Provinciale keuring van trekpaarden te Serooskerke LANDBOUWSCHAP TEGEN REORGANISATIE PLANNEN PLUIMVEE INSTITUTEN K DR1 rE WENKEIM 1 Nadere omschrijving van het begrip "wrakke of zieke" dieren Het Nederlandse Trekpaard in Zeeland Uniforme regeling afstammelingen onderzoek In het kader van de Zeeuwse Dag van het Paard, gehouden op 27 juni te Serooskerke, vonden vanwege de Kon. Ver. "Het Nederlandse Trek paard" afd. Zeeland en de Bonden van Zeeuwse Paardenfokkers exte- rieurkeuringen plaats van trekpaarden per individueel dier en per groep. Voor deze keuringen waren in totaal 108 paarden ingeschreven van 28 inzenders. Dit is meer dan voorgaand jaar en is bovendien het grootste aantal in de laatste 10 jaar. De resultaten van deze keuring zijn onder staand vermeld. Alleen de paarden die een EERSTE PREMIE ver wierven zijn in dit overzicht opgenomen. De volgorde van de namen per rubriek is gebaseerd op de rangorde van plaatsing. Merrieveulens (jonge) a. Alina van Veerezicht - eig.: A. Pauwe te Gapinge; b. Mirande - eig.: Gebr. Geldof te Oostkapelle; c. Gemma van de Bosweg - eig.: S.M.. v.d. Velde te Zonne- maire; d. Linda van Poppendamme - eig.: J.M. Maris te Grijpskerke; e. Mona van Bleyendaal - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen. Merrieveulens (oudere) a. Lizette - eig.: Gebr. Geldof te Oostka pelle; b. Gea van de Bosweg - eig.: S.M. v.d. Velde te Zonnemaire. Hengstveulens (jonge) a. Nero van Steenzwaan - eig.: A.N. Steendijk te Nieuwerkerk; b. Prins van St. Janskerke - eig.: L. Vos te Zoutelande. c. Noustic van Carlo - eig.: C.N. den Hamer te Schoondijke. Hengstveulens (oudere) a. Arthur - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen; b. Rudy - eig.; Gez. Poppe te Oostkapelle; c. Ronnie van Welgelegen - eig.: P. Maas te Ritthem. Éénjarige merries (kleine maat) a. Norma van de Linge - eig.: Comb. A.Z. de Buck en G. de Werd te Oostka pelle en Alphen; b. Mariette te Zande - eig.: Stal "ten Zande" te Heinkens- zand/Kapelle; c. Fanny van de Bosweg- eig.: S.M. v.d. Velde te Zonnemaire. Eenjarige merries (grote maat) a. Corine uit de Linde - eig.: J.M. Maris te Grijpskerke; b. Chantal van 't Zwaan- enheike - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen; c. Frida van de Bosweg - eig.: S.M. van de Velde te Zonnemaire. Tweejarige merries (kleine maat) a. Marita van de Aarlesweg - eig.: P. Maas te Ritthem; b. Milva - eig.: Comb. A.Z. de Buck en G. de Werd; c. Bianca van Boswijk - eig.: Iz. de Buck te Melis- kerke. Tweejarige merries (grote maat) a. Sonja van Weizicht - eig.: A.Z. de Buck en G. de Werd; b. Monique - eig.: A.Z. de Buck en G. de Werd. Driejarige merries (kleine maat) a. Zina van Waarde - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen; b. Zita van Waarde - eig.: M.J. Mol te Waarde; c. Klara van Steenzwaan - eig.: A.N. Steen- dijk te Nieuwerkerk. Driejarige merries (grote maat) a. Lieve van Grotenberge - eig.: N.J.H. v.d. Kerkhove te Koewacht; b. Bea van 't Langhof - eig.: P. Maas te Ritthem. Vierjarige merries (kleine maat) a. Alma de St. Pierre - eig.: J.M. Maris te Grijpskerke; b. Julia van Steenzwaan - eig.: A.N. Steendijk te Nieuwerkerk. Vierjarige merries (grote maat) a. Erna van Driewegen - eig.: J. de Visser te Vlissingen; b. Yvonne van Waarde - eig.: M.J. Mol te Waarde. 5 tot 10 jarige merries (kleine maat) a. Bea - eig.: Comb. A.Z. de Buck en G. de Werd; b. Carla van Vogelzang - eig.: J.M. Maris te Grijpskerke; c. Sarina van 't Hoogland - eig.: J.D. Wagenaar te Kloetinge; d. Fauvette Tersaet - eig.: Stal. "Te Zande" te Heinkenszand/Ka- pelle; e. Udine van Waarde - eig.: M.J. Mol te Waarde; f. Nicolien van de Lan- gedijk - eig.: A.C. Remeeus te Dreischor; g. Lida van Kijfhoek - eig.: S.M. v.d. Velde te Zonnemaire. 