NCR wil opbrengst-egalisatie kontrakt invoeren bij intensieve veehouderij Ook export levende dieren brengt deviezen op D, O Ontheffingsaanvragen methylbromide gaan te traag H oewel de NCR algemene kon- traktvoorwaarden nuttig acht als ju ridische waarborg voor kontrakten, versterken zij op zich de ekonomi- sche positie van de individuele boer niet, indien niet gelijktijdig de mate riële inhoud van het kontrakt mede kan worden beoordeeld. Daarom pleit de NCR ter versterking van de ekonomische positie van de boer voor een wettelijke regeling - ana loog aan de Colportagewet - waarbij de boer via een "afkoelingsperiode" kan terugkomen op een eenmaal ondertekend kontrakt. Hij zou hier voor bijvoorbeeld drie weken de tijd moeten krijgen. Een en ander dient te worden begeleid door een inten sieve voorlichting. H et Bestuur van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw heeft een reaktie opgesteld op een in 1979 door de Minister van Landbouw en Visserij uitgebrachte nota over de bedrijfsgrootte en produktiebeheersing in de intensieve veehouderij. De NCR gaat daarbij tevens in op de kontraktproduktie in deze sektor. Voorgesteld wordt een zgn. opbrengst-egalisatie kontrakt op te stellen die kan dienen als alternatief voor de prijsgarantie kontrakten. I n beginsel dient koöperatieve sa menwerking het antwoord te zijn op kontraktproduktie in de intensieve veehouderij. Daarnaast is de NCR van mening dat binnen de koöpera tieve organisatie een zogenaamd op- brengst-egalisatiekontrakt als alter natief kan dienen voor de prijsgaran tiekontrakten. Een raamwerk voor een dergelijk opbrengst-egalisatie- kontrakt zou gezamenlijk door land bouwkoöperaties en landbouworga nisaties moeten worden uitgewerkt. Dit kontrakt zou naar tijd, plaats en omstandigheden nader door de koö- peraties dienen te worden ingevuld. Hiermede wordt enerzijds tegemoet gekomen aan de wens naar meer ge lijkmatigheid in de fluktuerende op brengstprijzen en anderzijds wordt het ondernemerschap van de boer volledig intakt gelaten. IN HET K.N.L.C. INTUSSEN. In reaktie op ministeriële nota bedrijfsgrootte en produktiebeheersing Voorzitter Ned. Bond van Handelaren in Vee: Landbouwschap: Partikuliere opslagregeling varkensvlees op komst 4 Hormonen-onderzoek Draineer waar nodig! e NCR, waarin nagenoeg alle sektoren van land- en tuinbouwkoö- peratie alsmede de 3 centrale land bouworganisaties zijn vertegen woordigd, heeft voor de sterke uit breiding in de intensieve veehouderij andere verklaringen dan de minister. Volgens de ministeriële nota zou de ze vooral worden veroorzaakt door twee met name genoemde faktoren, nl. Grote(re) eenheden in de inten sieve veehouderij zouden in het algemeen het voordeel hebben van lagere veevoederprijzen en hogere opbrengstprijzen. Dit als gevolg van het in deze produk- tietak vrij algemeen toegepaste systeem van kwantumkortingen voor veevoer en kwantumtoesla gen bij aflevering. De toetredingsmogelijkheid tot deze bedrijfstak van enerzijds de industrie (veevoederleveranciers en/of vleeswarenfabrieken) en anderzijds van personen die hun hoofdberoep niet in de landbouw hebben. De NCR is daarentegen volgens het rapport van mening dat: De binnen de landbouwkoöperaties gehanteerde kwantumkortingen en kwantumtoeslagen overwegend be rusten op berekenbare kostenvoor delen c.q. extra opbrengsten. "Wan neer de kortingen en toeslagen zijn terug te voeren op door de leden ve roorzaakte besparingen dan passen zij geheel binnen de koöperatieve verdelingsnormen. In redelijkheid kunnen ze niet worden aangemerkt als veroorzakers van (te) grote be- drijfseenheden in de intensieve vee houderij, zoals in de ministeriële no ta wordt bedoeld". Naast de ontwikkelingen van de techniek, het ondernemerschap, kostprijsverlagende bijdragen en premies van de overheid en het niet- grondgebonden zijn van de intensie ve veehouderij, ziet de NCR vooral p een kongresrede - 20 mei j.l. in 's Hertogenbosch, heeft de voor zitter van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee, de heer J.W. Diepeveen, zich kritisch uitgelaten over de uitspraak waar het minis terie zegt de toenemende export van levende varkens te betreuren omdat ons land op die wijze veel werkgelegenheid