Interventie tarwe gedurende hele jaar en actief exportbeleid dringend nodig Landbouwschap zet vraagteken bij gedachten EG-Kommissie Landbouwschap wil vergoeding voor gedupeerde veehouders Produktschap Granen wil eerste drie maanden verkoopseizoen interventie broodtarwe Landbouwprijsindexcijfers maart 1981 Voorzitter C0PA: resolutie ondergraaft beginselen gemeenschappelijk landbouwbeleid Onvoldoende middelen Op basisreferentieprijs voor minimum-kwaliteit Onvoldoende niveau Rente Keuring W.P.N. zeeland Landbouwschap bezorgd over graansektor: Een verplichte interventie van tarwe op referentieprijsniveau in kom- binatie met een aktief EG-exportbeleid moet ervoor zorgen, dat voor de akkerbouwer een prijs uit de bus komt, waar hij gezien de EG-prijsbe- sluiten recht op heeft. Dat schrijft het Landbouwschap aan Minister Braks van Landbouw en Visserij. Het Landbouwschap is ernstig be zorgd over het funktioneren van de EG-graanmarktordening en het marktbeheer in deze sektor. Gezien de huidige stand van zaken ver wacht het Landbouwschap voor de oogst 1981/1982 een konstante druk op de graanprijzen. Bij de EG-prijsbesluiten is, zo zegt het Landbouwschap, onvoldoende rekening gehouden met de problemen in de graansektor. Het Land bouwschap wijst er opnieuw nadrukkelijk op, dat elke vorm van finan ciële medeverantwoordelijkheid van de producent voor het marktbe heer moet worden afgewezen. De graanmarktordening is voor de EG immers niet duur. Voorts wordt er geen rekening gehouden met de wereldvoedselsituatie en de mogelijke afzet van granen op de wereld markt. Het C.B.S. heeft de maandprijsin- dexcijfers van maart 1981 samenges teld van de opbrengsten en het ver bruik van goederen en diensten in de landbouw. T.o.v. maart 1980 steeg het prijsin dexcijfer van de opbrengsten met 4,2%. Van de akkerbouwprodukten was het prijsindexcijfer 11,6% hoger. Het meest stegen de prijzen van de opengrondsgroenten 100,8%) doch ook appelen en peren waren belangrijk duurder 31,7%). Met de bloembollen en boomkwekerij- produkten resulteerde dit in een prijsindexcijfer voor de produkten van de opengrondstuinbouw dat 28,7% hoger was dan in maart 1980. Van de produkten van de glastuin bouw was het prijsindexcijfer 6,2% hoger. De groenten noteerden 39,5% hoger, doch de snijbloemen een prijsdaling (- 13,2%). Het prijsindexcijfer voor de inten sieve veehouderij was 1,9% hoger ondanks een daling van 6,4% voor het prijsindexcijfer van biggen en slachtzeugen. Voor de rundveehou- derijsektor steeg het prijsindexcijfer 0,8%. Bij het gebruik van goederen en diensten steeg het prijsindexcijfer van de brandstoffen het sterkst 24,7%). De stijging van het prijsindexcijfer van alleen de brandstoffen voor trekkracht bedroeg t.o.v. maart 1980 19,8%. Meststoffen stegen met 10,7% t.o.v. maart 1980. Stikstofmeststoffen 11,8%) en kalimeststoffen 11,4%) waren hiervoor hoofdzakelijk ve rantwoordelijk. Fosfaatmeststoffen stegen met 7,3%. Het prijsindexcijfer van veevoeders steeg in een jaar tijd met 4,7%. Het meest stegen de pluimveevoeders in prijs 7,3%), terwijl de kunstmelk- produkten en ruwvoeders voor de melkveehouderij gelijk in prijs bleven. Van vee voor mestdoeleinden daalde het prijsindexcijfer (-7,9%). Uit een eerste kommentaar van de heer Heereman, voorzitter van C.O.P.A., op de resolutie inzake ver beteringen in het gemeenschappelijk landbouwbeleid, die door het Euro pees Parlement is aangenomen, blijkt, dat hij van mening is, dat deze resolutie onevenwichtig, onsamen hangend en vol tegenstrijdigheden zit. De president van C.O.P.A. heeft vooral kritiek op het feit, dat de re solutie eerst de basisbeginselen van het gemeenschappelijk landbouw beleid onderschrijft, maar daarna maatregelen voorstelt, die ingaan tegen deze beginselen en in het bij zonder tegen het beginsel van de kommunautaire preferentie. Als ge volg daarvan moeten de boeren via de algemene medeverantwoordelijk heid en druk op de prijzen indirekt de volle kosten dragen van de one venwichtige marktsituatie die voort vloeit uit het niet in acht nemen van het principe van de kommunautaire preferentie. De resoluti maakt ook iedere omschakeling naar produkties met een tekort onmogelijk, terwijl deze omschakeling juist in het doku- ment zelf wordt aanbevolen. Een dergelijk beleid kan niet anders dan desastreuse gevolgen hebben niet al leen Voor de boeren en de werkge legenheid in de Gemeenschap, maar COPA-voorzitter HeerenTan ook voor het evenwicht op de han delsbalans, die voor de Gemeen schap al een tekort vertoont. Alleen al in de landbouwsektor bedraagt dit tekort ongeveer 25 miljard ECU. De president van C.O.P.A. heeft ge- konkludeerd, dat als de Kommissie en de Raad deze kant op zouden gaan, de boeren in de Gemeenschap alle ver trouwen zouden verliezen in de wil en de bekwaamheid van de E.G.