Internationale vlasdag in Bentille (B.) O p zaterdag 11 juli om 14.00 uur wordt in Bentille bij Watervliet (België) een interna tionale vlasdag gehouden. Dat de vlasteelt de laatste 20 jaar in Nederland en België sterk terugloopt, is zeker geen nieuws. De laatste paar jaren had de vlassektor de wind evenwel wat in de zeilen. De prijzen waren goed en vooral de kwaliteit van de oogstjaren '78 en '79 was goed. In 1980 daarentegen was de kwaliteit minder. De prijzen zijn de laatste maanden laag, vooral voor minder kwaliteitsvolle vlasvezels. De vlasverwerkers klagen dan ook steen en been en wanneer de prijzen in de eerstkomende weken niet stijgen, zou het wel eens kunnen dat het vlas dit jaar de landbouwer minder opbrengt dan het vorig jaar. Nog een 4-tal bedrijven Een evolutie in de verwerkingstechniek Ook de verbruiker wordt aangesproken Verschillende streken V, an oudsher werd in België de vlasindustrie aangetroffen in de buurt van Kortrijk. Twee centra daarentegen, wel duidelijk van se- kundair belang, hebben steeds een rol gespeeld nl. het Meetjesland (Bentille) en het Waasland. Wat Zeeuws-Vlaanderen betreft was de vlasindustrie voornamelijk te vin den rond de dorpen Eede, IJzendij- ke, Koewacht en St. Jansteen. Alleen in de streek van Koewacht en St. Jansteen is de vlasverwerking nog van enige betekenis. Naast een coö peratief vlasverwerkingsbedrijf zijn er nog een aantal kleinere zelfstan dige bedrijven te vinden. In Bentille zijn op dit ogenblik nog een 5-tal vlasverwerkende bedrijven. Deze zijn voldoende goed uitgerust om te kunnen blijven bestaan alhoe wel het er op dit moment niet zo rooskleurig uitziet. Om de vlasteelt beter te leren kennen (promotie voor teelt en afgewerkte produkten) orga niseert de Bietenklub uit de Eeklose polder in samenwerking met de Ak- kerbouwstudieklub IJzendijke een Promotiedag voor het vlas op 11 juli van 14.00 tot 19.00 uur. Na de succesvolle opendeurdagen welke vroeger reeds door deze klubs georganiseerd werden, wil men nu de vlasteelt en de vlasverwerking (evenals het gebruik van het vlaslin nen) door het openstellen van. een aantal bedrijven aan de landbouw zelf en het andere publiek voorstel len. Een soort opendeurdag dus voor een teelt, waarvan het voortbestaan in de streek wordt bedreigd. n de streek van Watervliet zijn nog een viertal vlasverwerkende bedrijven in werking. Het zijn meestal bedrij ven waarin reeds de tweede tot vierde generatie aktief is. Ze luisteren naar de namen Boelens, Vanhecke en En gels. Op enkele bedrijven werd trou wens de laatste jaren nog een flinke investering gedaan in gebouwen. Deze vlasbedrijven zullen in samen werking met genoemde klubs de vlasverwerking zo goed mogelijk aan het pubüek voorstellen. De verwerk te oppervlakte schommelt van be drijf tot bedrijf van 150 tot 300 ha. Ze zijn elk afzonderlijk uitgerust met rootputten en bleekweiden. Ze heb ben ook allen nog personeel in dienst, alhoewel dit terugloopt. Het bedrijf Achiel Engels en zoon bij voorbeeld telde vroeger een 50-tal tot 60-tal personeelsleden, maar ver schaft nu nog werk aan 10 arbeids krachten. Het merendeel der bedrij ven doet zowel aan kontraktteelt als aan aankoop. Voor de kontraktteelt wordt een redelijke prijs betaald. Het vlas dat wordt verwerkt is zowel af komstig van Belgische als Neder landse boeren. Aan de Belgische kant van de grens staat op dit ogen blik nog zo'n 300 ha vlas (op een totaal van ongeveer 7000 ha in Bel gië); terwijl aan de Nederlandse kant meer dan 2000 ha vlas wordt ver bouwd. De vlasindustrie in Zeeuws-Vlaan deren is trouwens steeds een serieuze konkurrent geweest voor de vlasfa brikanten in het Belgische Meetjes land. Gedurende de open-deur-dag zullen ook nog oude machines geëxposeerd wor den. Van links naar rechts: de oude handrepel, de linnenhak en een oude bootmachine. Deze laatste werd gebruikt om het zaad te ontdoen van de rest van de plant. In principe bestaan er 3 soorten verwerkingen n.l. het putroten, het veldroten en het bewerken van on geroot, vlas. Bij het putroten spelen de stookkos ten (opwarmen water) een grote rol op de verdere evolutie. Momenteel zou voor 400,— tot 550,— per hektare aan zware stookolie nodig zijn. Bij stijgende prijzen wordt het bijna onmogelijk om nog op deze manier te blijven werken. Daarom zou men weer meer willen overstap pen op veldroten. Vlasvezel uit vel droten is van iets mindere kwaliteit, doch dit zou niet opwegen tegen de hoge kosten van putroten. Een bij komend groot bezwaar is dat veld- geroot vlas lijnzaad levert wat niet geschikt meer is voor de uitzaai van nieuw vlas. Dit doet het ekonomisch rendement per ha flink dalen. Dit lijnzaad is slechts geschikt voor de olieslagerijen. Problemen genoeg dus in de vlas verwerking. O p één bedrijf zullen alle afge werkte linnen produkten geëxpo seerd worden. Zowel stoffen uit wa- terroot- als uit veldrootvlas kunnen tot allerlei fraai versierde verbruik- sartikelen omgetoverd worden. Vooral het huishoudlinnen is sterk in trek. Fantasierijke handdoeken, ta fellinnen, behang, overhemden en ook mengsels van katoen en linnen zijn nog steeds sterk geprezen. De presentatie van de afgewerkte pro dukten, is belangrijk omdat daarmee nog es weer onder de aandacht wordt gebracht wat nog steed allemaal uit het vlas vervaardigd wordt. Een bezoek aan deze internationale "opendeurdag" van vlas mag men dus niet missen. Daarnaast is er nog een grote prijsvraag aan verbonden. De dag wordt vanaf 20.00 uur afgesloten met een groots schuurfeest in één van de grote vlasloodsen. De lemen worden gebruikt voor het maken van platen. Voor het transport zijn er de volumineuze leemwagens. 15 Na het drogen ging men vroeger het vlas opnieuw bundelen-(bijvoorbeeld 4 kapellen per bundel). Nu worden de kapellen meer plat gelegd en opengespreid om op te rapen met een speciale grote balenpers. Het allerbelangrijkste is het zwingelen. Hierbij worden de vezels ontdaan van alle balast. Het zwingelen wordt voorafgegaan door het breken van de stengels tussen de brakelrollen. Na het zwingelen krijgt men de lemen, de klodden of kroten (korte of stukgeslagen vezels), het eigenlijke vlaslint en de afval. Op bovenstaande foto wordt het eigenlijke vlaslint tot bundels gemaakt. Dat er in het Meetjesland in de vlassektor nog geïnvesteerd werd, is duidelijk op één van de bedrijven te zien waar twee nieuwe loodsen gebouwd werden. Nadat het vlas op het veld gedroogd werd, wordt het overgebracht naar de vlasfabriek. Uit 100 kg strovlas zal men ongeveer 8-12 kg zaad en 12-15 kg vlaslint kunnen verkrijgen. Het lossen bij de aanvoer kan, zoals op boven staande foto, zeer snel met heftrucks gebeuren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15