De Dag van het Kursussen over paarden en paardengebruik Internationaal symposium over pluimveeteelt in de wereld 60 jaar Spelderholt Handelskanalen voor slachtvee moeten zorgen voor een vraag afgestemd op het aanbod De eerste vakbeurs voor de schapenhouderij de "Dag van het Schaap" staat voor de deur. Een dag in het teken van de schapenhouderij is een degelijk opgezette aktiviteit waaraan elke schapenhouder, beroeps of hobbyist, zijn hart kan ophalen. Alles is er op gericht om die informatie aan te dragen die tot een beter rendement in de schapenhouderij kan leiden. De "Dag van het Schaap" zal via een twintigtal standhouders, via een groot aantal demonstraties en wedstrijden proberen de gewenste in formatie aan te dragen. Het ééndaagse evenement laat tevens zién welke ontwikkelingen zich in de schapenhouderij voordoen ten aanzien van de fokkerij, melkerij, wolafzet en -verwerking en de lamsvleespro- duktie en de promotie van het lamsvleesverbruik in Nederland. Wat is er te zien? In de akkerbouwschuur wordt, evenals op een deel van het buiten terrein in een twintigtal stands, een presentatie gegeven van voorlich ting, onderzoek en bedrijfsleven. In diezelfde schuur is ook de presenta tie en demonstratie van karkassen van slachtlammeren naar oorsprong en kwaliteit. In de direkte omgeving geven verschillende instanties hun presentatie van de op 3 juni van start gaande kampagne voor bevordering van het eigen lamsvleesgebruik in Nederland. Op de achter de akkerbouwschuur gelegen trekkertrekbaan vindt het Nederlands Kampioenschap Scha penscheren een prachtige beschut ting. De aarden wallen rondom deze baan zorgen er voor dat menig be zoeker de aktiviteiten van een twin tigtal scheerders goed gade kan slaan. Ook de huiden worden niet vergeten. Met name het Gotlandpelsschaap heeft op dit gebied een grote naam. Zowel het dier als eindprodukten er van zijn te zien, evenals van andere rassen. Schapen melken De schapenmelkerij neemt in popu lariteit toe. Op een groot aantal be drijven is het melken het stadium van een aardigheid ontgroeid. Daar wordt professioneel gewerkt. Een demonstratie hand- en machinaal melken zal niet ontbreken. Evenmin als de bereiding tot kaas. Uitvoerige informatie van het Konsulentschap voor de Melkwinning is voorhanden. Elk jaar moeten de schapen een paar maal onder handen worden geno men om ze medicijnen toe te dienen, klauwen te behandelen en te wassen. Dat kan op vele manieren. Met be hulp van die behandelingseenheden, elk van een ander merk, wordt uiteengezet hoe dat gaat. Vooral op het gebied van schapen,wassen wor den verschillende methoden voor grote en kleine koppels gedemon streerd. Honden hebben in de schapenhou derij geen beste naam. Als brengers van veel schade worden ze zelden geëerd. Het kan echter ook anders. De Border Collieclub gaat' met een vijftal honden laten zien hoe dienst baar werkende honden voor een schapen- en rundveehouder kunnen zijn. Demonstraties met uitgebreide toelichting laten de bezoeker zien welk effekt een simpel fluitsignaal kan hebben. 25 SCHAPERASSEN BIJEEN Nog nimmer zijn er in Nederland 25 schaperassen bijeengebracht. Het is voor de "Dag van het Schaap" dan ook een speciale atraktie. Een deel van de rassen heeft slechts een klein aantal representanten in ons land, maar elk vertegenwoordigd dier is eigendom van een Nederlandse schapenhouder. Wellicht zijn er nog meer rassen in ons land te vinden, maar daarover is geen nadere infor matie bekend. In onze hedendaagse samenleving spelen de paarden een geheel andere rol dan in de tijd waarin de motorisering nog niet zijn intrede in de landbouw had gedaan. Het gebruik voor sport en rekreatie bepaalt nu vrijwel volledig het karakter van de paardenhouderij en -fokkerij. In het bijzonder in de laatste 15 a 20 