voor h vrouw o mdat onze Zeeuwse zusters van de perskommissie al zo veel aan het hoofd hadden zou ik als Brabants kommissielid een verslag van het feest schrijven. o p zaterdag 30 mei a.s. wordt weer de jaarlijkse P.J.Z.-sportdag gehouden. Evenals andere jaren wordt deze sportdag gehouden op het sportpark aan de Seringenlaan te Steenbergen. 50 Jaar Ned. Bond van Plattelandsvrouwenafd. Zeeland! Veel belangstelling voor P.J.Z.-sportdag w ij gaan nu standjes kijken. D, T D rie uur. Alle leden verzamelen zich weer in de achterste hal om ge zamenlijk te luisteren en te kijken naar Capritholen. "Toekomst in Twij fel D e toneelgroep "Projekt '80" is een nieuwe toneelgroep uit Wage- ningen die zich richt op de situatie op het platteland. De mensen van deze groep zijn allemaal op de een of an dere manier bij het gebeuren op het platteland betrokken. Een groot ge deelte van de spelers heeft er altijd gewoond, anderen zijn er beroeps matig (vormingswerk en buurthuis werk) bij betrokken. Een aantal spe lers studeert aan de Landbouw Ho geschool in Wageningen. Drie spe lers komen van de Toneelschool. I n "Toekomst en twijfel" wordt de bewapeningswedloop en de kern- bewapeningsproblematiek eens op een andere manier belicht. Het geeft reakties weer van mensen. Alle per sonages in het toneelstuk zijn op de een of andere manier met het pro bleem van de toenemende bewape ning bezig. De reakties zijn vaak schokkend. Samen met de spelers T D e komische noot is niet vergeten: ontwapende opmerkingen en situa ties op de juiste momenten geven aanleiding tot grote hilariteit. Een ander leuk aspekt is de manier waar op het stuk naar het publiek is toege schreven. Op een reële manier komt in het verhaal een stuk plattelands- problematiek om de hoek kijken, dat direkt aanspreekt en met name bij de mensen afkomstig van het platteland herkenning zal oproepen. Een van de zoons die een boerenbedrijf heeft, krijgt te horen dat hij geen subsidie krijgt voor de stal die hij wil bouwen: "het leven van een boer ligt niet in de handen van ambtenaren". Kortom problemen die in iedere plattelands familie kunnen spelen. Kado's, felicitaties en beste wensen Programma Landelijke sportdag uit de p.j.z.-agenda presenteert kursusaanbod '81 -'82 Help mee naar uw vermogen... Capritholen Komische noot 17 onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Het feest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen provincie Zeeland die op 15 mei 1981 haar 50-jarig bestaan viert. Naar Goes rijden in de maand mei met al z'n jonge groen is op zichzelf al een feest. Nog feestelijker wordt het in de veilinghallen. Mevr. Maris-Koster, presidente van de jubileumkommissie, bijt de spits af met de woorden: "Eindelijk is het zover, wat geweldig zo'n opkomst. 1010 leden zijn bij elkaar. Alles wat we te zien en te horen krijgen is door en voor de leden." "De afd. Zeeland is één van de grootste vrouwenorganisaties van Zeeland. En deze vereniging heeft nu al 50 jaren achter de rug" zegt mevr. Leenhouts, presidente van het P.B. Er zijn nog 6 leden van het eerste uur, 6 dames die met een paarse korsage getooid gezellig naast elkaar zitten. Een kort overzicht van deze 50 jaren en een vooruitzien. "Onze Bond zal mee moeten blijven veranderen wil zij ook in de tachtiger jaren nog aanslaan" aldus de presidente. Hieraan vooraf had zij de vele gasten bijzonder verwelkomd. gehandikapte vrouwen. Er wordt een onderzoek gedaan naar de behoefte aan hulp, voorlichting en aanpassing in de woning zodat ook gehandikap te vrouwen volledig in gelijkwaar digheid kunnen meedoen. Ook is er nog een kado voor het P.B. BDe leden van de toneelklub Noord ij een feest hoort een kado. Mevr. Beveland bieden op ludieke wijze een groot bestuurskleed aan; de handwerkkommissie heeft hier haar steentje aan bijgedragen. Lengte van Dan klinkt het Bondslied: Wij vrouwen van het land zijn hecht aaneen verbonden. ij een feest hoort een kado. Mevr. v.d. Leeden deelt mee dat er 3.394,60 is binnengekomen voor de jubileumaktie ten behoeve van het kleed: lang voor elf personen achter de bestuurstafel. De platte landsvrouwenkorenaar op een