RJ.ZUID I ZJLJLK WISSELENDE SEIZOENEN i i Zeeuws kt N a afloop van de landelijke sport dag zal er 's avonds in samenwerking met de afdeling Tholen van de P.J.Z. een disko-sportbal worden georga niseerd. Dit festijn vindt plaats bij de fam. Goorden aan de ,Langeweg 6 te Oud-Vossemeer. De avond begint om 21.00 uur en is voor iedereen, dus ook niet-sporters, toegankelijk. Studiereizen naar Noord-Italië en de D.D.R. JAARVERGADERING PJGN NAM BELANGRIJKE BESLUITEN Landelijke Sportdag P.J.G.N. in Tholen H et agrarisch jongerenwerk is sei zoengebonden. Er is een tijd van werken op het land en in de stal of kas en er is een tijd om over je werk na te denken en met elkaar van ge dachten te wisselen. Voor de leden breekt er nu een - wat vergaderen betreft - rustige periode aan. Zo half augustus worden de gemoederen weer opgetrommeld om "Aktief' te zijn in het winterseizoen. Meestal kost dit in het begin weer wel wat moeite - zoals bij het werven van mensen voor diverse kursussen - maar eind september moet de trein toch een beetje op gang zijn. Zoals het hier staat lijkt het haast een sleur van jaarlijkse terugkerende seizoe nen. T enslotte willen we wijzen op de aktiviteiten rond de Colombia-reis van een aantalagrarische jongeren. Deze week staat o.a. in het Z.L.M.- blad een verslag, opgetekend door Rinus van 't Westeinde en Ko Die- leman. Ko en Rinus hebben in Co lombia veel dia's en films gemaakt. Komend seizoen willen wij met hen een aantal avonden organiseren, waarbij de kleurige beelden getoond worden. Deze aktiviteit zal nauw aansluiten bij het Rotonde-onder- werp "Voedseloverschotten - Voed seltekorten". zojuist: verschenen PJ GN-nieuSvs KULTURELE SELEKTIE PJGN GROOT SUKSES Noord Italië D.D.R. uit de p.j.z.-agenda O p 13 juni a.s. organiseert de sportkommissie van de P.J.Z. de landelijke sportdag van de P.J.G.N. De provinciale sportkommissie ziet zich voor de taak gesteld om de voetbalwedstrijden het volleybaltoer nooi en het touwtrekken volgens schema te laten verlopen. Gezien de ervaringen van o.a. de P.J.Z. sportdag zaterdag jl. kan dit met ver trouwen tegemoet worden gezien. D e Algemene Vergadering van de PJGN vond dit jaar plaats in het Overijsselse Raalte, waar men te gast was bij de PJGO. Ruim vijftig pro vinciale vertegenwoordigers woon den deze lange vergadering bij. Het hoofdpunt op de agenda was het vaststellen van de beleidsuitgang spunten voor de komende jaren. Deze uitgangspunten waren vervat in 66 voorstellen van de Landelijke Raad aan de Algemene Vergadering. De voorstellen hadden zowel be trekking op de organisatievorm als de aktiviteiten van de PJGN. Ze zijn gebaseerd op de gedachte, dat er slechts beperkte middelen voor de komende jaren beschikbaar zijn, en dat er dus keuzes voor de ondersteu ning gemaakt moeten worden. Bin nenkort willen we daar uitgebreider op doorgaan. Er lagen vanuit de provincies een fors aantal amende menten op tafel. De vergadering had het daar moeilijk mee. Ruim twee honderd keer moest er gestemd wor den om alle voorstellen en amende menten te laten passeren. Ter plaatse werden nieuwe voorstellen geformu leerd en voordat een 'voorstel in stemming kwam werd er - soms uit voerig - over gesproken. De algeme ne lijn was, dat de bestuursvoorstel len de zegen kregen van de provin ciale vertegenwoordigers. Het is niet verwonderlijk, dat dit Richting H et leven wordt echter interessant gemaakt door de verschillen