M et genoegen hebben we het ar- Oogsttijd breekt weer aan verschil Muizen Bietenrooier Lucht De stand van zaken op het veld Ruilverkaveling "warm" houden Wellicht is er geen gebied in ons land meer te vinden waar zo'n groot aantal verschillende gewassen worden ge teeld als in WEST-ZEEUWS VLAANDEREN. Na optelling kwa men wij tot een aantal van ruim 20 gewassoorten waarvan behoorlijke oppervlakten worden geteeld. Niet elke boer heeft meer dan 4 ge wassen. Gemiddeld 6 a 7 vruchten komen toch wel voor. Naast de voor delen van een betere arbeidssprei- ding. wordt ook het inkomensrisiko Het laatste weekend van de maand juni kregen we op SCHOUWEN- DHJVELAND nog zo'n 40 mm neer slag te verwerken. Wel was op ver schillende percelen zichtbaar wat vocht nodig (struktuurproblemen), maar zoveel was nu ook niet goed. De temperatuurontwikkeling t.a.v. de aardappelziekte was in de afgelopen periode niet ongunstig. Nog steeds is dit kwaad in de aardappelen een veel besproken onderwerp en er is zorg over hoe het afloopt. In hoeverre we deze ziekteaantasting momenteel in de hand hebben is m.i. niet te zeggen. Van enige-ernstige uitbreiding kan nog niet gesproken worden, maar wel blijft een intensieve bestrijding en kontrole van het gewas nodig. De ontwikkeling van de wintertarwe verloopt niet ongunstig, dit ten aan zien van meeldauw, roest (behalve de paar percelen Vuka wintertarwe) en luisbezetting. Praktisch algemeen was al een bestrijding tegen afrij- pingsziekten een luismiddel uit gevoerd. Ook legering van tarwe valt mee. Wel zal de oogst dit jaar laaj zijn. De wintergerst staat er ook niet slecht voor, wel gezond, maar over het geheel niet zwaar. De haver is goed maar geen zwaar gewas. Bij de erwten lijkt peulaantal en peulbezet ting plaatselijk royaal, maar hier zijn te veel mankementen om gemiddeld Ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOSCH zal die vraag met toenemende mate worden gesteld, als wij het verloop van de temperatuur en zonneschijn bij elkaar nemen. Wij zijn de langste dag (waarop het verschil tussen zonsopkomst en on dergang het grootst is) reeds gepas seerd, maar het weer is niet veran derd. Het kan nog verkeren, laten we dat maar hopen. Het Land van Altena en Biesbosch 'heeft een "Open Dag" gehad, waarin de verschillende bedrijven hun visi tekaartje hebben afgegeven, elk op z'n terrein. Er was gekozen voor een grote verscheidenheid, ook nog met een primeur, n.l. de kweek op water kuituur. Wij zijn daar ook geweest, het was een prachtige expositie van bijna 2 ha, met een assortiment van 300 planten, die alle groeien op ge brande klei (ziektekiemvrij) en water met de nodige voedingsstoffen. De afzet is geheel in eigen hand, vooral naar het buitenland. Wij ge loven dat de organisatoren veel eer van hun werk hebben, want vele hebben de bedrijven met "de vlag" met een bezoek vereerd. In de veehouderij behoeft men niet veel meer te hooien, anders zag het er donker uit met de winterbevoorra- ding. Nu is er al veel gekuild met over het algemeen goed produkt. Als het met de aardappel is "geen loof, verkleind. Spijtig is dat verschillende teelten eigenlijk niet meer lonend zijn. Een en ander brengt met zich mee, dat op het ene perceel nog gezaaid moet worden (bijv. stamslabonen) terwijl op een ander perceel het ge was reeds is geruimd (winteruien). De vele regen in de laatste week van juni heeft op veel percelen flinke schade aangericht. We denken dan aan vlas, graszaad en bonen. Vooral daar waar de struktuur van de grond van dit gewas een goede opbrengst te verwachten (dit geldt zowel voor de kleine groene als voor de schokke rerwten.) De uien beginnen het beter te doen, en de eerste gewasbescher mingsmiddelen dienen al weer toe gepast te worden. Met