De helpende hand van ICI D e heer H.C. van der Maas wees er in zijn akkerbouwverslag op dat veel ervan een herhaling is van wat al eer der door hem naar voren is gebracht. Hij voegde daaraan evenwel toe: "Moge de gestage drup van deze her haling uiteindelijk tot gevolg hebben dat met name onze nationale over heid fundamentele stimuleringsmaa tregelen ten behoeve van de interne ekonomische rekkracht van de Ne derlandse akkerbouw zal treffen". Hij bracht allereerst de recente EEG-prijsvoorstellen ter sprake waarbij hij er op wees dat de werke lijke boerenprijzen verbijsterend zijn achtergebleven bij de ontwikkelin gen van de kosten. Hij ging met na me in op de tekortschietende prijs- besluiten betreffende de suikerbie ten, de tarwe, op de zelffinancie ringsregeling bij bieten en op de me deverantwoordelijkheidsregeling bij granen. D e Ledenraad maakte zich zorgen omtrent de prijsontwikkeling voor granen. Op grond van de Brusselse prijsafspraken zou de boerenprijs moeten worden 49,00 per 100 kg. exkl. b.t.w. voor bakwaardige tarwe. Op grond van de huidige aanwijzin gen lijkt deze prijs niet haalbaar. De Ledenraad adviseerde het Hoofdbe stuur om na te gaan of landelijk een methode gevonden kan worden om de gewenste prijs af te dwingen. De beslissing om 3,5 miljoen be schikbaar te stellen voor kuituur- technische werken op akkerbouw grond is niet meer dan een fooi en biedt de mogelijkheid om verder gaande maatregelen uit te sluiten: er is immers steun verleend. Hierbij kan worden opgemerkt, dat onge veer de helft van de aanvragen uit Zeeland komt. D e Nederlandse veehouderij heeft moei moeite noch kosten gespaard om een gezonde veestapel te krijgen om reden dat zowel consument als D e Ledenraad vindt het "gedoe" rond de behandeling van de hormo nenkwestie zeer onbevredigend: de verwarrende interpretatie van de ICI Holland BV Landbouw Vervolg verslag ledenraad Akkerbouw Veehouderij Gezondheidszorg Bij de intensieve graanteelt treden grote opbrengst- verliezen op door meeldauw en afrijpingsziekten. Met Milcap van ICI krijgt u aantoonbaar betere resultaten tegen relatief lage kosten. Milcap is een zorgvuldig gekozen samenstelling van het breedwerkende fungicide Captafol (met werking tegen Septoria en Fusarium) en het specifieke meeldauw bestrijdingsmiddel Ethirimol. Milcap geeft een effectieve bestrijding van meeldauw Septoria, Fusarium en andere afrijpingsziekten verhoogt uw graanopbrengst aanzienlijk is goedkoop (per ha.3 liter a f 25, is veilig voor het gewas vloeibare formulering, dus gemakkelijk in gebruik kan gemengd worden met Pirimor Een deel van de goed bezochte Ledenraad luistert naar wat door het Dagelijks Bestuur van de ZLM naar voren wordt gebracht. Met behulp van de LEI cijfers wees hij vervolgens op de zeer lage finan ciële opbrengsten op de grotere ak kerbouwbedrijven die gemiddeld over de laatste zes jaar zelfs hebben geleid tot ekonomische verliezen van honderden guldens per ha. De voorzitter van de akkerbouw- kommissie wees vervolgens op het fiskale regime. Als gevolg daarvan wordt er zichtbaar of onzichtbaar, direkt of indirekt ingeteerd op het allergrootste deel van de akker bouwbedrijven. Bij bedrijfsoverna me wordt de belastingschroef met het jaar fnuikender. De in Nederland steeds meer veld winnende gedachte van kleinscha ligheid, middenbedrijf en produk- tiebescherming noemde de heer van der Maas een utopie. "Het is onwer kelijk en hypokriet van overheid, parlementariërs en een deel van de landbouworganisaties om dit natio naal te bepleiten in de werkelijkheid van een EEG met een keiharde on derlinge nationale konkurrentie. T.a.v. de konkurrentievervalsing merkte de heer Van der Maas ten slotte nog op dat het een