v, Ziekten en plagen in graangewassen Vervolg vergadering Hoofdbestuur D< D, T M, H, D, a Akkerbouw Veehouderij Tuinbouw Voorkomende zaken Nationale dag Pas verschenen Verwerking aardappelen Wortelgroei op de voet volgen Canadese aardappeltelers organisatie in oprichting De nieuwe Verbion-katalogus "e voorzitter van de Z.L.M.-ak- kerbouwkommissie, de heer H.C. van der Maas, verwees voor de si tuatie in de akkerbouw naar zijn vo rige - sombere - verslag en naaj de openingswoorden van voorzitter Doeleman. "Dat betekent echter niet dat er overigens in de akkerbouw niets aan de hand is" aldus van der Maas die toezegde in de op 1 juni a.s. te houden ledenraadsvergadering op een en ander terug te komen. Opge merkt werd nog dat aangedrongen moet blijven worden op een beter interventiebeleid voor de granen met name ook wat de verruiming van de aanbiedingsperiode voor interventie betreft. Ook Frankrijk zou voor dit laatste wel voelen. Tenslotte gaat het erom dat de Brusselse prijsaanpas singen ook werkelijk in de boeren- portemonnee terecht komen. eel vraagtekens zette ook het Z.L.M. bestuur bij de zgn. groeihor monenaffaire. Bij deze kwestie, en vooral de aanpak daarvan, rijzen steeds meer vragen over de be trouwbaarheid van de opsporing. Het Z.L.M. bestuur nam ter verga dering kennis van de opheffing van het vervoersverbod voor varkens in West Zeeuws Vlaanderen. De af- wikkelinq van deze varkenspestaf- faire zal gekoördineerd worden door het gewestelijk sekretariaat van het Landbouwschap in Zeeland. Op de E.E.G.-schapenregeling, en met name de kwestie van het hoofd beroep daarin, zal nader worden te ruggekomen. Kennis werd genomen van het verslag van de vergadering van de veehouderijkommissie van de Z.L.M. waarin onder meer melding werd gemaakt van een geslaagd be zoek aan het proefbedrijf "De Vlierd" met z'n vleesveeafdeling. Tenslotte werd er op gewezen dat de Brusselse prijsbesluiten voor wat be treft de zuivel nog wel degelijk de kans op nieuwe verzwarende maa tregelen in zich bergen. 'e heer M.J. Goud gaf zoals ge bruikelijk een overzicht van de si tuatie in de bloemen, groenten en fruitsektor. De heer Goud: "De si tuatie in de bloemensektor baart overwegend zorgen. Men heeft reeds geruime tijd voor het grootste ge deelte van de aanvoer zowel van potplanten als van snijbloemen te kampen met een te laag prijsniveau. Natuurlijk heeft deze ongunstige si tuatie ook zijn weerslag op de stem ming van de bollenmarkt. Gelet op de algemene marktsituatie is er ook voor groente en fruit over heel de aanvoerlijn sprake van een enigszins dalende prijstendens." Het gemiddelde niveau ligt echter nog boven dat van vorig jaar in de vergelijkbare periode. Ook met na me voor het bewaarfruit zijn on danks grotere voorraden gemiddeld tot op heden hogere prijzen gemaakt. De fruitaanvoeren bestaan thans in hoofdzaak nog uit het appelras Gol den Delicious en het perenras Con ference. De heer Goud memoreerde ook de vorst in de nacht van donderdag 23 op vrijdag 24 april j.l. toen tempera turen zijn gemeten van -4 gr. tot -7 gr.C. Door deze nachtvorst is op veel bedrijven grote schade toegebracht aan de fruitbloesem. Diverse appel rassen zijn zelfs in de knop bevroren. De heer Goud: "Zoals echter altijd verschilt de mate van schade, van bedrijf tot bedrijf maar ook is er verschil per perceel en per ras." Goudreinette, Cox-Orange en Win ston zijn b.v. meer gevoelig dan Golden Delicious. Ook verschillende pererassen hebben schade geleden, een groot deel van de jonge vruchtjes is zwart van binnen. Volgens de voorzitter van de tuin- bou //kommissie is het nog veel te vroeg om de totale situatie in de fruitsektor (appelen, peren en klein fruit) te kunnen overzien en de kon sequenties van de nachtvorst in te schatten. "Bovendien is het momenteel heer sende weertype van dien aard, dat de nachtvorstkansen nog steeds aanwe zig zijn" (de nacht van recentelijk zaterdag op zondag is blijkbaar ook niet onschuldig geweest). Ook zal nog veel afhangen van de vruchtzet ting tijdens de bloei van diverse ap pelrassen in de komende dagen. Met inachtneming van de buiten landse berichtgeving is het volgens de heer Goud wel zeker, dat er in 1981 een totaal gewijzigde aanbodssituatie op de Europese Fruitmarkt zal ont staan. "Individueel zal het de vraag zijn in hoeverre wij daar nog op in kunnen spelen. Ook nu blijkt weer