de suikerbie ten blijft het goed gaan en de luisbe zetting in dit gewas valt tot» nu toe mee. Wel is momenteel de bladont wikkeling beter dan de wortelont wikkeling. Ook zijn hier de eerste schieters al weer te zien. Bij de vroe ge aardappelen als Eersteling en Doré valt de kg-opbrengst tegen. De oogst van het eerste graszaad staat weer voor de deur. Enkele percelen liggen al gemaaid. Hopelijk krijgen we nu eindelijk wat zomers weer, zodat de oogst van dit weergevoelige gewas probleemloos kan verlopen. Open Dag Op 4 juli werd hier door de regionale kringen van de Z.L.M. en C.B.T.B. de "open dag" georganiseerd. Een 11-tal bedrijven - alle verschillend in be- drijfsopzet - hielden open huis. De bedrijfspresentatie werd prima ten toongesteld en met veel enthousias me toegelicht. De belangstelling was over het geheel goed te noemen en de organisatie kan spreken van een ge slaagde dag die voor herhaling vat baar is. geen aardappelen" wordt het dit jaar een rekordoogst, want loof is er veel en zwaar gegroeid. De aardappelziekte wordt hier nog niet waargenomen. Met die nieuwe virus is de bestrijding wel een moeilijk punt. De vroege Doré wordt al gerooid met een goede opbrengst, soms nog onregelmatig van de nachtvorst. Het koren staat goed, maar men ziet veel sporen vanwege het spuiten tegen bladluis en dergelijke. De bieten hebben een goede stand, maar moeten ook nog wat zon hebben. De fruitteelt zal het gemiddeld met een 50% oogst moeten doen. Daar kan de prijs nog veel goed maken. Het klein fruit assortiment is in deze streek van geen grote betekenis meer. "De Tolweg" De grotere aardbeivelden voor de fa briek zijn vanwege de lage prijzen en de steeds hogere kosten afgevoerd. Over een bepaalde strook in ons ge bied wordt veel gepraat en geschre ven, n.l. "de Tolweg"; moet die er komen of niet. Voor de landbouwers die daarmee gekonfronteerd worden, wordt het een ramp, omdat dit gebied door de veel geprezen ruilverkaveling verka veld is. Zo'n weg door dit gebied is onaanvaardbaar. De Kroon zal daarover een uitspraak moeten doen. te wensen overlaat, staan de bonen er niet best voor. Ook voor sommige tarwepercelen is het geen best weer geweest. In perce len Marksman bijvoorbeeld, en in percelen van een ander ras met een dichte stand en een hoge stikstofgift breidt de laatste dagen een schimmel als bladseptoria zich zeer snel uit. Zodanig zelfs dat een flinke op brengstderving is te verwachten. De gangbare middelen tegen afrijpings- ziekten blijken hiertegen dus weinig of niets te doen. Het lijks soms zo eenvoudig om 8 a 10 ton tarwe te oogsten. Je volgt maar de spelregels en dan moet dit haal baar zijn!! Het lijkt er anders sterk op dat we zo hier en daar toch fouten maken! Zeg maar iets tegennatuur lijks aan het doen zijn. De oogst van karwij, koolzaad, vlas en wintergerst staat weer voor de deur. De wintergerst heeft er altijd veel belovend voor gestaan. Doordat bij een paar rassen, o.a. Gerkel de netvlekkenziekte hard heeft toege slagen, zal de opbrengst niet mee vallen. Wat dit betreft hebben we behoefte aan toelating van het mid del Tilt, of we zullen een ander ras moeten uitzaaien. Het leek er lang op dat het vlas van stand te licht zou blijven. Met de vele regen hebben de percelen, behan deld met een groeiverstevigend mid del, een beter vooruitzicht dan de niet behandelde. De situatie ten aanzien van de luizen, is wellicht door het koude natte weer van de laatste weken niet onbevredi gend. Er is weinig uitbreiding en zelfs in bieten en tarwe is niet altijd gespoten hoeven te worden. Extra zorgen moeten we ons dit sei zoen maken bij de bestrijding van de aardappelziekte. De paniektoestand ïs wel wat verminderd, maar er is toch nog veel onduidelijk t.a.v. de midde