Prognose kontraktteelt groenten voor de konservenindustrie in 1981 Ook in Engeland schade t.g.v. de kou Minder Argentijnse appelen en peren 9 H Keurmeester van eigen produkt 'Het kan verkeren...' door ir. P.H.M. Dekker (PAGV Lelystad/Alkmaar) Peulvruchten: meer bonen en doperwten De peulvruchten vormen de belang rijkste groep. Doperwten worden voor 100% en tuinbonen en stamsla- bonen voor ongeveer 75% op akker bouwbedrijven op kontrakt geteeld. In 1981 wordt een grote uitbreiding van het areaal doperwten verwacht: 1.500 ha (28%) meer dan in 1980. Dit jaar verloopt de uitzaai van doperw ten als gevolg van slechte weersom standigheden echter moeilijk. In maart was het te nat om te zaaien en in april te koud om er goed mee door te kunnen gaan. Naar verwachting zullen pas half mei de laatste erwten gezaaid worden. Dit kan tot gevolg hebben dat bij een periode van warm weer niet alle percelen in een opti maal stadium geoogst kunnen wor den omdat veel erwten dan gelijktij dig oogstrijp zijn. Bij de stamslabonen is er dit jaar een groeiende belangstelling voor de fijnpeulige rassen te konstateren. Het areaal zal met ruim 40% toenemen in vergelijking met 1980, maar toch be neden dat van 1979 blijven. Bij de tuinbonen zal het areaal iets afne men. Wanneer het totale kontraktareaal peulvruchten vergeleken wordt met dat van 1980 dan zal dat met 1.800 ha (16%) toenemen. Koolgewassen: weer wat meer spruiten Bij de koolgewassen neemt het kon traktareaal spruitkool toe. Dit pro- dukt wordt hoofdzakelijk gekon- trakteerd door teeltkommissionairs en via de veilingen. Waarschijnlijk wordt de kontraktteelt bij de veilin gen door het CBS niet als kontrakt teelt meegenomen. Opvallend was het grote areaal boe renkool dat volgens de enquête in 1980 was uitgezaaid. In 1981 wordt een gelijke oppervlakte verwacht als in 1979 was gerealiseerd. De kon traktteelt van de overige koolsoorten is van beperkte omvang en vertoont geen grote veranderingen t.o.v. die van de twee voorgaande jaren. Blad- en stengelgewassen, weer wat minder Bij de blad- en stengelgewassen valt een geringe terugval op bij spinazie Volgens het Engelse "Fruit and Ve getable Information Bureau" is er ten gevolge van sneeuw, vorst en overvloedige regenval veel schade aangericht in de groente- en fruit- sektor. Met name geldt dit voor de zwarte bessen, kersen, pruimen en peren, terwijl ook de allervroegste aardbeien te lijden hebben gehad van de vorst. Bij appels, waar de bloei net was be gonnen, spreekt men ook van scha de, maar de oogst van tafelappelen zal, hoewel niet groot, zeker ook niet klein worden. Voor de oogst van keukenappelen (Bramley's Seedling) zijn de verwachtingen echter heel wat pessimistischer. Voor de groenteteelt heeft het slechte weer ook gevolgen. De te velde staande gewassen hebben zich traag ontwikkeld en zijn hier en daar, waar erg veel regen gevallen was, zelfs he lemaal verrot. Daarnaast kon men ook het land niet op om te zaaien. Wat uiteindelijk de gevolgen zullen zijn, valt nog moeilijk te voorspellen. Nu het weer omgeslagen is, kan er nog veel ingehaald worden. De voorzitter van de "National Farmers Union Vegetable Committee" ge bruikte in het kader dan ook de uit drukking "wait and see". De export van Argentijnse appelen bedroeg van januari t/m maart '81 55.000 ton, tegen 65.000 ton vorig jaar en 70.000 ton in de eerste drie maanden van 1979. Ook de export van peren gaf in het eerste kwartaal een dalende tendens te zien, van 30.000 ton in 1979, via 25.000 ton vorig jaar naar 20.000 ton dit jaar. Het grootste deel van de export was gericht op het buurland Brazilië. Van de appelexport was 8.400 ton bes temd voor West-Duitsland, 8.300 ton ging naar Nederland en 3.000 ton naar Italië. Van de peren die t/m maart verscheept werden (vaartijd 3 weken), had 7.700 ton Italië tot bes temming, terwijl zowel naar Neder land als naar West-Duitsland 1.000 ton werd verladen. stengelgewassen zal in 