eens te meer, zo besloot hij, hoe kwetsbaar en afhankelijk wij als on dernemers zijn; een dringende reden om meer ruimte te vragen binnen het geldende sociale en fiskale systeem om deze grote bedrijfsrisiko's beter op te kunnen vangen." en aanzien van de verhoging van de gasprijzen werd door het Hoofd bestuur benadrukt dat het er vooral om gaat speelruimte te krijgen - zo'n 3 a 4 jaar - om de prijsverhogingen in de glastuinbouw via aangepaste pro- duktie te kunnen opvangen. Voorts werd gepleit voor (verhoging van de) subsidie op de verdere pro motie voor het zgn. éénmalig fust voor fruit. Dit heeft tot nu toe posiL tief gewerkt en moet daarom voort gezet worden. Tenslotte werd beslo ten aandacht te vragen voor de pro blematiek van de kleine tuinders. De verschillen in gasprijzen b.v. tussen groot- en kleinverbruikers zijn tot een onaanvaardbaar nivo opgelopen en in het Z.L.M. werkgebied zitten nogal wat kleine tuinbouwbedrijven. In dat kader zal ook bekeken worden in hoeverre het programma voor energiebesparende maatregelen voor de diverse bedrijven uitpakt. et hoofdbestuur zag met instem ming terug op de Zeeuwse aktivitei- ten (o.m. de Landbouwkrant) op 11 april in het kader van de nationale dag voor de land- en tuinbouw. Het blijkt nu dat zaterdag 4 juli de dag wordt waarop in diverse Zeeuwse regio's publieke aktiviteiten ontwik keld gaan worden. De verantwoor delijkheid voor deze aktiviteiten ligt in de regio's. Op "Goes" zal een be roep kunnen worden gedaan voor administratieve diensten en advie zen. - et instemming werd kennis ge nomen van de mededeling van mi nister Braks dat Walcheren nu bin nen kort op het Voorbereidingssche ma voor ruilverkaveling zal worden geplaatst. Het zal daarbij gaan om een blok van 14.500 hektare in plaats van de gevraagde 17.000 omdat de duinen buiten het blok worden ge houden. In het kader van de ruilver kaveling werd gesteld dat de aan vraag van een ruilverkaveling voor St. Philipsland niet los gezien mag worden van de ontwikkeling van het (toekomstige) Zoommeer. Opne ming van St. Philipsland in het voorbereidingsschema ligt daarom zonder meer in de lijn. Kennis werd genomen van enkele persmededelingen omtrent een mo gelijke subsidieregeling voor grond verbetering. Voorzitter Doeleman vertelde dat er op landelijk nivo over de inkleding van deze regeling nogal wat te doen is geweest. Het ziet er nu naar uit dat voor de regeling minder geld beschikbaar zal komen dan aanvankelijk voor de akkerbouw zal gelden. Nog niet bekend is wanneer deze regeling precies in werking zal treden en welke voorwaarden daar aan gesteld zullen worden. Geadvi seerd wordt daarom uit te kijken naar de mededelingen in de vakpers daarover. In de tussentijd kan dan alvast gewerkt worden aan het ma ken van een plan zodat dit zodra de regeling opengaat direkt kan worden ingediend bij de distriktsburohouder (dbh). Het Hoofdbestuur sprak de hoop uit dat deze regeling voor grondverbetering nu spoedig in wer king zal treden, temeer omdat het hier gaat om een stimuleringsrege ling die duidelijk in de belangstelling staat. 'e HID voor de bedrijfsontwik keling in Zeeland ir. M. Sanders werd door het Z.L.M.-bestuur gefe liciteerd met zijn benoeming tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. Onder meer door vele klachten uit Z.L.M.-kring is er nu vanuit de jachtraad een werkgroep ganzen in gesteld die zich speciaal met de gan- zenproblematiek zal bezig houden. Voor (schriftelijke) klachten kan men bij deze werkgroep terecht. In de provincie Noord-Brabant wordt gewerkt aan een provinciale regeling voor de ophok van postdui ven in de zaaitijd zodat ook Oost Brabant in de toekomst een regeling tegemoet kan zien. Met instemming werd kennis genomen van het standpunt van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland ten aanzien van de toepassing van de distelverordening en de daarbij be horende ontheffingsregeling. De kwestie van de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland zal nauwgezet gevolgd worden. Kennis werd genomen van het (eer ste) interim-verslag van de werk zaamheden van het interprovinciale orgaan voor akkerbouwaangelegen- heden in het Zuid-Westen. Het hoofdbestuur sprak ten aanzien van dit verslag de hoop uit op een voort gang van het daarin aangekondigde onderzoek. Presentielijst hoofdbestuursvergadering d.d. 4 mei j.l. A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting, se- kretaris; L.J. van Gastel, kring Schou- wen-Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v. Maas, kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C.M. Donken, plv. kring Altena-Biesbosch; W. v. Veldhui zen, kring Oost- en Midden-Brabant; D. Hage, tuinbouw; P.A. Hoogenboom, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; J. Flikweert, jongeren; adviserende leden: ir. M. San ders, ir. L. Eelkema, mevr. C.L. Kloet: mevr. J. Donken. Z.L.M.