ZITDAGEN gropatax X veiligheid! OPEN DAGEN CRANENDONCK 8 en 9 JULI De Zeeuwse Groentetelers Organisatie organiseert de volgende excursies: "De Bathpolders N.V." 75 jaar z.l.m. - Veiligheid: Help mee die te bevorderen. Eregalerij Koninklijk zilver voor J. van Gilst, medewerker proefboerderij Rust hoeve Franz Froschmaier Direkteur-Generaal Voorlichting E.G.-Commissie Tentoonstelling Rundveehouderij Scholenprojekt ZLM vindt navolging GRASLAND CENTRAAL Al varband met het tijdig kleermaken ven het bied, kun nen na dinsdag 15 uur. geen agendeberichten meer mor den opgenomen. Red V andaag vrijdag 3 juli 1981 Excursie naar bedrijf met witlofwortelen, waarna er een nabespreking gehou den zal worden in de kantine van de veiling te Middelburg. Plaats van sa menkomst bij: J. Brasser, Groene- weg 5 te Koudekerke. Aanvang ex- kursie: 19.00 uur; nabespreking 20.30 uur. Vrijdag 17 juli 1981 Excursie naar Schouwen, waar de witlof-, prei- en sluitkoolteelten zul len worden bekeken. Plaats en tijd van samenkomst: om 19.00 uur bij het café-restaurant Pleisterplaats (aan de rijksweg) te Oosterland, waarna gezamenlijk wordt doorgereden naar het bedrijf van J. van Damme, rijksweg 10 te Oosterland. Vrijdag 21 augustus 1981 Excursie naar Barendrecht, waar o.a. een bezoek wordt gebracht aan de veiling Z.H.Z. en verder nog diverse gewassen in het veld worden beke ken. Hierover volgt nog nader be richt. Veel afnemers maar ook veel omwo nenden hebben vrijdagmiddag 26 juni jj. van de gelegenheid gebruik ge maakt om de Landbouwmaatschappij "De Bathpolders N.V." te feliciteren met het 75-jarig bestaan. Het bedrijf "De Bathpolders N.V." is ca. 720 ha groot en behoort daarmee tot de 15 grootste boerderijen in ons land. Het ingedijkte gebied is ruim een eeuw geleden door Engelse ingenieurs ve roverd op de Schelde en werd na een overstroming in 1906 gekocht door de toen opgerichte mij. Bathpolders NV. Het benodigde kapitaal was inge bracht door ca. 200 aandeelhouders. Een groot deel van de huidige aan deelhouders was eerder op de dag al naar het bedrijf gekomen om de di- rektie met het 75-jarig bestaan geluk te wensen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het bedrijf werd de boeiende geschiedenis van het land bouwbedrijf door verschillende spre kers waaronder de voorzitter van de aandeelhoudersvereniging ir. M.A. Geuze, uitvoerig belicht. Ook werd door direktie en aandeelhouders een exkursie over het bedrijf gemaakt waarbij ondermeer een bezoek werd gebracht aan de Kreekraksluizen. Land- en tuinbouwblad Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28. 4461 AJ Postbus46. 4460 BA Goes (01100-21010) Stationslaan 4, 4761 BG Postbus 17, 4760 AA Zevenbergen (01 680-23730) Redaktit: Mr J Oggel. hoofdredaktie, tel huis 01100-20228 J Wierenga. emdredaktie. tel huis 01100-11815 Marijke Schipper de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen: Secretariaat ZLM - Goes, tel 01100-21010-tst 12 Technische verzorging, adverten tie-exploitatie en administratie over advertenties: DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 4571 BK Axel Postbus 16 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01155 2020 Telecopier 2951 Telex 55230 CV» <0p vrijdag 26 juni j.l. nam in de bestuurskamer van de proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaa de heer J. van Gilst in beperkte kring afscheid van het bedrijf. Bijna 50 jaar geleden kwam de heer Van Gilst - zoals in die tijd gebruikelijk was - met zijn vader en broers, die reeds op "Rusthoeve" werkten, in dienst bij de familie Van Oeveren. Nadat de heer P.J. Bom de bedrijfsleiding