Let meer op veiligheid Enkele kanttekeningen rondom aardgasprijsafspraak v, I n 1980 vonden 11 mensen de dood, doordat hun trekker kantelde. Door het aanbrengen van een veiligheids- kabine/frame of beugel kunnen de gevolgen van een kantelende trekker beperkt blijven. In juli 1983 moeten alle trekkers voorzien zijn van zo'n kabine of beugel. Wachten tot 1983 is echter onverantwoord. Veel onge vallen vinden plaats, doordat de af- takas onvoldoende is beveiligd. Los hangende kledingstukken kunnen dan door de ronddraaiende as wor den gegrepen met als gevolg veelal zeer ernstige verwondingen. Bij ge bruik van de aftakas moeten de vol gende voorzorgsmaatregelen in acht worden genomen: D rie van de 37 dodelijke ongeval len in 1980 hadden betrekking op kinderen. Op kinderen moet goed gelet worden. Zij moeten uit de buurt van machines, werktuigen en bes trijdingsmiddelen worden gehouden. Het laten meerijden van de kinderen op de trekker kan heel leuk zijn, maar is zeer gevaarlijk. In 1978 moesten 5 kinderen het ritje op de trekker met de dood bekopen. Tot slot nog enkele verkeersvoor- schriften, die in acht genomen moe ten worden: N, H et is vooral de besluitvorming voor de wat langere termijn geweest die ons zo heeft doen aarzelen. Immers voor die langere termijn zal er een aanpassing komen aan een vergelijkbare prijs voor industriële grootverbruikers. Dat moet dan in 1984 bereikt worden. Weliswaar is de geleidelijkheid, die het Landbouw schap altijd gewild heeft, gehand haafd gebleven, maar het tempo van de aanpassing kan wel hoger uitko men dan in het verleden. D, B Aantal ongevallen in landbouw neemt toe Beperkingen handelsverkeer tot uiterste voorkomen Korte termijn Opvoering graanareaal in Groot-Brittannië Langere termijè Sectorbeleid Conclusie WEDDEN BUITEN DE BAAN OP PAARDEN VANAF 1 JUNI MOGELIJK O p een landbouwbedrijf moeten in de loop van een jaar vele werk- aanhangwagens moeter p een landbouwbedrijf moeten in de loop van een jaar vele werk zaamheden worden verricht. Hierbij moet veelal gebruik gemaakt worden van machines en werktuigen. Bovendien moet steeds vaker gewerkt worden met bestrijdings- en/of ontsmettingsmiddelen. Vaak ontstaan hierbij gevaarlijke situaties. Elk jaar vinden er dan ook in en om de boerderij vele ongelukken plaats. In 1980 kwamen daarbij 37 mensen om het leven. In 1979 waren dat er 34 en in 1978 32. Behalve de ongevallen met dodelijke afloop vinden er honderden ongevallen plaats, die blijvende arbeidsongeschiktheid tot gevolg hebben. 32 procent van de bedrijfsongevallen in de landbouw leiden tot blijvende invaliditeit. In andere bedrijfstakken ligt dit gemiddelde op 25%. Door oplettendheid en een aantal eenvoudige maatregelen kan de veiligheid op de land bouwbedrijven aanzienlijk verbeterd worden. De trekker - voordat men van de trekker stapt de aftakas uitschakelen; - de tussenas moet omhuld zijn door een stilstaande koker met trechtervormige uiteinden, die de kruiskoppelangen voldoende af schermen; - de drijfas van de trekker moet zijn beveiligd door een stevige kap; - draag praktische kleding zonder loshangende kledingstukken. Ook met lekkende olieleidingen moet voorzichtig worden omges prongen. De druk waarmee de olie uit een lek, vaak een heel klein gaat je, spuit, is zeer groot. Door te pro beren de oliestroom met een vinger tegen te houden, kunnen flinke ver wondingen ontstaan, veelal gevolgd door bloedvergiftiging. Bestrijdingsmiddelen V ooral op akkerbouwbedrijven worden veel gewasbeschermings- Minister Braks bij opening nieuwe mengvoederfabriek