Nationaal Kampioenschap Schapenscheren Bedrijfsopvolgers in Luxemburg hebben recht op reële overnameprijs w aarschijnlijk omdat de animo om op te volgen gering is zijn er nog al wat regelingen die het aantrek kelijker maken een bedrijf over te nemen. Meewerken op het bedrijf door de inwonende opvolger tegen kost en wat zakgeld kwam vaak voor. Een wet maakt het nu mogelijk dat een opvolger rechten kan doen gel den op maximaal tien jaar uitgesteld loon. Jaarlijks wordt de hoogte van het uitgesteld loon vastgesteld, mo menteel bedraagt dit ongeveer 10.000 gulden. Het totale bedrag kan bij de bedrijfsovername worden ver rekend. Sturen in de chip-race verschenen D e wet op het uitgestelde loon en de wet die de opvolger een voor keursrecht tegen een vastgestelde prijs geven zijn niet voldoende ge bleken om de opvolging aantrekke lijk te maken. Daarom wordt er bovendien nog een vestigingspremie van 40.000 gulden gegeven. Voor bepaalde bedrijven behoort ook een rentesubsidie tot de mogelijkheden. Deze rentesubsidie gaat alleen gel den als daardoor de levensvatbaar heid van het bedrijf wordt vergroot, dus alleen voor bedrijven die door de vergroting kunnen blijven voortbe staan. Bedrijven die reeds een be paalde drempel hebben bereikt ko men niet in aanmerking voor deze rentesubsidie. Uit het voorgaande overzicht van de Luxemburgse maat regelen, die de bedrijfsovername moeten vergemakkelijken blijkt wel dat er alleen door regelingen niet meer bedrijfsopvolgers komen. Het grote probleem is ook daar het lage rendement van de investeringen en de geringe beloning van de eigen ar beid. Vlees Van schaap tot trui Weinig opvolgers, wel faciliteiten Eversdijk en De Voogd willen uitsluitsel over vergoeding droogteverschijnselen rond Veerse Gat en Zandkreek Aardappelexport in april Overname-premie en rentesubsidie Voorzitter Produktschap Zuivel onderstreept belang minimumprijzen Wie is de beste schapenscheerder van ons land? Deze vraag wordt op 3 juni beantwoord. Die dag wordt op Flevohof te Biddinghuizen de Dag van het Schaap gehouden. Deze nationale vakbeurs voor de schapen houderij zal vrijwel alles tonen wat direct en indirect met de schapen houderij te maken heeft. Naast de beurs en de demonstratie van diverse technieken en handelingen zullen ruim twintig verschillende in Neder land aanwezige schaperassen worden tentoongesteld. De bekendste produktierassen worden tijdens demonstraties nader omschreven en toegelicht door deskundigen. De Border Collie Club Nederland heeft haar medewerking toegezegd om een hondentrial te houden. Goed afgerichte honden geven daarbij een demonstratie van het op fluit-kom- mando drijven, halen en selekteren van een koppel schapen. Veel aandacht zal worden besteed aan melk, vlees en wol. De schapenmelkerij heeft in Neder land een bijna te verwaarlozen bete kenis. Maar toch neemt het aantal bedrijven waar men schapen gaat melken jaarlijks toe. Enkele tientallen bedrijven nebben zien in deze produktietak gespecialiseerd. Tijdens deze manifestatie zal dan ook uitgebreid aandacht aan het hand- en machinaal melken van schapen worden besteed. Door in richting van een speciale kaasstand zal tevens getoond worden welke produkten men zoal van de scha penmelk weet te bereiden. Het proe ven van verschillende soorten kaas zal tot de mogelijkheden behoren. Het hoofdprodukt van de schapen houderij is: vlees. Door promotie van lamsvleeskonsumptie in ons land streeft de Nederlandse schapenhou derij naar een geringere afhankelijk heid van de export naar Frankrijk. Ruim negentig procent van het in Nederland geproduceerde lamsvlees wordt in Frankrijk aan de man ge bracht. Een verbetering van de posi tie op de thuismarkt moet gepaard gaan met de levering van een hoog waardige kwaliteit tegen een betaal bare prijs. De kwaliteit van het Ne derlandse lamsvlees is erg goed te noemen, het is mager en goed van struktuur. Om de schapenhouder meer inzicht te geven in de kwaliteit van het lamsvlees worden demon straties gegeven in het beoordelen van levende dieren op slachtwaarde en het klassificeren van karkassen. Bij dit onderdeel staan een aantal wedstrijden op het programma, zoals het schatten van het gewicht van slachtlammerem en het beoordelen van karkassen. Als primeur voor Ne derland zal ter gelegenheid van deze