VOO It in: Vit OIIW Te weinig agrarische jongeren nemen deel aan de aktiviteiten RJ.ZUO Wat kan men doen met 50 verspreide leden? w, N B D. I n 1980 is een begin gemaakt om een nieuw beleidsplan op te stellen voor de komende vier jaar. Het heeft wat moeite gekost om de diskussie op gang te brengen. Niet zo vreemd overigens als je bedenkt dat vrijwil ligers in onze organisatie in de eerste plaats uitvoerders zijn van aktivitei ten. Proberen om afstand te nemen van de praktijk is niet eenvoudig maar wel noodzakelijk als men ook straks door wil draaien. Ofschoon het beleidsplan nog vastgesteld moet worden, vallen in de beleidsnota een aantal zaken op: Aktiviteiten Sluit U aan...! Provinciaal bestuur nu... J os Akkermans in jaarverslag P.J.G.N.: uit de p.j.z.-agenda onder rcdaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Als dit nr. van het ZLM-blad verschijnt, viert de bond van plattelandsvrouwen haar jubileum. Alle abonné's van 't landbouwblad hebben vorige week onze jubileumkrant als inlegblad ontvangen en we hopen dat U het met genoegen gelezen zult hebben. Ook op de feestdag zelf willen we even teruggaan naar het beginpunt. We vroegen ons af welke onderwerpen er in die begintijd in de rubriek "Voor de vrouw" aan de orde kwamen. Van de Z.L.M. mocht ik de jaargang 1932 van het Landbouwblad voor Zeeland en Noord Brabant (zoals het toen nog heette) lenen. Geweldig leuk om kranten van zo'n 50 jaar terug nog eens door te lezen. "Voor de vrouw" was toen nog geen vaste rubriek. In totaal kwam deze 16 keer voor. at werd al zo in deze rubriek behandeld? Aankondigingen van kursussen op "de Vonk" in Noord- wijkerhout voor jonge vrouwen. In het voorjaar een 6 weekse kursus en een zomerkursus van 1 week. Een verslag van een algemene vergade ring van "Ceres" uit West Zeeuws Vlaanderen met lezingen over het landbouwhuishoudonderwijs en het volkshogeschoolwerk. Aandacht werd er ook besteed aan de bond van oud-leerlingen van het landbouw huishoudonderwijs en ook een ver slag van een eindles van een Huis- houdkursus in Schoondijke. Voor de bond van oud-leerlingen hield op de jaarvergadering de heer ir. van der Plassche een lezing over zijn reis naar Amerika. Deze is woordelijk opge nomen. Erg leuk om over die in drukken van 50 jaar terug te lezen. De bond van oud-leerlingen en ook de boerinnenbond maakten een ex- kursie naar de zeepfabriek in Vlaar- dingen. Uit beide verslagen kun je vernemen wat een geweldige onder neming zovn reis was. Er waren er die 5 uur in de morgen al op pad moes ten en dan pas 's avonds heel laat weer thuis konden komen. Natuurlijk werden ook de verslagen van de twee vergaderingen van de landelijke bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen in het blad opgenomen. T-J zult begrijpen dat ik deze keer het belangrijkste vind wat er ge schreven is over de boerinnenbond in Zeeland. Behalve het al eerder genoemde reisverslag, is er een aan kondiging van een propaganda bij eenkomst. Op die bijeenkomst sprak mr. P. Dieleman, voorzitter van de ZLM over het onderwerp: De sociale roe ping der vrouw, speciaal van die ten plattelande. Een onderwerp, waar je in deze tijd ook nog geen gek figuur mee zou slaan. Bovendien als agen dapunt ook n,og: bespreking der ge houden inleiding. Op 10 mei werd te Tholen de alge mene vergadering gehouden waar mej. Hermien van der Heide uit Noord wij kerhout sprak over de taak van de vrouw. Daarna werd een pluimveefilm vertoond door de fir ma Koudijs. De presidente (mevr. Groenewege- Nelemans) zei op deze vergadering o.a.: "Bestond het leden tal Mei vo rig jaar uit zes, dit is nu tot 50 ge groeid. Men zal zeggen dat is een goede vooruitgang, maar veel meer vrouwen kunnen lid worden en mo gen niet achter blijyen. De tijd is rijp voor organisatie. Men zal vragen: "Wat doet de boerinnenbond?" en ik antwoord: "wat kan men doen met 50 verspreide leden, immers niet veel? Deze vereniging moet daarom wassen en groeien; laat u niet door kortzichtigheid weerhouden en sluit u aan". In september