jaar is de hippische sportbeoefe ning en het gebruik van paarden en pony's voor rekreatieve doeleinden enorm toegenomen. Naar gegevens van het Ministerie voor Landbouw en Visserij zijn er rond 250.000 deelnemers(sters) aan de beoefening van sport en rekreatie met paarden en pony's. Met dit aantal neemt de paardesport in rangorde van het totale sportgebeuren een vierde plaats in n.l. na voetbal, gymnastiek en tennis; maar nog vóór o.a. zwemmen en schaatsen. Bij deze ontwikkeling ligt het voor de hand dat hierdoor ook behoefte is aan meer kennis van paarden, de verzorging, omgang en het gebruik ervan. Al sinds vele tientallen jaren worden kursussen gehouden met be trekking tot de paarden en paarden houderij. De direktie Landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft al sinds enkele jaren een model-leerplan voor kursussen op dit gebied. Dit betreft: beoorde ling, toiletteren en voorbrengen van paarden/pony's en paardengebruik. In de praktijk worden deze twee kursussen meestal met de populaire namen respektievelijk toiletteerkur- sus en menkursus aangeduid. Deze kursussen omvatten elk 40 lesuren, als regel zijn het 16 lessen a 2xh uur. De lesstof is deels theorie en deels praktisch werk. In het najaar van 1980 kwamen in Zeeland op dit ge bied vijf kursussen tot stand n.l. vier "Beoordelen" respektievelijk te Kortgene, Middelburg, Zierikzee en Serooskerke en één "Paardenge bruik" te Nieuwvliet. Deze kursus sen werden georganiseerd door het W.P.N. afd. Zeeland in samenwer king met de Commissie Agrarisch Vakonderwijs. De lessen aan deze kursussen zijn allen gegeven 14 door W.J. Vos te Gapinge. In januari j.l. zijn de examens afgenomen. Ex aminatoren waren A. Abrahamse en/of J. Goedegebuure. De resultaten waren als volgt: Kursus te Kortgene gehouden in Manege "Schorretje" van S. den Ex- ter. De kursus telde 12 deelnemers. Het examen is gehouden op 14 ja nuari 1981. Aan 10 kursisten kon het diploma worden toegekend. Kursus te Middelburg in Manege "De Gou den Draak" van G.E. Kalkman. De kursus werd door 15 deelnemers ge volgd. Bij het examen dat op 19 ja nuari plaatsvond slaagden alle 15 kandidaten. Kursus te Zierikzee. De praktische lessen zijn gehouden op het bedrijf van M.J. de Weduwen te Kerkwerve, het aantal kursisten be droeg 21Het examen vond plaats op 23 januari, 16 kursisten verwierven hier het diploma. Kursus te Serooskerke in Manege "De Goue Rijers" van J. Pouwer. De deelnemerslijst omvatte 12 kursisten. Bij het examen, dat plaatsvond op 29 januari verwierven 11 het diploma. Aan de kursus Paardengebruik te Nieuwvliet in Manege "Riemens" van P. Riemens namen 14 personen deel. Het examen is gehouden op 27 januari. Dit examen omvat het af leggen van een menproef op com- In de manege mando's, alsmede mondelinge vra gen over o.a. het exterieur van het paard, mogelijke afwijkingen, tuiga ge, aanspanning e.d. Op grond van deze toets kwamen 11 kursisten in aanmerking voor het diploma. Reeds in begin februari kon met vijf nieuwe kursussen, allen Paardenge bruik, worden gestart, te weten te Middelburg, Kapelle, Hoogerheide, Bergen op Zoom en Westkapelle. De lessen van deze 5 kursussen wer den eveneens verzorgd door W.J. Vos te Gapinge. De examinatoren waren respektievelijk C. Abrahamse te Serooskerke en J. Goedegebuure te Kapelle. Kursus te Hoogerheide. Deze is ge houden in Manege "SlevenshofEr waren 10 deelnemers. Het examen is afgenomen op 13 mei. Het diploma werd aan 7 personen uitgereikt. Aan de kursus. te Bergen op Zoom namen 12 kursisten deel. De lessen zijn gegeven in Manege "Bruis". Bij het examen, dat plaatsvond op 15 mei, slaagden 7 kursisten. De kursus te Middelburg telde 14 deelnemers. Het onderricht was in Manege "De Gouden Draak". Op 25 mei is geëx amineerd. 