G.A.I. Wijne nam afscheid van het H.P.A. De grote ekonomische betekenis van de aardappel Wolinname 1981 VROEGE UIEN IN SPANJE NEDERLAND VOOR EERST OP AGRARISCHE TENTOONSTELLING IN NOORD-WEST SPANJE Werk en inkomen Ons land grootste aardappelexporteur ter wereld De konsumptieaardappelen Op 11 juni heeft de heer G.A.l. Wijne wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten. Zijn vertrek betekent een groot ver lies voor de Nederlandse graansektor, die aan deze markante en uiterst deskundige man al gedurende tientallen jaren zeer veel te danken heeft. Tot 1946 is de heer Wijne werkzaam geweest in de graanhandel en bij di verse overheidsinstanties, die in de oorlogsjaren verantwoordelijk waren voor de voedselvoorziening. Zo is hij o.a. plaatsvervangend voedselkom- missaris in Noord-Brabant geweest. Daarna trad hij in dienst van het toenmalige Bedrijfschap (later Pro- duktschap) voor Granen, Zaden en Peulvruchten, aan welke instelling hij verbonden is gebleven tot maart 1974. Hier bekleedde hij o.m. de funktie van adjunkt-direkteur van de sektor onverwerkte produkten. In 1974 werd hij benoemd tot direkteur algemene zaken van het H.P.A. Aan het begin van de vijftiger jaren - toen de tot dan geheel door de over heid beheerste invoer van granen en andere veevoedergrondstoffen weer aan het bedrijfsleven werd overgela ten - heeft de heer Wijne een groot aandeel gehad in de opzet en de uit werking van de met het oog op het laatste noodzakelijke regelingen en voorschriften. Nadat in E.E.G.-verband de aanzet was gegeven voor de totstandbren ging van het gemeenschappelijke landbouwbeleid heeft de nu schei dende funktionaris, op de achter grond werkend, er in niet onbelang rijke mate toe bijgedragen, dat in Europees verband niet werd gekozen voor de gecentraliseerde invoer van granen door overheidsbureau's, doch dat een importregeling werd getrof fen die vrijwel geheel overeenkwam met de Nederlandse. Dat was J naar te begrijpen valt - een voor de Ne derlandse graanhandel zeer plezieri ge ontwikkeling. Ook op de wijze waarop voor Ne derland de uitvoering van het E.E.G.-graanregiem uiteindelijk werd geregeld, heeft de heer Wijne een grote invloed gehad. Voorts heeft hij belangrijke aktivi- teiten ontwikkeld inzake de stimule ring, de financiering, de planning en de uitvoering van het landbouwkun dige onderzoek in Nederland. In dat kader is hij gedurende vele jaren be stuurslid geweest van het Nederlands Graancentrum, het Instituut voor het Onderzoek van de Bewaring, de Be werking en de Verwerking van Landbouwprodukten (IBVL), het Instituut voor Graan, Meel en Brood TNO, de Stichting voor de Maïsteelt Bijna 30% meer Babosa-uien Zoals het er nu naar uitziet, zullen er in Spanje dit jaar veel (vroege) Ba bosa-uien geoogst worden. Het areaal werd onlangs geraamd op 6.300 ha (vj 5.900, vvj 5.800). Daar van denkt men rond de 205.000 ton te oogsten (vj 160', vvj 185'). Bij de verwachte uitbreiding van het areaal met 6% en de geraamde toename van de produktie t.o.v. het vorige jaar met bijna 30% zal er heel wat meer van een ha geoogst- moeten worden. Voor dit jaar wordt de opbrengst per ha geschat op bijna 33 t/ha. Dat is maar liefst bijna een kwart meer dan, vorig jaar toen het beschot met rond 27 t/ha wel erg laag was. In 1979 was dat 32 ton. Jaarlijks bestaat rond de 20% van de totale