Omstreeks half juni schapen scheren Winst DMV-Campina B.V. ruim 10 miljoen Inkuilen verdient meer onderzoek PVV-bestuur laat kontraktvoor- waarden rusten 8 Prof. 't Hart: Cebeco-Handelsraad weer volledige vertegenwoordiging JF machines PVV wil duidelijkheid over keuring bij noodslachting Omstreeks half juni is de beste periode om schapen te scheren. Als het niet te vroeg gebeurt, gaat het scheren gemakkelijker. Spe ciaal bij gebruik van een tondeuze door de toename van afscheiding van wolvet uit de talgklieren van de huid. Wat later scheren geeft minder kans op stoornissen bij de ooien: koudestress, en bij lammeren: verloren gaan van de moederbin ding. Bij het scheren van de schapen die nen de volgende punten goed in het oog te worden gehouden: - Scheer zo mogelijk bij droog weer. De kwaliteit van natte vachten heeft meestal te lijden door broei of schimmelvorming. - Pasgeschoren schapen zijn ge voelig voor kouvatten. Zorg daarom voor een goede beschut ting tegen wind en regen. - Bescherm pasgeschoren dieren bij zonnig weer tegen zonne brand. Zorg voor een schaduw rijke plek. - Het gevaar van de zogenaamde scheerziekte wordt praktisch uit gesloten, indien de dieren twaalf uren vóór het scheren vasten, of op een kaal weitje worden ge houden. De echte scheerziekte, zoals die in Noord-Holland be kend is, treedt op direkt in aan sluiting op het scheren en berust op liggingsverandering van de darm. Doordat de maag stil ligt ontstaat windpens. De dieren zonderen zich af, gaan liggen en sterven vaak reeds na enkele uren of in de loop van de dag. Bij snel en vakkundig scheren treedt nimmer scheerziekte op. Wassen (dippen) Tenminste éénmaal per jaar dienen de schapen gewassen te worden met een insektendodende vloei stof tegen huidaandoeningen, luizen en teken. Het gebeurt en kele weken na het scheren bij be wolkt en koel weer. De beste re sultaten worden bereikt door alle schapen en lammeren in dezelfde periode te behandelen. Het was sen van dieren door onderdom peling is een nogal zwaar en tij drovend werk. Het is gemakke lijker de dieren door een speciale badinrichting te drijven. Spenen (afwennen) van de lammeren Lammeren van vier weken oud kun nen al worden gespeend, maar vertonen dan meestal wel tijde lijke stilstand in de groei. Lam meren die op een leeftijd van acht a twaalf weken gespeend worden, groeien even goed of zelfs beter door dan dieren die bij de moeder blijven. Een voordeel van vroeg spenen is, dat de ooien waarvan de lammeren zijn afgenomen, op een magere weide kunnen wor den samengebracht. Zodoende kunnen de beste percelen voor de lammeren worden gereser veerd De volgende punten zijn belangrijk voor de groei van de lammeren: - Hok gespeende lammeren gedu rende één of meer dagen op. Geef de dieren alvorens ze in een verse weide te brengen een behandeling tegen maagdarmwormen. - Zorg voor ruime beweiding of voor regelmatige omweiding, zon der op oude percelen terug te ko men. Kunstweiden (vers land) zijn voor het weiden van lammeren zeer geschikt. Percelen waar in het voorjaar ooien met lammeren zijn geweid, kunnen na half juni beter niet meer met lammeren be weid worden in verband met maagdarmworm besmetting. - Bij gebrek aan ruimte is het raad zaam de overtollige weidelamme- ren tijdig van de hand te doen. Het gebeurt nogal eens, dat de ver koop van speenoude lammeren wordt uitgesteld, omdat er toch voldoende gras aanwezig is. Het gevaar bestaat echter, dat men de gunstige marktperiode mist, waarin veel vraag is naar weide- lammeren. DMV-Campina B.V. heeft over 1980 een winst gemaakt van 10-548.000,—Dit bedrag zal worden toegevoegd aan de reserve. Gezien de ontwikkelingen op de wereldmarkt, de EG-markt en de Nederlandse Zuivelmarkt, zegt de direktie in een toelichting op Balans en Verlies- en Winstrekening van mening te zijn dat DMV-Campina in 1980 zeer redelijke resultaten heeft geboekt. Dit heeft