verliest. Hij weer legde dit standpunt door te wijzen op een kleine miljard aan deviezen die door de export naar ons land vloeit en op de werkgelegenheid die een en ander met zich meebrengt. "Handel die goed loopt, aldus de heer Diepeveen, moet niet worden afgebroken maar juist worden gestimu leerd. De heer Diepeveen zei: "zich overigens niet te verbazen over het feit dat onze slachterijen en verwer kende industriën zoveel moeite heb ben met de levende export gezien onze loonkosten die het hoogst zijn in Europa en gezien de bepaald niet lage keuringskosten en de vergaande eisen die aan .de inrichting van de slachterijen worden gesteld". "Ons devies zal moeten zijn, zo stel de hij, niet meer maar beter en goedkoper". Hij meende dat de loonkosten verlaagd zouden moeten worden; niet de netto-lonen maar wel de bijkomende sociale lasten. Ook het verschijnsel van ontvangers van uitkeringen die tevens veehandel bedrijven dient volgens de voorzitter te worden aangepakt. Hij hekelde voorts een aantal elementen in het bedrijfsleven waarbij de overheid remmend optreedt zoals bij de Wet Dierenvervoer, bij de eisen die aan verzamel- en exportplaatsen van slachtvarkens worden gesteld, bij de service van de veterinaire dienst bij het keuren van voor export bestemde levende dieren op bepaalde feestda- Niet alleen geslacht vee, ook levende dieren brengen deviezen op. Het Landbouwschap heeft er bij de Ministers van Landbouw, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Milieuhygiëne voor gepleit om onthef- fingsaanvragen voor het gebruik van methylbromide in de glastuinbouw sneller af te handelen. Bij het van kracht worden van het verbod op het gebruik van methylbromide en de daarbij behorende ontheffingskriteria is het tuinbouwbedrijfsleven toegezegd dat er vlot zou worden gewerkt. De laatste weken zijn er echter klachten over een trage afhandeling. Het Landbouwschap is van mening dat de afhandeling van de aanvragen zou kunnen worden bespoedigd door een gedecentraliseerde afwikkeling. Tot nu toe moeten alle aanvragen centraal door Landbouw en Volks gezondheid worden gefiatteerd. Het Landbouwschap denkt aan een ge decentraliseerde aanpak, waarbij de aanvragen op basis van centraal vastgestelde normen en kriteria wor den beoordeeld. Het Landbouwschap heeft er bij de bewindslieden ook op aangedrongen om spoedig een nader besluit te ne men over de z.g. afstandsnormen. Uit recente onderzoeksresultaten zou zijn gebleken dat deze normen door een betere afdekking bij het werken met methylbromide kunnen worden teruggebracht. Naar het oordeel van het Landbouwschap dienen de resultaten van het onder zoek op korte termijn in een verant woorde beleidsbeslissing te worden omgezet, die zowel de belangen van de tuinbouw dient als waarborgen schept voor de volksgezondheid. Op verzoek van de Nederlandse en Deense delegaties zal de Europese Commissie na gunstige advisering door het Beheerscomité Varkens vlees, met ingang van 25 mei a.s. een partikuliere opslagregeling voor var kensvlees van kracht doen worden ter ondersteuning van de varkens- markt. Het is de bedoeling dat-de regeling tot 11 juli 1981 zal gelden. De officiële bekendmaking van de regeling heeft binnenkort plaats. Bij het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau (V.I.B.) kunnen met ingang van genoemde datum op- slagkontrakten worden afgesloten voor periodes van 3 maanden (alleen hele/halve varkens) en 4, 5 en 6 maanden (hele/halve varkens en delen). Belangstellenden kunnen zich voor gedetailleerde informatie tot het V.I.B. wenden. twee faktoren die de (te) grote be- drijfseenheden extra hebben gesti muleerd". In de eerste plaats zijn dat het door het landbouwbedrijfsleven selektief verstrekken van financie- rings-garanties en het selektief af sluiten van "loonmestkontrakten" en "prijsgarantiekontrakten" en in de tweede plaats wordt de groei veroor zaakt door het toetreden van niet- landbouwers tot de intensieve vee houderij, hetzij direkt, hetzij indirekt via kontrakten. Om deze toetreding tegen te gaan is een landbouwvesti- gingswet volgens de NCR geen geëi gend middel, indien niet gelijktijdig overeenkomsten met derden worden verboden waarbij het ondememers- risiko kan worden