die er toch telkens weer zijn. Daarbij is er ook sprake van een zekere groei, van een zekere ontwikkeling. De onder werpen, die afgelopen seizoen aan de orde gekomen zijn, zijn andere, of worden anders benaderd, dan b.v. 5 jaar geleden. Er zit een zekere lijn in. Elk jaar wordt voortgebouwd of voortgeborduurd op wat eerder is gebeurd. Natuurlijk spelen de ont wikkelingen in de hele samenleving agendapunt veel tijd gekost heeft, zelfs veel meer dan in het program ma werd voorzien. Het diskussiethe- ma "arbeidstijd en inkomen" werd dan ook geschrapt om nog redelijk op tijd klaar te zijn. De punten, die nog wel aan de orde kwamen, waren de presentatie van de gastheer PJGO - die de nieuwe struktuur uiteenzette - het aan de orde stellen van jaarverslag en fi nancieel verslag - wat geen vragen opriep - en de presentatie van de nieuwe dagelijks bestuursleden Rix Wensink, Hans Spieker en Gerard Esselink. Ook Andries Vos stelde zich als kandidaat-d.b. lid voor. In zijn jaarrede ging Jos Akkermans, de voorzitter van de PJGN, in op de ontwikkelingen, die geleid hebben tot de eerder besproken beleidsuit gangspunten voor een nieuw beleid. Verder besteedde hij aandacht aan de problemen, waar de PJGN mee kampt. Hij noemde de nieuwe sub sidieregeling van CRM een grote bedreiging, die tonnen subsidiever mindering kan opleveren. Ook he kelde hij de aantasting van het pro- jekt ontwikkelingssamenwerking door de subsidiekorting van het NCO. De voorzitter noemde het op handen zijnde blad voor de agrarische leden een goede zaak. De tegenvallende opbrengsten van een belangrijke rol in wat ter hand wordt genomen. Je moet daarop steeds "in spelen" zoals dat heet. Wie het agrarisch jongerenwerk een beetje volgt weet wat dat ongeveer betekent. Al met al zit er een zekere richting in. Eigenlijk dien je je voortdurend af te vragen welke kant het opgaat en of het wel "de goede kant" is, voor zo ver je ooit kunt beoordelen wat goed en wat minder gelukkig is. Vooral het eind van het seizoen is een periode waarin bezinning op z'n plaats is. Immers, de onderwerpen voor komend seizoen moeten ook nu al worden vastgesteld. De koe bij de hoorns D e P.J.Z. b.v. heeft zich de laatste tijd gebogen over het diskussiestuk "De koe bij de hoorns". Samen met alle in de P.J.G.N. verzamelde pro vinciale afdelingen betekent de dis- kussie rond de hoorns van de koe ook een bezinning op hoe het nu loopt en hoe het in de komende tijd zal moe ten gaan. Beleid uitstippelen zou je het kunnen noemen. Maar ook de andere organisaties buigen zich over gelijksoortige za ken; waar willen we naar toe, waar ligt de toekomst van onze organisa tie? Ook binnen de agrarische tak de NAJK-aktie voor het door de aardbeving getroffen Italië hadden hem getroffen. Hij riep op om alsnog de aktie tot een sukses te maken. Om 6 uur kon de vergadering gesloten worden. Een rekord dus voor een jaarvergadering; een vergadering ook, die lang in de PJGN zal door werken. De jaarlijkse kulture'e selektie van de PJGN vond dit jaar op 23 mei plaats in Raalte. In het fraaie cen trum "De Leeren Lampe" was de organisatie in handen van de Over ijsselse PJGO. De organisatie verliep vlekkeloos, en zo gebeurde het, dat klokslag 8 uur het doek opging voor het eerste optreden, voordat de jury goed en wel gezeten was. In snel tempo wisselden de zes deelnemende groepen elkaar af. Tussen de ver schillende optredens was telkens hooguit