lenkeuze. Welk middel bijvoorbeeld te kiezen en hoe vaak dit toe te pas sen als reeds Phytophthora in het perceel voorkomt? Hoe vaak spui ten? Kan ik resistentie verwachten bij gebruik van Ridonil? Allemaal J uni en juli zijn de maanden welke zich goed lenen voor het doen van exkursies naar proefvelden, proef- boerderijen en instituten. Op één dag hebben we twee proefboerderijen be zocht en dat is een hele tippel. In Westmaas vernamen we nog, dat er meerdere jaren achter elkaar op één kavel diep en ondiep was geploegd en dat nadien praktisch geen verschillen in opbrengst waren te bespeuren. We vragen ons daarom wel af of het nodig is dat er in Zeeland zo diep op zaai- en wintervoor wordt geploegd. "V roeger zaaiden we wel wintertar we met de hand op gerooid bieten- land en ploegden direkt daarna overdwars de tarwekorrels heel licht met een tweeschar-ploeg onder. Dat ging en dat kan dus nog. Verder lo pen we de kans, dat we op wat min dere grond bij heel diep ploegen de grond armer maken. Al zulke zaken gaan onze belangstelling wekken nu de gasolieprijzen als maar stijgen. O p de proefboerderij de Rusthoe- ve ligt een heel skala aan proefvelden en een goede oogst. Typisch was daar de schade door graverij en vreterij vragen waar niet elke aardappelteler raad mee weet. Tijdens de vorige week zaterdag ge houden open deurdag waren .zo'n 500 mensen op de been; merendeels De groei- en ontwikkeling van de ge wassen en het gras op WALCHE REN hebben de laatste tijd een be vredigend verloop. De stand van de gewassen laat pleksgewijs wel te wensen over als gevolg van de over tollige regenval, maar sindsdien is toch ook weer heel wat herstel opge treden. Van de wintertarwe is de ge zondheidstoestand nog steeds goed. De luisontwikkeling zullen we nog even in de gaten moeten houden. Op de meeste percelen heeft het ge was nog voldoende gezond blad, zó dat we een goede korrelvulling mo gen verwachten. De zomergerst toont wat meer vanaf de weg, nu het gewas volop in de aar staat. Gaat men in het gewas dan valt het mees tal tegen. De suikerbieten zijn ook hard gegroeid. Ook de wortelont wikkeling begint nu op gang te ko men. Het voorkomen van bladluis valt mee. Er zijn nog maar enkele planten met vergelingsziekte waar genomen. Ook de loofontwikkeling bij de aardappelen is goed. Op veel percelen zien we een mooi uniform, gewas. In enkele percelen komen planten voor met zwartbezigheid en/of stengelrot. Ziektes die door gaans met het pootgoed overgaan. Het aantal percelen waarop phyt- hophthora voorkomt breidt nog uit, maaj de uitbreiding op de percelen is gering. Ook van de overige gewassen is de groei wat meer op gang geko men maar er zijn en blijven afwij kingen. De veehouderij staat weer in het middelpunt van de belangstelling op de fokveedag op vrijdag 17 juli a.s. te Serooskerke (W). Hier kan men zich op de hoogte stellen wat betreft de ontwikkelingen en resultaten van kollega's in de veehouderij. Een aantal akkerbouwers bracht een be zoek aan de proefboerderij de Rust- welke de veldmuis afgelopen winter aan een perceel graszaad had toege bracht. Men houdt het niet voor mogelijk, maar het was zeer erg en men kan daar zo maar geen stel kat ten op los laten. Toch brengt het je aan het denken, want toen we nog een hond hadden was er op het ge hele erf geen wild konijn te zien en toen we nog een kat hadden, was er geen muis in huis. De veldmuis en de huismuis behoren tot de muisachti- gen en men kan de veldmuis goed kennen aan zijn kort staartje. Maar als het zo doorgaat, dan wordt Noord-Beveland straks opgelicht van de veldmuizen. Graszaadhooi in de schuur trekt ook altijd veel mui zen, dus is die muizenpopulatie wel erg gewasgebonden. Onbewust is de Direktie van de Rusthoeve met