creme achtergrond. Mooi! Dan spreken de gasten. De heer C. Boertien, kommissaris van de konin gin in Zeeland opent de rij. Hij weet uit ervaring wat ze tegen je zeggen als je vijftig wordt. De kursus slachten uit de dertiger jaren en de politieke bewustwordingskursus uit '80 heb- Supporters zijn op zowel de lande lijke als de provinciale sportdag van harte welkom. De ervaring leert dat sportdagen gezellige evenementen zijn. Moedig de spelers en speelsters van jouw afdeling aan en kom op 30 mei naar Steenbergen of op 13 juni naar Tholen. Sportief... Volgende week zaterdag Dat de sport nog steeds een van de pijlers is van het hele P.J.Z.-ge- beuren blijkt ook nu weer uit de aanmeldingen. Uit alle afdelingen van de P.J.Z. doen teams mee aan één of meerdere van de volgende team sporten: voetbal, volleybal (dames en heren) touwtrekken en estafette. De P.J.Z.-leden, die liever individueel aan sport doen of niet uitblinken in de eerder genoemde teamsporten kunnen deelnemen aan diverse vormen van atletiek zoals: hoog- en verspringen, kogelstoten en hard lopen. 'e Sportkommissie van de P.J.Z., nu bestaande uit: Kees Timmer mans, Kees van Nieuwenhuizen, Lenie Geuze, Bea van Donge, Tonny Gubbens en Kees Breure heeft in middels een programma samenge steld en een wedstrijdschema ge maakt. De sportdag begint om half tien met de teamsporten. Liefhebbers voor de "atletiekonderdelen kunnen zich daarvoor aanmelden tussen half tien en twaalf uur. Het atletiekprogram- ma begint om half twee. Als alles volgens schema verloopt zal de sportdag omstreeks half zeven afge lopen zijn. 23 mei: Jaarvergadering en kulturele selektie van de P.J.G.N. te Raalte (Ov). 22,23,24 mei: Ledenweekend van de afdelingen Goes en Noord-Beve land. 30 mei: Provinciale sportdag te Steenbergen. 6 juni: Afdeling Goes en Noord-Be veland: Schuurfeest te Wolphaarts- dijk. 13 juni: Landelijke sportdag van de P.J.G.N. te Tholen. wee weken na de P.J.Z.-sportdag is de sportkommissie van de P.J.Z. weer verantwoordelijk voor een sportevenement. Op zaterdag 13 juni zal de P.J.Z. de landelijke sportdag organiseren van de P.J.G.N. Deze sportdag wordt elk jaar door een an dere provincie georganiseerd. Na de Flevopolders is nu Brabant/Zeeland aan de beurt. De landelijke sportdag zal plaatsvinden op het sportkom- plex van de gemeente Tholen. In sporthal Meulvliet en de nabijgele gen voetbalvelden zal er gestreden worden om de landelijke titels voor voetbal, volleybal (dames en heren) en touwtrekken (gemengde teams van dames en heren). Op dit ogen blik wordt nog bekeken of er 's avonds een sportbal kan worden ge houden. Nadere berichten over deze lande lijke sportdag zullen in deze rubriek worden geplaatst. Stichting Huishoudelijke Voorlichting: De Stichting Huishoudelijke Voor lichting, afgekort H.V.P. heeft als thema het komen tot een betere kennis van huishoudkundige en konsumentenonderwerpen en vaar digheden in het voeren van een huishouding. Men probeert dit te bereiken door het organiseren van kursussen en voorlichtingsbijeen komsten. Groepen waarop de H.V.P. zich richt zijn o.a. jongeren (al of niet met een eigen huishouding). Kursusaanbod Het kursusaanbod voor het seizoen '81-'82 geeft mogelijkheden om de kennis te vergroten op velerlei ter rein. Zo zijn er kursussen op het ge bied van: voeding, huishoudkunde, textiel en kleding, tuin en planten. Om het beeld kompleet te maken noemen we nog: beter bewegen en konsumentenvoorlichting. Binnen elk gebied zijn er dan nog weer di verse mogelijkheden. De bedoeling is dat de kursussen georganiseerd worden door een ver eniging, of welzij nsinstelling of dergelijke. Zo zou een P.J.Z.-afde- ling een dergelijke kursus kunnen organiseren, waarbij dan uitsluitend gezorgd hoeft te worden voor vol doende deelnemers en geschikte ruimte. Belangstellenden voor het program ma van de H.V.P. of de mogelijkhe den voor de eigen afdelingen kunnen kontakt opnemen met het provin ciaal sekretariaat van de P.J.Z., tel.: 01100-21010 tst. 25. ben gelijkenissen aldus de heer Boertien. De landelijke presidente van de Bond, mevr. de Groot zegt dan de Bond 50 jaar een leerschool is ge weest voor vele mensen. Felicitaties zijn er van de burge meester van Goes. Het enige erelid van de afd. Zeeland, mevr. Casem- brood roept op om zonder wapens te gebruiken ons doel te bereiken; door gebondenheid zullen we sterk zijn. Namens de Z.L.M.