De melkfabriek Zaaien Spreekwoorden van: beter, paard, kaas en eieren Onze eiaen tuin We gingen op de fiets naar school De boer op 1 april 1981 De Melkfabriek "De boer op bij boer Scheele Op de fiets naar boer scheele Ik zaai allerlei dingen om mee te beginnen Ze staan heel hoog Ze staan hoog en droog. Mijn zwarte boon is de hoogste van 18 cm Daarom is het een watervreter Daarna komt leontien met haar zwarteboon Dus na mij spant zij de kroon. Mijn spinazie is geknakt Dus wel pech gehad Maar ja, ik heb wel meer dingen staan En daar kan ik ook lekker vaneten gaan. Debby Boogerd P.L.S. Dependance Irenestraat 31 1) Het is boter aan de galg gesmeerd. (betekenis: het is allemaal vergeefse moeite) 2) Boter bij de vis. (betekenis: In die winkel moet je direcht betalen.) 3) Wie beter op zijn hoofd heeft moet niet in de zon lopen. (betekenis: wie iets heeft gedaan wat niet goed is moet een ander niet beschuldigen.) 4) Het is botertje tot de boom. (betekenis: alles gaat goed, er zijn geen moeilijkheden.) 5) Het paard achter de wagen spannen (betekenis: hij pakt de zaak helemaal verkeerd aan.) 6) Het beste paard struikelt wel eens. (betekenis: ook de handigste en knapste man maakt wel eens een fout). 7) Op het verkeerde paard wedden. (betekenis: de jongen kocht een 'radio hij kwam f 25,— tekort en dacht: oh die krijg ik wel van mijn vader maar hij kreeg ze niet). 8) Ergens geen kaas van gegeten hebben. (betekenis: hij a begrijpt er niets van. 9) Beter een half ei dan een lege dop. Robert-John Kokelaar (betekenis: beter iets dan niets). P,"*r Louw«r»e school dependance klas 5. Oost-Souburg. Op vrijdag 1 mei 1981 gingen we op schoolreis. Eerst naar de Campino fabrieken in Breda. Een mevrouw ontving ons daar en vertelde over de fabriek. De melkfabriek is een coö peratie, d.w.z. de boeren staan over de fabriek. Er zijn melkfabrieken sinds 1911. Het hoofdbestuur van de Campina fabrieken is in Veghel. Er zijn verschillende soorten fabrie ken: voor melkpoeder, alles wat in flessen gaat, kaas, roomboter, en ijs. In deze fabriek wordt alleen Alles wat in: flessen gaat gemaakt'in grote ketels. Er zijn verschillende soorten melk. Bij de boeren wordt ze gecontro leerd, en wordt beoordeeld of het le, 2e, of 3e klas melk is, le klas is het best in de fabriek wo-dt de nelk in zeer bepaalde hoeveelheid graden verhit. Dan krijgt de melk een andere naam, bv. pasteuriseerde melk 75, steriliseerde melk, volle melk enz. Yoghurt ontstaant doorbacteriën, die zich vermeerderen. Dat duurt 16 uur. Na het vertellen mochten we in de fabriek kijken. Er waren veel machi nes en grote tanken. Daar mochten we in kijken. Bij de flessen was een rail waar kratten over glijden als ze gevuld zijn. Dan worden ze bij een stelling omhoog geperst en komen er weer andere onder. Daarna komen er 2 stapels te gelijk er van onder. In een laboratorium deed een man wat proevenNa de rondleiding: gin gen we weer naar de zaal waar de 1 mevrouw verteld had. Daar kregem we nog een beker chocolade melk. Corine v. Maldegem (kl. 6) Petrus Immensschool Middelburg. Mariët den Hollander Petrus Immensschool MIDDELBURG Op woensdag D mei hebben we bonen, mais, erwten, zwarte bo nen, spinazie en kruid gezaaid (de spullen die de boer ook zaait) we hebben het in glazen potten ge zaaid, in bloempotten, eierbakjes enz. Na 2 dagen hadden de erw ten en sommige bonen al wortel geschoten. Nu 