Spaanse uienpro- duktie uit de vroege Babosa-varië- teit. Vorig jaar was dat 17% van de 920.000 ton. Het overige deel bestaat uit Grano- en Liria-uien, die ook het grootste gedeelte van de Spaanse ex port voor hun rekening nemen. Die uitvoer schommelt de laatste jaren rond de 200.000 ton, waarvan zo'n 30.000 ton uit Babosa-uien bestaat. (Boletin Mensual de Estadistica Agraria, april) G.A.l. Wijne en de Stichting voor Oliehoudende Zaden. Daarnaast was hij bestuurslid van de Stichting voor Uitvoering van Landbouwmaatregelen, voorzitter van de Beheersraad Rekencentrum Produktschappen, lid van de Raad van Toezicht van de Flevohof en lid van de financiële kommissie van de Flevohof. De heer Wijne heeft op 11 juni af scheid genomen van zijn vele relaties tijdens een receptie in het bedrijfs restaurant van het Hoofdprodukt- schap voor Akkerbouwprodukten in Den Haag. Van 5 tot en met 8 juni a.s, zal ons land voor het eerst deelnemen aan een regionale landbouwtentoonstel ling Vooruitlopend op de uiteindelijke toetreding van Spanje tot dc E.G. tonen steeds meer Nederlandse ex porteurs belangstelling voor de Spaanse markt. Met name de'sekto- ren die primaire agrarische produk ten aan de landbouw toeleveren, ex porteren reeds nu, zij het nog met veel moeite, naar Spanje. In het Nederlandse paviljoen expo seren 5 Nederlandse bedrijven met fokvee (melkvee, varkens), stalin richtingen (o.a. melkkoeltanks), landbouwmachines en veevoeders. Een Nederlandse veefokkerij-des kundige zal tijdens de tentoonstel ling een voordracht verzorgen over de Nederlandse melkveehouderij. De koördinatie berust bij de hoofd afdeling Exportbevordering van het ministerie van landbouw en visserij, die tevens een centraal informatie centrum zal inrichten voor het be middelen bij het leggen van han delskontakten. A fd. Zeeland der Ned. Wolfederatie De wolinname in Zeeland en N.W. Brabant zal gehouden worden in de periode 22 juni - 10 juli a.s. Het wo- iinname-programma luidt: maandag 22 juni - Nieuwvliet, P.J. Cornelis, Pr. Wilhelminastraat 20 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 14.00 uur) dinsdag 23 juni - IJzendijke, R. de Milliano, B45 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 16.00 uur) woensdag 24 juni - IJzendijke, R. de Milliano, B45 (8.00 - 10.00 uur) - In de eerste plaats moet bij een be schouwing over de Nederlandse aardappel gewezen worden op de pootaardappelteelt- en afzet, die in Nederland de basis vormt van de konsumptie- en zetmeelaardappèl- produktie. Naast de binnenlandse betekenis is van groot belang de om vangrijke export van pootaardappe- len, die dit jaar een rèkord van ruim 430.000 ton zal bereiken. Daarmee is Nederland het grootste exportland ter wereld. Verder worden door de aardappelzetmeelindustrie aardap pelen tot waarde gebracht via meer dan 400 verschillende produkten met zeer uiteenlopende toepassingen, niet alleen in de voedingssfeer, maar ook in de papier- en textielindustrie. Andere voorbeelden zijn toepassin gen als cementverharder en boor- spoeling bij de oliewinning. Aardappelzetmeelprodukten wor den voor 80% geëxporteerd en daar mee is ons land tevens de grootste producent en exporteur van aardap pelzetmeelprodukten. Een derde belangrijke sektor van het Nederlandse aardappelbedrijfsleven is de konsumptieaardappelteelt en afzet. Hierbij zijn inbegrepen