verscheen het eerste jaarverslag over de periode van de oprichting tot 20 september. Er wa ren toen 66 leden. Er werden twee vergaderingen, drie lezingen en één exkursie georganiseerd in die perio de. Een groep plattelandsvrouwen uit de begintijd. u, na 50 jaar kunnen we zeggen: Wat hebben ze veel gedaan met die 50 leden. Alle jaren door hebben de plattelandsvrouwen kans gezien de moeilijkheden, niet alleen van de eerste tijd, maar van alle tijden op te lossen en door te gaan met het werk. Het jaarverslag over 1980 bestaat nu uit 8 pagina's vol met aktiviteiten van afdelingen, kringen en kommissies, kursussen en lezingen over de meest uiteenlopende onderwerpen. Dit jaarverslag werd op 28 april op de prov. voorjaarsvergadering aan de afdelingen aangeboden. Op andere jaren een grote gebeurtenis deze alg. vergadering. Deze keer begrijpelij kerwijs een zakelijke bijeenkomst, waar toch alle gebruikelijke onder delen als altijd weer keurig verzorgd, aan de beurt kwamen. Uit het jaar verslag lezen we dat het aantal leden gestegen is tot 3503 (1 jan. 1981) een winst van 104 leden, door de oprich ting van de afdeling Schore kwamen er gelijk 47 leden bij. Zeeland telt nu 34 afdelingen. Het financieel over zicht laat ons een batig saldo zien van 4.334,42. Twee leden van het prov. bestuur zijn aan de beurt van aftreden. Voor de kring Walcheren komt mevr. de Vries-Ligthart Schenk in de plaats van mevr. de Koning-van Koeverin- ge. Het 7de bestuurslid mevr. Leen- houts-Risseeuw wordt opgevolgd door mevr. Nijssen-Schrier uit Ka- pelle. Hoewel beide dames nog aan blijven tot na het jubileumfeest zijn er op de vergadering toch dank woorden, bloemen en een aanden ken voor hun werk in het prov. bes tuur. Een attentie is er ook voor mevr. Van Liere, onze penningmeesteresse, die 10 jaar deze funktie vervult. Natuurlijk zijn er op deze vergade ring ook de laatste mededelingen over het jubileum voor de afdelin gen. Een jaarvergadering in 1981 is een totaal andere gebeurtenis als een jaarvergadering in 1932. Maar de wil om zich in te zetten voor 't werk van de Bond van Plattelandsvrouwen is dezelfde gebleven. L.J. de Regt-van Maldegem Gelezen in het landbouwblad van 1932: A l zijn de tijden zoo kwaad, toch weet de huisvrouw altijd raad. De boerin kan in een schort van het hof meer wegdragen dan de boer op een boerenwagen er op kan brengen. egin deze week verscheen het jaarverslag 1980 van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland. In dit jaarverslag wordt uitvoerig ingegaan op het doen en laten van de P.J.G.N. in 1980. Zoals: het sociaal-kulturele plattelandsjongerenwerk, het agrarisch jongerenwerk, het N.A.J.K., de Stichting Uitwisseling en verslagen vanuit de provincies en de regio. Het jaarverslag geeft een goed beeld van de totale organisatie en is daarom niet alleen een weergave van een bepaald jaar, maar ook een informatiebron voor degene die zich op de hoogte wil stellen van het doen en laten van een van de drie plattelandsjongerenorganisaties. Hoewel een aantal zaken die Jos Akkermans in zijn voorwoord noemt bekend zal zijn bij een aantal leden van de P.J.Z. leek het mij toch goed het in z'n geheel op te nemen. Wanneer er lezers zijn die belangstelling hebben voor het gehele jaarverslag van de P.J.G.N. dan kan men kontakt opnemen met het landelijk sekretariaat van de PJ.G.N. tel. 070-512541. 'e Rally van het Europees Ko- mité, die de PJGN dit jaar voor de 3e maal mocht organiseren is een van de hoogtepunten geweest in het achter ons liggend jaar. Bij die gele genheid, maar ook bij andere aktivi teiten van het Europees Komité blijkt telkens opnieuw weer dat jon geren uit vele Europese landen op een ongekompliceerde wijze met el- 15 mei afd. Tholen: Rock Roll avond in samenwerking met jeugd vereniging "Scarpenesse". Plaats: Schoolgebouw t.o. de Gouden Leeuw. Aanvang: half 9. 15 mei: afd. Sprang-Capelle: bowlen in Kaatsheuvel. 17 mei: afd. Goes en Noord-Beve land: reisje naar 't Zwin en Brugge. 