overgedragen. Afkoelingsperiode gen alsook bij de VD-keuringstarie- ven bij export van levende dieren. olgens de voorzitter moet het ge bruik van voor de volksgezondheid schadelijke, groeibevorderende stof fen, zoals het de laatste maanden veel genoemde DES, uitgebannen worden. Wat de in Nederland toegepaste techniek van onderzoek aangaat en de lange wachttijden op uitslagen van onderzoek van urinemonsters, is het bedrijfsleven, waaronder de vee handel, zeer ontevreden. "Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne is al enkele maan den niet bereid te erkennen, dat de techniek van onderzoek naar sporen van DES of diethylbestrol niet juist is en dat veehouders en -handelaren gestraft worden, zonder dat zij groei bevorderende stoffen aan runderen toedienden. Voor deze wijze van bes tuur zijn woorden als onrechtvaardig en onjuist niet voldoende. Het ware zeer te wensen, dat deskundigen zich over de waarde van het aantonen van resten van DES uitspreken, want zoals het afgelopen tijd ging kan het niet langer," zo stelde de heer Diepe veen. Een goede drainage is onmisbaar. Er is een bijdrageregeling van 25%. Met een maximum van 3.750,— per bedrijf. Vraag aan bij de D.B.H. Een goede drainage verhoogt de opbrengst. Maak nu de plannen klaar voor na de oogst. Bijdrageregeling W.I.R. en af schrijvingen is de steun die u he den ten dage kunt krijgen. Draineer waar nodig! Uitvoer granen naar S.U. en Derde Landen Na opheffing van het Amerikaanse graanembargo tegen de Sovjet-Unie zal ook de Europese Kommissie maatregelen gaan nemen die kunnen leiden tot een hervatting of voortzet ting van de export van granen en veevoeder uit de Gemeenschap naar de Sovjet-Unie. Men wil zo spoedig mogelijk ook de Sovjet-Unie gaan inschakelen bij de nog lopende in schrijvingen voor levering van zachte tarwe, gerst en rogge, afkomstig uit interventievoorraden. Opgemerkt dient dat ook in andere derde landen belangstelling bestaat voor tarwe uit de Gemeenschap. Noch "loonmestkontrakten" noch "prijsgarantiekontrakten" verster ken op langere termijn de ekonomi sche positie van de boer in de inten sieve veehouderij. Ook zijn zelfstan digheid als ondernemer komt hier door in het geding. Opbrengst-egalisatie kontrakt De NCR is van plan om zich nader te beraden over de genoemde op- brengst-egalisatiekontrakten. Ook zal worden bestudeerd of een onder zoek mogelijk is naar het effekt van de kontraktproduktie op de bedrijfs- struktuur, op de afzet en op de prijs vorming. kwam de kommissie Verede- lingslandbouw bijeen en sprak groot ongenoegen uit over de voorgenomen bezuinigingen op landbouwonderzoek. Vooral de extra bezuiniging op pluimvee- onderzoek wekte veel weerstand op, juist in een sektor met een zo belangrijke bijdrage aan de na tionale betalingsbalans is het on verteerbaar dat op de post on derzoek wordt bezuinigd; sprak dezelfde kommissie over de voorlopig ongewijzigde kalver- melktoeslag inzake de magere melkpoeder. Door de recente prijsbesluiten gaat deze zaak de individuele kalfsvleesproducent zo'n 100,— per box per jaar kosten. Dit zal voor velen niet of nauwelijks meer zijn op te bren gen en de kommissie is dan ook van mening, dat met kracht moet worden aangedrongen op aan passing konform de verhoging van de interventieprijs; hield de kommissie veredelings- landbouw zich bezig met de mo gelijke gevolgen van beperkende maatregelen bij invoer van graanvervangende produkten. In de varkenshouderij is volstrekt geen ruimte voor de kostprijsver hoging, die deze maatregelen met zich meebrengen en de kommis sie ziet aan dergelijke maatrege len nog tal van bezwaren ver bonden, zoals verlies aan direkte en indirekte werkgelegenheid, ontkrachting van de Europese specialisatiebeginselen en verho ging van de konsumentenprijs; verbaasde deze kommissie zich over de voorgenomen verande ring van de voedingsvoorlichting waarbij zuivel, vlees en eieren een ondergeschoven plaats gaan in nemen binnen het voedselpakket. De kommissie staat daarom ge heel achter het voornemen van de Stichting Public Relations om een aktieve voedings-fysiologische voorlichtingsaktie te voeren over vlees, vleeswaren en vleespro- dukten. l-m'.m-y'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4