de aardappe len, die verwerkt worden tot kon- sumptieprodukten als frites, puree en chips. Ook van deze aardappelen zijn we de belangrijkste exporteur ter wereld. Op deze sektor komen wij nog terug. Van de totale aardappelproduktie in de E.E.G. neemt ons land rond 17% voor zijn rekening. Ons aandeel in het internationale handelsverkeer is aanzienlijk groter. Binnen de totale Nederlandse eko- nomie neemt de aardappelsektor een bescheiden plaats in. Toch biedt de aardappel aan veel mensen werk en inkomen. De totale omzet, gerekend naar de waarde van het eindprodukt, bedraagt afhankelijk van de van jaar tot jaar wisselende prijzen, 2 2,5 miljard gulden met een exportwaar de van 1 a 1,5 miljard. Voor wat be treft de werkgelegenheid kan ervan worden uitgegaan, dat de teelt, de groothandel en de verwerking bij benadering rond 25.000 manjaren vergen. Hoewel de aardappel op het eerste gezicht een simpel produkt lijkt, dat na het koken genuttigd kan worden, is men er in de loop van de jaren in geslaagd dit produkt ook op zeer veel andere manieren tot waarde te brengen. Hierbij neemt Nederland een toonaangevende positie in de wereld in. Daarnaast verschaft de aardappel indirekt veel werk aan toeleverings bedrijven, transportondernemingen en loonwerkers^ Bovendien zijn op detailhandelsniveau vele mensen bezig met de distributie van aardap pelen en aardappelprodukten. Binnen de akkerbouw neemt de aard appelsektor een belangrijke plaats in. Het areaal bouwland bedraagt circa 700.000 hektare, waarvan rond 25% met aardappelen wordt beteeld. Vijf tien jaar geleden was dat percentage nog 16. Voor het inkomen van de akkerbou wer is de aardappel belangrijker dan uit het aandeel in het areaal af te leiden zou zijn. Speciaal sprekend over de kon sumptieaardappelen kan worden ge steld, dat in de belangrijke teeltge- bieden de akkerbouwer voor zijn in komen vooral afhankelijk is van de prijs, die hij voor zijn aardappelen maakt. Daarbij is door de grote ex- portnoodzaak sprake van een sterke afhankelijkheid van de buitenlandse markten, waar de prijsvorming tot stand komt. Dat de produktie van kings- en afzetapparaat geleid: de relatief gunstige klimaat- en bodemomstandigheden en de vakbekwame aardappeltelers; de relatief hoge opbrengsten per hektare, waardoor de kostprijs gunstig wordt beïnvloed; de goede en voldoende bewaar- mogelijkheden; een efficiënt en modern verwer- kings- en afzetapparaat, dat de zich voordoende afzetkansen weet te benutten; de inspanningen van het be drijfsleven om een kwaliteitspro- dukt te produceren en af te leve ren; een goede ondersteuning door overheid, onderzoek, voorlich ting en kollektieve afzetbevorde ring. Behalve de genoemde faktoren is uiteraard van grote betekenis ge weest het openen van de grenzen Mede dankzij een goede promotie is de export van onze aardappel toegenomen. sterk konsumptieaardappelen zich kon uitbreiden tegen -gemiddeld geno men redelijke prijzen, is het gevolg van een tweetal gunstige ontwikke lingen bij de afzet. Om te beginnen is de export van konsumptieaardappelen sinds het ontstaan van de E.E.G. gestegen van 300.000 ton tot gemiddeld 900.000 ton in de laatste jaren. De export, die vooral op West-Duitsland is gericht, vindt plaats als tafelaardappel en als grondstof voor de verwerkende in dustrie. Naast de export heeft de verwerking van konsumptieaardappelen tot pro dukten voor menselijke konsumptie zich spektakulair ontwikkeld. In een periode van 25 jaar is de jaarlijks verwerkte hoeveelheid aardappelen toegenomen tot maar liefst 750.000 ton in 1980; alleen al in het laatste jaar bedroeg de toename ten opzichte van het jaar daarvoor 100.000 ton. De uitbreiding komt vooral tot stand door vergroting van de export naar E.E.G.