5 tot 10 jarige merries (middenmaat) a. Sabine - eig.: C.N. den Hamer te Schoondijke; b. Uonka van Steenzwaan - eig.: A.N. Steendijk te Nieuwerkerk; c. Thea van de Rinkepas - eig.: M.J. Mol te Waarde; d. Jacolientje van 't Woud - eig.: B. de Maaker te Wolphaartsdijk. 5 tot 10 jarige merries (grote maat) a. Zena du Vallon - eig.: A.L.C. Brooy mans te Tholen; b. Iva van het Eenden hof - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen; c. Nellie van Weizicht - eig.: L. v.d. Bulck te Vlissingen. Merries ouder dan 10 jaar (kleine maat) a. Mirza uit de Heide - eig.: A. Paauwe te Gapinge; b. Jenny van de Sluis - eig.: B. de Maaker te Wolphaartsdijk. Merries ouder dan 10 jaar (grote maat) a. Margriet van Malland - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen. b. Rosalie - eig.: Gebr. Geldof te Oostkapelle; c. Clairona van ten Holt - eig.: B. de Maaker te Wolphaartsdijk. De Kampioenen Beste merrieveulen: Alina van Veerezicht - eig.: A. Pauwe te Gapinge. Beste hengstveulen: Arthur - eig.: A.L.C. Brooymans te Tho len. 16 Beste jaarling: Corrine uit de Linde - eig.: J.M. Maris te Grijpskerke. Jeugdkampioen (benedenU jaar): Zina van Waarde - eig.:l A.L.C. Brooy mans te Tholen. Kampioen merries: Sabine - eig.: C.N. den Hamer te Schoondijke. Reserve Kampioene merries: Zena du Vallon - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen. Hengsten met minstens vijf afstammelin gen a. Carlo van Hoogbeemd - eig.: A.Z. de Buck te Oostkapelle; b. Bamboula de la Jumelle - eig.: A.L.C. Brooymans te Tholen. Merries met minstens twee afstammelin gen a. Mirza uit de Heide - eig.: A. Pauwe te Gapinge; b. Fauvette Tersaet - eig.: Stal 'Te Zande" Heinkenszand/Kapelle; c. In de provincie Zeeland waren in 1939 in totaal rond 30.000 paar den op de agrarische bedrijven. Deze dieren behoorden vrijwel allen tot het Nederlandse Trek paardenras. Met de mechanisatie in de landbouw die vooral na 1950 sterk voortschreed werd de paardentrekkracht vervangen door motorische kracht. In de laatste jaren is er evenwel enige toenemende belangstelling voor het Nederlandse Trekpaard. Van dit ras zijn er in Zeeland mo menteel nog enige honderden stuks. Een kern van liefhebbers van dit ras houdt een populatie ervan in starid. Door registratie in stamboekverband wordt getracht de kwaliteit te handhaven en zo mogelijk te verbeteren. Het tegenwoordige aantal dat aan keuringen deelneemt is klein ge worden in vergelijking met een 30 jaar geleden. Rosalie - eig.: Gebr. Geldof te Oostka pelle. AKKERBOUW WILDE HA VER STA A T beslist nog niet op de lijst van beschermde planten. Gelukkig komt wilde ha ver steeds minder voor, maar hier en daar staan er toch nog enkele planten. Ruim ze drastisch op door ze met wortel en al in een goed gesloten zak te stoppen en dan te verbranden. Laat de afgeplukte wilde haver niet op de grond val len, want elke korrel zorgt het volgende jaar weer voor een plant. WEET U AL WELK groenbe- mestingsgewas U gaat zaaien op de stoppels van graszaad, erwten, tuinbonen en granen? Wikken staan boven aan de lijst van de groenbemesters en is vooral na graszaad een ideale groenbemes- ter. Zaaien voor 5 augustus. Bladrammenas vraagt een bemes ting van ruim 100 kg zuivere Nper ha, die ook gedeeltelijk in de vorm van drijfmest gegeven kan worden. Soms geeft varkensdrijfmest nogal eens kiemremming door de bran