1981 ongeveer 50 ha kleiner zijn dan in 1980 en rond 200 ha kleiner dan in 1979. Wortel- en knolgewassen in de lift De knol- en wortelgewassen zitten in 1981 in de lift. Er wordt een uitbrei ding verwacht bij waspeen, schorse neren en knolselderij. De uitbreiding Over de schade, die de vorst dit jaar aan de fruitbomen heeft aangericht is al heel wat afgeschreven en nog veel meer afgepraat. Logisch, want het is de boterham en eens te meer heeft de natuur bewezen daar een grote greep op te hebben zonder dat we er iets aan kunnen doen. Naar verwachting wordt de schade groter dan in 1977, omdat wij in Zuid-Be veland veel bedrijven hebben met een groot percentage peren en juist de meeste pererassen hebben grote schade geleden. Op de jongere pere percelen zijn bijna geen peren te vinden en de oudere percelen kun nen een oogstje geven in de koppen, want onder in de boom is bijna alles bevroren. In 1977 waren de peertjes ook zwart van binnen en bleven toch aan de bomen, zodat de ooést dat jaar nog meeviel, maar dit keer heeft de vorst schijnbaar te lang geduurd, want de rui is veel te groot. Bij de appels kan er op de meeste bedrijven toch nog een halve oogst komen, omdat de bloemen op het latere hout prima hebben gepakt. We moeten echter hier de rui even afwachten. Ook de pruimen, die meestal wel tegen een stootje kunnen zijn flink Evenveel augurken Het areaal augurken die op kontrakt geteeld zullen worden is gelijk aan dat van 1980 nl. 50 ha. Deze opper vlakte zal bijna volledig met de hand geplukt worden. De teelt van augur ken voor een éénmalige machinale oogst kent nog te veel risiko's. Zwart van binnen... uitgedund, alleen de Czar kan nog een redelijke oogst geven. Opal geeft een matige zetting te zien. De overige rassen is slecht te noemen, met ook hier weer een enkele goede uitzon dering. Bij de kleinfruitteelt is vooral veel vorstschade bij de rode bessen, met name Jonkheer van Tets. De late rassen o.a. Rondom kunnen nog een goede oogst geven. De schade bij de frambozen en bramen lijkt mee te vallen, zodat we hiervan een normale oogst mogen verwachten. Uiteraard moeten we het verdere Totaal areaal groenten op kontrakt 13% groter Het totaal areaal kontraktteelt groenten voor de konservenindustrie zal in 1981 ongeveer 18.380 ha be slaan tegen 16.260 ha in 1980 en ha in 1979. De toename van het areaal wordt vooral veroorzaakt door do perwten, fijne peen en schorseneren. De grote terugval in areaal bij de stamslabonen en de knolselderij in 1980 wordt in 1981 voor een gedeelte ongedaan gemaakt. Bij de blad- en stengelgewassen valt de laatste twee jaar een dalende tendens waar te ne men. weer op hetzelfde perceel aardappe len te kunnen telen. In veel gevallen hangt het er van af welke grondsoort men heeft terwijl ook de vakbek waamheid daarbij zeer zeker een woordje meespreekt. Ieder jaar op nieuw zal men gemaakte fouten moeten ontdekken en korrigeren, om tot een beter resultaat te kunnen ko men. Door het minder gunstige weertype van eind april-begin mei is de opkomst van de verschillende bloemzaden nog niet optimaal ge weest. Mogelijk dat er door teveel regen direkt na een onkruidbestrij- ding (voor opkomst) moeilijkheden zijn ontstaan met de opkomst van het gewas. Maar ook het struktuur verval van de grond speelt hier mee. De zaaiuien zijn echter, na een wat traag begin met een mooi gelijkmatige stand boven genomen. Witlof die nu al veel met de grote machine wordt gezaaid, zal met de hoge tempera tuur van vorige week wel niet lang op zich laten wachten. Hoofdzaak is in deze tijd van het jaar, om alles on- kruidvrij te houden. Dat is met een goed uitgevoerde bespuiting tegen woordig wel te versieren. Wanneer het zo treft, geeft aardappelopslag nog wel de meeste last en zorg. De voor de regen nog niet aangeaarde aardappelen, zijn noodgedwongen na de opkomst alsnog aangeaard. In feite doet men dit niet graag, want men werkt niet graag een boven staande plant