TUINBOL! WKL ANKEN Besteding energiefonds glastuinbouw Weekstaat energieverbruik Het oogsten komt weer op gang Zomers weer gewenst AREAAL SLA OP 1 MEI 1981 STERK GEDAALD T.O.V. 1 MEI 1980 Belangstelling grove tuinbouw neemt toe In de tweede helft van juni kon ook in ons THOOLSE distrikt het oogsten van de vroegste bloemzaadsoorten weer een aanvang nemen. De bloei tijd voor de vroegste soorten is in mei door de regen niet optimaal geweest, zodat de dorsresultaten met gemeng de gevoelens tegemoet worden ge zien. Nu aan het begin van de maand juli, wordt er alweer gezorgd voor de nieuwe inzaai van de overjarige soor ten. Deze inzaai kan heel geschikt op vroeggerooid aardappelland plaats vinden. Gewenst is dan wel, dat er op tijd voldoende regen valt voor een goede kieming van het zaad. Boven verwachting is in de laatste volle week van juni, in ons gebied nog een flink aantal hektaren vroege aardappelen gerooid. De half juni begonnen Thoolse vroege aardap pelveilingen, kregen de aanvoeren nog overwegend van met plastik folie afgedekte percelen. Vóór de rooidatupt van 28 juni hebben nog verschillende telers gerooid, zodat op deze percelen in 1983 weer aardap pelen geteeld kunnen worden. Voor al dit jaar gaven de met folie afge dekte percelen gemiddeld een mooi produkt met goede kg-opbrengst. De in de laatste week van juni gerooide percelen zónder plastik-folie bleven dikwijls aan een te fijne sortering, wat dikwijls in de prijs tot uitdruk king kwam.De met folie afgedekten, hadden het geluk dat er juist na het afnemen van de folie, voldoende re gen kwam, hetgeen geheel ten goede kwam aan de produktie. Voor een vroege mooie sortering, is het zo dat gesneden pootgoed van de maat 50/60 de voorkeur verdient. De hierdoor ontstane mindere aanslag, leidt tot een wat éérdere grove sorte ring, wat in de prijs wel een paar dubbeltjes per kg méér kan beteke nen. De algemene stand van de aardappelen in ons gewest, komt ge middeld niet tot een optimale op brengst. Waar in mei dikwijls wate roverlast vóórkwam, blijft de stand zéér ongelijk, terwijl de uitspoeling van de kunstmest, ook een grote rol meespeelt. Bovendien wordt pleks- gewijze, ook het aardappelkwaad Vroege aardappelen onder plastik. gesignaleerd, wat óók een verminde ring van de produktie zal betekenen. Alweer kostenverhogend zijn de ek- stra spuitbeurten die het gewas dan vraagt. Ondanks het toch nog^steeds niet warme zomerweer, moet ook nogal gespoten worden voor het op treden van luis, in de verschillende gewassen. In de afgelopen week zul len de zaaiuien voor de eerste keer gespoten moeten zijn voor bescher ming tegen meeldauw. Ieder jaar krijgen de loonspuiters, meer werk, en vanaf april tot eind september is het dikwijls volle bak. Mét ongunstig weer moet soms de hulp ingeroepen worden van de vliegtuigspuiter, maar dan betreft het meestal de gro tere percelen aardappelen en uien. Onkruid De bespuitingen voor onkruidbestrij- ding heeft dit jaar wel bijzonder goed gewerkt. Zaaiuien, bloemzaden en aardappelen liggen er overwegend schoon bij, zodat de toeristen die ons Thoolse land komen bezoeken, zich hieraan niet hoeven te ergeren. Met het vakantieseizoen kunnen scholie ren en studenten, met het oogsten van de land- en tuinboüwprodukten ook nog een mooi zakcentje verdienen. De energiebehoefte is in de zomer gering. De afgelopen 3 weken zien we dat bij een laag energieverbruik het verschil tussen de verschillende kastypen nog behoorlijk kan oplopen, nl. in de acrylplatenkas tot wel 50minder energie dan inde glazen kas. Natuurlijk speelt het weer een rol alsook het feit dat we het gewas aan het afbouwen zijn. Energie- besparen is immers alleen mogelijk als dat teelttechnisch verantwoord is, zoals we de afgelopen winter maar al te duidelijk gezien hebben. De stand van het gewas is overal goed, terwijl de 13e tros nu wordt geoogst. De planten zijn gekopt op de 16e-17e tros zodat we de komende 3 weken nog zo'n 2,5 kg/m2 hopen te oogsten. De klimaatsinstellingen waren deze week: dagtemperatuur 18 gr.C. - nachttemperatuur 15.5 gr. C. en in de glazen kas 16 gr.C. bij een RV van 80% (dag) en 85% (nacht) begint de vochtregeling te werken - bij een buitentemperatuur van 12 gr.C. is er in de geïsoleerde kassen een minimumventilatie van 5%, in de glazen kas is dit bij 14 gr.C. buitentem peratuur. Het energieverbruik bedroeg deze week 3440 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: Na een korte droge periode is het weer op