derige werking. Groenbemesters vragen een goed zaaibed en hoe vroeger uitgezaaid hoe beter het resultaat. BIETENSTORTPLA A TSEN zijn er op de meeste bedrijven wel, maar vraag niet altijd hoe. Losse stenen en ongelijke ligging zijn slechte stortplaatsen voor de bie ten. Neem een goed besluit en maak uw bietenstortplaats eens goed in orde. Betonverharding of betonplaten of grote tegels geven, goed gelegd, een eerste klas stort plaats voor de suikerbieten en de rest van het jaar een stortplaats voor organische mest. Eenmaal goed gemaakt, geeft jaren lang werkgemak tegen lage kosten. DE CHEMISCHE HAK, U weet wel die buis met aan het eind een spons of sok gevuld met onkruid bestrijdingsmiddel, werkt prima. Door aanraking van het onkruid met het vochtige einde van de che mische hak geeft deze net vol doende vloeistof af om het onkruid te doden en de niet aangeraakte kuituurgewassen te laten staan. Na enige oefening is dit een prima Kampioen Trekpaard Sabina K.64417 van fokker/eigenaar C.N. den Hamer te Schoondijke. Stalgroepen van minstens drie stuks Hiervoor namen 12 groepen deel. De plaatsing van groepen met een eerste premie was als volgt: 1. A.L.C. Brooymans te Tholen; 2. B. de Maaker te Wolphaartsdijk; 3. M.J. Mol te Waarde; 4. J. de Visser te Vlissingen; 5. A.N. Steendijk te Nieuwerkerk; 6. Comb. A.Z. de Buck en G. de Werd te Oostkapelle/Alphen; 7. J.M. Maris te Grijpskerke; 8. S.M. v.d. Velde te Zon nemaire. Vierspannen van één eigenaar a. M.J. Mol te Waarde; b. J. de Visser te Vlissingen. Vierspannen van twee eigenaren a. A.L.C. Brooymans en C.N. den Ha mer; b. B. de Maaker en Gebr. Geldof. De goede kwaliteit van de aange voerde paarden komt tot uiting in de klassering van rond 60% met een eerste premie. jng j H Lantjnga hulpmiddel om ongewenste plan tengroei, ook langs perceelskan ten, te voorkomen. HOE STAAT HET MET de droogvloer voor graszaad, tarwe en andere gewassen die U moet drogen op het bedrijf? Is de ventilator schoon, de bedra ding nog in takt, staat er al een veiligheidsscherm voor uw venti lator? Zijn de roosters of tunnels nog in goede staat? Stel het geheel maar weer gebruiksklaar op, want de oogst staat zo weer voor de deur. Goed boeren, is vooruit zor gen. VEEHOUDERIJ DE OPBRENGST VAN HET grasland is sterk afhankelijk van de vochtvoorziening. A Es U een regeninstallatie hebt, moet U niet wachten met beregenen tot de eer ste droogteverschijnselen zicht baar zijn. Bij een periode van droogte is de vochtvoorziening dan niet meer op peil te houden. In het algemeen is een watergift van 25-30 mm per keer voldoende. Bij aanhoudende droogte zal na één week opnieuw moeten worden be regend. DE ER VARING LEERT dat op heel wat bedrijven nog slechte produktiekoeien voorkomen. Op brengsten van 3.500 kg melk per jaar en nog minder zijn niet vreemd. Het houden van kostgan gers is een dure.zaak. Voor elke veestapel is een juiste verzorging en goede voeding een vereiste. Daarnaast is een strenge selektie en het gebruik van de beste stieren noodzakelijk om de hoeveelheid melk te verbeteren. HEBT U OP UW EIGEN gras- landpercelen en die bij U in de buurt gelet op de hergroei na maaien? Te laat gemaaide perce len zijn wit gekleurd. Bij de op tijd gemaaide is er al een flinke her- groei! Vroeger zei men al dat je geen twee ruggen uit één varken kunt snijden. Half dood gemaaide percelen leveren slechte grassen, kweek en onkruid. Opnieuw in zaaien kost honderden guldens. In de praktijk blijkt er grote behoefte te bestaan aan een nadere uitwerking van het artikel in het Besluit