had overgenomen, was het bijna vanzelfsprekend dat de heer Van Gilst zijn werkzaamheden op het bedrijf voortzette. Veel veranderingen heeft betrokkene in zijn loopbaan meegemaakt. Van het handwerk en paardentraktie naar het tijdperk van de tegenwoordige akkerbouwproduktie is een hele over gang. De grootste wijziging was mogelijk wel die van gewoon landbouwbe drijf naar proefboerderij in 1969. Voor de wijze van aanpassing, inzet en uitoefening van de funktie, mocht de burgemeester van Kortgene,de heer J.L.D. v.d. Linde, bij deze bijna gouden jubilaris de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opspelden. Onze gelukwensen en nog vele goedejaren! ACCOUNTANTSUNIE (BOEKHOUDBURO) DER Z.L.M. TEL. 01100- 15710 (Goes) 01180- 11451 (Middelburg) 01 640 - 43350 (Bergen op Zoom) 01170-4285 (Oostburg) ZITDAGEN ACCOUNTANTSUNIE Z.L.M. HULST: maandag 6 juli in Gemeenschapscentrum "Den Dullaert AXEL: woensdag 8 juli in "De Halle" van 14.00 - 16.00 uur ZEVENBERGEN: donderdag 9 juli in hotel "Tholenaar" van 11.00 - 12.00 uur' m Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, Nispen. de heer van Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. In samenwerking met het Kon- sulentschap voor de Rundvee houderij in Zuid-Holland bereidt de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw een tentoon stelling voor over de rundvee houderij in deze provincie. Ze is deze zomer op verschillende ma nifestaties te bezichtigen (o.a. in Dordrecht, Gouda, Leiden, Hoornaar en Delft). Zo mogelijk zal de tentoonstelling, die spe ciaal voor niet-agrarisch publiek wordt ontworpen, ook aan ande ren worden uitgeleend. Reserve ringen zijn welkom! Maandag 29 juni j.l. heeft Z.K.H. prins Bern hard zijn 70ste verjaardag gevierd. Vice-voorzitter van de Z.L.M., de heer A.H. Munters, wen ste hem en zijn familie daarmee geluk in zijn openingswoord tijdens de Hoofdbestuursvergadering maandag j.l. in Bergen op Zoom. Het scholenprojekt van de Zuide lijke Landbouwmaatschappij, destijds door de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw geinitieerd, blijkt een enorm suc ces te zijn. Niet alleen de ZLM, maar ook de drie Hollandse land bouworganisaties, de Overijsselse Landbouworganisaties en de Westlandse tuinbouw zullen ko mend schooljaar op een paar honderd agrarische bedrijven re gelmatig lessen voor het basison derwijs verzorgen. De Stichting zorgt bij deze projekten, waar no dig, voor adviezen en stelt infor matiemateriaal beschikbaar. Het Hollandse projekt wordt mede mogelijk gemaakt, dankzij een jaarlijkse subsidie van 10.000,— die door de provincie Zuid-Holland wordt gegeven. Sinds mei 1981 is mr Franz Frosch maier Direkteur-Generaal Voor lichting van de E.G.-Commissie. De heer Froschmaier is in 1930 in Bamberg in de Duitse Bondsrepu bliek geboren. Hij studeerde rechten in München en was doctor in de rechten aan de universiteit van Keu len. Na verschillende funkties te hebben vervuld binnen het E.G.-commissa riaat, werd hij in mei dus benoemd tot hoofd van de Voorlichting bij de E G.-commissie. Dinsdag 7 juli a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "Een arbeidsplaatsenplan voor be heer van bos en landschap", een vraaggesprek met drs. G. van der Lely, sekretaris van de Bosbouw- voorlichtingsraad. Donderdag 9 juli a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "Alternatieve milieu- en produkten- landbouw", een vraaggesprek met ir. C.J. Cleveringa van het Landbouw- Ekonomisch Instituut. Op 8 en 9 juli worden op de proef boerderij Cranendonck weer open dagen georganiseerd. Hierbij zal het graslandgebruik en het