Raak niet in de "bone" van de bonen Mm Samenvattend Bij de bonenteelt onder glas, zowel snijbonen als klimprin- cessen, kunnen zich een aantal problemen voordoen, die de produktie sterk reduceren. Een aantal ervan willen we hier behandelen, waarbij een advies wordt gegeven over het voorkomen van deze problemen en de bestrijding ervan. Het betreft: kiemschimmels, bloemrui, stippelstreep, ran- kenrot en dierlijke parasieten. Kiemschimmels Bloemrui Stippelstreep Rankenrot Dierlijke parasieten Raak in de bonen i.p.v. in de bone. Op het plantenbed kunnen soms planten weggevallen door rottingsver schijnselen. De planten vertonen vaak "bruine pootjes". Ook kunnen ze kort na het uitplanten omknikken. Op de stengel zien we dan een bruine of grauwnatte plek. Uit nader onder zoek blijkt dan vaak, dat we met meerdere schimmels te doen hebben, zoals: Pvthium, Fusarium, Scleroti ca en Botrytis. De aanwezigheid van deze schim mels is terug te brengen tot een te lage grondtemperatuur, eventueel gekombineerd met teveel vocht. Allerlei zwakteparasieten krijgen dan hun kans en veroorzaken bovengenoemde problemen. Houdt aan de volgende richtlijnen: zorg voor een regelmatige kie- mingstemperatuur van 20-22 gr.C.; de grondtemperatuur moet op het plantenbed en bij het uit planten minimaal 15 gr.C. zijn; voorkom te natte omstandighe- den, zowel op het plantenbed als bij het uitplanten; giet met beleid. Wat het laatste betreft: het is vaak nodig dat pas geplante bonen wor den aangegoten. Belangrijk is de manier waarop dit gedaan wordt. Het water is vaak koud. Giet bij voorkeur na de raiddag, bijvoorbeeld met een slang, en geef niet teveel. De Stippelstreep. struktuur van de grond rond de pas geplante bonen wordt vaak minder door een harde waterstraal. Er zijn een aantal warmeluchttelers, B. Baijense Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuidwest-Nederland" en daar. Dit heeft meestal te maken met wateropname en verdamping. Het kan, in mindere mate, ook ver oorzaakt worden door voedselge brek. Omstandigheden, die bloemrui ver oorzaken óf bevorderen zijn: te droge grond; te lage luchtvochtigheid; te zoute grond; slecht wortelgestel (bodemziek- ten); te droge potkluit; scherpe weersovergangen; lichtgebrek; voedselgebrek; gassen van niet goed brandende luchtverhitters. Soms kan men duidelijk de oorzaak aanwijzen. Vaak is het echter een kombinatie van bovengenoemde faktoren. Bij donker weer of een zwaar gewas (lichtgebrek) worden bijv. zwakke bloemen gevormd, die gemakkelijk ruien als er plotseling een lage luchtvochtigheid optreedt (weersovergangen). Broezen kan gunstig zijn. Streef dus naar een be heerst gewas. Schadelijke gassen van luchtverhit- die hun bonen door een plantenk- weker in kistjes laten zaaien. Later halen ze deze naar het bedrijf toe om uit te planten of op te potten. Als het gewas gaat bloeien kan vaak bloemrui optreden. Soms vallen de bloempjes er massaal af, soms hier Schadebeeld trips. ters zonder afvoer ontstaan door niet goed afgestelde branders en bij on voldoende zuurstoftoevoer. Laat de kachels dus regelmatig nakijken en zet enkele luchtramen achter de ka chels op een kiertje. Vooral bij een lange teelt moet men regelmatig bij- f t#* - v -V, 'V 4 Ir mesten. We geven dan kalisalpeter met de regenleiding mee of strooien het tussen het gewas. Dit is het Tabaksnecrosevirus dat bruine strepen langs de stengels en bladstelen vormt. Op de bladeren zien we geelbruine plekkenr Op de peulen zien we roodbruine onregel matige, soms ringvormige plekken. Het treedt vooral op als we een aan tal jaren achter elkaar bonen op de zelfde grond telen. Is de grond bes met dan kan het jaren in de grond achterblijven. Het virus gaat niet met zaad over, het wordt door de schim mel Olpidium brassicae overge bracht en in de grond in stand ge houden. Het virus is te bestrijden, door het stomen van de grond. Men kan het ook kwijtraken door de Schimmel te doden door grondonts- metting met methylbromide. Vorig jaar is voor dit doel op een aantal bedrijven ook ontsmet met Chloor- picrine. We weten nog niet of dit middel ook afdoende helpt. Komt men in zijn gewas verdachte plekken tegen, dan is het zinvol om deze voorzichtig te verwijderen om ver dere besmetting te voorkomen. Stippelstreep wordt ook overge bracht door menselijke handelingen en via kleren e.d. Rankenrot wordt veroorzaakt door de zwakteparasieten Botrytis en Sclero tica, die vooral onder natte omstan digheden optreden. We zien op de stengels en bladeren rotte plekken met bruin of wit schimmelpluis. Is een stengel doorgerot dan verwelkt de plant. Vruchten worden ook aange tast. Om deze ziekten te voorkomen moet men zorgen voor een goed kaskli- maat. Dit is te bereiken met de vol gende maatregelen: stoken; zonodig 's morgens droogstoken; luchten; groeibeheersing; gietdarmen of lage regenleiding voor watervoorziening. Botrytis tast de plant, vooral aan via wonden. Werk dus voorzichtig en probeer beschadiging van het blad te voorkomen. Tik af en toe tegen-4e draden, zodat de bloemblaadjes van de bladeren vallen. Botrytis komt ook voor op onkruid. Laat dus geen onkruid tussen 'het gewas liggen. Komt overwegend in ernstige mate Sclerotinia voor dan zal stomen no dig zijn. Ronilan is een heel goed middel om deze kwalen in het gewas Bloeiende rank. te bestrijden. We gebruiken 5-15 g in 20 1 water per are. De belangrijkste dierlijke belager is spint. Deze kan ook in bonen heel goed bestreden worden met de roof- mijt. Vooral in een gestookte teelt zijn daar goede ervaringen mee op gedaan. In een koude teelt is het kli maat voor de roofmijt wat minder gunstig, maar dan is spint ook zelden een probleem. Eventueel kan 5-15 g Torque-plus in 20 1 water gespoten worden per are. Trips steken ook in bonen de kop op. Men ziet dan een groot aantal stippeltjes op de blade ren. Aan de onderkant zien we de kleine langwerpige diertjes zich te goed doen aan het bladmoes. Te bestrijden met 5-15 ml Phosdrin of 10-30 ml dichloorfos in 20 1 per are. Eventueel deze middelen als ruimtebehandeling gebruiken. Knol kan ook in bonen voorkomen. Hiertegen kunnen we de grond onts metten met het specifieke knolmid del DD of een allesdoder. In proeven kwam in 1980 het middel Vydate gunstig naar voren. Voor dit middel, dat nog niet is toegelaten, is een toe lating aangevraagd. f ■M Rankenrot door Sclerotinia. Luchtverhitter zonder afvoer. Beheerst gewas. U behoeft bij een bonenteelt niet "in de bone" te raken, mits u zorgt voor: gezonde grond; juiste grondtemperatuur; goed kasklimaat; voldoende water en voeding; goed brandende kachels (bij luchtverhitters); roofmijten tegen spint; zonodig een aanvullende chemische bestrijding. 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18