Cehave "Mijn beleid ten opzichte van de mengvoederindustrie zal er vooral op gericht zijn de voorwaarden te scheppen voor handhaving of verste viging van onze konkurrentiepositie. Dat wil zeggen dat ik ingrijpende be perkingen in het handelsverkeer met andere landen tot het uiterste zal trachten te voorkomen". Dit o.m. zei minister ir. G. Braks tij dens de officiële opening van een nieuwe mengvoederfabriek van de Koöperatieve Handelsvereniging van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond N.V. (CEHAVE) te Veghel. Minder granen Sinds 1970 is het aandeel van de granen in onze mengvoederindustrie drastisch teruggelopen van ongeveer eenderde tot eenzesde deel (de an dere EEG-landen gebruiken 2 a 3 maal zoveel graan voor hun meng voeder als wij), terwijl het aandeel van geïmporteerde veevoedergrond stoffen sterk is toegenomen. Onze mengvoederindustrie is mede daardoor in grotere mate afhankelijk van de import, zowel uit de EEG als uit derde landen. Voor het totale grondstoffenverbruik wordt 80 k 90 procent ingevoerd, waarvan onge veer een kwart uit de EEG. Voor 1980/'81 wordt verwacht, dat 14 min ton graanvervangende pro dukten worden geïmporteerd. Daar staat tegenover dat 13 min ton tarwe en 7 min ton gerst met exportsubsi dies moeten worden geëxporteerd. Naarmate de Europese Gemeen schap in een situatie van toenemende graanoverschotten komt ie verkeren en de prijzen op dd wereldmarkt la ger zijn, wordt de druk om granen in veevoeder te verwerken - vooral van Franse zijde - groter. In dit verband zijn er dan ook al beperkende af spraken gemaakt met Thailand over de invoer van maniok. Toch meent de bewindsman dat onze landbouw het grootste belang heeft bij het streven naar handhaven van open marktverhoudingen Hij voor ziet n.l. dat het konkur. rentievoor- deel van onze mengvoederindustrie, opgebouwd door aktieve marktbe nadering en snelle technische aan passingen, door te sterke beperking van het gebruik van niet-granen in veevoeder zou kunnen omslaan in een konkurrentienadeel. Minister Braks verwacht voor dit jaar geen groei meer an de mengvoede rindustrie en acht een teruggang in de totale landelijke omzet niet uitge sloten. Ter gelegenheid van het afscheid van dr.ir. H.J. Mathot als president-di- rekteur van de CEHAVE deelde ir. aanhangwagens moeten oranje zijreflektoren bevatten. Dit geldt ook voor opraappersen, aardap pelrooiers, etc. Door het in acht nemen van de voor schriften en het betrachten van voor zichtigheid kan veel ellende worden voorkomen. Het moet toch mogelijk zijn aan het toenemende aantal do delijke ongevallen in de landbouw een eind te maken. H. Robben middelen gebruikt. Deze middelen zijn veelal zeer giftig: - het gebruik maken van viltmas- kers of verseluchtkappen; - het dragen van beschermende kleding, zoals rubber laarzen, handschoenen en een stofbril; - het lezen van de veiligheids voorschriften en het nauwkeurig opvolgen van de aanwijzingen die op de verpakking staan, is van levensbelang. Na het gebruik moeten de bestrij dingsmiddelen worden weggezet in een vergrendelde kast. Kinderen - jongeren beneden de 18 jaar mo gen geen trekker besturen, 16- en 17-jarigen kunnen van dit rijver* bod worden ontheven als zij: a. kinderen van het bedrijfs- hoofd zijn en alléén op het ei gen bedrijf rijden; b. in het bezit van een trekker rijbewijs zijn; - op een trekker die, inklusief aan bouw, breder dan 2.60 meter is, moet zich een zwaailicht bevin den; als de aanhanger breder is dan de trekker, is een breedtelicht op de aanhanger verplicht; - alle motorvoertuigen langer dan 6 meter (b.v. maaidorsers) en alle a vele weken van intensief over leg is er deze week alsnog een ver nieuwde afspraak tussen Gasunie en Landbouwschap over de gasprijzen tot stand gekomen. Dit heeft wel zeer veel moeite gekost, omdat in feite el ke besluitvorming een aantal pijnlijke zaken voor de glastuinbouw met zich meebracht. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft na zeer veel overleg met de organisatie en binnen de af delingen Bloementeelt en Groente teelt uiteindelijk toch besloten een akkoord aan te gaan. De inhoud van dit akkoord met zich mee zouden brengen hebben bij deze wel uiter mate moeilijke afweging uiteindelijk de doorslag gegeven. oor het dagelijks bestuur was het vanaf het begin duidelijk dat de hui dige rentabiliteit geen zeer forse ver hoging van de energierekening voor het stookseizoen 1981/1982 zou toe laten. De officiële voorstellen van de Gasunie van begin april, die op een totale verhoging van 10 l/i cent neerkwamen, waren voor ons dan ook niet bespreekbaar. Het akkoord dat nu uit de bus is ge komen betekent weliswaar een extra verhoging vóór 1 januari a.s. van 4 cent, maar doordat er na de verho ging van 3 cent per 1 april jl., op 1 juli slechts 3 cent bijkomt en vervolgens (2l/z cent) geheel naar eind december wordt doorgeschoven, is het effect voor de energierekening van de ge middelde tuinder aanzienlijk lager voor het stookseizoen 1981/ 1982. Daar komt dan nog bij de mogelijk heid om voor het overgrote deel der bedrijven gebruik te maken van een voorschot, zodat de uitvoering van een energiebesparingsplan niet ver hinderd wordt door liquiditeitspro blemen. Onze aarzeling betrof dan ook niet zozeer de gevolgen van het akkoord Per 1 december 1980 was h$t uitge zaaide tarweareaal met ongeveer 1.415.000 ha in Groot-Brittannië on geveer 3% groter dan een jaar daar voor. Het gerstareaal was met 791.000 ha zelfs 9% groter dan vorig jaar. Hoewel het areaal wintergraan ongeveer 110.000 ha groter was dan vorig jaar, behoeft dat nog niet te betekenen dat het totale areaal in 1981 groter zal zijn, omdat er een verschuiving optreedt van de zomer granen naar de wintergranen. Vorig jaar was het areaal wintergerst bij voorbeeld 24% groter dan het jaar daarvoor, doch het totaal geoogste areaal, dus inklusief de zomergerst was maar weinig groter dan het jaar daarvoor. Overigens rekent men voorlopig op een tarwe-areaal van in totaal 1.475.000 ha of 2% meer dan vorig seizoen. G. Braks de heer Mathot zijn benoe ming mede tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en reikte hem vervolgens de daarbij behorende versierselen uit. voor het komende stookseizoen, al hoewel we ons er natuurlijk terdege van bewust zijn dat ook een wat ge matigde kostenontwikkeling voor de energiefactor toch nog vele bedrijven voor grote problemen zal plaatsen. Daarom ook hebben we erop gestaan dat in een duidelijke afspraak is vastgelegd dat indien de prijsstijging te veel wordt ofwel de sector er toch nog onderdoor dreigt te gaan er overleg over een aanpassing van het prijsritme danwel de omvang van het sectorbeleid zal plaatshebben. het voorschot in de komende weken kan worden uitbetaald. Wij vertrou wen erop dat juist de doorvoering van energiebesparende maatregelen ertoe kan leiden dat, wanneer vanaf het stookseizoen 1982/1983 de volle prijsaanpassing gaat meetellen, zeer veel bedrijven er toch in zullen sla gen hun totale gasrekening binnen de perken te houden. ehalve voor de reeds vermelde li quiditeitshulp zal de 300 miljoen gulden die voor het