z.l.m De boer op De boer op school en. De boer op De boer op De boer op! De boer op VRIJDAG 3 JULI 1981 2e JAARGANG NO. 7 Kinderkrant 7ü\ndeR.Ro%yaV>andi baer^\ groenten naait cU u« Mnq LJIHNR lAHRy C.M.S. de Re9enboog Itkvs 5 b. ~%ol Dinsdagmiddag 28 april zijn we met klas 5/6 van de Rieburch- school naar boer Ver maas geweest te Provin- cialweg 62'. Met bege leiding van meester Arendts en meester Bre vet gingen we naar de boerderij. Op de boer derij aangekomen, wer den we begroet door Mariëte en Ad de paar den, en Mike de Shet- landpony. Aan de over kant van de weide staat het huis. Verderop, naast het huis is een grote schuur, voor het vee. Tegenover die schuur staat nog zo een grote schuur, daar staan de tractoren combine ploeg enz. in. In het an dere stuk van de schuur is een koel-ruimte voor al de aardappelen. Je zou zeggen hoe kan dat, maar tussen de ruimtes is een grote dikke muur. In de wei waren ook koeien met kalveren, ze hebben een mooie vos- senkleur. Wat later in 1 1 We kwamen bij het land en daar zagen we alle maal gepote aardappe len. We gingen daarna naar de andere schuur waar we uienzaad, tarwe en graszaad en gerst meekregen. We hadden dacht ik allemaal wel dorst maar we kregen dan ook limonade van de boerin. De boer had nog over de ploeg, de tractoren en de de schuur had ik de stier nog gezien die hun ge dekt had. Er stond ook nog een paard binnen, dat was Rio. Maar ook stonden er nog schapen met lammetjes. Ik heb nog een lammetje van 14 dagen vast mogen hou den. En ook nog een van 6 weken oud en daar heeft de meester een dia van gemaakt. Weer buiten gekomen zijn we over gestoken naar de andere schuur. In de koelruimte waren een heleboel geschoten aardappelen, die ze in de grond gingen POTEN. combine vertelde maar ik bleef meer bij de boe rin. Nadat we de limonade op hadden gingen we nog even naar de shet- landpony, de paarden en de ganzen. Jammer ge noeg moesten we daarna weer naar school terug. Ineke Scherpenisse de Rieburch St. Maartensdijk. We zijn op dinsdag 28 april "De Boer op" geweest. Toen we daar aankwamen stond Boer Vermaas al op ons te wachten. We gingen eerst naar de schuur toe. Daar stonden twee tractors, twee Deutzen en één oude tractor een Hanomag. Die Ha- nomag moest eerst voorverwarmt worden anders wilde hij niet starten. Toen keken we naar de pootmachine daar zitten bakjes in. Die bakjes gin gen vanuit een grote bak naar boven. En langs de achterkant weer naar beneden. Elk bakje neemt een pootaardappel mee. Beneden is in middels de grond opengemaakt. En daar vallen de aardappels in. Dan wordt de grond weer dichtgemaakt. En dat samen vormt een aardappel- bed. We zijn toen naar de kunst meststrooier gegaan. Boer Vermaas zei dat die kunstmest Kalizout heet te. Hij strooide per hectare op de aardappelen 1000 kl. Op de bieten 800 kt. Op tarwe 500 kl en 200 kl voor iet anders en 100 kl voor de gerst. En dat alles per hectare. Toen gingen we naar de zaaimachine. Boer Vermaas gStrooide een beetje gerst in de machine en draaide aan het wiel We moesten even stil zijn dan konden we het zaad horen val len. De pijp maakte een geuite in de grond en daar viel het zaad dan in. Dan werd de grond weer diet ge maakt. We zijn toen naar de schapen ge gaan. Daar waren lammetjes. Die lammetjes hadden een liksteen. Daar konden ze aan likken en dat vonden ze fijn. Er waren ook twee schapen in een appart hok. Die twee schapen had den een klein lammethe Ook was er nog schaap die moest een lammetje krijgen. Er waren ook paarden en hen Shetlander. De Shetlander moest een veulen krijgen en was dus erg dik. Ook hadden ze een broei- kasje waar hele grote kroppen sla stonden. En langs de kant takken voor druiven. Er waren ook krielkip pen. Die hadden een krielhaan. Er was ook een kip aan het broeden. Die kip was geen krielkip. Toen we dat gezien hadden moesten we weer naar huis, Schrijfster: Annemarie van der Weele 5e klas de "Rieburch" St. Maartensdijk We gingen om half 2 weg van school. We moesten 2 aan 2 rijden op de fiets. Toen we een kwartier hadden gereden, dus om kwart voor 2 kwamen we bij boer Roggeband aan. Ze deden daar de grond stomen, ik zal proberen het te vertellen hoe dat ging. Ze hadden een zeil en deden dat over een strook grond. Dan deden ze