Oosterse groenten van eigen bodem te doen hell CURAM H, p™""™ schimmelbestrijding. n Shell Curam E r zijn in Nederland talrijke, tions is men er al druk mee aan voor menigeen onbekende soorten het beproeven, groenten te koop. Wie wel eens op Men geeft een stuk of dertig ver- de groentemarkten in de grote schillende oosterse groenten kans steden rondneust, kan zijn hart van slagen bij de Nederlandse ophalen aan de exotische waar. tuinders en hun 250 miljoen Op de Amsterdamse Albert Cuyp- Westeuropese klanten. De beste markt bijvoorbeeld is er een Ie- mogelijkheden lijken te bestaan vendige handel in groenten als voor spaanse peper, de rode en agoemawiri, soekwa, oker, amsoi, gele cherry-tomaat, de kleine boulangsjé, paksoi, kouseband, watermeloen, paksoi, ramenas, dagoeblad, bitawiri. lobak en peul, kouseband, japanse bladui, tsoisam. rode bladsla en palak (snijbiet). I n tuinbouw kringen ziet men voldoende kansen voor weer nieu we produkten. De Westeuropese m Ramenas en peul zullen meni- geen bekend voorkomen, maar in beide gevallen gaat het om een hier onbekende variëteit. Nieuwe troef konsumenten vragen namelijk de Westeuropese markt hadden veroverd met sla, tomaten en komkommers, stortten ze zich te vens op de teelt van nieuwigheden als aubergine, courgette, paprika, vleestomaat, ijsbergsla, broccoli en koolrabi. En met succes. Die nieuwe produkten blijken goed te zijn voor een extra omzet van zo'n 200 miljoen gulden per jaar. Al met al wordt er inmiddels voor rond de 2 miljard gulden aan verse groenten vanuit Nederland geëx porteerd. En dan nu al weer een nieuwe troef: oosterse groenten van eigen bodem. Stengelui of Japanse bosui vormt een witte schacht gelijk prei met ronde holle blad van ui. steeds vaker naar betere kwalitei ten en een breder assortiment. De Nederlandse tuinders staan er om bekend er steeds als de kippen bij te zijn om aan die verlangens te voldoen. Als het om vernieuwin gen gaat weten ze niet van op houden, zo lijkt het wel. Nadat ze Taisai is een goede vertegenwoordi ger van het type Paksoi (Pakchoy). Oogst van Japanse bosui of stengelui. Lang niet al dat vreemde lekkers wordt geïmporteerd. Een belang rijk deel ervan wordt in ons land in kassen of buiten, in de volle grond, geteeld. Amsoi (ook sawi of bladmosterd genaamd) bij voorbeeld, een bladgroente met een scherpe smaak, wordt net als Chinese kool in de zomer buiten en in de koude maanden in de kas geteeld. Ook paksoi, een losbla dige chinese kool, en tsoisam, een bij de Chinezen geliefde steel- koolsoort, worden in ons land geproduceerd. Dit geldt ten dele ook voor de bladgroenten kla roen, kangkong en tajerblad; hiervan bestaat evenwel ook im port uit Suriname. Het zal duidelijk zijn dat het vooral aan de in ons land verblij vende buitenlanders en Surina- mers, Antillianen en Indische Nederlanders te danken is dat hier zoveel soorten exotische groenten verkrijgbaar zijn - en aan bepaalde restaurants. Ver houdingsgewijs gaat het hier om een kleine kopersmarkt. De telers verkopen hun waar niet via de veiling, maar rechtstreeks aan marktkooplui en winkeliers, of ze zijn zelf tevens groenteman. Ge regeld proberen ze nieuwe teel ten. Chinezen bijvoorbeeld laten zaad uit Hongkong komen, waarna de tuinders er hier mee aan de slag gaan. Speurtocht door het Verre Oosten et ziet ernaar uit dat een aantal exotische produkten de komende jaren gemeengoed gaat worden in ons land en op de rest van de Westeuropese markt. Nederlandse tuinbouwdeskundi- gen hebben zowat heel zuid- oost-Azië doorkruist en er ge zocht naar groentesoorten die in ons deel van de wereld nagenoeg onbekend zijn, maar die hier best eens in de smaak zouden kunnen blijken te vallen. En die, want daar gaat het natuurlijk om, bovendien door de Nederlandse tuinders zouden kunnen worden geteeld. Behalve met een boel er varingen en ideeën, namen de marktverkenners ook de zaden van honderden groentesoorten uit het Verre Oosten mee naar huis. Op de Tuinbouwproefsta- iets tegen aar Een waarschuwing en 'n tip werking. Tot 48 uur na het van iemand die niet langer anoniem wenst te blijven. Maar die via deze open brief aan alle aardappeltelers onverbloemd zijn kwaliteiten en diensten aanbiedt. Shell Curam. Een naam om te onthouden. Want als temperatuur en vochtigheid tegen uw aardappelgewas gaan samen spannen mag u geen enkel risico meer nemen. I /\Ti Bij een hoge infectie- |y druk van Phytophtora Dat geeft een vooraan in begin van de infectie. Met Shell Curam hebt u dus meer speel ruimte in nerveuze tijden. Shell Curam is het meest flexibele en bedrijfszekere middel dat er ooit geweest is tegen Phytophtora. Niet voor niets spreken wij dan ook van het paardemiddel I tegen schimmel. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10