OVM-bestuur en leden op excursie Boerenvisite groot succes N, Schoonheid Orchidee Uitslag kleiduivenschieten: 100 jaar de boer op 17 - 18 - 19 september Geslaagden Aankomend Hovenier Mag ik u een stukje bloedbrood aanbieden? I a de algemene ledenvergade ring hebben bestuur en leden van de OVM vrijdag 19 juni j.l. een exkursie gemaakt in het werkge bied van de Kring Langstraat. Het pas afgetreden bestuurslid B.H. Maijers gaf tijdens de busrit, die vanaf de "Zidewinde" in Sprang- Capelle eerst door een deel van het Heggenlandschap voerde, zeer nuttige informatie. Hij vertelde o.m. dat er thans bij de CCC een plan ligt volgens welke de ruilverkaveling van het Een bij het kleinschalig heggenlandschap passend beeld.. Heggenlandschap zou kunnen worden uitgevoerd. Eén van de doelstellingen is om de smalle kleine percelen te verbreden en te vergroten tot een oppervlakte van 2 tot 4 ha. Zoals het plan thans ter goedkeuring ingediend is, zal van het 600 ha omvattend gebied ca. 80 ha uitgespaard blijven waar de oude toestand kan worden ge handhaafd. Dit gebied is al voor een deel door Staatsbosbeheer aangekocht. oorbeelden van geslaagde boerderijverplaatsing zag het ge zelschap in de Overdieppolder waar akkerbouw na de ruilverka veling plaats heeft moeten maken voor de melkveehouderij. De hier geplaatste bedrijven zijn verhuisd uit de kom van Sprang-Capelle. Het dorpje 's Gravenmoer ver raste de OVM leden door zijn schoonheid: veel onder hoogge- boomte schuil gaande boerderijt jes ter weerszijden langs een smal kanaaltje. Via de Eendenestpol- der bereikte men handelskweke rij P.L. van Loon B.V. te Sprang- Capelle. Van Loon maakte zijn reputatie een goed verteller te zijn, volledig waar. ■ka De heer P. v. Loon (2e van r.) vertelt met enthousiasme over zijn hobby bloemen kweken. Rondom bakken met tienduizenden chrisantenstek- ken. O, p een begeesterde manier vertelde hij over zijn hobby en beroep: het kweken en handelen in bloemen en stekken. Een groot deel van zijn produktiekapaciteit, zei hij enthousiast, wordt in be slag genomen door de opkweek van chrjsantenstekken die groot genoeg zijnde, in enorme hoe veelheden worden verkocht aan chrisantenkwekers. Hij vertelde het gezelschap dat de orchidee sterk in opkomst is o.m. ook om dat er veel belangstelling voor begint te komen van de zijde van het publiek en omdat deze bloem bovendien bij het kweken relatief weinig energie vraagt. Ingrijpend in de bedrijfsvoering, zei van Loon verder, is de omschakeling van zijn bedrijf van losbewortel- de stekken naar perspotten. Met deze methode kan goedkoper worden gewerkt omdat nu in één jaar vier keer kan worden geoogst in plaats van bij de oude methode 3,5 keer. V an Loon merkte nog op van de ekonomische recessie weinig te kunnen merken; integendeel het vorig jaar nam zijn omzet niet onaanzienlijk toe. Sinds kort, zo vernamen de leden ook nog, heeft men op het bedrijf enige nieuwe chrisantenrassen in produktie die in het eigen laboratorium zijn ontwikkeld. Een korte verkenning door het enorme kassenkomplex dwong bij de bezoekers diep res- pekt af voor wat van Loon als enige eigenaar/aandeelhouder in Sprang-Capelle van de grond heeft gekregen. J.W. De "Boerenvisite" bij de fa milie Dees in de Willem Anna Polder onder Biezelinge is een groot succes geworden. Daar over waren alle bezoekers het zaterdag j.l. bij het afsluiten van het feest om 11.00 uur 's avonds volkomen eens. Bovendien het najaarsweer was er niet in geslaagd de pret van de 400 gasten te drukken. Het feest was opgebouwd uit een aantal elementen die ga rant stonden voor gezellige sfeer. Zo had het feestcomité op het gevarieerd programma staan: een poldertour, een taartbakwedstrijd, een barbe cue, kleiduivenschieten, dor sen met de vlegel, en het op treden van een volksdans groep uit Waarde. Dat geheel werd door vrolijke muziek sa mengesmeed tot wat de orga nisatoren onder leiding