-organen om de ernstige problemen waarmee ze nu worden gekonfronteerd, in Het bijzonder die van de inkomens, op te lossen. Er moet een redelijke vergoe dingsregeling komen om veehou ders schadeloos te stellen die door het overheidsbeleid t.a.v. het ver boden hormoon DES ten onrech te zijn gedupeerd. Het Land bouwschap heeft hiervoor gepleit in brieven aan de Ministers van Justitie, Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne en Landbouw en Vis serij. De afgelopen maanden werd bij een onwaarschijnlijk groot aantal vee houders het groeibevorderende hor moon DES aangetroffen in het vlees of de urine van slachtdieren. Hoewel er al in een vroeg stadium twijfel rees aan de betrouwbaarheid van de toe gepaste onderzoekmethode liet de Officier van Justitie in een aantal gevallen veestapels op de bedrijven blokkeren. In een aantal andere ge vallen werd tot vernietiging van vee overgegaan. Het Landbouwschap gaat er van uit dat de ten onrechte gedupeerde vee houders ongetwijfeld schadevergoe ding van de Staat der Nederlanden zullen eisen. Er zou echter veel tijd en kosten kunnen worden bespaard als de overheid bereid zou zijn tot een redelijke kader-vergoedingsre geling. Bij het tot stand komen daar van zou de georganiseerde veehou derij moeten worden betrokken. Naar de mening van het Landbouw schap zou een vergoedingsregeling ook bijdragen aan het herstel van het geschonden vertrouwen in de over heid. Om het vertrouwen in de veiligheid en gezondheid van het in Nederland geproduceerde rundvlees te herstel len moet de overheid naar het oor deel van het Landbouwschap over gaan tot een goede voorlichting. De middelen van het Regionaal Fonds en het Sociaal Fonds vol staan niet om de niveauverschil- f len tussen de regio's in de Ge meenschap passend te verminde ren. De Commissie antwoordt dit op een schriftelijke vraag uit het Europese Parlement. Ze wijst er echter ook op dat ze zich onder de gegeven omstandigheden inspant voor een regionaal toegespitste coördinatie van alle Gemeen- schaps- en nationale fondsen voor de achtergebleven gebieden.. Het bestuur van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft in zijn vergadering van 4 juni j.l. besloten per brief aan de Minister van Landbouw nogmaals het stand punt van het bestuur ter kennis te brengen ter zake van de besluiten, die bij de vaststelling van de landbouwprijzen voor 1981-1982 voor de graansektor zijn genomen, zulks met het verzoek alsnog te bewerkstelligen dat in ieder geval in de eerste drie maanden van het verkoopseizoen 1981-1982 in terventie van broodtarwe op basis van de referentieprijs voor de minimum-kwaliteit mogelijk wordt gemaakt. Het bestuur zegt het in de brief ten zeerste te betreuren dat de maandelijkse verhogingen, die in het kader van de zgn. staffelregeling worden toegepast, ondanks de relatief sterke verhogingen, zijn vastgesteld op een bedrag, dat bij de huidige rentevoet ontoereikend is om de werkelijke kosten, verbonden aan de bewaring en financiering, in redelijke mate te dekken; de Raad, in tegenstelling tot voorgaande jaren, de Euro pese Commissie niet heeft verzocht in ieder geval gedu rende de eerste drie maanden van het verkoopseizoen interventie van zachte tarwe op basis van de referentie- prijs toe te staan; als basisbeginsel de financiële mede-verantwoordelijk heid ook in de graansektor in principe is aanvaard, zij het dat toepassing daarvan eerst in 1982-1983 zal plaatsvin den. Het standpunt van de Europese Commissie, dat met een aktief exportbeleid (rekening houdende met de verhoogde staffelvergoeding) het prijsniveau van zachte tarwe in vol doende mate kan worden ondersteund, wordt niet realistisch geacht. Er mag van worden uitgegaan, dat ook het komende seizoen een hoeveelheid