Dierenvervoer, dat verbiedt "het vervoeren van vee dat verschijnselen van een ziekte vertoont, gewond of kreupel is dan wel een andere stoornis in de beweging of andere afwijking vertoont, waardoor het ongeschikt is voor vervoer tenzij ten behoeve van zijn diergeneeskundige verzorging of naar een slachtplaats". Deze begrippen zijn nu nader omschreven zodat men in de praktijk aan de hand van de hieronder vermelde punten kan konstateren of een dier valt onder dit artikel of niet. Bij het aantreffen van één der onderstaande afwijkingen is het betreffende artikel van het Besluit Dierenvervoer van toepassing: Algemene ziekteverschijnselen bijvoorbeeld gepaard gaande met een duidelijke temperatuurverhoging, en/of bij zeer ernstige vermagering; De onmogelijkheid tot staan; Frakturen botbreuken) die de beweging belemmeren; Sterk verwaarloosde klauwen, akute gewrichtsontstekingen en peessche de-ontstekingen en dergelijke die zich uiten in zwelling, warmte en pijn waarbij het been niet of nauwelijks wordt belast; Verlammingen van het bewegingsapparaat met bijkomende verschijnse len zoals ligplekken en atrophie afname van de normale omvang); Uitgebreide verwondingen. Vee dat aan één dezer afwijkingen lijdt, mag op geen andere plaats worden uitgeladen dan op een slachtplaats dan wel op de plaats waar het diergenees kundige verzorging krijgt. Deze dieren mogen dus ook niet meer op het voor terrein van een veemarkt worden afgeladen of overgeladen. Het Landbouwschap heeft bezwaar tegen de plannen van het Ministe rie van Landbouw om door samenvoeging van het instituut voor de pluimveeteelt "Het Spelderholt" in Beekbergen, de pluimveeteelt proefbedrijven en de voorlichtingsdienst in ons land één centrum voor de pluimveehouderij te stichten. Het Landbouwschap verwacht niet dat het onderzoek en de voorlichting voor de pluimveehouderij door zo'n samenvoeging verbeterd zullen worden. De pluimveeteeltproefbedrijven zijn van de landbouworganisaties tot pas onlangs ingrijpend gereorgani seerd. Naar verwachting zal deze reorganisatie, die met medewerking Het Landbouwschap heeft de Mi nister van Landbouw een voorstel voorgelegd voor een uniforme rege ling voor het keuren van afstamme lingen van hengsten. Naar het oor deel van het Landbouwschap vormt het afstammelingenonderzoek van hengsten een belangrijk onderdeel van de selectie die uitgevoerd moet worden om de paarden- en ponyfok kerij op een hoger peil te brengen. De Minister van Landbouw en Vis serij is in principe bereid een bijdra ge in de kosten van het afstamme lingenonderzoek beschikbaar te stel len. op voorwaarde dat deze onder zoeken goed worden uitgevoerd. stand kwam, een gunstig effekt heb ben op het funktioneren er van. Naar de mening van het Landbouwschap kan het werk van de proefbedrijven en de beide andere organisaties ook optimaal op elkaar worden afges temd zonder dat er sprake is van sa menvoeging. Bij het Ministerie is er daarom op aangedrongen de status van de Stichting Pluimveeteeltproef bedrijven vooralsnog ongemoeid te laten. Verplaatsing van het Konsulent- schap voor de pluimveehouderij naar Beekbergen zou naar het oor deel van het Landbouwschap af breuk doen aan de centrumfunktie die thans in Zeist wordt ingenomen. De voordelen van zo'n verplaatsing zouden zeker niet opwegen tegen de nadelen van het weghalen ervan uit Zeist. Het Landbouwschap wil vroegtijdig betrokken worden bij het overleg over een eventuele reorganisatie van het instituut voor pluimveeonderzoek, het Spelderholt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16