van Miel v. Hootegem zich van de visitevoorogenhaddengesteld. Een ouderwetse boerenvisie waarop jong en oud in een ontspannen sfeer elkaar kon ontmoeten om es over andere zaken te praten dan de dage lijkse beslommeringen. Zoals dat ook vroeger vaak plaats vond, omstreeks deze tijd, zo vlak voor de oogst. Het idee van een boerenvisite is de af gelopen winter al ontstaan in de kring Oost Zuid-Beveland. Bij de heer Dees zou zoiets goed plaats kunnen vinden, zo vond men want daar kan men beschikken over een groot, door forse bomen omgeven, grasveld opzij van de boerde rij. Het idee sloeg aan, de heer Dees was akkoord, en de af delingen togen aan het werk. Gastheer en Kringvoorzitter Dees: "Met zeer geringe kos ten hebben de verschillende afdelingen de toegewezen taak verricht. Bij de organisa tie is men er van uitgegaan dat het geheel buiten plaats zou moeten vinden maar er was tevens de mogelijkheid inge bouwd om uit te wijken naar onze grote schuur. Jammer genoeg moest vanwege de kou en de regen van die uitwijk mogelijkheid gebruik worden gemaakt". De met veel slin gers en balonnen opgevrolijk te schuurruimte bleek even wel een goed alternatief. Gro te winst van het feest is vol gens de gastheer toch wel dat veel jonge en oude mensen die men vrijwel nooit op een ver gadering ziet, nu es bij elkaar zijn geweest waardoor het on derling kontakt tussen boeren toch niet onaanzienlijk is ver stevigd in deze Kring. Bij boer Dees waren opvallend veel jongelui op visite. 1. J. Kosten 120 p.; 2. M. Verwijs 115 p.; 3. R. de Graag 105 p.; 4. K. Goud 105 p.; 5. K. Remijn 90 p. De uitslag van de taartbakwedstrijd: 1. Thea Koole, Wemeldinge. 2. Mevr. Veerhoek, Biezelinge. 3. mevr. Kole, Waarde. 4. mevr. Griep, Krabbendijke. 5. mevr. de Jager, Rilland. 6. mevr. Steketee, Biezelin ge. 7. Mevr. Vogelaar-Kole, Krab bendijke. 8. Thea Kole, Wemeldin ge. 9. mevr. Hootegem, Kruiningen. 10. mevr. de Jonge, Krabbendijke. Uitslag poldertour: 1. C. Veerhoek, Schore 46,7 km; 2. J. Veerhoek, Krabbendijke 47,5 km; 3. J. Rijk, Kruiningen 47,7 km; 4. M. van Gastel, Kruiningen 48,0 km; 5. J. Boot, Kruiningen 49 km. De demonstratie graandorsen met de vlegel trok veel belangstel ling. Wat is een boerenvisite zonder een jonge en een stevige hap vlees. De belangstelling voor de barbecue-hapjes van keurslager v. Velzen uit Kruinigen was de hele avond erg groot. Voor het examen Aankomend Ho venier afgelegd aan de GROENE SCHOOL te Kapelle, op 25 en 26 juni j.l. zijn de volgende kandidaten geslaagd: L.F. den Engelsman te Wolfaarts- dijk; P. Francke te Biezelinge; G.M.G. Janssen te St. Maartensdijk; A.A. de Jonge te Heinkenszand; J.J. Minderhoud te Hansweert; H.W. Nieuwdorp te Biezelinge; P.A.C. Pijnen te Woensdrecht; M.S. Slab- bekoorn te Driewegen; G.J. Ant- heunisse te Middelburg; C.P. Bosse- laar te Aagtekerke; P.F. Dekker te Aagtekerke; W.A. Greven te Vlis- singen; A. Maranus te Middelburg; H.E.R. Dhuijvetter te Sas van Gent; L.J.E. de Krijger te Biervliet; J.A. den Dekker te Hoedekenskerke. "Houdt u van bloedworst? Nee? Maar misschien wel van bloed brood?" Aan de landbouwhoge school in Texas is men er in ge slaagd uit bloed dat bij het slach ten vrijkomt een kwalitatief hoogwaardig poeder te extrahe ren, dat kleur-, smaak- en reuk loos is en wat bij het maken van brood wel tien procent van het meel zou kunnen vervangen. Het eiwitgehalte van het brood zou daarbij aanzienlijk stijgen. Dit poeder wordt gemaakt van een bijna waardeloos nevenpro- dukt van de vleesverwerkende industrie en heeft nog hetzelfde hoge percentage aminozuren als het bloedplasma. Ook is het denkbaar, dat men .het bloedpoeder weer aan het vlees toevoegt, aldus de wetenschap pers, om zodoende de voedings waarde en de kookeigenschappen van het vlees sterk te verbeteren, zonder de smaak er van aan te tasten. Eet smakelijk! (De Voor)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7