zachte tarwe van 12 a 13 miljoen ton naar derde landen moet worden uitgevoerd, alsmede een hoeveelheid van 5 a 6 miljoen ton gerst, in totaal derhalve 17 a 19 miljoen ton graan. Ondanks het voornemen, dat een aktief exportbeleid zal worden gevoerd, kan dit beleid, afgezien van budgettaire redenen, onmogelijk zodanig zijn dat het aanbod gedurende een groot gedeelte van het seizoen niet belangrijk groter zal zijn dan de vraag, zowel voor afzet in de Gemeenschap als voor afzet naar derde landen. Het vorenstaande zal er volgens het Produktschap toe leiden, dat de marktprijzen onder sterke druk komen te staan, zo danig, dat ingeval geen bodem in de markt wordt gelegd, deze aanzienlijk beneden het niveau van de referentieprijs kunnen dalen. In een dergelijke situatie zullen de prijzen, die aan de producenten worden betaald, zoals in de praktijk steeds weer blijkt, nog lager zijn dan het prijsniveau in het stadium van de groothandel eigenlijk rechtvaardigt, een si tuatie welke gezien de toch al matige prijsverhogingen in de graansektor, voor de akkerbouw niet aanvaardbaar is. Alhoewel principieel het standpunt wordt ingenomen, dat in terventie van broodtarwe, evenals van de voedergranen, fei telijk gedurende het gehele verkoopseizoen mogelijk zou moeten zijn, dringt het voltallige bestuur er nogmaals bij de minister op aan, alle mogelijke stappen te ondernemen, die er toe kunnen leiden dat interventie van broodtarwe in ieder geval gedurende de maanden augustus t/m oktober 1981 wordt toegestaan. "Deze interventiemogelijkheid zou dan op korte termijn bekend moeten worden gemaakt, aangezien reeds thans biedingen voor levering op de nieuwe oogst wor den uitgebracht, die lager zijn dan de producentenprijzen van het vorige jaar, ondanks het feit dat de referentieprijs voor het komende seizoen is verhoogd", aldus de brief van het bestuur. Aandacht voor hoge rentestand De Nederlandse regering zal zorgvuldig moeten nagaan of de aanpas singen van het beleid, waarover de Europese Kommissie in het deze week gepubliceerde dokument haar gedachten heeft uiteengezet, wel verantwoord zijn. Het Europese landbouwbeleid met als onderdeel daarvan het vrije handelsverkeer van landbouwprodukten binnen de Gemeenschap heeft in het bijzonder voor ons land uitermate grote betekenis. Het Landbouwschap heeft dit geschreven in een brief aan Minister-president Van Agt, die volgende week in Luxemburg de Eu ropese Raad van regeringsleiders zal voorzitten. Het Landbouwschap heeft eerder al laten weten dat men een benadering op basis van lusten en lasten per lid staat onjuist vindt. Naar de mening van het Landbouwschap wijst de Europese Kommissie dan ook ten onrechte op het gemeenschappelijk landbouwbeleid als oorzaak van de onevenwichtige situatie in de EG-fi- nanciering. Het Landbouwschap is van oordeel dat een eventueel onevenwichtige si tuatie eerder voortvloeit uit het feit dat het Europese integratieproces op andere terreinen dan het gemeen schappelijk landbouwbeleid nog on voldoende niveau heeft bereikt. Vanuit dat oogpunt kan het Land bouwschap zich wel verenigen met de gedachte van de Europese Kom missie om het Europese regionale en sociale beleid te versterken. De akti- viteiten van de Gemeenschap zullen daarom niet mogen worden beperkt door de financiële middelen op het huidige peil te bevriezen. Ook de Europese Kommissie staat op dit standpunt. Het Landbouwschap is van mening dat de afweging van de gedachten van de Europese Kommissie, gezien de vergaande gevolgen, pas na vol doende voorbereiding zal plaatsvin den. In die voorbereiding vormt het overleg met het georganiseerde landbouwbedrijfsleven een onmis baar element. Het Landbouwschap acht het van belang dat tijdens de Europese Raad een gemeenschappelijke visie wordt ontwikkeld ten aanzien van het eko- nomische beleid. Vooral de hoge ren testand zal daarbij aandacht moeten hebben, niet alleen in verband met het stimuleren van de investeringen maar ook met het oog op de verlichting van de bestaande financieringslasten van het bedrijfsleven. Op zaterdag 4 juli houdt het Warm bloed Paardenstamboek Nederland afd. Zeeland weer haar Centrale Keuring op de terreinen van manege "De Eendracht" te Serooskerke (W), aanvang 10.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4