Leren van anderen W ie de jubileumviering van de plattelandsvrouwen heeft meegemaakt zal het met mij eens zijn dat de plat telandsvrouwen er een geslaagd feest van hebben ge maakt en weer met enthousiasme verder zullen gaan. Geen holle feministische kreten, geen lange toespraak door de presidente, maar wel woorden die duidelijk ma ken dat men weet wat men wil, daarbij gesteund door.de wetenschap dat de leden bereid zijn door zelfwerkzaam heid en kreativiteit hun organisatie te steunen. VRIJDAG 22 MEI 1981 68e JAARGANG NO. 3583 zuidelijke landbouw maatschappij Profiteer van de subsidieregeling en pak nu de drainage op uw bedrijf - voorzover nodig uiteraard - aan. Vanuit; de Z.L.IVI. gezien Bijdrageregeling profielverbetering en aanleg drainage op akkerbouwgronden De Franse landbouw z.l.m land- en tuinbouwblad -i^,-V-V-S _t l •/s"? - gg *5^ 'y L1 1 t vJl iö H et is goed te kijken hoe anderen werken en leven en proberen te leren van zaken die zij beter doen. Vooral in een tijd waarin de gedachten over de vooruitzichten somber zijn, men noemt dat tegenwoordig "doemden ken", is het goed te ervaren dat er toch nog mensen zijn die wel vertrouwen hebben in de toekomst. Daarbij gaat het niet om de organisatie zelf. Het gaat er om de leden gelegenheid te geven zich op een breed terrein te ontwikkelen en gezamenlijk ook naar buiten te treden in de samenleving. Dezer dagen is vanuit het Landbouwschap een nota Verschenen over "de veran derde rol en positie van de vrouw in het agrarisch be drijf". Voor het beleid op sociaal en fiskaal terrein, maar ook voor de landbouworganisaties en koöperaties is het goed na te gaan of de positie van de vrouw verbeterd kan worden en hoe dat kan gebeuren. Op de jubileumbijeenkomst, de leden daar aktief bezig ziende, dacht ik dat het nuttig zou kunnen zijn als de plattelandsvrouwen een nota op zouden stellen over de r~- Minister ir. G. Braks heeft besloten subsidie te verlenen in de kosten van verbetering van detailontwatering en profielverbetering van akkerbouwgronden en van ver groting en vormverbetering van percelen akkerbouw grond. De subsidie bedraa.üt ten hoogste 25% van de door de direkteur Landinrichtingsdienst goedgekeurde kosten, met dien verstande dat de bijdrage maximaal 3.750,- beloopt. Zijn de kosten lager dan 3.000,— dan wordt geen bij drage verleend. Per bedrijf kan slechts éénmaal een aan vraag worden ingediend. De werkzaamheden moeten binnen twee jaar na de toe kenning van de subsidie zijn uitgevoerd. Verlenging van deze termijn is niet mogelijk. In totaal is voor bovenstaande doeleinden 3.500.000,— gulden beschikbaar. De direkteur Landinrichtingsdienst is bevoegd een sluitingsdatum voor de aanvraagtermijn vast te stellen. Aanvragen kunnen vanaf 18 mei worden ingediend bij de distriktsbureauhouders van de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen (S.T.U.L.M.) op de voorgeschre ven aanvraagformulieren. veranderde positie van de man op het bedrijf. Niemand zal toch willen ontkennen dat daarin in de loop van de jaren ook veel Is veranderd. En wie kan dat dan beter beoordelen dan de vrouw? De plattelandsvrouwen, en niet de agrarische kommissie, zouden dat bijzonder kunnen doen. Waarom niet de agrarische kommissie? Wel, ik denk dat het goed is dat ook vrouwen van buiten de landbouw kritisch kijken hoe de man op het boerenbedrijf en in de samenleving funk- tioneert. Door de brede samenstelling van de organisatie van de plattelandsvrouwen is dat mogelijk. Wij zullen afwachten of deze suggestie er toe leidt dat dit onderwerp in het programma van de plattelandsvrouwen wordt op genomen. H et dagelijks bestuur van de Z.L.M, heeft een werkbe zoek gebracht aan Frankrijk in de omgeving van Le Mans. De Nederlandse landbouwattaché, de heer ir. K.W. Kruse heeft er voor gezorgd dat wij op een zeer intensieve wijze kennis hebben kunnen maken met de Franse landbouw en de landbouworganisaties. Bij het binnenrijden van het departement Sarthe. ongeveer 200 km zuid-west van Parijs, dachten wij "wat kunnen wij hier leren", nadat wij eerst de enorme graanvelden ten noorden en zuiden van Parijs aan ons voorbij hebben zien gaan. Gebleken is dat het beter is niet de beste gebieden te bezoeken maar te kijken naar het gemiddelde. In het departement Sarthe hebben wij gelegenheid ge had kennis te maken met het gemiddelde bedrijf van Frankrijk. Niet het rijkste gebied maar ook niet het arm ste. Wat dat betreft zijn de tegenstellingen in Frankrijk nog bijzonder groot. Sarthe is een gebied met gemengde bedrijven waarvan er nog velen aan het ontwikkelen wa ren. Opvallend was dat wij geen "doemdenkers" tegen zijn gekomen. Hier waren boeren aan het werk die zeker problemen hebben maar deze met geloof in de toekomst aanpakken. Vooral de jongeren werden daarbij bijna op een voetstuk geplaatstDat is niet zo verwonderlijk in een gebied waar (een tiental jaren geleden) de jongeren het niet meer zagen zitten, de bedrijfsopvolging in gevaar kwam en het platteland leeg dreigde te lopen. De overheid doet er veel aan om de jongeren te helpen van start te gaan. Men voert daar via de banken een rentesubsidiebeleid met een grote verscheidenheid aan mogelijkheden, aangepast aan de omstandigheden, af gestemd op de verschillende sektoren en regio's. Hier door is het niet eenvoudig een oordeel te geven over de mogelijkheden die de Franse staat biedt in vergelijking met Nederland. Men is in Frankrijk ook terughoudend om zaken zwart op wit door te geven. Toch is het goed ons hier wat verder in te verdiepen. Dat geldt ook voor het funktioneren van de Franse grondbank (S.A.F.E.R.: so- cietê d'aménagement foncier et d'êtablissement rural). De SAFER heeft een grote invloed op de georganiseerde landbouw. De overheid kontroleert en financiert voor het grootste deel de aktiviteiten van de SAFER. De taken zijn o.a,: Vestiging van jonge boeren Bedrijfsvergroting Kavelruil en kavelaanpassing Verpachten van gronden Ruimtelijke ordening (aankoop bij onteigening voor wo ningbouw, wegenaanleg e.d.) Met de SAFER wordt door de landbouw zelf een stuk landbouwbeleid gevoerd wat tot doel heeft de land- bouwstruktuur te verbeteren, de jonge boer te helpen en grondspekulaties te voorkomen. Het is een landbouwbeleid, uitgevoerd door de land bouworganisaties zelf, wat wij in Nederland willen gaan regelen met de Wet Agrarisch Grondverkeer en het Voorkeursrecht voor de gemeenten. Ook hierover nog geen konklusies, slechts aangeven dat het nuttig is te kijken hoe anderen het doen. Wel kan de konklusie worden getrokken dat de landbouw in Frankrijk hard bezig is de achterstand met Nederland, zoals die zelf zeggen, in te halen. Hoe het dan met de overproduktie moet? De Franse veehouderij vindt dat de achterstand met Ne derland nog zo groot is dat de overproduktie voor hen geen probleem mag zijn. En het is ook goed te weten hoe anderen over overpro duktie denken. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1