ZUID-BEVELAND ineens omgeslagen. Eigenlijk niets onge woons in ons vochtige klimaat. We kennen de laatste jaren meer koele zomers dan warme. De regen was op verschillende droogtegevoelige gron den zeer wenselijk, de stand van de fruitgewassen is dan ook vrij goed. Zon is echter voor de verdere groei en kleurvorming van de vruchten onmis baar. Het kan nog en we hopen alle maal op een mooie zomerse periode. Nu de drukke werkzaamheden van het kleinfruit naderen, is warm en droog weer de belangrijkste faktor voor het slagen van de teelten, vorig jaar is het weer zeer slecht geweest voor de kleinfruittelers en gezien de oogstreduktie door de nachtvorst dit jaar kunnen alleen hoge prijzen nog voor een redelijke vergoeding zor gen. Van de hardfruitoogst lezen we steeds berichten over een perenoogst van 50% van normaal. Bekijken we de pereboomgaarden in onze streek dan lijkt deze schatting zelfs nog aan de hoge kant, al kan alweer een mooie zomer de maatsortering en dus kilogramopbrengst voordelig beinvloeden. De werkzaamheden in de pere aanplanten zijn eigenlijk al gedaan met zo'n geringe aanslag. Het verwijderen van het overtollig wa terschot is echter een handeling die op veel plaatsen best de moeite loont, om ten eerste een betere belichting binnen in de boom te verkrijgen en ten tweede de bestrijding van de pe- rebladvlo te vergemakkelijken. Bovendien gaat het wegtrekken van jonge scheuten zomers vlugger dan 's winters het wegknippen. Vooral appels op de jonge percelen, met veel nabloei op het jongere hout gaan iets meevallen. De takken zijn volop bezet met vruchtjes al zijn deze van nature kleiner dan de vruchten van de eerste bloemen, die bijna al lemaal bevroren zijn. De appels op het jonge hout kunnen best nog een goeie maat bereiken, we zullen ze goed moeten dunnen en op de meeste bedrijven is men hier al volop mee bezig. Met uitzondering van de Goudreinetten, die overal te dun hangen en de Cox, met een enkele uitzondering, zal alles nagelopen moeten worden om de jonge takken met vaak aan de toppen een tros met te veel appels, te dunnen. Komisch Het klinkt komisch in de oren, alles bevroren hoor je van alle kanten roe pen en dan toch dunnen in de zomer, tegenstrijdige berichten, voor een leek althans, want een goede oogst wordt het in 1981 zeker niét. Een fraaie zomer, waardoor de vruchten alles meehebben om goed te kleuren en uit te groeien kan nog veel goed maken. En dan de prijs?? Wie zal het zeggen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft de uitkomsten samenges teld van het steekproefonderzoek "Tuinbouwgewassen onder glas" per 1 mei 1981. Het totaal areaal groente-gewassen onder glas is vergeleken met het areaal op 1 mei van het vorig jaar iets toegenomen 1 Opvallend is de forse afname van het areaal sla met 24% (van 261 ha naar 198 ha). De verandering bij de andere groente gewassen waren minder spektaku- lair. Het areaal tomaten bleef nage noeg gelijk en bedroeg op 1 mei 1969 ha. Het areaal komkommers nam met 4,7% af tot 669 ha en het areaal andijvie daalde van 96 naar 90 ha. SPD futurist, kas controle-object Week 19 juni - 26 juni acrylduoplaten acryl glas glas totaal verbruik deze week 799 m3( 871 m3 1769 m3 verbruik in m3/100 m2 24 m3 26 m3 53 m3 energieverbruik vanaf 14-12-1980 in m3/100 m2 2645 m3 2748 m3 4258 m3 energiebesparing t.o.v. controle 37.9% 35.4% 0 oogst in kg/100 m2 1162 1141 1122 SCHOUWEN-DUIVELAND staat aan het begin van de vakantiedrukte. In de maanden juli en augustus, ko men er weer grote aantallen vakan tiegangers, naar onze regio om ont spanning en rust te zoeken. Door een aantal boeren en tuinders zal er een open dag gehouden wor den, om belangstellenden gelegen heid te geven, nader kennis te maken met de land- en tuinbouw. De be drijven liggen veelal aan de Schou- wen-Duiveland route, verspreid over het eiland. Het is te hopen dat ook de toerist de weg naar de boer zal weten te vinden, het weer zou hier wel eens grote invloed op kunnen hebben. Een goede voorlichting aan de kon- sument is juist in deze tijd erg be langrijk. Soms lijkt het wel of de landbouw alleen maar meer werkt met zwaar giftige gewasbescher mingsmiddelen en hormoonprepa raten. Onwetendheid vergroot het wantrouwen, en juist daarom hopen we op een goede belangstelling voor de moderne landbouwmethoden. Grove tuinbouw Op de landbouwbedrijven neemt de belangstelling voor de grove tuin bouw weer toe. De afgelopen weken is er nogal wat prei geplant. De belang