Vraagtekens |ln moeders D e verkiezing van de socialist Mitterand tot president van Frankrijk zal zeker tot wijzigingen leiden in de Franse politiek. Gezien de sterke positie van Frankrijk in de EEG zal een en ander bepaald ook doorwerken in de Europese landbouwpolitiek. Tot nu toe is aan dit aspekt weinig aandacht besteed waardoor het moeilijk is aan te geven waar en hoe de Mitterand-administratie het landbouw beleid zal beïnvloeden. Vast lijkt te staan dat ook Mitte rand zich eigenlijk niet kan permitteren de Franse land bouw tegen zich in het harnas te jagen. Blijft de vraag of wij in Nederland van het nieuwe beleid nadelen zullen ondervinden. H et lijkt er verdacht veel op dat de overheid nu zelf Kamerleden vragen naar deugdelijkheid hormoononderzoek zuidelijke landbouw maatschappij Verkiezingen Hormonen Akkerbouwers trekken fel van leer tegen EG-prijsbesluiten <£c fO "f. mel - saJb Moeder eend met in haar kielzog 8 kuikentjes die pas komen kijken in het wilde eende leven. Het mooie weer de afgelopen week bespoedigt de groei van het jonge leven op het land en in het water. VRIJDAG 15 MEI 1981 I 68e JAARGANG NO. 3582 land- en tuinbouwblad 0 ok in Nederland is de datum van de verkiezingen nu dichtbij gekomen. Tot nu toe loopt de verkiezingsstrijd volgens het vertrouwde patroon d.w.z. weinig inspire rend. Deze wijze van campagne voeren is niet bepaald bevorderlijk voor het vertrouwen in de politiek. Toch zou het zo moeten zijn dat het zgn. nieuwe élan door de politiek wordt geïnspireerd: nieuwe wegen aangeven waardoor de mensen het weer zien zitten. Daarvoor is in ieder geval nodig dat de ondernemingslust wordt aange moedigd, vooral ook bij de jonge mensen. Daarvoor is nodig dat gezonde bedrijfstakken ook gezond kunnen blijven en zich krachtig kunnen ontwikkelen om de kon- kurrentie vanuit het buitenland te weerstaan. Een van die bedrijfstakken is de land- en tuinbouw. Ook in het blad Ekonomische Statistische Berichten (E.S.B.) werd het belang van de land- en tuinbouw onlangs nog eens onderstreept. Het lijkt er echter op dat de overheid de land- en tuinbouw steeds meer in z'n sop laat gaarko ken. Met name de boeren en tuinders ondervinden hier van de nadelen. Blijkbaar is deze groep, anders dan in Frankrijk, electoraal niet meer interessant genoeg. Een van de twee: of de politiek wijzigt zich, of de opstelling van de boeren verandert. Waarbij het eerste wel het ge volg zal zijn van het tweede of omgekeerd als u begrijpt wat ik bedoel. (Dat is nu pas politiek!) Hoe dan ook denk ik, dat, wat we ook stemmen, we op 26 mei in ieder geval onze stem zullen moeten uitbrengen. Want niets is do delijker voor een parlementaire demokratie dan dat de mensen zich er niet meer voor interesseren. Tenslotte krijgt elk volk de regering die het verdient. In bestuur Landbouwschap Diverse bestuursleden van het Landbouwschap zijn in de open bare bestuursvergadering van 6 mei fel van leer getrokken tegen de EG-prijsbesluiten, zoals die ongeveer een maand geleden in Brussel zijn genomen. Volgens de heer J.D. Leeuwma, voorzitter van de hoofdafdeling Akkerbouw, is de situatie veel ernstiger dan aanvankelijk werd vermoed en zal de akkerbouwer volgend jaar beslist de rekening gepresenteerd krijgen van onjuiste beslissin gen. De onvrede van de akkerbouwsektor werd behalve door de heer W. van Tilburg het duidelijkst verwoord door de heer J. Keur, die sprak van een groot schandaal ?n een schrijnende diskrimi- natie tussen de akkerbouwsektor en de overige sektoren van de land- en tuinbouw. De prijsverhoging voor suiker noemde hij een desillussie, omdat de nu verder doorgevoerde vorm van mede-Financiering praktisch een zelffinanciering betekent van de suikerbietentelers. Door deze nekslag zullen vele bietentelers de vernieling ingaan, zo voorspelde hij. In felle bewoordingen wees Keur voorts het beginsel van de Fi nanciële medeverantwoordelijkheid voor de granen af, dat vol gens de besluiten volgend jaar moet ingaan, van de hand. Een medeverantwoordelijkheid, die ook volgens Van Tilburg veel te ver gaat. Een prijsverhoging van 6% voor de granen vond hij zeer teleurstellend. Bovendien pleitte hij voor een goede EG- zetmeelregeling, waarover nog besluiten moeten worden geno men. Vanuit het bestuur werd erop aangedrongen, dat een en ander op korte termijn wordt opgenomen met Minister Braks van Landbouw en Visserij. betrokken is bij de groeihormonenaffaire. Wij beschikken over sterke aanwijzingen dat een aantal meststieren op onder verantwoordelijkheid van de overheid ressorteren de onderzoekinstellingen positief hebben gereageerd op het onderzoek naar het DES-groeihormoon. Een en ander wil overigens niet zeggen dat deze dieren opzettelijk zijn ingespoten met groeihormonen en/of dat met zekerheid de aanwezigheid van de omstreden groeistoffen is aan getoond. Ik wil namelijk persé niet de beschuldigende vinger naar wie dan ook uitsteken. Waar het mij om gaat is dat er aan deze hele hormonenaffaire duidelijk veel meer vragen vastzitten dan in eerste instantie werd ve rondersteld. Daarom gaat het ook niet aan om boeren die met de hormonenaffaire "de pers hebben gehaald" op voorhand te veroordelen. Inmiddels is de hormonenaffaire ook weer besproken op Europees nivo nl. door de raad van landbouwministers die overigens niet tot overeenstemming kon komen over de te nemen maatregelen. Van de hormonen zijn we dus nog niet zo maar af: hopelijk zullen de persmedia die wel "het schandaal" wisten te melden hun verhalen alsnog wat nuanceren. Oggel l.m De Tweede Kamer leden Weijers, Andela-Baur en Van der Linden (allen CDA) hebben aan de Minister van Land bouw en Visserij en de Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een aantal vragen gesteld m.b.t. het hor moononderzoek bij runderen. In het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad van 17 april heeft Z.L.M.-sekretaris Mr. J. Oggel zich reeds kritisch uitgelaten over de gang van zaken rond de jacht op de zgn. verboden groeihormonen. De 3 Kamerleden vragen of het de Ministers bekend is dat er veel misverstand en onzekerheid is ontstaan in land- bouwkringen terzake het hormoononderzoek bij runderen. Is het juist dat dit huidige onderzoek door een aantal deskundigen als niet geheel deugdelijk wordt aangemerkt. Ze vragen de Ministers hierover een standpunt te bepalen. Voorts vragen ze zich af of het geen aanbeveling verdient dat dierenartsen landbouwers attenderen op aanwezigheid van hormonen in diergeneesmiddelen zodat ook wij weten welke risiko's en voorwaarden aan de orde zijn? Tenslotte suggereren ze om in navolging van de "doping kontrole" de mogelijkheid van een contra-expertise in te bouwen temeer daar in sommige gevallen een flink deel van de veestapel met vernietiging wordt bedreigd. Ook willen Ze weten welke praktische en financiële konse quenties hiermee zijn gemoeid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1