v IMieuws uit: Brussel LANDBOUWPOLITIEK EG BLIJFT TWISTAPPEL IN BRUSSEL D e kosten van het Europees landbouwbeleid zijn het slechtst denk bare aangrijpingspunt voor kritiek. Het is gewoon absurd dat sommige mensen menen de landbouwpolitiek te kunnen bekritiseren omdat zo'n groot deel van de Europese begroting hiervoor bestemd Is. Ook het vergelijken van de Europese landbouwprijzen met de (lagere) prijzen op de wereldmarkt gaat mank. Want die wereldmarkt is er een voor de overschotten. Wij hebben in West-Europa de landbouwpolitiek gewoon broodnodig. Want er bestaat nergens ter wereld een ontwikkeld land waar men het zonder zulk een enigszins defensief stukje overheidsbe leid doet". V D e dag was geopend met een rede van de voorzitter van de FTA, de Nederlander Arie Maas. Hij kwam met een kritische analyse van de landbouwpolitiek die volgens hem de handel in voedingsmiddelen be lemmert. Konsument en derde wereld zouden hiervan de duidelijk ste slachtoffers zijn. Maas: "Vooral de zo talrijke ontwikkelingslanden zouden meer kans moeten krijgen hun produkten in de Europese Ge meenschap af te zetten. Wat heeft ontwikkelingshulp voor zin wanneer die landen via invoerbeperkingen wordt verhinderd om hun land- bouwprodukten op de Europese markt aan te bieden? De prijs van tropisch fruit en primeurs wordt MINISTER BRAKS: BEWAAK DE KOSTEN - VERBETER DE KWALITEIT D Konsument Kosten stabiel Vrije handel Schriel prijsbeleid Werktuigendagen Liempde Sociaal-Ekonomische Raad wil stopzetting groei zuivelproduktie Meer goedkoop voedsel voor Polen Europese landbouwministers op bezoek Uitbreiding EG koppelen aan herziening Jan Werts/ Brussel 'at zegt de Franse socialist Ed- gard Pisani. Als minister van Land bouw onder president De Gaulle, was hij met Mansholt een van de grondleggers van de Europese land bouwpolitiek. Nu wordt hij genoemd als minister van Landbouw onder president Mitterand. Pisani sprak op de studiedag in Brussel over moge lijke hervormingen van de land bouwpolitiek van de internationale organisatie voor buitenlandse handel FTA. De Britse landbouwer Sir Henry Plumb is aktief lid van het Europees Parlement en was eerder president van de EG-boeren- en tuindersorga nisatie COPA. Hij meent dat de tijd rijp is om het grondpatroon van de Europese landbouwpolitiek eens tegen het licht te houden. Dan zal volgens hem wel blijken dat er niet zoveel mis gegaan is. Al zijn wel en kele korrekties wenselijk. Leggen wij de doelstellingen uit het verdrag van Rome eens even naast de realiteiten van vandaag, aldus Plumb. - Produktiviteit. In de zeventiger jaren verdween er binnen de EG onafgebroken iedere minuut een boer van het land. De prestaties van de overblijvers zijn dankzij hun fors gedaalde aantal aldus geweldig verbeterd. - Veilige voedselvoorraden. De konsument noch de overheid hoeven zich wat dat betreft zor gen te maken. Er is van sommige produkten wel te veel. - Stabiele markt(prijzen). Daar voor is ook gezorgd. Hadden we geen Europees landbouwbeleid dan zou de konsument in veel landen niet goedkoper uit zijn en in enkele gevallen zelfs duurder. De geschiedenis van de Europese landbouwpolitiek heeft inmid dels ook geleerd dat de land bouwpolitiek het ene jaar de producent, dan weer de konsu ment beschermt. Plumb kondigde een debat in het Europees Parlement aan. Half juni zal dan worden gedebatteerd over mogelijke verbeteringen in het land bouwbeleid van de Europese Tien. Dit op basis van een verslag - Plumb - dat deze dagen in Brussel door de Kommissie