EXKURSIEGIDSi KLEINFRUIT 1981™ Zojuist is de ekskursiegids kleinfruit 1981 van het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp verschenen. De gids geeft een beschrijving van zo'n 25 proeven met aardbeien, frambozen, bramen en bessen. Voor meerjari ge proeven is, waar mogelijk, een korte samenvatting van de resultaten van voorgaande jaren opgenomen. Er zijn veel kilo's nodig... Soms teveel van 't goede! Stand kleinfruitgewassen goed Aardbeien Op de proeftuin worden dit jaar 25 aardbeirassen en -selekties beproefd. Er is een plantafstandenproef met het vroegrij pende, maar weinig pro- duktieve aardbeiras Karina. Voorts is er opnieuw een vergelijkend on derzoek opgezet tussen le nabouw van in-vitroplanten en le nabouw van S.E.E.-planten. Ook de invloed van de kwaliteit van het plantmate- riaal op produktie en vruchtgrootte wordt aan een onderzoek onderwor pen. Bij de teelt met doordragende aard beien wordt aandacht geschonken aan het bloemtrosdunnen en het rassenonderzoek. Ook met gekoelde wachtbedplanten wordt een rassen- proef opgenomen met o.a. 5 selekties van het I.V.T.. Frambozen en bramen In totaal worden er ruim 20 frambo- zerassen beproefd in drie proeven. Bij de vroeg rijpende rassen vallen Glen Clova, Mailing Delight en Spi- ca op, terwijl van de laat rijpende rassen Schönemann nog steeds het beste voldoet in Wilhelminadorp. Een proef met gekoelde framboze- planten is een voortzetting van een experiment van vorig jaar. De be doeling is om na het normale oogst- seizoen een ekonomisch aanvaard bare opbrengst te krijgen. Black Satin, dat in een vorige proef goed produceerde, heeft in deze proef een plaats gekregen. Bessen De exkursiegids vermeldt een ras- senproef met 15 zwarte-besserassen en -selekties. De van Hollandse af komst stammende Franse rassen Te- nah en Tsema voldoen goed, evenals enkele I.V.T.-selekties. In een aan- aardproef geeft Black Reward even eens hoge opbrengsten. Van de rode-besserassen is de Het doornloze branieras Dirksen Thornless geeft goed smakende vruchten, maar de produktie is te gering. Er is een nieuwe rassenproef met 9 bramerassen aangeplant als vervolg op twee rassenproeven die in 1975 en 1976 zijn geplant. In deze proef zijn twee voor Nederland geheel nieuwe rassen opgenomen: Tayberry en Ashton Cross. Ook het doornloze ras De gewassen zijn op SCHOUWEN- DUIVELAND in de maand mei flink gegroeid. Een behoorlijke tempera tuur en een (te) ruime hoeveelheid neerslag geven bij veel gewassen een snelle bladontwikkeling te zien. Vroege aardappelen hebben een goe de stand hoewel plaatselijk door overmatige regenval wat plekken met achterblijvers te zien zijn. De witlof heeft dankzij de neerslag een regel matige opkomst. Bij andere telers is er juist vanwege de regenbuien wat achterstand ont staan bij het zaaien. Door de vele onweersbuien in de afgelopen maand zijn er grote verschillen ge meten in het aantal mm neerslag. Op de lichte slempgevoelige gronden is er bij diverse tuinbouwgewassen wat schade ontstaan. Oogstverwachtingen De telers van fruit in onze regio zijn na de eerste schrik over de nacht vorsten van eind april, weer wat op verhaal gekomen en proberen nu voorzichtig over de verwachtingen van de komende oogst te praten. Zoals meestal bij dergelijke grillen van de natuur zijn de verschillen van perceel tot perceel en van de rassen onderling geweldig groot. Om een zo juist mogelijk beeld te geven moeten we ons tot het gemiddelde bepalen en dat is nog maar voorlopig want de juni rui kan vooral bij ae vele be schadigde en zwakke vruchtbegin sels nog voor grote verandering zor gen. De Golden Delicious kan een nor male oogst geven. De vruchtzetting van de eerste bloei is op veel percelen wat minder maar toch zal op diverse plaatsen met Carbaryl gespoten