-voorzitter Doe- leman: "Van pitriet naar E.V.A.V. en van melk- naar volkorenbrood". Echte plattelandsvrouwen zullen de ze gezegden begrijpen. Hekkensluiter van de rij gasten is Alle kommissies zijn er te vinden en we hebben er wat in onze Bond! Bij de agrarische- en tuinkommissie "quizzen", 't Viel niet mee. Bij de één een moeilijke zaak, bij de ander een vreemde plant. Ringsteken op de fiets is ook nog een mogelijkheid. Brokken bakken, kleren beschilde ren, stoelen matten, kantklossen enz. "Kom plattelandsvrouw, help mee naar uw vermogen". Ik dacht dat deze woorden, 's morgens gezongen, hier in de praktijk werden gebracht. Mevr. van der Leeden, de stuwende kracht achter de schermen bij één van de door de groene school gemaakte bloemenkreaties. mevr. Loos die namens de vrouwen raad feliciteert. Bedanken voor de kado's en woor den. Mevr. Leenhouts kwijt zich van deze taak waarna Opperstalmeester Maris de zaak gaat dirigeren. De helft van de aanwezigen gaan de stands bekijken, de andere helft blijft in de feesthal. Dan dendert de feest- trein verder. Koren zingen liedjes. Liedjes ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan maar ook volksliedjes. We zingen mee, klappen mee, horen dat leden gedichten maakten en letters aan knijpers hangen. Dat alles in 't Goud. Uit Brouwershaven zegt iedereen iets waar hij helemaal achter staat. Dat kan allemaal in de Bond. Op vrolijke muziek vliegen rappe voeten over het toneel. De cowboy-hoeden op de rug, de fleurige rokken zwieren in het rond. Ook een paar roddelende da mes die bij een bushalte staan te wachten voelen zich thuis in de Bond. De klok is ondertussen naar het middaguur gedraaid. Dus eten en wisselen. Capritholen heeft een reputatie op gebouwd. Een reputatie van goed kabaret. Bij de tijd, puntig en niet kwetsend. Een reputatie opbouwen is moeilijk, nog moeilijker als de naam er eenmaal is, hem te bewaren. Ze hebben het weer waar gemaakt. De teksten waren goed en werden goed gebracht. Non stóp, één uur, twee verschillende programma's, in dezelfde kleren, heel andere typen op het toneel zetten, een knap stuk werk! Het is nu weer voorbij, de dag van zoveel werk vooraf. Een dag waar zoveel vrouwen hun beste krachten voor gegeven hebben. De zelfwerkzaamheid hoog geno teerd en onze Bond was zichtbaar en hoorbaar op allerlei gebied. Het was een dag om aan terug te denken. sien 0verbeeke §t Ongeveer een jaar geleden kwam het gezelschap op het idee toneel te gaan maken voor mensen op het platte land. De problemen die in het to neelstuk aan de orde moesten ko men, moesten niet specifiek zijn voor het platteland. Dit doet de Boeren groep in Wageningen bijvoorbeeld wel. "Projekt '80" wilde iets maken dat verder gaat. Men wilde een maatschappelijke houding in beeld brengen. Er is toen gekozen voor het hoofdthema bewapening. Al pratend en improviserend werd het stuk ge maakt. Naast veel lezen en gesprek ken met diverse plattelanders zijn vooral eigen ervaringen thuis, in de eigen familie of op het werk, de basis geweest van de improvisatie. ondergaat het publiek emoties: angst, onzekerheid en machteloos heid. Duidelijk een goed moment voor een gesprek. En dat is wat "Projekt '80" beoogt. Iedere voor stelling wordt besloten met diskus- sies in kleine groepjes. En dat ge beurde ook in Tirns. In zeven groep jes diskussieerden de ongeveer zestig aanwezigen over hetgeen was opge voerd. emidden van een zeer natuurlijk weergegeven feestvreugde vinden op de juiste momenten enkele zeer beangstigende taferelen plaats. Een voorbeeld: twee in het zwart geklede mannen die op hoog nivo onderhan delen over de toenemende kernbe wapening. Voorgesteld wordt een onderhandeling tussen Amerika en Rusland. "Kalm blijven, de regering waakt". Langdurig getik op de achtergrond wekte veel irritatie bij het publiek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17