Overdwars POOLS BEZOEK M et name in Zeeland en West Brabant is er de afgelo pen week veel tot zeer veel water gevallen waardoor plaatselijk struktuurschade en/of schade aan de gewas sen is ontstaan. De meeste sporen heeft echter de zeer zware hagelbui nagelaten die eerst dwars door Oost Zeeuws Vlaanderen ging (Zaamslag/Ossenisse), daarna Zegge en Schrijve V orige week vrijdag werd in de Staten van Zeeland het voorontwerp streekplan Midden Zeeland behandeld. Het hoofdstuk landbouw deed dermate veel stof opwaaien en dat besloten werd de behandeling daarvan uit te stellen tot september. Ik had niettemin de indruk dat de Staten STUURGROEP HORMONEN INGESTELD Mogelijk aardwarmte voor de tuinbouw Pachtersvoordeel Grondverbetering Streekplan Een groep van acht Poolse boeren is maandag 25 en dinsdag 26 mei jl. te gast geweest bij de 3 Zeeuwse landbouworganisaties. Hier de Polen op het melkveebedrijf van de heer L. Brasser (2e van r.) in Veere waar men over de bedrijfsvoering het naadje van de kous wilde weten. Meer over het bezoek van de Poolse boeren die vinden dat de Nederlandse boer hard moet werken, op pag. 11 zuidelijke landbouw maatschappij overtrok naar Oost-Zuid-Beveland (Kruiningen/Yerseke), vervolgens overdwars Tholen geselde en tenslotte door- hagelde naar West-Brabant. En dat alles in een breedte van zo'n 4 tot 6 km! Het is te hopen dat diegenen die met onherstelbare schade zitten tenminste een verzekering hebben afgesloten. De belastingclaim op het zgn. pachtersvoordeel blijft ons bezig houden. Volgens een mededeling van het Mi nisterie van Landbouw zou de staatssekretaris van finan ciën nu toch weer met een regeling willen komen. In eerste instantie zegde de staatssekretaris slechts toe de pil van het pachtersvoordeel te willen vergulden via een wat soepeler hanteren van de claim (via de zgn. hard heidsclausule). De nu aangekondigde regeling betreft met name het pachtersvoordeel dat kan ontstaan bij overdracht tussen ouders en kinderen. Hiertegen nu zou ik ernstig bezwaar willen maken. De kern van het onrecht van het pachtersvoordeel zit namelijk in het feit dat fors belasting betaald moet worden over geldelijke voordelen die in werkelijkheid helemaal niet behaald worden. Het maakt dan niet uit of gekocht wordt van ouders of van een willekeurige derde. Zeker nu veel grondeigenaren/ver pachters de neiging hebben te verkopen is dit een uiterst aktuele zaak. Hopelijk zullen de leden van de vaste Tweede Kamer Kommissie van landbouw als het voorstel er komt deze zaak alsnog rechttrekken. In ieder geval zullen wij de kommissie op deze kwestie attenderen. I nmiddels is de veelbesproken grondverbeteringsrege ling van kracht geworden: voor de akkerbouw is 3,5 miljoen beschikbaar gesteld. Wanneer we alle gegevens op een rijtje zetten blijkt het volgende: 3,5 miljoen gulden waarvan per aanvraag maximaal 15.000 gulden subsi diabel a 25% dwz. maximaal 3.750, =.subsidie per aanvraag. Wanneer iedereen maximaal aanvraagt (dwz. zo'n 7 8 ha. draineert) dan betekent dit dat er niet meer dan 933 aanvragers geholpen kunnen worden (ofwel zo'n 7.000 hektare gedraineerd). Deze cijfers betreffen geheel Nederland. Op het moment dat ik dit schrijf (26 mei) waren er alleen in Zeeland reeds 400 aanvragen. De regeling kan dus elk moment voltekend zijn. Als je deze regeling op deze manier ontrafeld hebt blijkt toch eigenlijk wel dat er van het oorspronkelijke idee van een struktuurmaatregel weinig of niets overblijft. Uit di verse hoeken is er dan ook de opmerking gemaakt dat de akkerbouw met deze maatregel voor grondverbetering opnieuw wordt zoet gehouden. Zelfs werd de opmerking gehoord dat een volgende keer beter voor de eer bedankt kan worden. .l.m. Op initiatief van de ministeries van landbouw en visserij en van volksgezondheid en milieuhygiëne is onlangs in Den Haag de Stuurgroep Hormonen ingesteld. In de stuurgroep, die staat onder voorzitterschap van de direkteur