-landen. De volgende faktoren hebben tot deze sterke exportpositie van het Nederlandse produktie-, verwer- door de totstandkoming van de E.E.G. Daarbij is het tevens van be lang erop te wijzen dat deze vrije markt - zonder prijsondersteuning - heeft geleid tot een gezonde ekono mische ontwikkeling, gelet ook op de noodzaak tot inkrimping van het E.E.G.-areaal. Hierdoor is zonder fi nanciële middelen van de E.E.G. een ontwikkeling op gang gekomen, waarbij de produktie zich kan kon- centreren in die gebieden, zoals Ne derland, waar dit ekonomisch het meest verantwoord is. Dit gaat ge paard met een voldoende ruime voorziening voor de konsument tegen dooreengenomen weinig ge stegen prijzen. Laten we hopen dat ook in de toe komst in de E.E.G. een verstandig beleid zal worden gevoerd, waardoor de huidige situatie met betrekking tot het marktbeleid kan worden gekonti- nueerd. Dit is zowel in het belang van Nederland als van de E.E.G. door ir. M. van den Top, direkteur van het Produktschap voor Aardappelen Terneuzen, W. van Hoeve, Ferle- manweg 4 13.30 - 15.00 uur) donderdag 25 juni - Terneuzen, W. van Hoeve, Ferlemanweg 4 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 15.00 uur) vrijdag 26 juni - Kloosterzande, A.J. van Waterschoot, Pres. Roosevelt- straat 12 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 14.00 uur) maandag 29 juni - Zierikzëe^ Coöp. Aank. Vereen. (7.30 - 11.30 uur en 13.00- 16.00 uur) dinsdag 30 juni - Zierikzee, Coöp. Aank. Vereen. (7.30 - 11.00 uur) - Kamperland, J.C.J. v.d. Velde, Spie ringpolder 3 (14.00 - 16.00 uur) woensdag 1 juli - Grijpskerke, Fa. Louws, Noordstraat 2 (8.00 - 11.30 uur en 13.00- 15.30 uur) donderdag 2 juli - Lewedorp, J. Nieuwenhuyse, Quarlespolder 1 - (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 14.00 uur) vrijdag 3 juli - Rilland-Bath, N.V. Bathpolders (8.00 - 11.30 uur) maandag 6 juli - Bergen op Zoom, Nieuwe Veiling (8.00 - 11.00 uur) - Roosendaal, C.M.M. Verhulst, Nis- penseweg51 (14.15- 16.00 uur) dinsdag 7 juli - Dinteloord, J.C. Ge luk, Annaweg 10 (8.00 - 11.45 uur en 13.00-15.00 uur) woensdag 8 juli - St. Annaland, J.C. Kooijman, Joanna Mariapolder 5 (8.00- 11.30 uur en 13.00- 16.00 uur) donderdag 9 juli - St. Annaland, J.C. Kooijman, Joanna Mariapolder 5 (8.00-11.45 uur en 13.00- 15.00 uur) vrijdag 10 juli - Goes, M.W. Rouw, 's-H.H.Kinderendijk 149 (7.30 - 11.30 uur en 13.00 - 15;00 uur) De leden ontvangen nog persoonlijk bericht omtrent datum en uur van levering. De prijzen, waarvoor de scheer 1981 door de Nederlandse Wolfederatie wordt overgenomen, zijn als volgt vastgesteld: kwaliteit F 4,40 per kg kwaliteit G 4,20 per kg kwaliteit B 3,00 per kg kwaliteit ZW 3,00 per kg Deze prijzen gelden bij een rende ment van 60%. Tijdens de wolinname kunnen wij U leveren: thibenzole-pillen, schape wasmiddel, ram. dektuigen, krijt- blokken, drinkbakken enz. Het Bestuur 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4