misverstand is te menen dat het boerenvakman schap op akkerbouwgebied in de EEG-partnerlanden niet evenredig zou zijn aan de onze. "Een dishar monie "binnen de EEG t.a.v. een groot aantal regelingen maakt een normale en open krachtmeting door de Nederlandse akkerbouw onmo gelijk". In dit kader werd benadrukt, dat konkrete resultaten van de georga niseerde landbouw bij de belangen behartiging niet altijd duidelijk her kenbaar zijn. Bij het uitspreken van een oordeel moet de relatieve in vloed van bijv. de Z.L.M. mede in aanmerking worden genomen. Dat mag de organisatie er niet van weer houden om "vinniger, pittiger en agressiever" voor de agrarische be langen te pleiten. Van de leden moet een solidariteit worden verwacht. D e voorzitter van de veehouderij- commissie, de heer W. v. Veldhuizen bracht de volgende zaken naar vo ren: Betreffende de grasgroei voor- 14 jaar '81 kunnen we spreken van een vroege grasgroei; half april liepen er al zeer veel koeien buiten. De weer somstandigheden hebben nadien niet altijd meegewerkt voor een op timale groei; toch wordt thans op veel plaatsen gemaaid om te kuilen. De opbrengsten lijken gezien de data redelijk. De snijmais is weer gezaaid, waarbij het opvalt dat de vraag naar snijmais oogst 1981 groot is. De ruwvoeder- winning in de rundveehouderij is volgens v. Veldhuizen, mede gezien de ontwikkeling van de krachtvoer- prijzen en het terug lopen van het rendement in deze sektor, van groot belang voor de uiteindelijke uitkom sten. In de veehouderij heeft men te kam pen met een sterke stijging van de krachtvoerprijzen 5-8%), hetwelk in de veehouderij en in de veredeling een sterke druk op de resultaten heeft. producent daar voordeel bij hebben. Deze moeite en kosten zijn geïnves teerd door bedrijfsleven en overheid. Voorjaar 1981 wordt er van uitgegaan dat producenten geen belangstelling hebben voor een consumentenbe lang: men gaat er van uit dat een groot deel der Nederlandse veestapel behandeld wordt met groeibevorde- rende stoffen. Van Veldhuizen: "Het is noodzaak dat op korte termijn licht komt in deze duistere zaak: als vee houderij weten we wel de gevolgen bij een onderzoek met positieve uit slag maar helaas niet de oorzaak van een positieve uitslag". -Georganiseerde veeverbetering. Vanuit het bedrijfsleven en mede gestimuleerd door de overheid wordt getracht de veeverbetering zoveel mogelijk te stroomlijnen, met een zo groot mogelijk effekt voor het be drijfsleven. Daarbij is het volgens de commissievoorzitter van groot be lang dat de rundvee- varkens- en schapenhouderij, Stamboeken, ge zondheidsdiensten alsmede alle in de diverse sektoren opererende organi saties niet naast maar met elkander moeten trachten de gestelde doe leinden te verwezenlijken. onderzoekresultaten, de onduide lijke oorzaken van een positief on derzoek en de daarop gebaseerde verstrekkende gevolgen voor de vee houder. Een en ander demonstreert een ver warrend en onduidelijk beleid. Met de meeste klem moet er op worden aangedrongen om de veehouder hiervan niet het slachtoffer te laten worden. De Ledenraad is overigens van oordeel, dat het gebruik van niet toegestane groeibevorderende mid delen duidelijk moet worden afge wezen. De Ledenraad benadrukt de noodzaak van een beleidsombuiging naar een producentenbeleid. De voedselsituatie in Polen laat zien waartoe een konsumentenbeleid leidt. De konsument moet met reële informatie worden overtuigd van de waarde van een goed funktionerende landbouw. Redelijke prijzen zijn hiervoor noodzakelijk. Vervolg pag.' 15 Neer graanopbrengst met Nilcap! Voor slechts f 75,- per ha Wijnhaven 107,3011 WN Rotterdam. Tel. (010) 1401 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14