sectorbeleid op tafel komt vooral gebruikt worden voor stimulering van energiebespa ring, versterking van het onderzoek naar energiebesparende teelten, technieken e.d. In het energiebespa ringsplan, dat men moet opstellen, mag ook meegenomen worden een beperkte bedrijfsverkleining (15%) als vorm van energiebesparende in vestering. Een zaak waar vanuit de sector steeds op is aangedrongen. Wij achten het van groot belang dat met de uitvoering van dit totale sec torbeleid reeds per 1 juli a.s. gestart kan worden. Zo kan elke kans om energiebesparingen te realiseren zo snel mogelijk benut worden, terwijl it akkoord tussen de Gasunie en het Landbouwschap zal zeker velen binnen de tuinbouw zwaar op de maag liggen. Dat is terecht, want het wordt een hele opgave. De grote prijsstijging van de olie eind 1980 en de internationale positie (Brussel) laten evenwel geen ander alternatief. Geen akkoord betekent uiteindelijk een prijsoplegging die nog hoger zou uitkomen. Het zo be langrijke sectorprogramma zou dan bovendien ernstig in gevaar komen en zeker vertraagd in uitvoering ko men, waardoor dit jaar voor de zo noodzakelijke bezuinigingsoperatie weieens een verloren jaar zou kun nen worden. In dat kader was ook uitstel van de besluitvorming (tot na de verkiezingen) voor ons onverant woord. De financieel-economische problemen in Nederland nemen toe en de nieuwe regering zal zeker vele onprettige maatregelen moeten ne men. Deze slechtere alternatieven hebben het dagelijks bestuur van het Land bouwschap er uiteindelijk toe ge bracht om tot akkoord te komen. Met pijn, want veel bedrijven zullen het moeilijk krijgen. Maar zeker ook in de overtuiging dat dit besluit de meeste garantie op continuïteit en bestaanszekerheid voor het overgro te deel der bedrijven in de glastuin bouw biedt. Laten we daarom de mouwen opstropen om elkaar door deze moeilijke periode heen te hel pen. ir. D. Luteijn voorzitter Landbouwschap Er zijn geen overwegende bezwaren meer om per 1 juni a.s. de wedmoge- lijkheden buiten de baan op paarden uit te breiden door het inschakelen van de postkantoren bij het verkrij gen resp. inleveren van de zgn. super- triowedbiljetten. De reeds genomen en nog te nemen maatregelen zullen ertoe moeten leiden dat onze totali- sator als een voorbeeld in Europa zal kunnen dienen. Tot deze konklusie kwam minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) na een vervolgoverleg met de Vaste Kommissie voor Landbouw en Vis serij der Tweede Kamer over het wedden buiten de baan op paarden op 29 april jl. Leidraad hierbij was de brief die de bewindsman de Kom missie hierover op 15 april jl. had doen toekomen. Tijdens het overleg bepleitte de be windsman de koppeling tussen uit breiding van de wedmogelijkheid en een betere en vooral effektievere kontrole op onregelmatigheden en doping, waarvoor meer geld nodig is. De opzet is, aldus minister Braks, een grotere garantie te verkrijgen zowel ten aanzien van het welzijn van het dier, als ten aanzien van de volksge zondheid en de eerlijkheid in het spel. Minister Braks sprak zich uit voor zware sankties tegen overtreders van de reglementen, zowel waar het rij ders als eigenaren van paarden be treft. Desgevraagd zegde hij toe "su- pertrioraces" slechts te laten verrij den op banen waarop kontrole met beeldscherm (ook achteraf) mogelijk is. Ten slotte zegde hij toe de Kommas- sie over een half jaar te informeren over de stand van zaken die zowel de dopingkontrole als het wedden bui ten de baan betreft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6