manifestatie een wedstrijd worden uitgeschreven waarbij de handel en schapenhouders in de gelegenheid worden gesteld om één of meerdere koppels van drie lammeren in te zenden voor slachtlammerén-wed- strijd. De drie slachtlammeren wor den een paar dagen voor de mani festatie ingezonden en levend beoordeeld op slachtwaarde. Een van de drie lammeren wordt vervolgens geslacht en opnieuw beoordeeld. De twee overgebleven lammeren wor den op 3 juni, tijdens de manifestatie, naar fokkerij normen beoordeeld. Elke beoordeling geschiedt onaf hankelijk door verschillende jury's. Pas na de laatste beoordeling komen de resultaten in de openbaarheid en kan de uitslag worden opgemaakt. Aan de hand van deze wedstrijd wordt naar verwacht meer inzicht verkregen in de korrelaties tussen de verschillende beoordelingen. Door de medewerking van de Wol federatie zal een totaalbeeld worden gegeven van de weg die wol aflegt in de industrie tot een eindprodukt wordt verwerkt. Natuurlijk zal ook de huisindustrie, ofwel de verwer king van wol door de hobbyist uit voerig worden getoond. Topper in dit geheel is het Nationaal Kampioenschap Schapenscheren. De beste schapenscheerders uit het land komen hier bijeen om hun krachten met elkaar te meten. Bij deze wedstrijd speelt snelheid een grote rol, maar geen hoofdrol. Goede scheerders weten een ooi binnen ne gentig sekonden van hun vacht te ontdoen. De hoofdrol speelt bij dit evenement de kwaliteit van het scheren. Het schaap moet er na het scheren glad en ongeschonden uit zien. Om dit te realiseren staat de deelname uitsluitend open voor er varen scheerders. (Opgave voor zowel de slachtlam- merenwedstrijd als het Nationaal Kampioenschap Schapenscheren kan geschieden bij het Proefstation voor de Rundveehouderij (de heer L. Pelser), Runderweg 6, 8219 PK Le lystad, tel. 03200-22514). Luxemburg, het kleinste EG-land, telt maar 4500 landbouwbedrijven. Toch is het van belang, gezien de specifieke regelingen die er zijn voor jonge boeren, aandacht aan dit land te besteden. De gemiddelde bedrijfs- grootte van de Luxemburgse bedrij ven is bijna dertig hektare. In het al gemeen worden de bedrijven op vrij hoge leeftijd aan de opvolgers over gedragen. Dit blijkt uit het feit dat slechts 18% van de bedrijfshoofden jonger is dan 40 jaar en 30% boven de zestig jaar is. Slechts de helft van de bedrijven heeft een opvolger. Het is traditie dat meerdere generaties sa men op het bedrijf wonen. De gebou wen en een deel van de grond zijn vrijwel altijd eigendom. Opvallend is dat de oppervlakte eigendom van 1950 tot 1979 is afgenomen van 75 tot 55%, de oppervlakte pachtgrond is evenredig toegenomen. De pachtwet geeft geen opvolgingsrecht. De pachtgrond wordt overwegend zonder schriftelijk kontrakt, van jaar tot jaar verpacht. Erg belangrijk voor de bedrijfsopvol ging is de wet van 9 juli '69. Deze wet geeft de erfgenaam die het bedrijf voortzet het voorkeursrecht het be drijf over te nemen tegen de waarde die berekend kan worden uit de winstmogelijkheden van het bedrijf. De normen waar tussen deze waarde kan schommelen, afhankelijk van de gebouwengrondkwaliteit, worden centraal vastgesteld. Inklusief de ge bouwen variëren de waarden thans tussen de 7000 en 9500 gulden per hektare. Diegene die het bedrijf op deze wijze verkrijgt neemt wel de verplichting op zich om de andere erfgenamen een evenredig deel in de meeropbrengst te geven als het be- van het schaap tot de warmte trui. Daartoe wordt een komplete "wol straat" ingericht, waarbij het scheren wordt gedemonstreerd, de wol wordt beoordeeld op kwaliteit en gebruiks mogelijkheden, het wasproces wordt belicht als ook de wijze waarop wol De Tweede Kamer leden Eversdijk (CDA) en De Voogd (VVD) hebben aan de minister van Verkeer en Wa terstaat met betrekking tot de droogte verschijnselen van de grond rondom het Veerse meer de volgende vragen gesteld: Herinnert de minister zich zijn ant woord op vragen van de ondergete kenden, ingezonden op 11 juli 1980, waarbij de bewindsman stelde dat "binnen afzienbare tijd" beslist zou kunnen worden op een verzoek tot schadevergoeding in verband met verdrogingsverschijnselen als gevolg van afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek, door 18 agrariërs om het Veerse Meer, ingediend op 22 februari 1972? Daarop aansluitend vragen zij of de bewindsman kan mededelen wan neer de bedoelde "afzienbare tijd" ten einde is en aan bijna 9 jaar onze kerheid een eind kan komen? Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand april 112.500 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1980 op 892.500 ton gekomen. Van de overige oogsten is tot 1 april uitgevoerd: oogst 1979 - 698.000 ton; oogst 1978 - 661.000 ton: oogst 1977 - 558.000 ton; oogst 1976 - 744.000 ton. Ook op de "chip", het miniscule pro- dukt van elektronisch vernuft, wordt gaandeweg een "brede maatschappe lijke diskussie" losgelaten. Den Uyl formuleert het in de SMO-Boek "Sturen in de chip-race" origineler: "De informatie over toepassing van mikro-elektronika en de gevolgen er van verloopt zo chaotisch dat inne men van een anti-koortstablet drin gend is aan te bevelen. Aan een dan wat rustiger ademhalende samenle ving is het vervolgens de taak keuzes te maken: tussen grotere verkeers veiligheid en driedimensionale televi sie bijvoorbeeld. "Sturen in de chip-race" is een bun deling van bijdragen aan een drie daags kongres over mikro-elektroni- ka. Het boek verschaft niet alleen zakelijke informatie over ontwikke ling en toepassingsmogelijkheden, ook wordt inzicht verschaft in de be tekenis van mikro-elektrónische ont wikkelingen en de situatie in de ons omringende landen. Het merendeel van deze bijdragen is van de hand van Amerikaanse, En gelse en Duitse auteurs, die o.a. hun autoriteit ontlenen aan het adviseren van hun regeringen of internationale organisaties. Uiteraard komt ook de huidige stand van zaken in Nederland aan de orde; achtergronden van het overheidsbe leid bijvoorbeeld, maar ook een toetsing van de beleidsvoornemens aan de werkelijkheid. "Sturen in de chip-race" bevat bij dragen van ir. J.F. Delcour, prof.dr. H.J. van Dongen, prof. C. Freeman (GB). ir. K.P. Friebe (W.Dld), prof.dr. E. Ginzberg (VS), B.S. Jolly (GB). M McLean (GB). G.K.C. Pardoe (GB), ir. H. Plomp, dr. M.U. Porat (VS), prof.dr. T. Stonier (GB), dr. P.A.J. Tindemans, F.H.P. Trip, drs. J.M. den Uyl, dr. J.C. van Ves- sem en prof. W.C.L. Zegveld. (185 pagina's). drijf geheel of gedeeltelijk wordt ver kocht. Deze verplichting blijft in de land bouwgebieden tien jaar geldig en in de verstedelijkte gebieden twintig jaar. Verder is nog van belang dat afstammelingen in de rechte lijn in Luxemburg geen suksessierechten verschuldigd zijn. Wel moet voor landbouwgronden bij vererving een registratierecht betaald worden maar landbouwers krijgen dit van het Mi nisterie van Landbouw terug be taald. "De regering legt een al te grote be duchtheid aan de dag bij het instellen van minimumprijzen. Een grotere vrijmoedigheid om met behulp daar van de kleine ondernemers te be schermen en om te zorgen voor een ordelijk ekonomisch verkeer is naar mijn vaste overtuiging op zijn plaats. Het heeft te lang geduurd voordat het Produktschap de bevoegdheid kreeg om ook voor halfvolle melk een mi nimumprijs in te stellen, terwijl in de toekomst een verder gesprek over de hoogte van de minimumprijzen op zijn plaats is". Deze mening venti leerde de voorzitter van het Produkt schap voor Zuivel, de heer H. Schel haas, tijdens de 6 mei jl. gehouden extra bestuursvergadering waarop een minimumprijs voor halfvolle melk is ingesteld. De instelling van een minimumprijs voor halfvolle melk is akuut gewor den, doordat de laatste tijd het z.g. stunten met halfvolle melk een nog grotere omvang heeft aangenomen dan voorheen. Een andere belang rijke overweging is dat het verbruik van volle melk belangrijk is terugge lopen ten gunste van het gebruik van halfvolle melk. Van het totale huis houdelijk gebruik van beide melk- soorten bestaat momenteel 52,5% uit halfvolle melk en slechts voor 47,5% uit volle melk. Door de daling van de verkoop van volle melk kreeg de mi nimumprijs voor dit produkt steeds minder betekenis. De heer Schelhaas wees bij deze ge legenheid op de landbouwpolitieke betekenis van een minimumprijs voor melk. Uit onderzoeken van het NIAM is nl. gebleken dat gezinnen die via de melkman kopen een veel groter melkverbruik hebben dan ge zinnen, die de melk hoofdzakelijk in winkels kopen. Hij onderstreepte ook het belang voor de werkgele genheid. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16