stelling breidt zich ieder jaar wat voor deze teelt uit. Ook de oppervlakte spruitkool en winterpeen is volgens onze waarneming weer wat vergroot. De eerste vroege aardappelen, bren gen redelijke prijzen op. De kg-opbrengsten zijn vanwege de plaatselijke wateroverlast nogal wis selend. De afgelopen weken is er nogal wat prei geplant. De fruittelers hebben het deze weken wat minder druk, dan ze de laatste jaren gewoon zijn, in de periode van het vruchtdunnen. De Golden Deli cious moet stevig na gedund worden. Naast de maat kan ook de kwaliteit, hiermee verbeterd worden. Scheve en verruwde vruchten, kunnen mooi worden weggedund. Bij de andere rassen is het vaak uitdunnen van en kel hoge takken, die te veel vruchten hebben, waardoor ze zouden uit scheuren. Jammergenoeg kunnen we ze niet verhangen, want onder in de boom, kunnen we ze nog best ge bruiken. Bij de Goudreinette kunnen we met dit nadunnen, van trossen misschien nog even wachten, anders worden de overige vruchten veel te groot. Wanneer we ze helemaal niet nazien op trossen, moeten we er re kening mee houden dat we straks tegen de pluk wat extra val hebben, doordat ze elkaar van de steel af- groeien. Bij de peren is het maar bij enkele percelen zinvol om na te dunnen; de rui heeft ook de toppen van de bomen streng uitgedund. Wondscheuten Verschillende telers trekken om deze tijd de jonge wondscheuten uit de pe ren. Het vergemakkelijkt de snoei, in de winter en geeft nu een betere bes trijding van de perebladvlo. Samen met langzaam rijden, veel water, en het wegtrekken van jonge scheuten, verbeteren we de gelegenheid om de jonge larven van de perebladvlo te raken. In de windschermen kunnen we om deze tijd regelmatig nieuwe luizen populaties verwachten. Wie eens zwarte vruchten hiervan heeft gehad, zal ze zeker niet vergeten! De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 14.3 gr.C. 10 gemiddelde windsnelheid 2.0 m/sec. DENAR-KAS L. Koop De Direktie Akkerbouw en Tuinbouw van het ministerie van landbouw bracht onlangs verslag uit over de besteding van het zgn. Energiefonds voor de Glastuinbouw. Dit fonds werd in 1973 met de beschikbaarstel ling van 3 min gekreëerd door de toenmalige minister van landbouw en visserij teneinde de bestaande onderzoekkapaciteit in de glastuin bouw meer te richten op een doelmatig energieverbruik. Het Energiefonds is voornamelijk gebruikt voor de financiering van materiële voorzieningen voor onder- zoekprojekten gericht op energie besparing. In totaal 35 projekten, waarvan het grootste deel al resulta ten heeft-opgeleverd. Het teeltkun- dige onderzoek heeft aangetoond dat verschillende bestaande gewassen en rassen bij lagere temperaturen ge kweekt kunnen worden. Soms moet de bodemverwarming hier de ruim- tewarmte conpenseren. Dit geldt in de bloemisterij voor een aantal pot planten maar vooral voor gerbera, in de groenteteelt bij komkommers en verder bij kasaardbeien. Met behulp van vlamvertragers kan het energieverbruik worden verlaagd zonder een noemenswaardige inves tering. Toepassing van energieschermen gedurende de nacht geeft een ener giebesparing op jaarbasis van 20 - 30%. Het onderzoek leverde veel in formatie over de noodzakelijke ei genschappen van het schermmate- riaal in verband met de mate van energiebesparing, de regeling, het vochttransport, de kondensvorming, het lichtverlies enz. De effekten van het Energiefonds reiken verder dan dit verslag van ge financierde projekten doet vermoe den. Een aantal projekten zal pas op langere termijn resultaten ople veren. Een goed voorbeeld hiervan zijn de investeringen in meet- en re- gistratie-apparatuur of in kasruimte voor het veredelingsonderzoek. Energiebesparing Zonder tekort te doen aan andere onderzoekprojekten voor energie besparing, die in het normale onder zoekprogramma zijn opgenomen, blijkt uit het verslag duidelijk dat de bestede gelden meer klaarheid rond energiebesparing hebben gebracht. Energieschermen en vlamvertragers hebben in de praktijk op ruime schaal toepassing gevonden. Een aantal projekten uit het Ener giefonds gaf aanleiding tot nader onderzoek. Dit kon worden gefinan cierd uit de 35 min die voor 1980 en 1981 ter beschikking kwamen van de glastuinbouw en waarvan een deel was bestemd voor onderzoek. Met de resultaten van dit onderzoek en de verwachtingen van het lopende onderzoek was het mogelijk de ver wachte energiebesparingspercenta ges te berekenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10