voor de Landbouw uit het parlement definitief wordt vast gesteld. Het is typisch gebaseerd op niet minder dan elf ontwerp-rappor- ten die in de loop van de voorbije jaren door leden van alle partijen al waren ingediend. In zijn koncept-rapport voor de landbouwdiskussie in het parlement gaat Sir Henry Plumb o.a. uit van de overweging dat: - enerzijds produktieverhoging en de kosten van het beleid beter moeten worden beheerst; - anderzijds de Europese publieke opinie (de bevolking) een alge meen beeld moet worden ver schaft van nut en resultaten. kunstmatig hoog gehouden door Europese heffingen. Zodat die pro dukten voor het publiek hier luxe zaken moeten blijven". O, ervolgens kreeg de direkteur van het bureau van Europese Konsu- menten Bonden BEUC, Tonny Ve- nables het woord' Hij begon zijn schets met de vaststelling dat de konsumentenorganisaties doelstel lingen en uitgangspunten van het Europese landbouwbeleid steunen. Tegelijk signaleren zij een reeks wanverhoudingen. Zo scheppen de garantieprijzen plus de mogelijkheid om produkten onbeperkt bij de overheid in te leveren, regelmatig overschotten. De helft van de kosten van de land bouwpolitiek komt voort uit zwaar gesubsidieerde export van over- schotprodukten. Toch hebben de garantieprijzen en de overheidsakti- viteiten de inkomensproblemen voor heel veel agrariërs niet opgelost. De Europese prijspolitiek werkt dus niet goed. Dat komt o.a. omdat de infla- tieverschillen tussen de tien landen zo groot zijn, de inkomensverschillen tussen de boeren onderling zo uiteenlopend en de kwaliteit van wat zij produceren vaak nog zo verschil lend is. Namens de Europese Kommissie nam dr. Helmut von Verschuer, plaatsvervangend algemeen direk teur voor de landbouwpolitiek aan de diskussies deel. Hij schetste enige knelpunten zoals men die in Brussel vandaag ziet. - Het kost de landbouwer steeds meer inspanning om zijn inko men en werkgelegenheid te handhaven; - Nu het verbruik van landbouw- produkten blijft stagneren en overschotten ontstaan, rijst de vraag wie hiervoor op den duur verantwoordelijk gesteld moeten worden, producent of de over heid. - De landbouw is in onze markte- konomie een zwakke schakel. Hoe kunnen wij, gegeven de overschotten, toch de agrariërs een fatsoenlijk inkomen in het vooruitzicht stellen? Von Verschuer stelde vast dat de in terne spanningen nog zullen toene men met de komst van Spanje en Portugal. Gegeven bovenstaande problemen staan wij voor de vraag of de uitbreiding van de EG met Grie kenland, Spanje en Portugal te kom- bineren met een herziening van de landbovwpolitiek. Daarbij komt ook aan de orde welk type landbouw wij in die grote Europese Gemeenschap in de toekomst willen. Want op basis van die veranderende verlangens rond de energie, het milieu en de werkgelegenheid zou je ook een an dere weg in kunnen slaan. nder begeleiding van prof.dr. Stefan Tangermann van het Instituut voor Landbouwekonomie van de Universiteit van Göttingen (West- Duitsland) werkten de deelnemers hun punten later nader uit. Von Verschuer van de EC wees erop dat de kosten van het landbouwbeleid in vergelijking met de nationale over heidsuitgaven in West Europa sta biel zijn gebleven. Niettemin staat de Europese Kommissie nu voor de op dracht om na te gaan of de financiële middelen waarover zij beschikt op een juiste manier worden besteed. Daarbij speelt ook de aandrang, om op andere terreinen (b.v. de werkge legenheid) wat te doen een rol. Alle sprekers verwezen naar de be faamde nota van de