Morgen, 4 juli open dag land- en tuinbouw in Zeeland en West-Brabant "De landbouw verdient als volwaardige groep een echte minister"! Z.L.M. vice-voorzitter Munters: <$cjS~ D D e voorzitter bracht ook de onverwacht sterk opgeko men aardappelziekte Phytophthora ter sprake. "Met onze D e heer Munters komplimenteerde de Kring Oost Zuid- Beveland met de zaterdag j.l. gehouden "Boerenvisite". We hebben gezien dat niet alleen materiële belangen ons binden aan de Z.L.M. maar dat er ook andere waarden kunnen zijn die ons verenigen. Hij zei het opmerkelijk te hebben gevonden dat er zoveel jongeren waren en ook oudere leden die anders niet op een vergadering komen. Een initiatief dat de binding tussen de Z.L.M.-leden ver stevigd en daarom navolging verdient. BlBLlfir zuidelijke landbouw maatschappij Morgen, zaterdag 4 juli zal in de gehele provin cie Zeeland en in West-Brabant een groot aantal boeren en tuinders hun bedrijven open stellen voor belangstellenden. Door regionale komité's van de 3 Landbouworganisaties zijn diverse ak- tiviteiten georganiseerd om op die dag de land en tuinbouw in Zeeland aan een breed publiek te presenteren. Op vaak originele wijze is men er in geslaagd om dit te realiseren. Voor de provincie Zeeland is de agrarische sek- tor van meer dan gewone betekenis. Direkt werkt slechts ca. 5% van de bevolking in de agrarische sektor maar als de verwerkende dienstverlenende en toeleverende bedrijven worden meegeteld dan is ruim 20% van de Zeeuwse bevolking voor zijn levensonder houd afhankelijk van de landbouw. Daarmee leverbze een belangrijke bijdrage in de werkge legenheid en juist voor Zuid-West Nederland is dat van meer dan gewoon belang. De Open Dag voor de land- en tuinbouw is een goede mogelijkheid om es kennis te maken met het werk van boeren en tuinders, die dagelijks zorgen voor voldoende voedsel op onze tafels en fleurige bloemen in de vensterbank. Maar wat allemaal komt kijken voor het zover is, voordat die tarweboteyham met echte boter op uw bord ligt, die heerlijke appel op de fruitschaal of die prachtige chrysanten in de vaas, daarvan willen boeren en tuinders het een en ander vertellen en laten zien. Het spreekt vanzelf dat iedereen van harte welkom is. Voor een overzicht van allerlei aktiviteiten en deelnemende bedrijven verwij zen we U naar pagina 5. Boerenvisite Informatie ui ll" B H VRIJDAG 3 JULI 1981 land- en tuinbouwblad Een warme beker melk drinken op de plaats waar ze geproduceerd wordt: op de boerderij. Heerlijk... "W ij zijn een volwaardige groep in de samenleving, de betalingsbalans geeft dat overduidelijk aan en daarom zullen we ons tot het uiterste in moeten spannen om die volwaardigheid als groep duidelijk te maken", aldus vice-voorzitter A.H. Munters van de Z.L.M. tijdens de hoofdbestuursvergadering maandag 29 juni j.l. in Bergen op Zoom in zijn openingswoord over de kabinetsformatie. "Hoe de informatie verder, ook zal lopen, op dit moment is duidelijk dat het Mi nisterie van Landbouw zal blijven, het enige waarover wij ons op dit moment kunnen verheugen. We moeten er voor vechten dat onze belangen verdedigd worden door een echte minister en niet door een staatssekre- taris". technische kennis kunnen we tegenwoordig erg veel maar nu staan we toch machteloos temeer omdat mid delen met een kuratieve werking in Nederland niet ver krijgbaar zijn terwijl dat nota bene in ons omringende E.G.-landen wel mogelijk is". Hij vroeg zich dan ook af of de Nederlandse voorzichtigheid niet te perfekt wordt doorgevoerd. "We weten dat we met bestrijdings mid delen voorzichtig moeten zijn maar als je weet dat het bestrijdingsmiddel voor Phytophthora in Frankrijk in de druiventeelt wordt gebruikt dan rijzen er toch vragen", aldus de heer Munters die er uitdrukkelijk op wees dat het eventueel niet werken van deze middelen op bepaalde stammen geheel het risiko is van de aardappelproducent. In dit verband riep hij nog een geval van toepassing van een middel tegen afrijpingsziekte in tarwe van enige jaren geleden in herinnering. De buitenlandse kollega's kon den het wel gebruiken en verkregen toen aanzienlijk ho gere opbrengsten. De vice-voorzitter stond ook even stil bij de werkzaamhe den in de landbouw. Hij zei de indruk te hebben dat de veehouders niet ontevreden mogen zijn met de ruwvoer opbrengsten. Ten aanzien van de fruitteelt stipte hij enige problemen aan. De schade door nachtvorst en de hagel- schade, noemde hij een bittere pil voor deze sektor. In de akkerbouw mag men met uizondering van plaatsen waar te veel regen of hagel is gevallen, met de stand van de gewassen niet ontevreden zijn. Fenslotte gaf vice-voorzitter Munters een kort over zicht van de zaken die het Landbouwschap bij de in formateurs op tafel heeft gelegd: het beleidsplan 1981-1985, de zeer nadelig werkende rentestand en de betekenis van de landbouw voor onze betalingsba lans. Er dient jaarlijks 40.000 ha ruilverkaveling in voorbereiding te worden genomen, terwijl de komen de regering fiskaal rekening dient te houden met het feit dat het inkomen van een boer meerdere funkties heeft. Niet nagelaten - is ook de informateurs te wij zen op het feit dat een aantal fiskale regelingen ver beterd moeten worden die verband houden met de bedrijfsopvolging. Vervolg op pagina 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1