19 mei: Hoofdbestuursvergadering P.J.Z. in "de Slauwe Hand" te Berg en op Zoom. 22 mei: afd. Zevenbergen: avond over de aanstaande verkiezingen. 22-23-24 mei: afd. Goes en Noord- Beveland: ledenweekend in het Van Eeghenhuis te Aardenburg. 23 mei: Jaarvergadering en kulturele selektie van de P.J.G.N. te Raalte (Ov.). 30 mei: Provinciale Sportdag van de P.J.Z. te Steenbergen. kaar om kunnen gaan. En dat vaak in schrille tegenstelling tot de moeiza me wijze waarop politici, onze volksvertegenwoordigers, pogen te komen tot vormen van Europese sa menwerking. Dat de enige vorm van gezamelijk EEG beleid de landbouw betreft kan dan ook best eens mede een gevolg zijn van de Europese traditie die ook in onze organisatie in stand gehou den wordt. Wij mogen ons geluk prijzen met een organisatiestruktuur die deelname aan Europese aktiviteiten door afde lingsleden mogelijk maakt. De organisatie staat of valt op alle nivo's met de inzet van de vrijwilli gers, die hetzij als kommissieleden hetzij als bestuursleden de doelstel lingen omzetten in aktiviteiten waarin leden zich kunnen vinden. Er wordt op hen een zware wissel ge trokken. In het dagelijks bestuur van de P.J.G.N. hebben wij afscheid geno men van Berend-Jan Warmelink die én door zijn lange staat van dienst én door zijn doortastende manier van werken bij velen bekend was. Ook Niek Vos, die de laatste jaren het agrarisch voorzitterschap vervul de en door zijn bedachtzame optre den veel sympathie verwierf verliet het D.B. De P.J.G.N. heeft dankbaar gebruik gemaakt van hun inzet. Een tendens die ook in andere orga nisaties niet vreemd zal zijn, is het steeds in omvang toenemende ta kenpakket. Er lijkt altijd meer bij te komen dan er af gaat. Dat levert bij tijd en wijle wel eens spanningen en frustraties op. Een aantal basistaken moeten uitgevoerd worden. Voor nieuwe initiatieven, hoe belangrijk soms ook, is vaak geen ruimte. De financiering van de organisatie lijkt moeilijker te gaan worden. Het Ministerie van C.R.M. heeft in het afgelopen jaar een voorstel gelan ceerd voor een tijdelijke subsidiere geling voor ons soort organisaties. Een wezensvreemd voorstel wat vol strekt onvoldoende rekening met de ondersteuningsbehoefte van de niet gedecentraliseerde eenheden in onze organisatie houdt (alle provinciale organisaties behalve Jong Gelre), en nog minder met de ondersteunings behoefte van het agrarisch jongeren werk in onze organisaties. Dat is geen veelbelovende start van de 80-er jaren. Onze organisatievorm behoeft aanpassing waar het gaat om de sa menstelling van de Landelijke Raad. De L.R., in het vervolg het hoofd bestuur, dient een afspiegeling te zijn van mensen uit zowel het algemeen als het agrarisch werk in onze orga nisatie. Plattelandsorganisaties herbergen enerzijds jonge agrariërs en besteden daar aandacht aan, anderzijds groe peringen van zoals de naam reeds doet vermoeden, jongeren woon achtig op het platteland. Met name die plattelandsindentiteit zou in de toekomst duidelijk tot ui ting moeten komen in aktiviteiten. Nog veel te weinig agrarische jon geren nemen deel aan de aktivitei ten. Met name jongeren van klein- dere bedrijven en met een lagere op- leiding laten verstek gaan. Aan deze groep zou meer aandacht geschon ken moeten worden. De eigen bijdrage van de leden, de kontributie zal moeten stijgen. Voorwaar nog werk genoeg. Werk wat reeds voor een belangrijk deel, op landelijk nivo, in nauwe samen werking met onze zusterorganisaties KPJN en NCPJ uitgevoerd wordt. De op te richten federatie, waarvan nu al lange tijd sprake is is nog steeds niet tot stand gebracht, hetgeen wij zeer betreuren. Zo rond oud en nieuw vond ook een wisseling van de wacht plaats op ons sekretariaat. Algemeen sekretaris Thea van der Veen verhuisde naar Groningen en was daardoor genoodzaakt na 5 jaar trouwe dienst afscheid van ons te ne men. Haar plaats werd ingenomen door Will Roessel. Hij en wij hopen dat hij zich thuis zal voelen in de PJGN, bij de plattelandsjongeren." Jos Akkermans 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21