Invoering verbeterde inventarisatiemethode aardappelen gewenst? Nat en koud De meimaand begint Blijf uw gewas kontroleren v.o.w. goed!!! Tarwe telen is een sport In het vorig overzicht van THOLEN EN ST. PHILIPSLAND vermeldden wij de stand van zaken tot op dat mo ment en we konstateerden toen dat vrijwel alles was gepoot en gezaaid. Thans hebben we 14 dagen nat en koud weer achter de rug waarin er op de akkers niets te doen viel, gewoon omdat het weer dat helaas niet toe liet. We hebben zodoende een flinke achterstand in het werk opgelopen. Met het mooie weer van de laatste dagen kan een heleboel werk nu toch wel plaats vinden zoals het spuiten van CCC op de latere percelen tarwe (de meeste vroege percelen waren wel gespoten), en het kunstmest strooien op tarwe. Vele percelen hebben overigens toch nogal geleden van het koude en natte voorjaar. De bieten komen al uit, de stand is nogal wisselend, hier en daar zijn er op de zwaardere gronden aanvanke lijk toch nogal wat bietenzaadjes droog blijven liggen. Het onkruid op de bietenpercelen teelt nogal welig. Vanwege het scherp drogende weer direkt na het zaaien is de werking van Pyramin niet optimaal geweest en zodoende zijn er toch nogal wat oukruidzaden aan de werking daarvan ontsnapt. Velen hadden graag Betanal gespo ten afgelopen week, doch dat was gewoon niet mogelijk. Hopelijk kan er nu a.s. week Betanal Goltix of Betanal Venzar of Pyramin gespoten worden. Gelukkig zijn de onkruidbestrij- dingskansen in bieten wat uitge breid, want dat jaar komt deze uit breiding wellicht heel goed van pas. Vele percelen aardappelen moeten nog gefreesd worden met de rijen- frees en daarna gespoten. Ook dat is ondertussen hoog tijd, want ook de Bintjes beginnen er al uit te komen. De laatste te zaaien konservenerwten staan nog steeds in de schuur, terwijl er ook nog mais gezaaid moet wor den hier en daar. Ons gebied is geen bonenland, dus dit gewas zal weinig gezaaid gaan worden. Nat en koud. Dit was het enigste wat gezegd kon worden tot half vorige week in het LAND VAN AXEL. Toen werd de temperatuur wel wat aangenamer maar werden we toch nog regelmatig getrakteerd op een flinke bui. Door dit warmere weer komen de gewassen nu toch boven de grond. Het koude weer was er de oorzaak van dat dit toch nog langer geduurd had dan was verwacht. De wintertarwe heeft ook een betere kleur dan een paar weken geleden en de wintergerst komt zowaar al in de aar. Alleen -zitten veel kollega's nu toch wel met het probleem hoe ze de noodzakelijke bespuitingen tegen het onkruid verricht krijgen. Diegene die zich afgelopen week toch met de spuit in het land heeft gewaagd kan terugzien op diepe sporen als "resul taat", maar dat is misschien toch nog beter dan onder het onkruid gera ken. Bij de bieten heeft men zo zachtjesaan een heel skala van mo gelijkheden na opkomst maar bij de uien is het toch nog wel belangrijk dat men voor opkomst er nog eens met de gramoxone over kan gaan. Wat echter de meeste zorgen zal ge ven is het feit dat nog een groot aan tal percelen aardappelen in onze streek gefreesd moeten worden. En Ragolmntiqa tempnritiiuwhentiutr is-wootkdkehjk Prijsverdubbeling Het praatje van de dag is op dit mo ment vanzelfsprekend de vraag of men nog consumptieaardappelen heeft van oogst 1980. In een week tijd verdubbelde de prijs!! Het is jammer dat er echter maar weinig boeren van zullen profiteren, want niemand had meer op een dergelijke prijsexplosie gerekend. Het prijsniveau is na de Oost-Duits- land transaktie van afgelopen najaar steeds redelijk op peil gebleven, met schommelingen tussen de 15 en 22 cent veldsgewas. Maar eigenlijk was de ondertoon toch vrijwel altijd la biel, waarbij de kans op een sterke prijs wel even groot was als op een sterke prijsstijging! Aardappelvoorraad De inventarisatie van de