DE INCA - LELIE Proefschrift beschrijft beste teeltmethode Beeldende kunst van Moeder Natuur M et deze bloemlezing uit de "gro ten der aarde" kunt u soorten kiezen die als sfeerbepalers een sterk stem pel op uw tuin drukken. Aard en om vang van de verschillende soorten nopen tot zorgvuldigheid bij het kie zen van de beste plek. Voorop staat dat individuele solitairen of solitair- groepen ruimte om zich heen nodig hebben om tot hun recht te kunnen komen. Op de juiste plaats neergezet zijn het imponerende planten, groot se kunstwerken van Moeder Natuur. M iscanthus is een grote siergras- senfamilie met enkele sierlijke en imposante tuinvormen. R heum palmatum heeft grote diep ingesneden bladeren en een hoge forse tot 200 cm hoge bloeiwijze met donkerrode bloemen. Verlangt een vochtige, voedzame grond. Mooie solitairplant, aan het water, op ter- rashoeken of aan het gazon. "V erbascum nigrum of toorts is een E en erg dekoratieve solitairplant is Bloementelers komen met nieuw wapen in strijd tegen buitenlandse concurrentie: I n tegenstelling tot het meer per manent karakter van bomen en hees ters is het kenmerkende van de vas te planten dat ze zich gedurende één groeiseizoen manifesteren, 's Win ters sterven ze bovengronds af om laag bij de grond te overwinteren. Vanaf het voorjaar doen ze in een dikwijls snel tempo een greep naar de macht. Krachtig heersen ze over het bescheidener tuinvolk. Die grote geldingsdrang, die imponerende wijze van zijn, bepaalt sterk het ge bruik dat we van deze planten kun nen maken. In kleine tuinruimten Eigen sfeer Miscanthus, scherpgras Rheum palmatum, sierrabarber Verbascum, toorts Astilboides tabularis Crambe cordifolia Heracleum nantegazzianum, bereklauw Er zijn in de omvangrijke plantewereld een aantal soorten die zich onderscheiden door hun grootse verschijningsvorm. Zoals sommige steden hun kathedralen hebben, zo hebben sommige tuinen hun imposante grootheden. Soms ontlenen ze hun grootsheid aan de bijzondere groeiwijze of bebladering, soms zijn het de bloemen die de show stelen en in het mooiste geval is het de kombinatie van beide. We treffen die krachtige plastiek van Moeder Natuur zowel bij de bomen en heesters als bij de vasteplanten. Uit die laatste kategorie zullen we er hier een aantal exposeren. Ligularia Cram be cordifolia. plan met een groot bladrozet waaruit een stevige rechte stengel groeit die één tot twee meter hoog kan worden. In juli-augustus bloeit de toorts met licht gele bloemen. De toorts is een forse solitairplant tussen lage vaste- planten en heide. Verlangt een lichte grond, groeit het beste in de zon maar verdraagt enige schaduw. bloei. De onder de grond aanwezige wortelstok en knollen stellen de plant in staat de zomer te overleven en in het najaar opnieuw uit te groeien. Vonk konkludeert in zijn proef schrift dat de rustperiode bij de In ca-lelie verbroken wordt door hoge temperaturen. Dit in tegenstelling tot gewassen in onze streken die door lage temperatuur uit hun rust ge haald worden. De tijdelijk hoger op gevoerde temperatuur stimuleert hergroei en scheutvorming. De bloe- maanleg wordt er echter door on derdrukt. Hierdoor kunnen bij "Walter Fleming" en andere rassen wel veel scheuten uitgroeien, maar de bloemproduktie is dan meestal gering. In de herfst is de temperatuur voldoende laag voor bloemvorming, maar zonder bijbelichting verdrogen in onze streken veel bloemknoppen als gevolg van de geringe lichthoe- veelheid. Een groot deel van deze onderzoe kresultaten wordt al door telers toe gepast omdat Vonk steeds nauw kontakt met hen heeft onderhouden. In het begin wist eigenlijk niemand hoe een optimale bloemproduktie te verkrijgen was. Telers en onderzoe ker hadden bijvoorbeeld misver stand over de invloed van de dag lengte op de bloei. Er was een teler die zeer negatieve resultaten met bijbelichting had. Hij was eerst moeilijk te overtuigen dat het toch een juiste methode