11 personen slaagden erin De vertegenwoordigende rassen zijn: de Texelaar, de Vlaam, Flevolander (lie de France x Fin), Fries en Zeeuws Melkschaap, Veluws Heide- schaap, Kempisch Heideschaap, Drents Heideschaap, Schoonebeker, Blauwe Texelaar, Zwartbles, Vlaam x Texelaar, Melkschaap x Texelaar, Suffolk x Melkschaap, lie de France, Fins Landras, Suffolk, Hampshire Down, Clun Forest, Jacobschaap, Scottisch Blackface, Gotland Pels- schaap, Romanov, Ouessant en en de Soay. Van elk ras zijn een ram en ooi met lammeren vertegenwoordigd. Van de produktierassen en ge- bruikskruisingen zal tijdens een de monstratie (aanvang 10.30 uur) in een kleine ring nabij de rassentent door drs. A.H. Visscher van het IVO in Zeist en auteur van menig rasbe schrijving in het Schaap een be schrijving en nadere toelichting op de gebruiksmogelijkheden van het ras worden gegeven. STICHTINGSBESTUUR GEÏNSTALLEERD De inmiddels opgerichte Stichting Dag van het Schaap heeft een be stuur: Als voorzitter is benoemd de heer D. Roeper, schapenhouder te Den Burg (Texel); vice-voorzitter J.C. Geluk, schapenhouder en voorzitter van het NTS; sekretaris ing. P. Westra, se- kretaris hoofdafdeling veehouderij van het Landbouwschap; penning meester ir. Tj. de Boer, stafmede werker van het PVV; bestuursleden ir. P. Hoogschagen; J.W. Diepeveen (bestuurslid van de Ned. Ver. Zelf standige handel en industrie). J.B.A. Janus (dir. Wolfederatie) en J.S. Horsting (uitg. Misset). De laatstge noemde heeft zich belast met de di rekte kontakten met het uitvoerend komité. "De revolutionaire veranderingen in de pluimveeteelt hebben ertoe geleid dat de prijs van eieren de laatste 25 jaar niet is toegenomen en dat pluimveevlees een voor iedereen betaalbaar voedsel is. Echter, konsumenten zijn vandaag de dag niet alleen geïnteresseerd in prijs en kwaliteit van de produkten, zij stellen terecht ook belang in de wijze waarop deze zijn voortgebracht". Aldus de algemeen direkteur Landbouwkundig Onderzoek dr.ir. D. de Zeeuw in zijn openingstoespraak van een internationaal symposium over de produktie van pluimvee in de wereld op 20 mei j.l. te Apeldoorn. Het symposium werd gehouden t.g.v. het 60-jarig bestaan van het Instituut voor Pluimveeonderzoek "Het Spelderholt". Bij de "kwaliteit van de produktie" is niet alleen de intensieve veehouderij in diskussie; het gaat ook om maat schappelijke behoeften die dikwijls tegenstrijdig zijn. Het onderzoek zal hiermee voortdurend rekening moe ten houden. Hoewel in dit deel van de wereld de voedsel voorziening schijnbaar pro bleemloos is, wordt weieens vergeten dat de produktiviteit alleen gehand haafd kan worden dankzij veel ken nis en "know-how". Het landbouwkundige onderzoek moet sterk blijven om verschillende redenen. Voor de boer om plezierig werken en een behoorlijk inkomen mogelijk te maken. Met het oog op betere produkten tegen aanvaardba re prijzen voor de konsument. Maar dat niet alleen, ook het medegebruik van het platteland en de flora, fauna, bodem, lucht en water zijn in het ge ding. Er moeten nu enkele duidelijke keuzen gemaakt worden. Er wordt in het Nederlandse onderzoek gekozen voor de samenleving als geheel, niet alleen voor de plattelandsbevolking. Vele antwoorden kunnen slechts ge vonden worden als er op internatio nale schaal gewerkt wordt. Vandaar dat internationale kontakten, zoals tijdens dit symposium, zo bijzonder waardevol zijn, aldus dr. De Zeeuw. De handelskanalen voor het tot waarde brengen van slachtdieren heb ben als eerste taak het kreêren van een vraag die is aangepast aan het aanbod. Willen we enerzijds onze opgebouwde marktposities behouden en waar mogelijk versterken en anderzijds nieuwe markten aanboren, dan zul len we, volgens ir. Slis, een toenemend beroep moeten kunnen doen op de flexibiliteit en inventiviteit van de