18 mei zijn de erwten bonen en de spinasie al boven. We moeten ook de plant jes. We hebben ook zaadjes in donkere potjes gezaaid, we heb ben ook erwten ineen spons gezet, we hebben plantjes met en zon der kunstmest gezet, we hebben ook in donkerepotjes gezaaid. Aart van den Brink P.L.S. Dependance Oost-Souburg. Woensdag 1 april 1981 De boer op Sean Bermingham en Erwin de Voogelaar. De wiekslag Terneuzen We moesten om 8.30 aanwezig zijn toen moesten we wachten. We dach ten dat we op de fiets zouden gaan. Ondertussen was't gaan regenen. Uiteindelijk gingen we met de auto. Een tijdje later arriveerden we bij boer de Kubber. Wq stappen uit de auto, een tijdje later kwam boer de Kubber in zijn Peugeot 305 aanrij den. Er waren 3 groepen: De bok ken, De stieren en de lammetjes, ik zat in de bokken en Erwin ook. Wij gingen eerst naar de zaden en gra nen. Granen, Tarwe: wordt 't meest ver bouwd (eeuwig bestaan) ze zaaien 150 kg. tarwe op 1 ha. (1 hectometer). Gerst: 't wordt gebruikt voor kippe en anders, roggevoer. Er wordt ook hier van gemaakt. Rogge 't wordt voor duivevoer ge bruikt. Er wordt ook roggebrood van gemaakt Peulvruchten zijn bruine bonen, do perwten, groene erwten, capucijners, schokkers soort erwten. We zijn met de auto naar de boer gebracht. Daar werden we in drie groepen gesplitst. De lammetjes de bokken en de stieren. De groep waar ik in zat was de lam- metjesgroep. De lammetjesgroep ging eerst naar de lammetjes kijken. De lammetjes kregen soms melk met een lambar, dat is een speen. De staarten zijn te lang en daarom doen ze bij de lam metjes een ringetje om de staart. Dat valt er later vanzelf af. Een schaap eet: gras, hooi, bix en bruinebonen- stro. Een ooi, het vrouwtje weegt 80 kilo. Een ram, het mannetje weegt 100 tot 120 kilo. De rammetjes, 30 tot 34 kilo, dan zijn ze 3 tot 6 maanden oud worden ver kocht naar Frankrijk. Als de vrouw tjes bevrucht moeten worden, dat doet een ram met een zak verf om de hals die afgeeft. Het ram gaat dan op het achterwerk van het vrouwtje lig gen, (zo ongeveer). Dan weten de boer en boerin dat ze ongeveer 5 maanden later lammetjes kan krij gen. Er zijn een heleboel verschillende ratten zoals: texeels ras, Zeeuwse Melkschaap en Drentse heideras. Er zijn wel 450 ratten in heel Neder land. In juni als het een beetje warm is worden ze geschoren en gewatten, tegen de vlooien lammetjes worden in februari, maart (op) of april ge boren. Helkos Tinctuur is een ontsmet tingsmiddel voor de navel. Toen gingen we naar de boer gewatten bekijken, tenminste naar de zaden bijvoorbeeld: granen, zoals: tarwe gerst rogge, peulvruchten zoals, bruine bonen, groene erwten, schok ker, en capucijners. Andere gewat ten: koolzaad, vlaszaad, maïs en roodzwenk en veldbeemd, dat zijn graszaden. Toen kregen we soep, daarna gingen we opdrachten ma ken. De lammetjes werden in 2 groepen verdeeld. We mochten kiezen uit de opdrach ten: deuren, voedsel of gereedschap pen. Daarna kregen we chocomel en gingen naar huis. We hadden ook 2 keer in het hooi gespeeld. We mochten gelijk naar huis. Wendie Hamelink "De Wiekslag" klas 5 Terneuzen. Bouwdewijn van de Veire, klas 4 Sint Williebrordschool Terneuzen rol drain age buizen dit is een drainagemachine De drianage dient om het teveel aan water te laten wegvloeien. Het was 's morgens 10 over 8. De bus tufde over de weg. Hij was opweg naar Breda. Als men in