onderzoek op graslandgebied speciale aandacht krijgen. Een goed graslandgebruik is van grote betekenis voor de financiële resultaten op de melkveehouderij bedrijven. Sterk in de belangstelling staan de diverse beweidingsmethoden en de graszaadmengsels en vele andere as- pekte Op het programma staan o.m.: Film: "Eigen voer, goud voor de boer" Omweiding van droogstaande koei en en pinken achter de melkkoeien aan. De voordelen hiervan kunnen zijn dat de melkgevende koeien kunnen profiteren van het beste gras. Daarnaast kunnen de droogstaande koeien en pinken de percelen kort teruggrazen zontjer dat dit melk kost. De praktische toepassing hiervan wordt momenteel beproefd. Het gebruik van geprogrammeerde krachtvoerapparatuur in de weide- periode. Op Cranendonck wordt hiervoor een zogenaamde nacht- standweide gebruikt. Vanuit dit per ceel kunnen de koeien 's avonds en 's nachts in de stal via de krachtvoer- boxen hun krachtvoer gaan opne men. Overdag wordt geweid op per celen die verder van de stal zijn ge legen. Over het gebruik van de diverse grasmengsels zijn de laatste jaren nogal wat opmerkingen gehoord. Oj3 Cranendonck zijn BG 3 en BG 5 qua opbrengst en opname met elkaar vergeleken. Over de resultaten hier van en ook over de geschiktheid van andere mengsels en grassoorten krijgt u toelichting. Ten aanzien van graslandvernieu- wing ligt een oriënterende proef. Vragen hierbij zijn hoe kunnen we zo snel mogelijk na herinzaai een dichte zodebezetting realiseren (tussen de rijen vaak te lang open). Ook aanslag en over blijven van klaver en timot- hee worden beproefd door middel van andere inzaaimethoden. Het bossen maaien wordt nog on voldoende toegepast in de praktijk. Oorzaken zijn: het vraagt nogal wat arbeid en de maairesten moeten in een aantal gevallen worden verwij derd. Hiervoor is een opraapwagen nodig. Momenteel is de Votex-maaier op enkele bedrijven in gebruik. Deze apparatuur is speciaal voor bossen maaien geschikt en spreidt tevens de grasresten. Het werk van deze Votex- en van een cirkel-maaier met sprei- dapparaat, welke eveneens goede resultaten geeft, zal op de open da gen te zien zijn. Tevens zijn proefresultaten bekend ten aanzien van de grasopname (ruwvoer) van percelen die wel en niet zijn gebost. Een goed afgestelde maai-appara- tuur kan vlak maaien en geeft een goede stoppellengte. Hiervoor is echter ook een vlakke perceelsligging gewenst. De effekten van goed- en onvoldoen de afgestelde maai-apparatuur wor den gedemonstreerd. De hergroei na maaien worden on der andere beïnvloed door de zwaarte van de snede bij maaien. De hergroeiverschillen als gevolg van het hiervoor genoemde, worden op Cranendonck eveneens gedemon streerd. Het ontstaan van urinebrandplekken is vrijwel op ieder bedrijf een groot probleem. Op Cranendonck wordt momenteel onderzoek uitgevoerd om te achter halen of de hoogte van de stikstof giften en het wel of niet kunstmatig beregenen invloed heeft op het ont staan van urinebrandplekken. Ook de resultaten van eerder onderzoek zijn beschikbaar. In Noord-Brabant zijn dit voorjaar op drie plaatsen stikstofaanwen- dingsproeven aangelegd. De op- brengstgegevens hiervan zijn op 8 en 9 juli op Cranendonck bekend en worden besproken. Naast het graslandonderzoek zijn op Cranendonck ook snij maisproeven te bezichtigen. Tevens is de kuilvoe- ropslag nieuw. Ook hiervoor wordt informatie gegeven. Op 8 en 9 juli staat Cranendonck voor u open. De bezoektijden zijn van 10.00 - 12.00 uur en van 13.30 - 16.00 uur. Wij hopen velen van u te mogen be groeten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 2