Kosten en opbrengsten zullen zich gematigd ontwikkelen D, D e sterk stijgende transportkosten zullen de komende jaren de export naar verder afgelegen bestemmingen steeds moeilijker maken. Dit zal de grootste belemmering zijn voor een toename van het areaal. De produk- tietoename, die bij een gelijkblijvend areaal zal plaatsvinden, zal voorna melijk moeten worden afgezet als grondstof voor de verwerkende in dustrie. De behoefte aan grote maten zal daarom de komende jaren verder toenemen. De kwaliteit van de aard appel zal bepalend zijn of de hand having van een areaal van 65.000-70.000 ha in 1985 nog moge lijk is. D, K, T en aanzien van het areaal droge D e akkerbouwer heeft grote be Takvisie Akkerbouw 1981-1985: Snijmais Bedrijfsstruktuur Zoete Grevelingen Het akkerbouwareaal Ontwikkelingen van gewasarealen Konsumptie-aardappelen Suikerbieten Koolzaad Droge peulvruchten X t. fv i Graszaad Vlas Een dezer dagen is de Takvisie Akkerbouw 1981-1985 verschenen. In deze nota die een diskussiestuk wil zijn over de ontwikkelingen van deze bedrijfstak tot 1986, wordt uitvoerig ingegaan op de huidige stand van zaken met betrekking tot de akkerbouw en worden talrijke ontwikkelingen aangegeven voor de toekomst. T.a.v. de perspektieven wordt in de nota, die is samengesteld door een aantal ambtenaren van het ministerie van Landbouw (binnen de werkgroep Takvisie Akkerbouw) de verwachting uitgesproken dat de kosten en opbrengsten in de akkerbouw zich in de komende jaren waarschijnlijk gematigd zullen ontwikkelen. Gegeven de huidige marktsituatie en de E.E.G.-problematiek met betrekking tot de Financiering van de landbouwuitgaven is te verwachten dat bij de vaststelling van de landbouwprijzen voor marktordeningspro- dukten - en met name voor produkten waarvan overschotten bestaan c.q. dreigen te ontstaan - een terug houdend beleid gevoerd zal worden. Dat zal een druk op de kosten/opbrengstverhouding tot gevolg hebben. Incidenteel kunnen echter bij gunstige prijzen voor niet-marktordeningsprodukten (b.v. aardappelen en uien) goede bedrijfsresultaten verkregen worden. hoefte aan een gewas als graszaad dat gezien het saldo vergelijkbaar is met granen en bovendien gunstige effekten heeft t.a.v. de vruchtwisse ling. De internationale graszaadmarkt reageert sterk op tekort- en over schotsituaties zodat de financiële opbrengsten nogal kunnen variëren. Mede gezien dé sterke positie van de Nederlandse zaadfirma's kan voor 1985 een areaal op het huidige ni- het twijfelachtig of de teelt sterk zal toenemen. De prijs van vlas is struk- tureel te laag. Het areaal van 5.000 ha zal zich i.v.m. de produktie van hoogwaardig zaaizaad wel weten te handhaven. De gewassen karwij en blauwmaan- zaad zijn wat hun afzet betreft afhan kelijk van de onoverzichtelijke wereldmarkt. De arealen vertonen daardoor nogal wat fluktuaties, maar strukturele wijzigingen worden de komende jaren niet verwacht. erwacht wordt dat in de komende jaren een einde zal komen aan de spektakulaire groei van het snijmai- sareaal. Door het beschikbaar ko men van betere rassen is in het noorden van het land nog wel uit breiding mogelijk, maar elders zal het areaal zich naar verwachting sta biliseren. Een verdere ontwikkeling van het areaal is echter volledig af- e gemiddelde arbeidsprodukti- viteit zal in gunstige zin worden beïnvloed door een verbetering van de bedrijfsstruktüur. Het percentage bedrijven van voldoende omvang om aan tenminste één volwaardige arbeidskracht werkgelegenheid te bieden zal echter nauwelijks veran deren. Verbetering van de arbeids- produktiviteit door afvloeiing van vreemde arbeidskrachten zal nog slechts van beperkte betekenis kun nen zijn. Aldus de takvisie van het ministerie. O ndanks'de verwachte verbetering in de komende jaren, zal de bedrijfs struktuur in de Nederlandse akker bouw zeker in verhouding tot andere E.E.G.-landen, een belangrijk knel punt blijven. De minder gunstige re sultaten in de akkerbouw kunnen enerzijds een stimulans zijn tot meer en meer omvattende samenwer kingsverbanden met als doel de kos ten te verlagen. Anderzijds kan dat tot gevolg hebben dat een aantal on dernemers op grond van de inko mensontwikkeling genoodzaakt worden elders een aanvullend inko men te verwezenlijken (nevenbe roep). De komende jaren is te verwachten dat de beëindiging van kleine be drijven onder invloed van de minder gunstige bedrijfsresultaten van de laatste jaren waarschijnlijk weer zal toenemen. .a.v. de waterbeheersing wordt in de nota opgemerkt dat o.m. in Zee land beregening wordt beperkt door de kwaliteit van het beschikbare wa ter. "Maatregelen ter verbetering van de zoetwatervoorziening zoals het kreëren van een zoete Grevelingen zal daarom een belangrijke verster king van de akkerbouw betekenen." Terugtrekking