EESE3BI G ezien de goede resultaten bij de varkens moet het volgens de heer Van Veldhuizen toch mogelijk zijn om de identifikatie en de registratie van de totale Nederlandse rund veestapel van de grond te doen ko men. "Bij een goed lopende I. en R.- regeling voor het rundvee zouden de bedrijfsonderzoeken betreffende tu berculose kunnen vervallen, dus kosten besparen terwijl terug "trace ren" naar het bedrijf van herkomst ten goede komt aan het bewuste be drijf alsmede aan de totale gezond heidszorg", aldus de kommissie voorzitter. Vervolg vergadering Hoofdbestuur I Tuinbouw D e heer H.C. van der Maas sloot zich in zijn betoog over de situatie in de akkerbouwsektor aan bij hetgeen door de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap onlangs naar voren is gebracht over het graanbeleid van de E.G. Hij zei met de Hoofdafdeling Akkerbouw van mening te zijn dat er: D e voorzitter van de veehouderij kommissie van de Z.L.M., de heer W. van Veldhuizen, bracht een aan tal aktuele onderwerpen ter sprake: W e krijgen dit jaar te maken met een zeer matige oogst van hardfruit. De indruk bestaat dat het Zuidwes ten zeker niet boven het landelijk gemiddelde uit zal steken", aldus de voorzitter van de tuinbouwkommis- sie de heer M.J. Goud, die in zijn gebruikelijk overzicht de balans op maakte van de komende oogst. "De oogstverwachting van de appels va rieert nogal van ras tot ras. Van de peren kan misschien met moeite slechts een halve oogst worden bin nengehaald". D e oogstverwachting van de ap pels varieert sterk naar soort en plaats. De Golden Delicious lijkt het dichtst bij een normale oogst te ko men, behalve voor die percelen waar de vorst en later de rui extra zwaar zijn geweest. De kg-opbrengst van het ras Goudreinette staat op de meeste bedrijven laag genoteerd. Voor de andere rassen is de situatie erg grillig met een sterke variatie per bedrijf, gebied en per perceel. M erendeels zijn de tulpen gerooid onder gunstige omstandigheden. De oogst was overwegend goed, zowel naar maat als naar hoeveelheid. Voorlopige cijfers geven een terug loop van het gladiolenareaal te zien. Het thans heersende weertype is niet bevorderlijk voor de gladiolenteelt. Lage temperaturen en gebrek aan zon remmen een optimale groei. D eze groep van telers wordt ge- konfronteerd met een overwegend slechte stand van het gewas frambo zen. D e heer J. Nieuwenhuijse, voor zitter van de Z.L.M.-kommissie Grondgebruik vertelde de vergade ring dat Walcheren, Lage Maaskant en Nieuw-Vossemeer nu definitief op het voorbereidingsschema voor ruilverkavelingen zijn opgenomen. Wat de wet agrarisch grond verkeer betreft, wordt er hard gewerkt aan de invulling van met name persoonsge bonden toetsingsnormen. Met de bedrijfsnormen zou nog geen haast worden gemaakt. Op landelijk ni veau is het Zeeuwse voorstel om te komen tot een zogenaamde ver plichte/vrijwillige kavelruil nog niet geheel van de tafel geveegd. De voorstellen tot wijziging van de pachtwet kpmen nu in diskussie. Het Z.L.M.-standpunt daarover is in middels bij het K.N.L.C. ingebracht. Jammer is overigens dat de regering nu toch weer komt met deelwijzigin- gen van de pachtwet in plaats van de meermalen toegezegde algehele her ziening van de pachtwet. Met name artikel 31 (de vergoeding van door de pachter aangebrachte verbeteringen) is nu in verband met de 65-jarige leeftijd erg aktueel: "je staat dan let terlijk in je hemd" aldus een van de bestuursleden. H et Z.L.M.-bestuur kan in princi pe instemmen met de suggestie om de algemene ledenvergadering op 7 december in Middelburg te plaatsen in het kader van de Wet agrarisch grondverkeer. Het dagelijks bestuur zal één en ander nader uitwerken. Kennis werd genomen van de reke ning 1980 van de Z.L.M. Na kontrole door de financiële kommissie zal op een en ander worden teruggekomen. Als nieuw lid in de financiële kom missie werd benoemd P.G. van Nieuwenhuijzen te Heijningen. Namens de P.J.Z. werd medegedeeld dat er gewerkt wordt aan een nieuwe afdeling op Walcheren. H et Z.L.M.-bestuur nam kennis van de toezegging van de staatsse- kretaris van financiën dat een nadere regeling zal worden gepresenteerd met betrekking tot het pachtersvoor deel. Akkerbouw Presentielijst hoofdbestuurs vergadering d.d. 29-6-1981 Graanvervangers Graanbeleid Veehouderij I. en R.