Voor de voeten weg.. Voor boeren, door boeren 7 s- D D eze week had ik het genoegen aanwezig te zijn bij de aanbieding van de brochure "een visie op de Walcherse ruilverkaveling", een diskussiebrochure voor boeren, door boeren. Deze brochure is tot stand gekomen op initiatief van de regionale agrarisch kommissie (RAK) op Walcheren, dat zijn dus de jonge boeren in het gebied. Naar mijn mening verdienen deze jonge boeren voor deze brochure de hoogste lof. Niet omdat er op de inhoud van het stuk niets zou zijn aan te merken maar wel om de positieve en direkte benadering van de problematiek. In die zin is de brochure een stuk geworden waarvan het belang boven dat van Walcheren uitstijgt. Met andere K.I.-verenigingen willen achterstand Embryo transplantatie wegwerken zuidelijke landbouw maatschappij Iemand het gras voor de voeten wegmaaien is hier niet spreekwoordelijk van toepassing. Wel een wenk aan de veehouders: maai niet tekort, een stoppellengte van 5 a 6 cm is de beste lengte van een goede hergroei. Jeugdig enthousiasme "Grondzaak Tenslotte m VRIJDAG 26 JUNI 1981 68e JAARGANG NO. 3588 land- en tuinbouwblad woorden: uit de brochure spreekt een benadering die ook voor andere ruilverkavelingen van waarde kan zijn. De brochure is opgesteld met de hulp van een achttal Wa- geningse studenten van de vakgroep planologie. Als be stuurslid van de Landbouw Hogeschool was dat voor mij ekstra plezierig, ook al omdat ik onlangs vraagtekens heb gezet bij de betrokkenheid van de L.H. bij met name de situatie van onze jonge boeren. Maar terdg nu naar Wal- chereh en de R.A.K.-visie op de komende ruilverkaveling (niet: herinrichting, zoals ook in de brochure nadrukkelijk wordt gesteld). I n dit korte bestek is het natuurlijk niet mogelijk de ge hele nota (58 pagina's) te bespreken. Dat is ook veel meer de taak van de helanghebbende zelf zoals ook in de bro chure wordt gesteld. De idee van gespreksgroepen per gebied (als "voeding" voorde voorbereidingskommissie) spreekt mij in die zin zeer aan: de boeren moeten inder daad zelf uitmaken hoe ze het willen hebben. In ditzelfde kader kan ik ook volledig meegaan met de gedachte aan een nieuwe werkgroep die de voorbereidingskommissie achter de broek kan zitten zonder daarbij overigens op de stoel van de voorbereidingskommissie te gaan zitten. Wat de werkwijze van deze voorbereidingskommissie betreft denk ik overigens dat de RAK in zijn jeugdig enthousias me de zaken wat al te eenvoudig ziet. Natuurlijk moet de procedure zo kort mogelijk zijn en natuurlijk moet moei zaam overleg en geruzie voorkomen worden. Maar wet telijke procedures kunnen nu eenmaal niet zomaar opzij gezet worden, ook niet voor Walcheren. Veel zal wat de voorbereiding betreft - daarom - afhangen van de stuw kracht van de voorbereidingskommissie. Bij de beman- nihg kan daar echter rekening mee worden gehouden. Maar overigens kunnen wijze bestuurservaring en jeug dig enthousiasme natuurlijk best samen gaan. I n de komende verkaveling zal zeer veel afhangen van de beschikbaarheid van voldoende grond. Terecht pleit de RAK in de brochure voor een grote grondpot. Daarnaast wordt de noodzaak aangetoond van boerderijverplaat sing, een goede werking van de grondbank en de be schikbaarheid van bedrijven in de nieuwe polders (even tueel met een zgn. driehoeksruil). Zeer interessant is dat ook in de brochure het voorstel gedaan wordt om te komen tot een "permanent grondruilburo", een idee wat mij sterk doet denken aan (onderdelen van) het franse systeem via de zgn. SAFER waarbij de bedrijfsgrootte maar ook de verkaveling grotendeels door de boeren zelf wordt bepaald. En dat gaat nog goed ook. Met een beetje goede wil moet iets dergelijks ook wel met onze nieuwe wet agrarisch grondverkeer bereikt kunnen wor den, echter met dien verstande dat dan de Grondkamer Door gezamelijke aanpak in coöperatief verband De gezamenlijke verenigingen voor Kunstmatige Inseminatie bij Rundvee in Nederland hebben op 3 april jl. besloten tot het oprichten van een Coöperatieve Vereniging voor Embryo- transplantatie en Handelsovereenkomsten voor Sperma en Embryo's in Nederland. Het doel van deze vereniging is drie ledig: Het in praktijk brengen en uitvoeren van embryotrans plantatie op de rundveehouderijbedrijven. Het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek op het terrein van de embryotransplantatie in de ruimste zin, aan de Faculteit voor Diergeneeskunde te Utrecht. De gezamenlijke aanpak van de im- en export van em bryo's en sperma. Een deel van het interieur van een k.i. -station waar op een kunstmatige wijze sperma verkregen wordt. De achterstand in ons land op het gebied van de E.T. ten opzichte van vele andere landen, is voor de k.i.-verenigingen erg benauwend. Ook het feit dat onze, in bet verleden be roemde veerassen, enorm veel konkurrentie krijgen van met name rassen uit Amerika en Canada, was voor de verenigin gen voldoende aanleiding om tot een gezamenlijke aanpak te komen en gelden te investeren in 't bovengenoemde projekt.. Om goed te kunnen starten zijn vele voorbereidingen getrof fen en het ligt in de bedoeling om op 1 augustus a.s. met de uitvoering te beginnen. een en ander met opgelegde richtlijnen moet zien te re gelen middels een toetsing. Eerder heb ik al meermalen betoogd het een gemiste kans te vinden dat de Grondka mer - bestaande uit boeren - dit niet zelf mag regelen. Nog moeilijker ligt het met de grondmobiliteit die, zoals in de brochure wordt opgemerkt, op Walcheren toch al erg gering is. Mijn stokpaardje daarbij is dat deze mobiliteit met de invoering van de wet agrarisch grondverkeer nog zal verminderen omdat immers "de familie" anders nooit meer in de gelegenheid zal komen om ooit nog grond te verwerven. Een probleem derhalve waarvoor ik de op lossing nog niet zie. Over de brochure is nog een heleboel te zeggen. De ruimte ontbreekt mij echter. Mijn standpunten over de relatie landbouw, natuur en landschap zijn echter wel bekend. Over de rechtszekerheid, of liever het gebrek daaraan, heb ik meermalen geschreven. Ik wil er daarom in dit bestek mee volstaan de stelling uit de brochure te onderstrepen dat de belanghebbenden nu geen afwach tende houding aan moeten gaan nemen maar juist ekstra aktief bij de voorbereiding betrokken moeten zijn. Maar ook de bedrijfsontwikkeling mag nu niet stilvallen d w z. voorzover nodig gewoon doorgaan met in het bedrijf te "investeren" in zaken zoals kavelruil, grondverbetering, samenwerking en omschakeling. Op (de voorbereiding van) een ruilverkaveling moet men zich immers deugde lijk voorbereiden. Het is tenslotte niet niks. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1