daar een net over, en onder dat zeil en dat net gingen ze de grond stomen. Al de ziekten en bacteriën gingen dan uit de grond. Het was heel warm onder dat zeil, wel 110 graden C. Toen ze dat zeil en dat net weghaalden lag er gewoon water onder. In de kas was het ook wel 30 graden. C. Toen kwam er nog een man die sla ging snijden. Er kunnen 24 kroppen in doos. een/ Op een strook grond stonden wel 2000 kroppen sla. Die man begon om half 3 sla te snijden. Hij zei dat hij er 5 uur over deed, dan is hij om half 7 klaar. We mochten dozen vouwen want er stonden cijfers op. Je mocht ook sla snijden. Om 3 uur gingen we naar school. jaap Akkershoek Eben Haëzerschool Tholen In de kas. j het stomen van de grond. Dinsdag 28 april zijn we naar boer Vermaas geweest. Als eerste vertelde boer Vermaas wat er de laatste tijd was gebeurt. Dat was onder andere kunstmest strooien, bieten zaaien en aardappels po ten. Maaike zo heet een pony, moest een veulen krijgen. Ze was zo mak als een lammetje, en ze liep in de wei overal mee naar toe. De dikbilkoeien hadden kalfjes. Eén was er gestorven doordat de moeder te wild was en toen op het kallje viel. Verder waren er ook nog lammetjes. De jongste lam metjes stonden met hun mieder in de grote schuur Eén schaap ging ik voeren en het lammetje dat er bij stond ging aan mijn vinger vlokken. We gingen nog even naar de bietenzaaimachine. Daarna gingen we naar huis. Gert van 't Slot klas 5/6 vanille Riebierch te Sint Maartensdijk Jeannette Rijnberg Eben Haëzerschool Tholen De boer kwam school, het was gewoon te dol, Een hele reeks dia's liet boer Maas zien, 't waren er zeker wel meer dan tien. Alles over zaaien, aes over maaen. En je zag ook nog luizen op een blad' een vies gezicht vond ik dat. Je zag ook een pony die moest jon gen. Op de dia was 't heel mooi, Tjonge En na de dia's vertelde hij veel zon der (knap hoor) een schorre keel. En de ochtend was bijzonder fijn Hij zou er eigenlijk meer moeten zijn Renate v.d. Linde Prinses Ireneschool klas 6 Kortgene. f Gisteren zijn we naar boer Dees gegaan, toen we daar waren zei de boer: "We gaan maar naar het land toe naar de bieten kijken:". Maar we waren er net en toen begon het te regenen, we gingen snel naar de schuur van de boer De boer die kwam later ook, want hij had nog even snel een paar bietenplantjes meegenomen. Boer Dees vertelde dat er ziektes in de bieten zaten bijvoorbeeld: bietenkevertje - mangaangebrek - zwarte en groene luizen - bieten- vlieg. En hazen waren voor de boer ei genlijk ook een vijand, want de hazen aten bij mooi weer de wortels van de bieten op. En dan was de biet door. Maar boer Dees had er besproeiingsmiddelen voor. De boer liet ons ook de machines zien, een zaaimachine en een ploeg, kunstmeststrooier. De boer had ook nog een tarwe- plantje meegenomen en zei "die breedte van de tarwe heet sten- gelknopen, de boer sneed er één open en er was al een klein oortje ingegroeit. Toen op het laatste kwam de boerin ons een ijsje ge ven, en toen gingen we weer terug naar school. Het was een leuke middag ge weest. Morly Blok Andendiek klas 4 's Gravenpolder Toen we naar boer Dees gingen had hij het over de bietengroei. Hij begon over de bietenziekten. De bietenke vers bijten in de biet een gaatje en dan is de biet minder waard. Nog een belager van de biet is de bietenvlieg want de bietenvlieg legt eitjes op het blad en als de larven uit de eitjes komen dan eten ze middenin het blad alles op Nog een ziekte is man- gaan-gebrek dan heeft de biet te weinig vitaminen en dan is de biet weer minder waard. En nog e"én be lager zijn de zwarte en de groene luis want die brengen een virus over en dan steekt hij het bietenplantje aan en een uur later zijn er weer 100 lui zen meer en al die luizen kunnen een heel land aansteken. De laatste be lager van de biet is de haas want hij eet alle blaadjes van het bietenplan- ten op en dan gaat het plantje door. De boer heeft het ook nog over win tertarwe gehad over de stengelkno- pen en hij heeft laten zien waar de aar zat want die-moet helemaal naar boven groeien zei boer Dees. De boer heeft ook nog een meststrooier en een zaaimachine laten zien. Sandra Helmstrijd klas 4 Adnendiek 's Gravenpolder

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11