aardappel- voorraden vindt niet meer plaats. Wij hebben toch wel eens twijfels of dit voor de in het handelsverkeer zwak ste partij zoals de boer is, wel zo gunstig is. O.i. is de handel toch wel op de hoogte van de voorraden en wij nu in ieder geval veel minder. Daar mee is niet gezegd dat de oude inven tarisatie methode nu zo goed was maar wij zouden toch nog wel eens willen bekijken of een verbeterde he rinvoering daarvan voor de toekomst voor de producent niet zinvol zou zijn. het is in het verleden bewezen dat aardappelen frezen die reeds boven staan een riskante zaak is. Zo zien we dat niets zo vèranderlijk is als een boer. Waren we twee weken geleden blij dat het de hele dag lekker regen de, nu moet het maar weer eens een paar weken lekker warm en droog blijven. Dan kunnen ook diegenen die een stukje bruine bonen willen zaaien of knolselderij planten aan de slag. Wat ook veranderlijk is gebleken zijn de prijzen van uien en aardappelen. Ze gingen ineens fors omhoog maar jammer is wel dat er praktisch geen voorraden meer bij de boeren zitten. Dit is een verschijnsel dat we maar al te dikwijls hebben gezien. Zijn de prijzen slecht dan zit in elke schuur nog een voorraad aardappelen of uien. Zijn de prijzen goed dan zit de voorraad bij de handel. Nu we het toch over prijzen hebben. Het zit ons toch wel dwars dat de werkelijk gemaakte prijs van tarwe zover van de richtprijs af ligt (zowat 15 cent) terwijl de melkveehouders het voor mekaar krijgen om met hun melkprijs een heel stuk dichter bij de richtprijs te geraken. Misschien is dit een mooi punt voor de akkerbouw- kommissie om te onderzoeken hoe dit zit. De akkers en de weilanden zagen in het LAND VAN ALTEN A EN BIESBOSCH er de laatste dagen van april niet zo best uit. Het koude en De laatste week van april en de eerste week van mei heeft men op SCHOU- WEN-DUIVELAND door de regen- hoeveelheden niet veel werk op het land kunnen verrichten. Aan de ene kant kunnen we van een positief ef- fekt spreken t.a.v. genoemde neerslag (30-35 mm op 26 april) n.l. een ge lijkmatiger opkomst dan bij geen neerslag, anderzijds moest jamm'er genoeg ondervonden worden dat de hoeveelheden te groot waren met als gevolg plaatselijk piasvorming met alle nare gevolgen van dien en bovendien konden vele noodzakelijke werkzaamheden (waarvan ook o.a. bespuitingen) niet of met rijschade uitgevoerd worden. De nu zomerse tem peratuur geeft de wintertarwe zijn normale kleur. Plaatselijk, vooral op struktuurplekken, geeft dit gewas duidelijk aan, wat er hapert. Geluk kig kan er nu iets aan verbeterd worden. T.a.v. ziekten en schimme laantasting is dit gewas nu nog goed gezond. Op aardappelpercelen is vanwege de groei van dit gewas aan aarden nodig, hoewel nog niet over al. Op sommige percelen zijn nog waterplekken aanwezig, zodat hier mede noodgedwongen gewacht moet worden. Met het oog op toepassing van bodemherbiciden (gaarne op wat bezakte grond) is het wenselijk aan rugopbouw te beginnen. Indien mogelijk hierbij zo weinig mogelijk bewerkingen. De suikerbieten geven over het geheel dit jaar weer een pri ma opkomst te zien nl. tussen de 60- 80%. De laatst gezaaide bieten had den een wat trage opkomst. Mo menteel gezonde stand, nu nog geen vreterij. Op vele percelen is nu de lange hak al aan het werk. De peul vruchten (erwten) staan er goed voor. Een gezonde en regelmatige opkomst met ook hier nog geen vre terij van o.a. bladrandkever. T.a.v. schade doo'r duiven lijkt het momenteel zo, dat het dit jaar mee zal vallen. De weersverbetering zal nu de gele genheid bieden om het restant aard appelen 1%) te poten en het res tant suikerbieten 1%) te zaaien en verder de latere gewassen, zoals de rest van de snijmaïs, bonen, witlof, winterwortelen, knolselderij. De ko mende periode is er nog veel werk te doen en daarbij