Veterinaire Dienst, tevens Veterinair Hoofdin- spekteur van de Volksgezondheid, dr. MJ. Dobbelaar, hebben deskundigen zitting van beide departementen en hun onderzoekinstituten. De Stuurgroep Hormonen beeft tot taak de overheid meer inzicht te verschaffen in het daadwerkelijke gebruik van hormonen en stoffen van hormonale werking met name bij het mesten van dieren. In eerste instantie zal de nadruk worden gelegd op de randveesektor (inkL kalveren). Tijdens de installatie is besloten drie werkgroepen te for meren. Deze zuilen zich resp. bezighouden met: - evaluatie van de analysetechnieken en verdeling van de onderzoekaktiviteiten over de instituten; de toepassing en uitscheiding van hormonale stoffen, waarbij modelproeven zullen worden gedaan; de toepassing van hormonale stoffen bij diergenees kundig gebruik (en de illegale toediening van schade lijke hormonen in de veehouderij). Indien de nu nog Hit te voeren studies en onderzoekingen voorspoedig en in positieve zin verlopen, moet het moge lijk worden geacht dat In de loop van 1982 met een eerste aardwarmteprojekt wordt gestart. Dit deelt minister drs. G.M.V. van Aardeune (ekonomi- sche zaken) tevens namens zijn ambtgenoot, ir. G. Braks (landbouw) mede op schrifteli^e vragen van de Tweede Kamerleden A. Verkerk-Terpstra, Waalkens en Van der Sanden. Omtrent de exploitatieduur van aardwal mteputten zijn nog geen praktijkgegevens bekend. Op grond van voorlo pige berekeningen wordt de lucadnm van een aard warmte voorkomen op 30 tot 60 jaar geschat. De toepassingsmogelijkheden van aardwarmte worden onderzocht in het kader van het Nationaal Onderzoek programma Aardwarmte (NOA) dat de minister van ekonomische zaken in 1979 heeft goedgekeurd. Onderdeel van NOA is een inventarisatie van voor aard- warmtewinning in beginsel geschikt lijkende watervoe rende lagen. Daarbij is de aandacht o.m. gericht op het Westland, aangezien aldaar tevens een aanzienlijke warmtebehoefte is, waardoor een eventueel demonstra- tieprojekt tot de mogelijkheden zou kunnen behoren. Uit de nu beschikbare informatie lijken de aardlagen in een groot deel van het Westland geschikt voor aard warm te- winning. Onder andere seismisch onderzoek zal echter nog nadere informatie moeten opleveren. In hoeverre toepassing van aardwarmte op een ekonomisch haalbare wijze kan geschieden, is echter nog niet bekend. Een studie naar de kosten van aardwarmteprojekten in tuin bouwgebieden en naar de besparingen is momenteel in uitvoering. Uit dit onderzoek zal blijken op welke termijn verwacht kan worden dat aardwarmte konkurrerend wordt met andere energiebesparende technieken. Het is uiteraard niet noodzakelijk dat een eerste proefprojekt reeds ekonomisch haalbaar is. Wel dient uit de verschillende studies te blijken dat er een zekere hoeveelheid aardwarmte winbaar is en dat op niet al te lange termijn wel ekonomisch haalbare aardwarm teprojekten gestart kunnen worden. VRUDAG 29 MEI 1981 68e JAARGANG NO. 3584 land- en tuinbouwblad de belangen van de land- en tuinbouw duidelijk onder kennen zodat er gegronde hoop bestaat dat er in sep tember een evenwichtige land bouw paragraaf aan het ontwerp-streekplan toegevoegd kan worden. Ook de eerst verantwoordelijke gedeputeerde gaf er bij zijn beantwoording blijk van de ontwikkeling van de be staande bedrijven niet in de weg te willen staan. De aandacht die door de georganiseerde landbouw aan dit streekplan is gegeven is blijkbaar niet voor niets geweest. Een goede ervaring daarbij was overigens zeer zeker de wijze waarop de (meeste) individuele statenleden zich openstellen voor suggesties van buitenaf. Wat dat betreft kunnen andere provincies jaloers op ons zijn terwijl de Zeeuwse situatie toch eigenlijk de gewoonste zaak van de "wereld is. Het veronderstelde probleem van "bestuur- bestuurden" zie ik in Zeeland dan ook bepaald niet zitten. Oggei

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1