was. Bijbelichting (waardoor de dag dus verlengd wordt) remt namelijk de vorming van nieuwe scheuten als men niet erg voorzichtig is. De daglengte mag niet langer dan 12 a 13 uur worden. De teler was veel verder gegaan, met als gevolg dat de planten in rust gingen. Zoals gezegd het proefschrift be schrijft de gevonden teeltmethoden. Door de samenwerking van de onder zoeker met de praktijk zullen ervaren telers er niet zoveel nieuws in vinden. Maar anderen die met de teelt willen beginnen, kunnen er veel waardevols uit halen. C.J. Nouse Beveland B.V. Ligularia wordt graag door slakken gegeten. Met wat slakkekorrels is dit euvel te verhelpen. Miscanthus floridulus (syn. sinensis "Giganteus") is het indrukwek kendst. Wordt wel drie meter hoog met stijl opgroeiende stengels en sierlijk gebogen bladeren met witte middennerf. Hoge solitairplant voor verschillende toepassingen. Miscanthus sinensis "Gracillimus" is een kleinere uitvoering van zijn grote broer. Is kleiner, fijner en sierlijker. Mooi voor kleine tuinen. Miscanthus sinensis "Silberfeder" groeit tot 180 cm hoog en is de mooist bloeiende met zilveren pluimen. Miscanthus sinensis "Zebrinus" on derscheidt zich door de wit gestreep te bladeren. Alle Miscanthusvormen zijn fraaie planten aan het water, als achter grond of als ranke solitairen. Ligularia. kunnen ze maar beperkt toegepast worden. Meestal als solitair of als kleine groep tussen kleinere tuinge noten of aan de rand van een vijver. In grotere tuinen situeren we ze als markante solitairen, als kloeke soli tairpartijen of als voorgrond van wat bosachtige beplantingen. 2*. stilboides tabularis is een plant met mooi gevormde helder groene schild- tot schermvormige bladeren met'een doorsnede tot wel 50 cm op 40 - 50 cm lange bladstelen. Boven die schitterende bladeren verheffen zich in juni-juli forse stengels waar aan grote trossen creme-witte ster vormige bloempjes komen. In klei nere tuinen is het een mooie solitair plant en fraai aan het water, in gro tere tuinen kunnen we er grotere groepen maken. Verlangt een half beschaduwde standplaats en een diep los gemaakte humeuze vochthoudende grond. rambe cordifolia is naaste familie van onze inheemse zeekool Crambe maritima. Crambe cordifolia is een hoog en breed uitgroeiende plant met grote vlezige bladeren. In juni verschijnen aan hoge sterk vertakte stengels als een luchtige wolk kleine witte bloempjes. Een fraaie bruid in de tuin is deze Crambe. Mooie soli tairplant tussen lage beplanting of luchtig element in grote borders. Verlangt een zonnige plek en een voedselrijke maar goed doorlatende grond. de bekende bereklauw. Heeft grote handvormig gedeelde bladeren en geweldige tot ruim 250 cm hoge breed schermvormige witte bloeiwij- zen in juli-augustus. De bereklauw is erg geschikt voor wat wildere tuinen. Oppassen voor aanraken/beschadi gen als de zon schijnt, want de plant scheidt een stof af die onder die om standigheden op blote lichaamsde len ernstige verbranding teweeg kan brengen. an een fascinerende schoonheid zijn de verschillende Ligularia soor ten. Ze hebben allemaal mooie bla deren en diep gele bloemen. Van Li gularia dentata "Desdemona" zijn de bloemstengels en bladonderzijden purperkleurig. De straalbloemen aan tot 100 cm lange stengels zijn in au- gustus-september diep oranje. Mooi als solitairplant of -groep en aan het water. Ligularia japonica heeft een losse sierlijke groei, mooi gevormd ge deeld blad en trossen gele bloemen aan tot 200 cm lange stengels in juli. Aanplanten als solitair of groep achterin de border. Ligularia pre- zwalskii heeft fijner gedeeld blad en aarvormige lange trossen donker ge le bloemen in juli-augustus. Deze 150 cm hoog groeiende Ligularia verlangt schaduw en een voedzame vochtige grond. Onderzoek Vonk is in zijn onderzoek (dat vele jaren duurde) nagegaan hoe de In ca-lelie reageert op temperatuur, daglengte en lichtintensiteit. Hem is