vroegere land- bouwkommissaris Gundelach, waarin hij medeverantwoordelijk heid van de producent voor de over schotten voorstelt. "Typisch een do- kument waarmee technici zo van achter hun bureau voor de dag ko men'" oordeelde de socialistische woordvoerder Pisani sarkastisch. Hij vroeg zich af of dergelijke voorstel len van "Brussel" eigenlijk wel vere nigbaar zijn met het verdrag van Rome, waarop de Europese samen werking berust. Verder hekelde hij onze ruimhartigheid tegenover de Verenigde Staten. Die kunnen hier immers onbeperkt hun granen, mais, soja, kwijt. Tenslotte erkende Pisani dat de Europese Gemeenschap bij de prijspolitiek te weinig rekening houdt met de belangen van de klei-' nere boeren, Van de konsumenten- vertegenwoordiger hoorden wij dat hij tegen een superheffing op de melkproduktie is. Dat draait name lijk uit op kontingentering. Daar is de konsument niet bij gebaat. Posi tiever over de voorstellen van Gun delach oordeelde Sir Henry Plumb. on Verschuer van de Europese Kommissie zette uiteen hoe de ver hoging van de landbouwprijzen al sedert 1976 steeds weer achterblijft bij de gemiddelde inflatie. Onze boeren en tuinders produceren dus naar verhouding steeds goedkoper. Verder is de EG de grootste inkoper van voedingsmiddelen ter wereld. Zo'n gebied mag, in tegenstelling tot typische exporteurs als Canada of Australië, best blijvend een iets ho ger prijsniveau hebben dan andere landbouwgebieden. Wat de kritiek van de FTS betreft, reageerde Von Verschuer als volgt. Twintig procent van de invoer van agrarische produkten komt vrij de EG binnen. Zestig procent wordt belast met normale douanetarieven, zoals die internationaal worden aan vaard. Voor de resterende twintig procent van de invoer heeft men enig recht van spreken omdat daar wel beperkingen gelden. Maar de be schermende muur rond de EG-gren- zen wordt steeds lager gezien het te rughoudende prijsbeleid van de af gelopenjaren. Pisani meende tenslotte dat de kwaal waaraan de Europese Gemeenschap lijdt, de ministerraad zelf is. De af gelopen twintig jaar is de hele wereld veranderd. Maar de landbouwmi nisters bleven al die tijd onmachtig om zoals de Verenigde Staten dat wel deden, hun beleid aan te passen bij de wensen van vandaag. Wij jmoeten er voor zorgen, dat de konkurrentiepositie van de toeleve ringsbedrijven in onze agrarische sektor behouden blijft. Kostenbewa king en kwaliteitsverbetering zijn daartoe dè instrumenten. Het zou katastrofaal zijn - mede gezien onze verantwoordelijkheden ten opzichte ficiële opening van de 29e werktui gendagen te Liempde. De bewindsman wees erop dat een keerpunt is bereikt in de spektaku- laire ontwikkeling van de afgelopen jaren, toen land- en tuinbouw op grote schaal investeringen deden. Hoewel er - mede door de stijgende Mlinister Braks had zijn echtgenote meegenomen. van de derde wereld - als wij ons aandeel op de betalingsbalans niet kunnen behouden. Levende, op de toekomst gerichte voorlichting voor alle betrokkenen is hierbij van groot belang. Een en ander zei minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) tijdens de of- Foto AB WESTERBEEK energieprijzen - steeds meer investe ringen nodig zijn op de agrarische bedrijven, wordt dit, als gevolg van de ontwikkeling van de rentestand, steeds duurder. Om te kunnen over leven vindt minister Braks dan ook een scherpe kostenbewaking en een op de toekomst gericht investerings beleid noodzakelijk. Bij de Sociaal-Ekonomische Raad (SER) is de uitgave "Advies Euro pese