van [bestaande bes trijdingsmiddelen op grond van mi- lieueisen wordt mogelijk geacht, vooral als de middelen 15 jaar of ouder zijn. Voor sommige produkten is een lozingsverbod niet uitgesloten. In de akkerbouw is deze problema tiek aktueel rondom de bestrijding van Rhizoctonia solina in pootaar- dappelen. Met name toepassingen vanuit het vliegtuig lopen gevaar verboden te worden of aan beper kingen onderhevig gemaakt te wor den. Uit talrijke ontwikkelingen menen de samenstellers van de takvisie te mogen konkluderen dat de akker bouw voorlopig geen bijdrage kan leveren in de energieproductie in Nederland. "Mochten in de toe komst de energieprijzen drastisch blijven stijgen dan kan dit mogelijk veranderen. Overigens kan energie uit akkerbouwprodukten elders in de wereld wel van invloed zijn op de afzet en prijsontwikkeling van ak kerbouwprodukten. O ntwikkelingen die zich in de sektoren melkveehouderij en akker bouw gaan voordoen zullen bepa lend zijn voor de verhouding tussen grasland en bouwland. De laatste jaren is vooral door de in voering van de maisteelt het accent in de richting van bouwland ver schoven. Verwacht wordt dat deze ontwikke ling zich in de toekomst niet veel verder zal voortzetten. De omscha keling van grasland in bouwland zal daardoor de komende jaren ver moedelijk onvoldoende zijn om het verlies aan bouwland t.b.v. niet- landbouwkundige bestemmingen te kompenseren. Per saldo wordt voor 1985 een areaal aan akkerbouwgewassen verwacht van ca. 700.000 ha en inklusief zaai- uien en groengeoogste peulvruchten een areaal van 725.000 ha. Indien zich in de melkveehouderij de komende jaren ontwikkelingen gaan voordoen, die tot beperking van de melkproduktie nopen, kan ook de akkerbouw daarvan de invloed on dergaan, b.v. door een verschuiving van grasland naar bouwland. 13 oor de verwachte groei van een aantal kleine gewassen zal het areaal granen nog wat verder afnemen (tot ca. 212.500 ha). Deze afname zal echter geen betrekking hebben op het areaal wintertarwe, dat mogelijk zal toenemen tot 140.000 ha in 1985. Bij ongunstige zaaiomstandigheden in het najaar zal daarvan eventueel een deel door zomertarwe worden vervangen. Het areaal van de overige granen zal verder teruggaan tot ca. 72.500 ha. De afzetkansen voor pootgoed wor den op de langere termijn gunstig beoordeeld. Ook bij gelijkblijvend areaal zal ge middeld een grotere produktie kun nen worden verwacht dan de afgelo pen jaren. Wanneer het Nederlandse pootgoed zijn hoge kwaliteitsniveau zal kunnen handhaven bij een aan vaardbaar kostenniveau is na een aarzeling in de areaalsontwikkeling weer een geringe toename te ver wachten tot een niveau van 35.000 ha in 1985. Een verdere verschuiving in de rich ting van de monopolierassen is te voorzien. Er zal zo verwacht men een eind komen aan de geweldige toename van het snijmaisareaal. zeggen over de ontwikkeling van de teelt en het areaal. Gezien de over schotsituatie van de laatste jaren is enige terughoudendheid t.a.v. de produktie niet uitgesloten. De toegenomen kosten hebben de laatste jaren het saldo van de teelt aangetast. Daardoor kan verwacht worden dat de teelt in marginale ge bieden zal teruglopen. veau van wacht. 20.000 ha worden ver- .ooizaad is een aantrekkelijk ge was met verdere groei-mogelij.khe- den. Het huidige rassenassortiment kan in de komende jaren nog verder wor- hankelijk van de situatie in de melk veehouderij. Belangrijke beleidswijzigingen in de zuivelsektor voorbehouden, kan voor 1985 een areaal van 150.000 ha worden verwacht. In het rapport wordt de verwachting uitgesproken dat het areaal koolzaad nog verder zal toenemen tot missel 12.500 ha in 1985. 'e ontwikkeling van het suiker bietenareaal wordt in hoge mate be paald door het E.E.G.-beleid. Zo lang dit beleid voor de komende vijf jaar niet vaststaat valt er weinig te Anderzijds zal de suikerbiet in de kleigebieden en in toenemende mate in het veenkoloniale gebied een van de belangrijkste gewassen blijven. Per saldo worden nauwelijks wijzi gingen in het huidige areaal van ca. 120.000 ha verwacht. den verbeterd waardoor de op brengsten aanzienlijk kunnen toene men, evenals de kwaliteit. Indien deze verwachtingen worden gereali seerd is een toename tot 12.500 ha in 1985 mogelijk. O ndanks de nieuwe mogelijkheden die de gemechaniseerde oogst biedt is peulvruchten (bruine bonen, groene erwten, kapucijners, rozijnerwten en schokkers) wordt een nadere terug gang verwacht tot ca. 5.000 ha. Het areaal bruine bonen zal zich daar binnen op een redelijk niveau kun nen handhaven. Ontwikkelingen kunnen zich wel voordoen met betrekking tot het areaal veldbonen. Indien er, zoals wordt verwacht, betere rassen op de Zie vervolg opg pag. 18. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17