moeten worden, vooral de toppen van de bomen. De Goudreinette laat het in vele gevallen zitten ook al zijn hier nog verschillen van vrij goed tot bijzonder slecht te konstateren. Ge middeld is het beslist toch niet meer dan een halve oogst. Dit vroeg bloeiende ras heeft naast nacht- vorstschade ook duidelijk te maken gehad met een te koude bloeiperio de. De wat later bloeiende appelras sen hadden een betere temperatuur tijdens de bloei en waarschijnlijk zijn de overblijvende bloemen hierdoor beter gezet. Bij de Cox en Winston zijn de nabloeiers in sommige geval len hard nodig om nog een matige oogst te kunnen behalen. Enkele percelen hangen echt te dun. totale besomming bevredigend zal worden. Bij de peren is de rui al volop bezig. Ook hiervan verwachten we minder kg-opbrengsten dan we de laatste twee jaren gewoon zijn geweest. Elke fruitteler weet echter dat wanneer iedereen veel kg heeft er wel veel werk moet gebeuren. Dat neemt aan de andere kant niet weg dat er ook kilo's nodig zijn om van een gunstige prijs te kunnen pro fiteren. Het groeiseizoen is nog maar pas begonnen en nu is al te zien dat de einduitkomsten weer veel van teler tot teler zullen verschillen. Ook de rest van het seizoen ligt onze porte monnee nog buiten. Zag het er rond half mei ook voor ons THOOLSE gebied naar uit, dat het zomerse weer zou doorzetten; nadien is wel gebleken dat het ook nog wel Te veel van het goede. Deze opname werd begin deze week in Zeeuws-Vlaan- deren gemaakt. De overige appelrassen zijn in staat om een zeer matige oogst te geven. Na.de juni-rui kan ieder voor zich pas gaan rekenen aan een definitieve oogstraming om eventuele opslag mogelijkheden te bespreken. In dit vroege stadium zijn het vooral ver kopers op het hout die graag vooruit zouden willen zien wat de algemene verwachtingen zijn. Enkele bedrij ven hebben al verkocht tegen goede prijzen. Het zal echter helemaal van de kg-opbrengsten afhangen of de even anders kan. In totaal zal de maand mei wel een rekordhoeveel- heid neerslag hebben gegeven. Juist die grote hoeveelheden inééns, heb ben de grond buitengewoon dichtge slagen, zodat de struktuur hard achteruit is gegaan. De tegenwoordige gemechaniseerde grondbewerking, levert in het voor jaar een prima zaaibed met de schu deggen. Misschien zal men toch op de wat lichtere gronden op moeten passen om het zaaibed niet al te fijn I - I r' a ,1 in.,1,-n V» Eén van de vele I.V.T.-selekties die dit jaar op het proefstation beproefd worden verder nog twee I.V.T.-selekties, de sel. B. 21 en Rotet. Vermelden we tenslotte nog dat er op de kleinfruittuin circa 15 kruisbes- senrassen staan, een aantal witte- besserassen met lange trossen en grote bessen en een kollektie bijzon dere gewassen. Bezoek Bij een bezichtiging van de klein fruittuin wordt de gids gratis aan be zoekers verstrekt. Bezoek is mogelijk op werkdagen van 8.00 uur tot 17.00 uur. Graag vooraf een afspraak ma ken met de heer L. Nijsse of met de medewerker van de afdeling klein fruit. De exkursiegids kan ook aange vraagd worden bij het Proefstation voor de Fruitteelt, Brugstraat 51, 4475 AN WILHELMINADORP, waarna de toezending gratis plaats vindt. I.V.T.-sel.6811 zonder twijfel de meest- opvallende, met lange trossen en grote bessen. Deze laatrijpende se- lektie is één van de 16 rassen en se lekties die in twee rassenproeven zijn uitgeplant. Tot de betere rassen en selekties in die proeven behoren Geef de jonge boompjes in droge pe riodes voldoende water. te maken. Met overdadige regenval, dreigt dan de struktuur als een pud ding in elkaar te zakken. Vanzelf sprekend is er door de ekstreme weersomstandigheden, ook een achterstand in de werkzaamheden ontstaan, en die is meestal in juni moeilijk in te halen. Een aardappel gewas kan echter in zijn