de bus zou komen zou men de oren dicht moeten stoppen vanwege het lawaai wat de kinderen maakten. Wat eigenlijk niet zo gek was, want ze hadden schoolreis. Op weg naar de melkfabriek in Breda. De zolang gewachte dag van de schoolreis was aangebro ken. Vandaar dat iedereen druk was en vertelde wat hij allemaal zou gaan doen. Maar eerst gingen we naar de melkfabriek. Aangekomen in de melkfabriek Mejuffrouw Jansen, ze hete de mevrouw die ons rond leide, ver telde het een en ander hoe de melk gemaakt werd. Daarna gin gen we de fabriek zeifin, waar het een leven van jewelste was. Me vrouw Jansen moest gebruik ma ken van een microfoon om zich verstaanbaar te maken. Toen we kwamen op de plaats waar de karnemelk gemaakt werd stond verschrikkelijk Het mooiste was hoe de flessen gevuld werden en in kratten gedaan werd. Toen we uitgekeken waren gin gen we naar het "schooltje" zoals we het noemden want het leek erop, waar we cho)ademelk kre gen, nadat we gedag gezegd had den, gingen we terug in de bus. Anne v. Mourik (kl. 6) Petrus Immensschool Middelburg. Stephanie Persijn Vrijdagmiddag gingén we de boer op, maar oh, wat een strop. We wa ren nog maar net op weg, of de meester had bandenpech. Toen dat eindelijk opgelost was, reden we verder met onze klas. We kwamen heelhuids aan, en zijn gelijk naar het land gegaan. We kregen toen een les over graszaad, hoe het er mee staat. Toen gingen we naar de bieten kij ken, die met hun bladeren staan te prijken. We gingen naar de bonen, die al veel goeds tonen. Van alles wat op het land stond vermeld, daar heeft de boer ons van verteld. Toen kregen we limonade bij de boer thuis, en toen reden we terug naar huis. We vonden het een leuk be- zoet. van Daphne en Gertina, uit de zesde klas. van 't kompas, uit Hoek. Suikerbieten: als je wil weten hoeveel suiker op je land staat moet je al de planten tellen over 20 m. meestal zijn het ongeveer 60 a 70 suikerbieten, zeg maar dat we 66 bieten op 20 meter hebben. Je moet dan het aantal suiker bieten datje heb vermenigvuldigen met duizend? Wij hadden er 66 dus op het land staan 66.000 suikerbieten. In elke suikerbiet zit ongeveer 16% suiker als er 15% suiker in zit krijg je 1% minder geld maar als er 17% suiker in zit krijg je 1% meer geld. Bruine bonen daar heb ik weinig over te vertellen maar wel iets en dat is dit: bonnen móet men laat zaaien, ongeveer in eind april begin mei. Alle bonen moeten voorzigtig uit de grond gehaldworden, wantals de boer het met een aardappelrooier doet, gaan ze allemaal kapot, als alle bonnen uit de grond zijn gaan ze met een vrachtauto naar Hak. Hak is een fabriek waar men brune bonen, wortels, kroten en erwten, daar word het in glaze potten gedaan en dan verkocht. Aardappels: Aardappels mogen niet elk jaar gezaait worden want als men dat doet worden alle aardappels ziek. De ziekte luidt dan ook, aardappel-moe heid. Wand glas als men aardappels 2 jaar of 3 jaar achter elkaar, zaait word de grond uit-geput. bij aardappels zaaien moet 4 jaar tussen zitten, tarwe: tarwe word gezaait eind oktober, begin november. Als het tarwe ongeveer 70 cm is en je kijkt goed naar de aare, dan zie je allemaal kleine witte dingetjes dat is stuifmeel, de twee bovenste blaadjes moed je het gezondst houden want die geven energie aan de aarde. martien de Graaf klasS 't kompas door: 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13