gebleken, dat het najaar de beste planttijd is. De lage tempera tuur en de korte daglengte tijdens de winter hebben een gunstige invloed op het vertakken van de wortelstok ken en de vorming van nieuwe scheuten. Die scheuten groeien in het voorjaar snel uit wanneer de hoe veelheid licht toeneemt en de tem peratuur stijgt. Lage temperatuur en een lange dag bevorderen het ont staan van bloemen. Daardoor treedt er in het voorjaar massale bloei op: elke bloemsteel draagt een tros van 10 tot 18 bloemen. Daarna is de plant geneigd om "in rust" te gaan. Dat is te verklaren door naar het klimaat in het stamland Chili te kijken. Het vooijaar duurt daar meestal maar kort en er zijn dan lage temperaturen 'S nachts. De planten moeten dus snel uitgroeien en tot bloei komen om vóór de droge zomer hun boven grondse ontwikkeling voltooid te hebben. Veel van die wilde soorten sterven al grotendeels af tijdens de Eetbare knallen Het is niet voor het eerst dat de Inca - lelie in kuituur wordt gebracht: de Inca's (vandaar de naam) verbouw den de lelie in hun tuinen om de knollen te kunnen oogsten. Deze werden door hen geroosterd en ge geten. Overigens is Alstroemeria ook bij ons al langer bekend, maar dan als vaste plant voor de tuin. Deze soort (Alstroemeria aurantica) werd om streeks 1830 ingevoerd. In de zomer levert ze fraaie snijbloemen, maar voor de teelt in kassen is ze niet ge schikt. Meer dan tien jaar lang zijn plantenveredelaars en bloementelers bezig geweest een nieuw produkt voor de bloemenmarkt (vooral de export markt) te ontwikkelen: de Inca - lelie. Ondanks veel teeltmoeilijkheden is de produktie nu op gang gekomen: in 1980 werden al vijftig miljoen bloemstelen verkocht. De oplossing voor de teeltproblemen is vooral te danken aan ir. C. Vonk Noordegraaf, teeltkundig onderzoeker van Ifet Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer. Hij heeft zijn onderzoek samengevat in een proefschrift waarop hij op vrijdag 1 mei aan de Landbouwhogeschool promoveerde. De trotse ir. C. Vonk Noordegraaf bij zijn nieuw produkt. Aangedreven door stijgende ener gieprijzen en toenemende konkur- rentie uit het buitenland zijn de bloemtelers op zoek gegaan naar een snijbloem die geen hoge tempera tuur vraagt en die niet zo gemakke lijk in een ander klimaat (bijvoor beeld in het sterk konkurrerende Is raël) te telen is. Ze kozen de Inca-le lie (Alstroemeria is de officiële naam) die in het wild vooral in Chili en Brazilië voorkomt, omdat deze veel bloemstengels per plant geeft, lang houdbaar is, er enigszins exo tisch uitziet, erg geschikt is als kor- sage en zeer goed in ons klimaat past. Bloementelers die over rolkassen beschikken kunnen de bloem gro tendeels buiten telen; alleen als de bloemen verschijnen is er bescher ming tegen de invloeden van het weer nodig. Nu de teeltmoeilijkhe den overwonnen zijn, neemt de pro-1 duktie per jaar met 8 a 10% toe en binnen niet al te lange tijd zou deze bloem de populaire roos en de ger- bera wel eens naar de kroon kunnen steken. In ons eigen land is de Inca - lelie (waarvan overigens nog niet ze ker is dat het werkelijk een lelie is) nog weinig bekend. Pas de laatste tijd begint de bloemenhandel aarzelend deze bloemen in te slaan. Als snijbloem maakt de Inca - lelie opgang sinds er veredelde soorten (hybriden) zijn, die het goed doen in de kas en meerdere "oogsten" per jaar geven. De belangrijkste soort heet "Walter Fleming", in ons land meestal "Orchid" genoemd. Deze is op een Engelse buitenplaats ont staan, maar men weet niet precies uit welke wilde ouders deze "Or- chid"gekweekt is. Later zijn er ver schillende andere rassen ontstaan. De eerste telers ondervonden nogal moeilijkheden met deze mooie maar nukkige nieuwe bloem. Soms ging de plant door onverklaarbare oorzaken een tijdlang "in rust", met andere woorden ze stierf af en produceerde geen bloemen meer. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17