onder de grond omdat dit de groei weer wat stagneert. Maar niet alles gebeurt zoals wij het altijd zouden wensen. Meestal blijft de natuur, de grootste dirigent en wij kunnen, en mogen slechts korrige ren. groeiseizoen afwachten, want wan neer de maat en kwaliteit goed wordt, kan het financiële resultaat ook nog meevallen. De prijzen zul len, normaal gesproken, wel goed worden, maar je moet dan toch wel aan een halve oogst komen. Bedrijven, die geen of weinig schade hebben, zijn er zeker ook te vinden op Zuid-Beveland. De strook Kat- tendijke, Wemeldinge, Yerseke is erg goed te noemen en ook enkele be drijven in de Zak van Zuid-Beveland melden een goede oogst, "Het kan verkeren", sprak Bredero. l et afgelopen voorjaar heeft het PAGV weer een enquête gehouden onder de konservenfabrieken, teeltkommissionairs en enkele tuin bouwveilingen om een inzicht te krijgen in het te verwachten areaal kontraktgroenten in 1981. Alle bedrijven, inklusief enkele Belgische fabrieken die ook in Nederland kontrakteren, hebben weer bereidwillig aan deze enquête meegewerkt. De resultaten, aangevuld met gegevens over het areaal in 1979 en 1980 zijn in de geplaatste tabel weergegeven. De tabel is opgebouwd uit vijf groepen van gewassen nl. peulvruchten, koolgewassen, blad- en stengelgewassen, knol- en wortelgewassen en augurken. (-2%) en een duidelijk grotere bij prei (-14%). Het totale areaal spinazie zal sterk afhangen van de resultaten van de voorjaars- en zomerteelt omdat men voor de planning van de na- jaarsspinazie daar rekening mee houdt. Opvallend is het CBS-cijfer voor de kontraktteelt van spinazie in 1980. Volgens de aug./sept.-steekproef zou dit niet meer dan 959 ha geweest zijn tegen 1.358 ha in 1979. Behalve bij de twee reeds genoemde gewassen neemt ook het posteleinareaal verder af. Het totale kontraktareaal blad- en servenindustrie betreft zowel Am sterdamse Bak als Parijse markt. Het areaal knolselderij blijft nog altijd van het areaal waspeen voor de kon- aanmerkelijk onder dat van 1979. Door het gedeeltelijk mislukken van de oogst in 1980 als gevolg van de vroeg ingevallen winter en het knol- selderij-drama van 1979 (een veel te groot areaal) is de animo bij de telers om knolselderijkontrakten af te slui ten nog niet groot. Voor deze groep als geheel mag op een uitbreiding van ongeveer 450 ha gerekend wor den. Ook in ons THOOLSE gewest wor den de groentetelers door de groen teveilingen verplicht, om in iedere aangevoerde kist groente, een aan- duidingskaart te doen met naam en adres van de leverancier. Op zichzelf is op zoiets niets aan te merken, om dat handelaars en winkeljers best mogen weten, wie de teler is van het produkt. De moeilijkheid zit hem hierin, dat de teler zelf in moet vullen in welke klasse hij het produkt aanvoert. Wanneer de aanvoerder zijn produkt te hoog heeft gekwalificeerd, dan wordt dit op zijn kosten gekorri- geerd. Aks partijdig individu zal een juiste invulling wel eens moeilijk zijn en soms zelfs onuitvoerbaar zijn. De meevaller van vorige week was wel, dat met de flink opgelopen tempera tuur, alles enornj is gegroeid. De met plastik folie afgedekte vroege aard appelen zullen de afgelopen week meestal wel van hun jasje worden ontdaan. Voor de overgang moet men dan wel het juiste weertype hebben: zo mogelijk de eerste paar dagen wat donker weer, en een buitje regen. Deze wat geforceerde teelt wijze veroorzaakt een vervroegde afrijping van het gewas, zodat alleen bij zeer gunstig weer de groei stabiel blijft. De winst zal altijd moeten ko men van een goede primeurprijs, hetgeen meestal niet langer duurt dan enkele weken. De eerstgerooide aardappelen van vorig jaar konden reeds eind mei aan de veiling worden aangevoerd, maar dit jaar zal het wel een week later zijn. Er wordt door de vroege teler naar gestreefd zoveel mogelijk te rooien voor 28 juni, teneinde na twee jaar Zuid-Beveland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9