-regeling voor runderen Hardfruit Bollen Klein fruit Pachtersvoordeel aeen halt moet worden toegeroe pen aan de groeiende import van graanvervangers en dat b. deze vervolgens in een redelijk tempo moet worden terugge bracht dan wel met heffingen moet worden belast. Bovendien zolang de import van graanver vangers nog voortduurt dienen de negatieve financiële konsequen ties ervan niet ten laste te komen van de akkerbouwsektor. Vervolgens bepleitte Van der Maas als zeer urgent het op korte termijn openstellen van de graaninterventie op referentieniveau voor het gehele jaar en in ieder geval om te beginnen direkt na de oogst, d.w.z. de periode september, oktober en november. Dit om een marktprijs, die guldens onder dat garantieniveau ligt te voorkomen. Ook zal op korte termijn een verdere verhoging van de be- waarstaffel tot 0,80 per 100 kg be- H.C. v.d. Maas werkstelligd moeten worden. Vol gens Van der Maas is het ook van belang dat de uitvoering van het E.G .-exportbeleid van granen uit handen van de Europese Commissie wordt genomen en gelegd in die van het bedrijfsleven zelf. Hij beklemtoonde in verband met het konsequent afwijzen van de zelf financieringsgedachte dat de door hem naar voren gebrachte stand punten van de Hoofdafdeling Ak kerbouw door het Z.L.M.-bestuur stringent onderschreven dienen te worden. De voorzitter van de akkerbouw- kommissie ging uitvoerig in op de Phytophthora die dit seizoen op niet geheel verklaarbare wijze de aard appelpercelen heeft geïnfekteerd en/of aangetast. Volgens Van der Maas blijft het risi- ko van een gedeeltelijke of gehele oogstvernietiging plaatselijk aanwe zig en een verdubbeling van de in tensiteit van de gewasbescherming is in vele gevallen noodzakelijk. In verband met het feit dat curatieve middelen in Nederland niet voorra dig zijn, meende Van der Maas op te moeten merken dat het wenselijk is dat met name de in Nederland uit- A.H. Munters, voorzitter; Mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris; L.J. van Gastel, kring Schouwen-Duiveland; M.C.J. Kos ten. kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas. kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieu- wenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; CJ. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boog- erd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; G.A. Knaap, kring Langstraat; W. v. Veldhui zen, kring Oost- en Midden-Brabant; D. Hage, tuinbouw; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; J.W. de Wilde (plv.) P.J.Z. adviserende leden: ir. M. Sanders; mevr. C.L. Kloet; mevr. J. Donken; Z.L.M.-instellingen: C. Paauwe, J.C.B. Priem en J. Wierenga. 18 verkochte en niet meer gefabriceerde middelen Rodomil en Curam (over de landsgrens wèl in de handel ver krijgbaar), in deze uitzonderlijk risi- kokritische aardappelteeltomstan digheden door de overheid (in casu de A.I.D.) ook in buitenlandse ver pakking getolereerd moet worden. Processen verbaal en boetes wegens gebruik van genoemde middelen zouden volgens hem onder deze om standigheden toch wel een bijzonder ergerlijke toepassing zijn van de let ter van de wet. Hierop aansluitend wees de voorzit ter van de akkerbouwkommissie er nog eens op hoe groot de produktie- risiko's in de akkerbouwsektor zijn t.g.v. klimaatsomstandigheden: "Beangstigend groot en meermalen fataal tegen de achtergrond van de telkens kleiner wordende "normale" marge tussen kosten en opbreng sten". Hij rekende met cijfers van LEI en Landbouwschap voor dat we zonder te overdrijven kunnen spre ken van een achterstand tussen kos ten en opbrengsten van minimaal 30% in 8 jaar. "We spreken dan, on derstreepte hij, van een strukturele marge-verkleining tussen kosten en opbrengsten van aanmerkelijk meer dan/ 1.000,— per ha"! Het laatste onplezierige nieuws op kostenverhogingsgebied, is zo ver telde Van der Maas tenslotte, de of ficieuze bekendmaking dat we het komend seizoen rekening zullen moeten houden met wederom eqn prijsstijging van minimaal 15% voor de stikstofmeststoffen. "Dat bete kent op een gemiddeld akkerbouw plan 60 a 70 gulden per ha méér, over de laatste 3 jaar totaal 150 a 170 gul den per ha méér. Het wordt hoog tijd dat de akker bouw samen met de glastuinbouw z'n stem luid en duidelijk gaat verheffen tegen de aardgasprijsver hogingen, die ten grondslag liggen aan deze stikstofprijsstijgingen". Uit de nabespreking van het akker- bouwoverzicht bleek duidelijk dat de aardappelziekte phytophthora ("het kwaad") vrijwel overal is verspreid. Er gaan geruchten dat er sprake is van een nieuwe "stam" die niet met de gebruikelijke middelen bestreden kan worden. Wanneer dit zo mocht blijken te zijn geeft dat volgens het Z.L.M.