handelskanalen. Dit is de mening van ir. P.L. Slis. plv. direkteur van de Direktie Ver werking en Afzet van Agrarische Produkten van het ministerie van landbouw en visserij. Hij sprak op 20 mei 1981 tijdens het zomer-kon- gres van de Bond van Handelaren in Vee in de Brabanthallen te Den Bosch. De handelskanalen die de producent van slachtvee in ons land gebruikt blijken per diersoort sterk uiteen te lopen. Dit terwijl in principe dezelf de afzetmogelijkheden af-boerderij aanwezig zijn. De varkens gaan meestal van de mester naar de slachterij of groothandel. Runderen blijken vooral afgezet te worden via de veehandel en veemarkt, terwijl de mesters van kalveren vooral leveren aan de kalvermelkproducent. Verschillende prijsvorming De prijvorming van de aangeboden varkens, runderen en kalveren ge beurt op verschillende plaatsen. Wat de varkens betreft wordt - of werd - de prijsvorming voor de producent bepaald door vier grote slachterijen. Voor een optimaal tot waarde bren gen is het van belang dat de markt strategie van deze slachterijen per manent bewaakt en getoetst worden door met name het midden- en kleinbedrijf van de sektor. Gezien de sterke groei van de varkensproduktie mogen we ons gelukkig prijzen dat er een afzetkanaal voor levende var kens is opgebouwd. In de rundersektor vervult de vee markt de primaire prijsvormings- funktie. Een bepaalde spreiding van de produktie in deze sektor is nood zakelijk. De kollekterende en distri buerende rol van de veehandelaar draagt er zorg voor dat verschillen in plaats, tijd, hoeveelheid en aard tus sen vraag en aanbod worden over brugd. Bij kalveren wordt het prijsvor mingsbeeld vertroebeld, doordat hier overwegend sprake is van kon- traktproduktie in diverse vormen. Bij dit handelskanaal speelt de faktor inkomenszekerheid een doorslagge vende rol. Begrijpelijk, maar het is de vraag of hier van een optimaal tot waarde brengen voor de producent sprake is. De konkurrentie binnen de diverse handelskanalen biedt slechts een tijdelijk prijsvoordeel aan de producent wanneer de markt de produktiegroei niet op kan nemen. Dit gaat namelijk ten koste van marges en daarmee de rentabiliteit van deze kanalen. het diploma te behalen. Te Kapelle in Manege "De Braanjehoek" om vatte de kursus 12 deelnemers. Bij het examen dat afgenomen is op 21 mei slaagden alle 12 kursisten. In de nieuwe Manege "De Zand- booi" te Westkapelle telde de daar gehouden kursus 16 deelnemers. Het examen is afgenomen op 25 mei. Hier slaagden 10 kursisten. In totaal waren er 138 kursisten op deze 10 kursussen. Tijdens de lesperiode of voor het ex amen trokken 20 deelnemers zich terug. Bij de examens werden 8 kan didaten afgewezen. Het totaal aantal gediplomeerden van deze kursussen was dus 110. Hiervan waren 63 da mes. De dames waren dus in de meerderheid bij dit onderwijs. Het tot stand komen van 10 kursus sen op het gebied van de paarden en paardengebruik in het kursusjaar 1980-1981 was succesvol. Nu reeds kan worden vastgesteld dat ook in het leerjaar 1981-1982 voor dit kur- susonderwijs een ruime belangstel ling is te verwachten. Er zijn name lijk nu al reeds enkele kursussen met voldoende deelname geformeerd. De lessen vangen aan in de maand september. De minimumleeftijd voor deelname is 17 jaar, bij de aan vang van de kursus. Het is geen voorschrift, en niet noodzakelijk, maar wel doelmatig om eerst een "toiletteerkursus" te volgen en daar na de "menkursus". Voor inlichtingen of aangifte kunt U zich wenden tot P.J. var. Nieuwen- huyzen, Sekr. W.P.N. afd. Zeeland, Langeweg 24, 4339 PA Nieuw- en Sint Joosland, tel. 01182-1313. "Het ene paard gaat met een woord, het andere met een rijsje en het derde moet somstijds de sporen voelen". Ing. J.H. Lantinga l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14