger graan en aardappelen over heersten lopen nu koeien. Geweldige investeringen zijn gedaan. Op een "open dag" kun je nu dus alle takken van land- en tuinbouw in onze polder laten zien. Zijn de kosten in de ak kerbouw van machines hoog ook op de melkbedrijven liegen die er niet HM AKKERBOUW VEEL AKKERBOUWERS den ken nog als veehouders. Als het water maar hoog staat in de sloten dan kunnen de planten drinken. Dat is beslist niet waar, want een hoge waterstand in de sloot wil nog niet zeggen dat alle wortels in het water reiken. De praktijk is vaak: de lage plekken krijgen gauw te veel en op de hoge verdrogende plekken komt het water niet Weinig percelen zijn goed ge schikt voor waterinlaat. Zet U het slootpeil op, maak dan ook kon- troleboringen om het water- en het veldpeil te kontroleren. Weeg de voor- en nadelen tegen elkaar af en zorg er voor dat het opgezette water ook weer snel weg kan als er regen komt. IN ELK PERCEEL komen wel plekken voor waarop de gewassen slecht groeien. Soms komt dit door kalkgebrek of door gebrek aan een andere plantenvoedende stof. Va ker is het een kwestie van struk- tuurbederf Ook de afwijkende grondprofielen zijn de oorzaak van verschil in groei en opbrengst. Een enkele keer is een gespoten middel in een vorig gewas de reden van slechte groei. Probeer de oor zaak te achterhalen, want alleen de egale percelen geven topop- brengsten. Niet alles is te voorko men, maar wel veel is te verbete ren. DE AANHOUDER WINT. Niet altijd direkt, maar wel op de lange duur. In het begin is het hard wer ken om het beoogde doel te berei ken maar op de duur gaat dit hard werken over in min of meer inten sief toezicht. Dit geldt speciaal voor de on- kruidbestrijding. Laat de aan dacht niet verslappen. Elke on- kruidplant zorgt voor vele on kruidzaden en weer een aanval op uw boer zijn. IS EEN KLEINERE trekker een stap terug of een stap vooruit wat betreft struktuurbederf de aan schafprijs, het oliegebruik en het gebruik? Voor vele doeleinden is een kleine trekker echt nodig, denk maar aan schoffelen, kanten maaien, veel transportwerk kunstmest strooien en ga maar door. Laat uw volgende trekker eens een kleine zijn en verwonder je er over wat zo'n trekkertje alle maal kan. Uw grond en uw porte monnee-zullen U dankbaar zijn. PUNTROT en rattekeutelziekte komen nogal eens voor in de beste gewassen stamslabonen. Gelukkig werken de meeste middelen op beide ziekten. Gespoten moet worden in de bloei, vlak voor de topbloei. De kosten zijn ruim f 100,— per ha maar in een vochtig jaar kunt U geen risiko 's nemen. Zie voor het juiste middel blz. 21 van uw handleiding 1981 voor gewasbescherming. VEEHOUDERIJ EEN BEDOMPTE jongveestal drukt de voederopname en maakt het jongvee veel gevoeliger voor infekties. Als er voldoende luch- taan- en afvoer is wordt de lucht met ziektekiemen steeds sterk verdund. Vermindering van de z.g.n. infektiedruk maakt de kal veren minder gauw ziek. Het aan brengen van brede geleideplaten onder de aanvoeropening leidt de lucht omhoog zodat geleidelijke vermenging plaatsvindt. OVERWEEGT U VERBOUW of herinrichting van de jongvees tal, dan is ook de arbeid een be langrijke faktor. Probeer zo in te richten dat zo veel mogelijk dieren gevoerd kunnen worden vanuit één voergang. Kijk eens naar goede voorbeelden in uw omgeving en vraag een schetstekening van sta linrichting en krachtaanvoer en - afvoermogelijkheden bij de be drijf svoorlichter. In de zomer maanden hebt U toch wel tijd om de stal zo goed mogelijk in te richten. HET REINIGINGSPROCES van de melkmachine verloopt be ter naarmate de temperatuur van de reinigingsvloeistof hoger is. Te hoge temperaturen kunnen echter rubber- en kunststofonderdelen aantasten. Bij de cirkulatiereini- ging moet de eindtemperatuur 40-45 gr.C. zijn. Door het uitge breide leindingensysteem daalt de temperatuur van de reinigings vloeistof sterk. Daarom is een be gintemperatuur van 70-80 gr.C. noodzakelijk.- 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11