-bestuur alle aanleiding tot extra onderzoek. Wat die gebruike lijke middelen betreft konstateerde het Z.L.M.-bestuur overigens een merkwaardige tegenstelling tussen A.I.D. en P.D.: het middel is niet verboden (P.D.) maar mag niet ge bruikt worden (A.I.D Een zeer levendige diskussie ont spon'zich rondom de problematiek van de zogenaamdê graanvervan gers. Uiteindelijk kon de meerder heid van het Z.L.M.-bestuur zich vinden in de opstelling zoals ver woord door Van der Maas met als kernpunt dat de kosten in deze kwestie niet ten laste mogen komen van de akkerbouw. Een minderheid van het bestuur kon zich elders in de verwoording van Van der Maas vinden onder toevoe ging van de kanttekening dat een gewijzigd beleid t.a.v. de graanver vangers ook niet ten koste mag gaan van de (intensieve) veehouderij. H et Z.L.M.-bestuur nam het ad vies van de Z.L.M.-ledenraad over om na te gaan op welke wijze er een betere boerenprijs voor het graan is af te dwingen. Intern zullen daartoe de mogelijkheden worden nagegaan. De zogenaamde "urgentiepunten" van Van der Maas t.a.v. het graan beleid werden door het Z.L.M.-bes tuur ten volle onderschreven: "an ders raken we steeds verder van huis" aldus het Z.L.M.-bestuur. De regulering van de diergenees middelen zei hij een goede zaak te vinden doch men moet niet over drijven want zoals het voorontwerp er nu uitziet zal men voor alle zaken de dierenarts moeten konsulteren terwijl in een aantal gevallen de vee houder best zelf het middel kan ko pen en toedienen. "Daarom zullen wij als landbouw de normale huis middelen uit het voorontwerp moe ten halen", zo waarschuwde hij. Over de hormoonproblematiek die nog steeds niet geheel de wereld uit is, zei de kommissievoorzitter dat er zo snel mogelijk een oplossing voor deze materie dient te komen daar er grote belangen op het spel staan van zowel de volksgezondheid als het voortbestaan van het bedrijf van in dividuele ondernemers. Volgens hem zal een reorganisatie van het onderzoek uiteindelijk de oplossing moeten brengen terwijl een tegen onderzoek mogelijk moet worden. De heer Van Veldhuizen kon zich geheel vinden in het voorstel van het Landbouwschap om de Regeling Verbetering Arbeidsplaatsen Zelf standigen in de Land- en Tuinbouw ook open te stellen voor de zelfstan digen die geen personeel in dienst hebben. "Er moet op veel bedrijven nog zwaar en onaangenaam werk wor den verricht en met die regeling zouden investeringen gedaan kun nen worden die de arbeid voor de zelfstandigen zouden kunnen verbe teren of verlichten. Ten aanzien van het marktgebeuren vertelde Van Veldhuizen dat gebruiks- en slacht vee alsmede de "nuka's" goed aan de prijs blijven. Maar hiertegenover staat een gedrukte prijs voor de vleeskalveren. In de varkenshouderij zijn de prijzen iets aangetrokken, mede door de mogelijkheid van partikulieren-op- slag. Toch zijn de prijzen nog ver beneden de berekende kostprijs. In de pluimveehouderij zijn de prij zen zowel voor slacht- als eieren ma tig tot redelijk. In de zuivelsektor is naar verwacht wordt de melkaanvoer '81 over z'n hoogste kwantum heen terwijl we wat de prijs betreft van een gunstige ontwikkeling ten opzichte van 1980 kunnen spreken. v De prijzen voor kaas zijn gunstig en de voorraden van boter en poeder zijn van dien aard dat ze nog geen zorgen geven. Toch wordt er momenteel minder goed verkocht. Volgens Van Veld huizen kan dat gevolgen hebben in dien de thans lopende transakties zijn afgewerkt. Ten slotte vertelde Van Veldhuizen dat de gras- en hooioogst voor een groot gedeelte is gerealiseerd. "De opbrengsten zijn goed geweest ter wijl er onder redelijk goede omstan digheden kon worden geoogst. Uit gezonderd plaatsen waar te weinig neerslag is geweest is er voldoende grasgroei". Ter vergadering werd niet duidelijk wat nu precies de kon sequenties zijn van het wijzigings voorstel van de bijdrageregeling voor verbetering van de werkomstandig heden. Hierover zal in het landbouwblad worden gepubliceerd. Eens was het Z.L.M.