zijn weerslag gevonden in de gerealiseerde prestatieprijs en vertoont ondanks alge mene kostenstijgingen en naijlende reorganisatiekosten binnen het bedrijf een bevredigende stijging van 3,8% t.o.v. het vorig jaar. De direktie merkt in de toelichting verder op dat hoewel de jaren tachtig in mineur zijn begonnen, de situatie in de zuivel het vorig jaar mede dank zij een goede export nog wezenlijk is verbeterd. Verwacht moet evenwel worden dat de huidige recessie waarvan alle landen in de EG de ge volgen ondergaan, in de toekomst ook voor de zuivel repercussies zal hebben. Melkaanvoer De middels de Coöperatieve Zuivel- vereniging Campina aangevoerde melk is in het verslagjaar met 3,5 procent gestegen tot 2.031 miljoen kg. Daarnaast werden door de onder-: neming nog 154 miljoen kg melk en wei bijgekocht, zodat in het verslag jaar in totaal 2.185 miljoen kg melk en wei werden verwerkt en verhan deld. Van die totale hoeveelheid aange voerde melk is 261 miljoen kg ver werkt tot konsumptiemelk en melk- produkten en 310 miljoen kg tot kaas. De resterende 1.614 miljoen kg werd aangevoerd bij de overige verwer kingsbedrijven in de produktierich- tingen gekondenseerde melk, melk poeder, melkeiwitten en boter. Dat is 5 procent méér dan in 1979. Melkaanvoer met 3,5% gestegen. Organisatie Nadat in 1979 de basis was gelegd voor de nieuwe struktuur van de on derneming is in 1980 een aanvang gemaakt met de afronding daarvan. Dat betekende onder meer dat zich in het verslagjaar een belangrijk deel van de zeer grote veranderingen, die sinds 1979 op vrijwel alle deelgebie den zijn ingezet, en die vaak verge zeld gingen van belangrijke nieuwe investeringen, heeft voltrokken. De overschakeling van bussenmelk naar diepkoelmelk bracht de nodige ver nieuwingen en moderniseringen met zich mee voor wat betreft de ont vangst, opslag en primaire verwer king van melk in de diverse bedrij ven. Daarnaast werd tevens in tal van bedrijven de produktie-apparatuur aangepast en, waar nodig, uitge breid. In enkele bedrijven zijn plan nen in voorbereiding c.q. in uitvoe ring genomen, die met name gericht zijn op het terugdringen van het energieverbruik en het daardoor af remmen van de kostprijsstijgingen. De afnemende welvaart en politieke ontwikkelingen maken het volgens de direktie tot een hachelijke zaak om voorspellingen te doen over de toekomstige ontwikkelingen van de zuivelmarkt. Dit dwingt tot een zeer zorgvuldige beoordeling van eventuele kapaci- teitsuitbreidingen, tot het scheppen van mogelijkheden voor een "multi- purpose-inzet" en tot het streven naar meer diepte-investeringen. Daarnaast zal het beleid gericht zijn op het terugdringen van de energie kosten. In dat kader worden plannen uitgewerkt voor de bouw van een ei- Het overleg binnen het produkt- schap voor vee en vlees (pvv) over algemene kontraktvoorwaarden in de varkenshouderij is stopgezet. Het pvv-bestuur besloot in zijn 13 mei j.l. gehouden openbare vergadering van verdere aktie af te zien. Dit was op gang gekomen naar aanleiding van een in 1977 van de Tweede Kamer uitgebrachte notitie van de minister van landbouw en visserij. Het Land bouwschap zal nu zelfstandig zijn sinds 1974 van kracht zijnde,alge mene voorwaarden proberen te ak- tualiseren. Het streven zal op de lan ge duur overigens toch moeten zijn, zo vertolkte pvv-voorzitter ir. G.A. Meijer de gevoelens van zijn bestuur, dat alle betrokkenen daarover rond de tafel één afspraak maken. Maar zo ver is het kennelijk nog niet en een stuk onduidelijkheid blijft voorals nog bestaan al mag dat ook niet ge dramatiseerd worden. Prof. ir. M.L. 't Hart is teleurgesteld over de vervelende publiciteit die aan zijn afscheidskollege getiteld "Over vee houden en gras telen" is gegeven. De aandacht van de pers heeft zich in de meeste gevallen vooral gericht op een enkele zin uit zijn verhaal. Ze is daardoor bepaald niet representatief voor wat hij heeft willen zeggen. Prof. 