veel verplegingsar- beid. De temperatuur is er nu en vocht was er, dus zeer gunstige om standigheden voor groei. Blijf uw ge wassen kontroleren op allerlei onge rechtigheden en pas, indien nodig, de juiste middelen toe. Met de verkiezingen voor de deur heeft onze kringvoorzitter er nogal sterk op aangedrongen dat we bij eenkomsten van politieke partijen moeten bezoeken en gerichte vragen moeten stellen over de landbouw aan de betreffende politici. Maar nu moest uw schrijver konsta teren dat er wel behoorlijk wat kol lega's op de bijeenkomsten aanwezig waren, maar het waren meer de niet meer zo jonge boeren die meer ge komen waren om "eens een goeie spreker te horen" dan om gerichte vragen over de landbouw te stellen. Waar de landbouw helemaal niet present was, was in het "politiek ca fe" te Axel. Terwijl daar toch een onderwerp werd behandeld dat voor de landbouw van ingrijpende aard zal kunnen worden, n.l. de V.O.W. Ik dacht dat het noodzakelijk is dat de landbouw van dit projekt dat zo sterk zal inêrijpen in de Z-Vlaamse samenleving nog eens goed studie maakt, wal de nadelen en de voorde len zijn en deze dan ook op zakelijke wijze naar buiten brengen. Ook in een politiek café. Al was het alleen maar om onze prov. volksvertegenwoordi gers morele steun te geven tegen de ongenuanceerde opmerkingen die daar soms werden gedaan. schrale weer was niet bevorderlijk voor de ontwikkeling van onze ge wassen. Maar het is als ieder jaar, op een be paald moment gaat het weer omslaan en dan komen we plotseling in een heel gunstige situatie. In de fruitteelt, wordt wel het meest gevreesd voor veel vorstschade, maar er is wel ver schil in de mate van schade, nl. in de soort en in de hoogte van de bomen. Maar de prijzen moeten het toch weer goed maken. De oogst van ver leden jaar brengt op het laatst nog heel goede prijzen op, vooral kleur en maat bepalen de prijs. Het gras land stond er heel goed bij, er is door sommige al heel vroeg ingeschaard, later is de groei gestagneerd en we zagen al enkele regeninstallaties draaien. Daarvan zal de rentabiliteit niet hoog geweest zijn. Ook is er al gemaaid voor de kuil, de kg-op- brengsten zullen niet hoog zijn, mis schien wel een hoog gehalte aan ni- triet na een drijfmest- en stikstofbe mesting. Met zo'n kuil is in later sta dium wel een onderzoek gewenst aangaande de gehalte's. In de groente- en bloementeelt wor den wel behoorlijke prijzen gemaakt, maar de energiekosten zijn wel erg hoog geworden. De gewassen op de koude grond blijven ook erg achter, de vroege aardappelen ook een spe cifiek tuindersprodukt blijven achter in de ontwikkeling, sommige zijn in de grond nog bevroren met als gevolg een ongelijk gewas. De ak kerbouw is volgens de voorzitter van Z.L.M. - de heer Doeleman - het kind van de rekening geworden. De voorstellen en afspraken in Brussel en Den Haag zijn niet zo gunstig, vooral de tarweteelt en de suikerbie ten, twee polen waarop de akker bouwer zijn bouwplan op afstemt, komen er niet zo goed af. De andere pool, de aardappelen, zijn flink in prijs gestegen, nu is het zaak van de ondernemer zijn tijd te weten. Het gezegde "Een knap man die de handel kent" is hier wel van toepassing. In de maand mei komen nog andere zaken aan de orde. Deze maand gaan we naar de stem bus, en stemmen op die partij die het meest met onze levensovertuiging overeenkomt. Grote beloften worden gedaan, maar er is niet veel te belo ven. Er zullen groepen in onze sa menleving zijn, welke terugmoeten, maar niemand wil eigenlijk. Wij ho pen dat het "gezond verstand" bij de partijen mag prevaleren. In normale jaren waren we ongeveer twintig jaar geleden nu al volop bezig bieten met de hand aan het opeen- zetten. Thans zijn de bieten op rij wel te zien, maar vanuit de trekkerkabine met de schoffelapparatuur nog maar