een probleem gekonfronteerd wat elders nog niet zo groot was. Misschien kan men te velde mét een chemische be spuiting direkt na de oogst zo'n graszaadperceel muisvrij maken. Zelf zullen we als boeren wat uit moeten gaan vinden en dat kan al leen door logisch te denken. uit de landbouw zelf. Vast staat dat iets dergelijks organiseren voor een aantal mensen geen kleine opgave is. Ongeveer 10% van de boerengezin nen was dus op pad. Had wel beter gekund!!! hoeve. Hier kunnen de ontwikkelin gen - op het gebied van de rassen- keuze van de gewassen, de gewasbe scherming en bemesting op de di verse proefvelden worden bezich tigd. Ieder die hiervan kennis wil nemen kan alsnog een bezoek bren gen aan het proefbedrijf. De "open dag" op zaterdag 4 juli j.l. heeft in ons gebied een positief resultaat ge had, althans zo is de. eerste indruk. Op verschillende bedrijven is er een druk bezoek geweest. Deze week is er een bijeenkomst van de voorberei- dineskommissie met de deelnemers van ae bedrijven welke te bezichti gen waren. De resultaten zullen dan besproken worden en nagegaan wordt of de aanpak goed geweest is. Moet het een volgende keer anders? Evalueren noemt men dat tegen woordig. Ruilverkaveling Het verschijnen van de diskussiebro- chure over de ruilverkaveling op Walcheren door een werkgroep van landbouwjongeren van de RAK is in dit blad al uitvoerig besproken. Wij willen ook in deze rubriek onze be wondering uitspreken voor de aktivi- teiten van de jongeren. Het is een belangrijke zaak om het onderwerp ruilverkaveling op Walcheren "warm" te houden. De Vereniging voor bedrijfsvoor lichting "Walcheren" organiseerde een exkursie naar het noordelijk ge deelte van de provincie Friesland, waar enkele ruilverkavelingen in uitvoering zijn. De veertig deelne mers hebben bij hun kollegas veel informatie gekregen over de huidige gang van zaken bij ruilverkavelin gen. Door voorlichting en zelfstudie zal men zich een indruk moeten vor men over de mogelijkheden om moeilijkheden van een ruilverkave ling. tikel in de P.Z.C. gelezen waarin een uitvinding van de heer Steketee te Driewegen werd beschreven. Met hem zijn we van mening, dat het ge woon noodzaak is, dat we schonere bieten gaan oogsten en dus veel minder tarra aan de fabrieken gaan leveren. Een moeilijkheid voor een uitvinder van bietenrooimachines is het grote verschil in bieten per jaar en per perceel. Dit jaar zijn de plan- tenaantallen per ha wel 15.000 en meer hoger dan vorig jaar. Een bie tenrooier zoals we die nu kennen moet ieder gewas bieten kunnen rooien. De machine van de heer Ste ketee zal daar geen moeite mee heb ben en belooft een hele verbetering te worden voor de bijna handwer- kloze teelt wat bieten zo ongeveer zijn. IX ij een ander gaan kijken is be paald niet verkeerd. Beter tien keer elders gekeken, dan één foute beslis sing op het eigen bedrijf genomen. Met de buren zijn we daarom naar Horst geweest en hebben de prak tijkschool voor kippen, kalveren en varkens bezocht. Wat een gekakel zo'n 3.500 leghennen in één hok. Overal waar we liepen was het aan de kant en het terrein lag keurig in de wegen en in het gras. De jongens welke daar een opleiding krijgen ko men later goed beslagen ten ijs wan neer ze een eigen bedrijf gaan stich ten. We lieten ons daar nog vertellen, dat een Brabantse boer met 10 ha grond op zijn minst 5 kinderen op die grond later boer kan maken. Die moderne bedrijven zijn niet grondgebonden en kunnen gemakkelijk wat worden uit gebreid om zodoende de inflatie te bestrijden. Overal ziet men mesten en toch is het nog een zeer gezonde lucht. Voor buurman is het een soort Mekka, want daar heeft hij lucht en dat mist hij thuis wel eens. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10