-bestuur het met de stelling van de heer Van Veldhui zen dat de beschikbaarstelling van diergeneesmiddelen niet te strak moet worden geregeld. Daar zal protest tegen worden aan getekend. Een ernstig protest liet de heer Goud horen tegen de huidige gang van za ken m.b.t. de grote importen vanuit het Zuidelijk Halfrond. Dit fruit, dat vanwege zijn slechte houdbaarheid en kwaliteit snel moet worden ge ruimd, werkt prijsdrukkend op onze nationale markt. Ook de betere partijen die worden opgeslagen zouden de afzet- en prijsvorming van de nieuwe oogst wel eens nadelig kunnen beïnvloe den. Goud: "Een ergerlijke zaak is ook de manier waarop de Europese kwaliteitsnormen worden gehan teerd. Daarmee schept men blijkbaar de tolerantie om de Nederlandse markt te overspoelen met fruit van een kwaliteit welke normaal niet meer voor mag komen in onze kon- sumptiekanalen!" Mede als gevolg van de sterke vruchtrui zijn de verwachtingen voor de peren nog minder hoog gespan nen. Vooral de jonge bomen laten het op de meeste bedrijven helemaal zitten. Ook hier is sprake van een sterke variatie en zijn de onderlinge ver schillen groot. Er van uitgaande, dat in ons werk gebied V3 van het landelijk perena reaal voorkomt, zal deze opbrengst- produktie hard aankomen. Binnen de E.E.G. denkt men aan een totaal-produktie, die uitkomt bene den de 6 miljoen ton. Dit zou kunnen duiden op tekorten en stagnatie in de geregelde marktvoorziening. In de groenteteeltsektor is naar de indruk van de heer Goud de markt voorziening momenteel van dien aard, dat deze voor de meeste pro- dukten ruim genoemd mag worden. De gemiddelde prijsvorming kan het hogere niveau van het voorseizoen lang niet meer halen, zodat de opge bouwde voorsprong in bruto-gel- domzet voor de meeste telers is weg geëbd. De situatie in de snijbloemen is veelal problematisch door stagnatie in de afzet. Er wordt naast kostenbewaking naarstig gezocht naar nieuwe afzet kanalen. Gelet op de oogstverwachting van rode bessen zal de kilogram-op brengst per perceel zeer verschillend zijn. Het koude voorjaar is ook hier debet aan. De stand van de bramen is goed. Opvallend en ongewoon ernstig is dit jaar de schade Ten aanzien van de distelverorde ning werd een oproep gedaan om overtredingen daarvan onverwijld te melden bij het Gewestelijk sekreta- riaat van het Landbouwschap. Bij het landelijk Landbouwschap zal aangedrongen worden op de toela ting van het wortelontkruidingsmid- del voor bieten "Ceronal". Met in stemming werd kennis genomen van het initiatief om (ondermeer via de proefboerderij "Rusthoeve") mid dels de computer te komen tot een (landelijke) koördinatie van (prak tijk) gegevens. Nagegaan zal nog worden op welke wijze de Z.L.M. deze ontwikkeling kan stimuleren. Aansluitend werd ook nog gewezen op het belang van bedrijfs-ekonomi- sche boekhouding: ook daaraan zal hernieuwde aandacht worden gege ven. Het niet of slechts gedeeltelijk ipaai- en van de wegbermen kan tot gevolg hebben dat graszaadpercelen wor den afgekeurd vanwege kruisbestui ving. Het Z.L.M.-bestuur nam met instemming kennis van de ingevolge daarvan ondernomen aktie door de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland. Deze kwestie zal zeer nauwlettend gevolgd moeten blijven worden. Uit het (mondeling) verslag van een recente bijeenkomst van het overlegorgaan 3 Zeeuwse Landbouw Organisaties (3-Z.L.O.) bleek ondermeer dat met betrekking tot de konservenpeulvruchtensektor i.v.m. een goede belangenbeharti ging doorgegaan nioet worden met het stimuleren van telersverenigin gen. De 3-Z.L.O. zijn ook betrokken bij het initiatief om te komen tot een vorm van organisatie van de Zeeuw se vleesproducenten en van met na me de rood-vleesmesters. Besloten werd het Z.L.M.-standpunt in deze ter kennis te brengen aan de vaste Tweede Kamer Commissie voor Financiën.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18