nauwelijks. Vorig voorjaar stond be kend om zijn extreme droogte en vo rig najaar om zijn vroeg invallende vorst. Momenteel is het nog erg nat en dat is het eigenlijk de gehele win ter geweest. Het gevolg was langdu rige koude en dat is nu nog aan de wintergewassen te zien. Over een maand moet de wintertar we weer in de aar staan en dat kun nen we ons nog nauwelijks voorstel len. Toch is de natuur niet gauw abuis en daarom dienen we uiterst waakzaam te blijven, want het kan alles vlug gaan. Er is nog haast geen aantasting van de voetziekte te vin den in de tarwe en dat belooft een lage spuitnota te worden. Hetzelfde geloven we van de bieten, want daar is geen zaadonkruid te vinden. Toch moeten we ons daarop niet blind staren, want dat is meer geluk dan wijsheid. Onze zwager reageert nogal eens fel, dat er niets meer normaal is in de landbouw. Het is echter nooit anders geweest, want we boeren on der de blote hemel en zullen het dus moeten nemen zoals het komt. He lemaal in berusten is ook weer niet nodig, want met onze kennis en er varing zijn we heel wat mans. Nu de wintertarwe vrij laat aan de groei is gegaan zou het wenselijk zijn, dat we het gewas lang aan de groei zouden kunnen houden. Met gewas beschermingsmiddelen en met mis schien een extra dosis aan stikstof is dat tegenwoordig mogelijk en dat is een rekensommetje waar we toch wel een antwoord uit kunnen krijgen. Het meest leuke van het lid-zijn van een tarwestudieklub is, als men aan het eind van de rit met de hoogste op brengst uit de bus komt. Tarwe telen is een sport geworden welke geprik keld wordt door een gezonde onder linge konkurrentie. Douceurtje De wonderen zijn de wereld nog niet uit nu we nog zo laat in het seizoen met een hoge aardappelprijs worden gekonfronteerd. Het zeer late voor jaar heeft in de ons omringende lan den tekorten doen ontstaan. Deze verlate export is nog een aardig dou ceurtje voor enkele telers, want de meesten waren al reeds uitverkocht. De wet van vraag en aanbod is nog steeds van kracht en levert weer het overduidelijke bewijs, dat we met z'n allen te veel aardappels telen. We zijn beter af met een hoge kg-prijs dan met een groot areaal dat de kostprijs niet opbrengt. In de politiek worden er momenteel voorspellingen gedaan welke partij straks bij de stemmingen met de grootste winst gaat strijken. Zulke adviesburo's kunnen de landbouw misschien ook wel dienstbaar zijn met hun prognostica en dan wel speciaal gericht op de prijzen van de vrije produkten. Tegenwoordig komt een boer niet meer op de markt en op het erf zien we haast ook geen koop lui meer. Meer dan ooit is de huidige boer gevoelig voor goede prognoses, want daar kan hij zijn voordeel mee doen. Rijtuig Vandaag 15 mei vieren onze platte landsvrouwen het 50-jarig bestaan van hun "Provinciale-Bond". In ons gewest zal het die dag stil zijn, maar des te drukker wel in de veilinghallen in Goes. De jubileumkrant was zeer interessant om te lezen en wat is die tijd vlug gegaan. Voor de oorlog mochten we zelf de dames van de eerste generatie met paard en rijtuig naar de vergaderzaal op het dorp brengen en later na de oorlog een tweede generatie met de auto. Nu redden de dames zichzelf wel en hebben geen vervoer meer nodig. Op diverse manieren is er veel gepres teerd en ook het thuisfront heeft daar de vruchten van geplukt. Mannen-wens Plattelandsvrouwen in ons Zeeuwse land. Bedankt voor de mooie jubileum krant. Gelukgewenst met dit 50-jarig bes taan, dat u op deze weg voort mag blijven gaan. Dit is de wens van de mannen, zeg..... want ook wij zijn "samen met u op weg" Uw jubileumaktie heeft een heel goed doel. Dat is een streven met een warm ge voel. Dit siert "DE BOND"en is wel door dacht, want bij het FEEST is om de zwakken ook gedacht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9