vroege ont wikkeling nogal wat vocht gebrui ken, want in korte tijd kan er dan flink loof worden gevormd. Dit werkt echter de vroegheid van het produkt niet in de hand, zodat on- dankt het vele loof, er toch niet vroeg gerooid kan worden. Van de enkele percelen vroege aardappelen in ons Thoolse gebied die eind februari ge poot zijn, kon reeds op 20 mei ge rooid worden. De aanslag was niet groot, maar ze waren toch mooi van stuk. Als gevolg van wat waterschade en nachtvorst, kwam het beschot ge middeld niet hoger dan 10 kg per roe, maar met een prijs van 2,80 zit men dan nog niet slecht. Vermoede lijk zullen de Thoolse veilingen pas na half juni opgang komen. Door voldoende vocht is de opkomst van de witlof zéér goed verlopen, zodat er wel wat ekstra dunwerk aan te pas zal komen. Vooral de telers die er een flinke oppervlakte van hebben, ko men dan dikwijls in een flinke werk- piek te zitten. Het is altijd wel slim, om daar zó mogelijk flink rekening mee te houden, wil het werk een mens niet over het hoofd groeien. De winterbloemkooltelers zullen op het eind van deze maand, het planten bed óók moeten verzorgen voor oogst 1982. Juist in deze teelt steekt het zaaien en planten nogal nauw en is e.e.a. zéér sterk aan de juiste tijd gebonden. Misschien overbodig om te vermelden, dat men kan beschik ken over een vroege én één of twee latere variëteiten. Dit komt de werk- spreiding zéér wel ten goede, en ver hoogt dikwijls de rentabiliteit van deze teelt. Zo moet er altijd vooruit gekeken worden, maar daar is men nu éénmaal ondernemer voor. Be langrijk is, dat elk bedrijf groot of klein, zo ekonomisch mogelijk dient te werken, om levensvatbaar te blij ven. De stand van de kleinfruitgewassen op ZUID-BEVELAND is na de vele koude en regen nog vrij goed te noe men. Van de frambozen en bramen kunnen we nog een normale oogst verwachten. De frambozen staan in volle bloei. De bloesem van frambo zen wordt bij uitstek bezocht door bijen, zodat we het spuiten met in- sekticiden dienen te vermijden tijdens de bloei. De bijen kunnen voor een betere zetting zorgen, zodat we hier mee zeker rekening dienen te houden. De bespuiting op de bramen tegen de róde vruchtziekte is één dezer da gen uitgevoerd voordat de eerste bloemen opengaan. Volgende week bloeien ze volop. Dan liever niet spuiten. De bespuiting van de stammetjes met koperoxychloride is op verschil lende bedrijven uitgevoerd. Wan neer dit ieder jaar minstens één keer wordt gedaan, kan stambasisrot tot het minimum worden beperkt. Bij het nalaten van deze bespuiting, omdat stambasisrot weinig voor komt, kan ineens flinke schade op treden, omdat je moeilijk kunt vast stellen in welk jaar deze ziekte kan toeslaan. Zo ook het ringen van jon ge Cox bomen, dit moet bij voorkeur in de 2e helft van mei gebeuren op hard groeiende Cox bomen, met een slechte vruchtdracht en bladstand. Is dit bij u nog niet gebeurd, dan kan dit alsnog, al wordt het al vrij laat. De chemische vruchtdunning zal dit jaar op de meeste bedrijven achter wege blijven en waar het al uitge voerd wordt, komt alleen de Golden Delicious in aanmerking. Het is op alle bedrijven het enige ras wat mis schien te dik zal hangen, zodat je je kunt afvragen of het verstandig is om met Carbaryl te spuiten, omdat er dit jaar toch tijd moet zijn voor hand- dunning en het middel kan, zoals iedereen weet de vruchtverruwing bevorderen. De pasgeplante bomen hebben nog weinig met vochttekort te kampen gehad, omdat het zo'n beetje iedere dag wat regent, maar meestal moet in de maand juni rekening worden ge houden met een droge periode. Geef de boompjes dan voldoende water, want bij vochttekort, zeker wanneer potgrond gebruikt is kunnen direkt groeistoornissen optreden. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11