tien minuten nodig om de dekors te wisselen en licht en geluid opnieuw in te stellen. Het talrijke publiek in de bomvolle zaal genoot hoorbaar van de optre dens, en ook de jury was erg tevre den, zo liet men blijken. De winnaar werd Jongeren 19NU uit de Flevop- older, met een stuk over normen en waarden. De jury vond het een fris, muzikaal stuk zonder tierelantijnen. Men waardeerde het, dat geen geijk te zaken als abortus in het stuk voorkwamen, wat bij de andere groepen overigens nogal eens het geval was. De uitvoeringen stonden op een goed peil, en een lage klasse ring betekende dan ook niet een slechte prestatie. Na de uitvoeringen volgde het traditionele feest tot in de kleine uurtjes. De stemming was uit stekend, en dat is zeker wel te danken aan de muziek van "entertaining". De volledige uitslag: 1. Jongeren 19NU 2. Wezepe (Overijssel) 3. Benschop (Utrecht) 4. Laren (Gelderland) 5. Boer Dongjum (Friesland) 6. Fijnaart (PJZ) van het plattelands jongerenwerk zijn al een aantal beslissingen geno men over wat komen gaat in het ko mende seizoen. Het NAJK heeft de onderwerpen voor de diskussieboek- jes Rotonde vastgesteld en een jaart hema voorgesteld. Centraal thema zal waarschijnlijk "Niet meer, maar beter" gaan heten. Wat hiermee bedoeld wordt laat zich deels raden. Andere onderwerpen zijn: Schoolverlaters, Boerinnen en Voedseloverschotten - Voedseltekor ten. Bij een volgende gelegenheid zullen we hier graag op terugkomen. Nieuw is komend seizoen de ver schijning van een landelijk ledenblad dat naast de Rotondes 10 maal per jaar meer in zal gaan op aktuele landbouwzaken. Wat dit wordt zullen we nog even af moeten wachten. Wat het ZAJK betreft geldt dat in de laatste vergadering van het seizoen beslist is (bij het schrijven van dit stukje nog niet gehouden) wat ons jaarthema en daarmee ook het stu diedagthema wordt. Aktief meedoen Hopelijk zullen de leden zich blij vend kunnen vinden in de onder werpen, die in het agrarisch jonge renwerk naar voren komen. Hopelijk zullen de leden in augustus-septem- ber weer voldoende geprikkeld wor den om aktief mee te doen in een nieuw seizoen, Dat geldt niet in de laatste plaats voor de schoolverlaters, van wie velen voor het eerst kennis zullen maken met het agrarisch jon gerenwerk. In totaal komen er 8 voetbalploegen, 20 volleybalteams, (10 dames- en 10 heren teams) en 7 touwtrekploegen naar Tholen om te proberen de lan delijke titels in de wacht te slepen. Ook de P.J.Z. zal met een aantal teams vertegenwoordigd zijn. De landelijke sportdag wordt ge houden in sporthal "de Meulvliedf' en de nabijgelegen voetbalvelden aan de Zoekweg te Tholen. De eerste wedstrijden beginnen om half tien. De prijsuitreiking is gepland op vijf uur. Disko-sportbal De 3 CJ.O.'s en de Stichting Uit wisseling organiseren een 10-daagse studiereis naar de Po-vlakte in Noord Italië en naar de D.D.R. Deze studiereizen worden gehouden van resp. 23 juni t/m 2 juli 1981 en van 8 tot 16 juli. Noord Italië is één van de meest vruchtbare gebiede van het land. De ontwikkelingen in de landbouwsek- tor zijn zeker de moeite waard om aan dit gebied een bezoek te bren gen. Het kan een indruk geven van hoe kollega-agrariërs in de EEG wo nen en werken. Het vervoer naar Italië zal per bus plaatsvinden. Op het programma staan o.a.: - bezoek aan veehouderij en ak- kerbouwbedrijvn - bezichtiging van een zuivelfa briek - bezoek aan een landbouwschool - ontmoeting met jonge agrariërs - bezoek aan koöperaties - diskussie over toepassing van EEG-regeling Vóór vertrek wordt een voorberei dingsbijeenkomst gehouden. De maximum leeftijd voor deelname is 35 jaar. De kosten voor de studiereis bedra gen 790,—Indien subsidie wordt verkregen van C.R.M. zullen de kosten 630,— bedragen. Naar dit land organiseren de 3 plat telandsjongerenorganisaties en de Stichting Uitwisseling een agrarische studiereis, waarbij vooral de akker bouw een belangrijke plaats in neemt. Deze reis wordt gehouden van 8 tot 16 juli a.s. en vindt plaats per bus. De kosten voor deze reis bedragen 675,— Indien subsidie wordt ver kregen van C.R.M. zullen de kosten 550,— bedragen. Vóór vertrek wordt een voorbereidingsbijeen komst gehouden. Op het programma staan o.a. (wijzi gingen voorbehouden): - bezoek aan een kollektieve boer derij (LPG) - bezoek aan een tuinbouwbedrijf - bezoek aan een fabriek die land- bouwprodukten verwerkt en een bezoek aan de school, die bij deze fabriek hoort 6 juni: afd. Goes Nrd. Beveland, Schuurfeest bij de fam. Noordhoek in Wolphaartsdijk 9 juni: bijeenkomst Amerika-reis te Zierikzee 11 juni: D.B. vergadering P.J.Z. 13 juni: Landelijke sportdag P.J.G.N. te Tholen 's avonds disko- sportbal bij de fam. Goorden te Oud-Vossemeer 13 juni: trekkertrekwedstrijden te Waterlandkerkje 12-13-14 juni: afd. Goes: Uitwisse ling met Zuid-Schermer. Opgeven voor 7 juni bij Wietz Weemer. 19-20 en 21 juni: afd. 's Heerabts- kerke-Nisse: ledenweekend. Opge ven bij Jaap Geertse voor 15 juni a.s. 20 juni: Vertrekdatum 3 C.J.O.- Amerikareis 23 juni: Hoofdbestuursvergadering P.J.Z. - ontmoeting met studenten van de universiteit van Halle, afdeling landbouw - informatiebijeenkomst en dis kussie over het onderwijssysteem in de D.D.R. enz. Opgave en inlichtingen bij: P.J.G.N., Pr. Mauritsplein 23, 2582 ND Den Haag, tel. 070 - 512541; Stichting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208 - 6144. Massey Ferguson heeft in samen werking met Perkins Motoren een nieuw informatieboekje gepubli ceerd, hetgeen trekkerbestuurders wat meer duidelijkheid verschaft in wat dikwijls de "PK jungle" wordt genoemd. De gids is. bedoeld om een beter be grip te kweken met betrekking tot de vermogens die van trekkers kunnen worden verwacht en zodoende te hrel- pen misleidende vergelijkingen tus sen verschillende merken te voorko men. Eén van de hoofdmoeilijkheden die gebruikers tegenkomen als zij de ene machine met de andere vergelijken is, dat er drie verschillende interna tionaal erkende officiële standaard tests voor motoren en twee interna tionaal aanvaarde standaardtests voor komplete trekkers worden ge hanteerd - alsmede de eigen tests van de fabrikanten - die alle kunnen worden gebruikt voor specifikaties van machines en waarbij de getallen worden uitgedrukt in Engelse, me trische of Amerikaanse waarden. Al deze aspekten zijn eenvoudig leesbaar uitgelegd in het 17 pagina's tellende boekwerkje. Aan het eind van het boek wordt in een apart hoofdstuk "besparen" de bestuur ders van trekkers waardevolle advie zen gegeven om verkwisting van yermogen te voorkomen en het maximum uit de trekker te halen. Het boekwerkje getiteld "Horsepo wer" verlucht met amusante illustra ties is in het Engels te verkrijgen bij de Massey Ferguson importeur Brinkmann Niemeijer N.V., Pol laan 50 te Zutphen. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19