Zuivelproblematiek" verschenen. Het advies - voorbereid door de SER-Commissie Internationale So ciaal-Ekonomische Aangelegenheden - werd op 27 februari 1981 uitge bracht aan de ministers van Landbouw en Visserij, van Buitenlandse Zaken, van Ekonomische Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën, en aan de staatssekretarissen van Buitenlandse Zaken en van Ekono mische Zaken belast met handelspolitieke aangelegenheden. In het advies komt de SER-Commissie tot de konklusie dat het nodig is de omvang van de zuivelproduktie in de EG in overeenstemming te brengen met de vraag. Omdat de melkproduktie nu 15 a 20% boven het verbruik ligt, zou niet alleen de groei van de zuivelproduktie in elk geval moeten worden stopgezet, maar is het tevens wenselijk dat de huidige omvang ervan wordt teruggebracht. Daarom zijn maatregelen ter regu lering van de produktie noodzakelijk. (Advies Europese Zuivelproblematiek; SER, 81/03; 66 blz.; prijs 12,— (inkl. verzendkosten). In Polen acht men de voedselvoor raden maar voor 12 dagen voldoende voor het hele land. In antwoord op een dringend beroep van de Poolse regering stelt de Europese Kommis sie daarom voor, circa 550.000 ton voedsel ter beschikking te stellen tegen prijzen die 15 proeent onder het peil van de wereldmarkt liggen. Dit is het tweede noodpakket van de Gemeenschap voor de Polen. Kort voor Kerstmis werd al 400.000 ton tegen verminderde prijzen toege zégd. Daarvan is al 60.000 ton gele verd. De rest is onderweg. De kosten die het tweede pakket tegen lagere prijzen voor de Gemeenschap mee brengt worden geschat op circa 1,4 miljard Bfr. De levering bestaat uit 400.000 ton granen en de rest uit suiker, vlees, melkpoeder, boter, kaas en koolzaadolie. Het voorstel van de Kommissie is in overeenstemming met het op de topkonferentie van de regeringslei ders in Maastricht uitgedrukte voor nemen Polen zoveel als kan te hel pen. Het is mogelijk dat individuele lid staten kredieten ter beschikking stel len om het Polen mogelijk te maken van het aanbod van de Gemeen schap te profiteren. Vertraging bij de regeling van deze kredieten en an dere technische moeilijkheden heb ben er toe geleid dat de levering van de eerste hoeveelheid goedkoop voedsel niet zo snel ging. Op 1 en 2 juni a.s. zal minister ir. Gerrit Braks als gastheer op treden van zijn ambtgenoten uit de E.E.G.- lidstaten. Het is traditie dat de voor zitter de Raad van Landbouwminis ters in zijn land ontvangt voor infor mele besprekingen, afgewisseld met exkursies die een indruk van de hui dige situatie in land- en tuinbouw verschaffen. De eerste dag zal worden gewijd aan een informele Raadsbijeenkomst in "De Doelen" te Rotterdam, een rondvaart door de haven en een ont vangst door Burgemeester en Wet houders van Rotterdam ten stadhui- ze. Op de tweede dag wordt de St. Jans- kerk te Gouda bezocht en zal het ministeriële gezelschap het bedrijf van een zelfkazende boer in Haas trecht bezichtigen. De lunch zal ver volgens gebruikt worden ten huize van minister Braks te St. Michiels gestel, terwijl in de namiddag een ontvangst zal plaatshebben door H.M. de Koningin, in het paleis Lange Voorhout te 's-Gravenhage. De ambtgenoten van minister Braks zijn: Albert Lavens (België), Djorn Westh (Denemarken), Josef Ertl (Bondsrepubliek Duitsland) (Frankrijk). Athanase Kanslloppou- los (Griekenland), Ray Macsharry (Ierland), Guiseppe Bartolomei (Ita lië), Camille Ney (Luxemburg), Pe ter Walker (Verenigd Koninkrijk).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5