't Hart: "Wat ik duidelijk heb willen maken is dat inkuilen vooral voor de kaasmakerij problemen met zich mee kan brengen. Dit in ver band met besmetting van de melk met boterzuurbakteriën die uit de hand kan lopen wanneer de weer somstandigheden niet goed zijn voor het inkuilen van gras. Op dit speci fieke terrein is er onvoldoende kon- takt tussen de zuivelindustrie en de voorlichting. De daartussen zittende boer wordt onvoldoende op de hoogte gebracht van de konsequen ties die inkuilen onder ongunstige omstandigheden met zich mee kan brengen." Prof. 't Hart acht nader onderzoek naar de oorzaken van het optreden van boterzuurbakteriën zeer noodzakelijk. Het stemt hem tot tevredenheid dat er nu weer bij het IVVO aan wordt gewerkt. "Als je weet zegt hij, dat 80% van al het gras wordt ingekuild plus nog eens 130.000 ha mais en je vergelijkt het onderzoek dat daaraan wordt bes teed met het onderzoek bij bieten en aardappelen dan is de verhouding ver zoek." Daar heeft hij vooral de aandacht op willen vestigen. JF produkten worden sinds jaar en dag in Nederland geïmporteerd door de afdeling Land- en Tuinbouwme- chanisatie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk. In een tijdsbestek van ruim 30 jaar werden bijna 15.000 verschillende JF machines in Nederland verkocht. Ten gevolge van de sterk veranderde bedrijfsvoering in de Nederlandse landbouw liep de omzet de laatste jaren terug, met als gevolg dat de di rektie van de Deense JF fabriek de vertegenwoordiging voor bepaalde machines aan een andere importeur overdeed. Óp deze beslissing is JF nu terugge komen en heeft met Cebeco-Han delsraad overeenstemming bereikt om met ingang van 1 januari 1981 gen warmte-kracht-centrale in ons bedrijf te Veghel, terwijl meerdere aanpassingen in het produktieproces reeds op korte termijn tot energie besparingen zullen leiden, aldus de direktie die, uitgaande van een voorlopig nog groeiende melkpro- duktie en van een handhaving van het stelsel van stabiele restituties voor de export, verwacht ook in 1981 haar aandeel in de wereldhandel te kunnen handhaven of mogelijk zelfs nog iets te verbeteren. Wel zal, zo verwacht men, de ko mende jaren rekening moeten wor den gehouden met resultaten die minder zijn dan in 1980. Onduidelijkheid bestaat er overigens kennelijk ook ten aanzien van wat nu een ziek en wat een gezond - in nood geslacht-dier feitelijk is. Naar aan leiding van perspublikaties waarin melding gemaakt wordt van door boeren geleden schade omdat hun in het weekend op een noodslacht- plaats aangeboden dieren niet le vend konden worden gekeurd ont spon zich een levendige diskussie. Daaruit bleek, dat het vlees van ge zonde dieren waarvan de slachting niet uitgesteld kan worden - dus ook gedurende het weekend, waarop de voorgeschreven levende keuring niet kan plaatsvinden - ook achteraf onvoorwaardelijk goedgekeurd kan worden. Het vlees van in nood ge slachte zieke of verdachte dieren is daarentegen altijd - en dus ook ge durende het weekend - onderworpen aan een uitgebreide keuring. Overi gens is e.e.a. bij gemeentelijke ve rordening geregeld. Over de inhoud daarvan is kennelijk meer duidelijk heid gewenst. Het pvv gaat daarnaar op zoek. het komplete JF programma weer aan Cebeco-Handelsraad toe te ver trouwen. Hiermede is de kontinuïteit van de verkoop van de voor de Ne derlandse landbouw van belang zijnde JF machines gewaarborgd. Onder andere de landbouwwa- gen/stalmeststrooier, strohakselaar, stro-ontsluitingsmachine en de nieu we strokachel zijn zeer interessante machines uit het leveringsprogram ma van JF. Een programma waaruit niet alleen de veehouder, de akker bouwer en de loonwerker hun keuze reeds hebben gemaakt, maar bij voorbeeld ook overheidsinstellin gen, waar de JF bezandingswagen reeds zeer bekend is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8