-instellingen: J. Markusse; J.C.B. Priem; J. Wierenga en W.C. Sinke. Er is een nieuwe Duphar-folder ver schenen over de bestrijding van Rhizoctonia en Phytophthora in de aardappelteelt met de produkten Dithane M45 en Du-ter Mancozeb. Aan geïnteresseerden wordt de fol der op aanvraag gaarne toegezonden door Duphar Nederland, tel. 020 - 440911. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand maart 73.000 ton aardappelen is ver werkt tot pommes frites, puree, chips en andere consumptieprodukten. De verwerking is hiermee in het 1ste kwartaal 1981 op 209.000 ton geko men, tegenover 191.000 ton in 1980 en 149.000 ton in 1979. De export en import van aardappel- consumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. 132.200 ton in het le kwartaal. In het 4e kwartaal 1980 kwam de uitvoer overeen met 117.100 ton aardappelen. De import bedroeg 7.800 ton. In het 4e kwartaal 1980 kwam de invoer overeen met 8.800 ton aardappelen. De graanteelt en met name de tar- weteelt mag zich de laatste jaren verheugen in een sterk toegenomen belangstelling van de akkerbouwer. Bij de telers is gelijktijdig een duide lijke behoefte ontstaan aan informa tie over ziekten en plagen in deze gewassen. Met de uitgave van het boekje "Ziekten en plagen in graan gewassen" wordt getracht enigszins in deze behoefte te voorzien. Er is naar gestreefd om door het opnemen van een groot aantal kleurenplaatjes het herkennen van ziekten en plagen gemakkelijker te maken. In de tek sten is iets opgenomen over de waardplanten, het aantastingsbeeld en de levenswijze. Er is ook in het kort weergegeven wat kan worden gedaan om de aantasting te voorkomen en hoe deze kan wor den bestreden. Hierbij is afgezien van het noemen van middelen omdat dit het boekje snel zou doen verou deren. De groeistadia zijn weergegeven volgens de schaal van Feekes en vol gens de schaal van Zadoks, Chang en Konzak. Bij de begeleidende tekst zijn de overeenkomstige stadia ver meld. Aantastingen van de belangrijkste ziekten in tarwe en gerst zijn, met verwijzing naar de betreffende blad zijden in het boekje, ook opgenomen 1 j Zakten en plagen j hgraangewasisen j V r 1 in de bijlagen. Deze zijn geplastifi ceerd zodat ze ook bij minder goede weeisomstandigheden kunnen wor den meegenomen naar het veld. Het is een zeer duidelijk, overzichtelijk en handzaam boekje wat elke graanteler, loonwerker en voorlich ter zou moeten hebben en gebruiken. U kunt het bestellen door 10, over te maken op gironr. 1690875 t.n.v. Konsulentschap HPlanteziekten Landbouw te Wageningen onder vermelding "graanboekje". Bij het Instituut voor Bodemvrucht baarheid (IB) in Haren (Gr.) is sinds kort een nieuwe methode van wortel- onderzoek in gebruik: met behulp van een zgn. "endoscoop", een len zenstelsel in een transparante buis, kunnen wortels in de gr-ond worden geobserveerd en gefotografeerd. Het gaat om de wortels, die tegen de buis groeien en die korte tijd langs de buiswand hun weg vervolgen. Het grote voordeel van deze metho de boven de bestaande technieken is, dat men de wortels tijdens de groei in hun gewone omgeving kan waarnemen. Daardoor wordt het ge makkelijker om van wortels apart vast te stellen, wat de groeireactie is als gevolg van ingrepen in bijvoor beeld de voorziening met water en voedingsstoffen. De afbeelding laat een aantal wortels van haver zien op een diepte van ongeveer 50 cm (de afstand tussen 2 kleine streepjes is 1,3 mm). Het blijkt, dat men ook de wortelharen kan zien. Het is duidelijk, dat de wortelgroei dichtbij de buiswand wel beïnvloed wordt. Meestal is er wat meer ruimte Haverwortels, 50 cm onder de grond. tussen buiswand en grond, dan in de rest van de grond. Water, voe dingsstoffen en warmte stromen daar dan gemakkelijker naar toe. Wortels groeien dan bij voorkeur langs de buiswand: het is er wat comfortabeler voor worteis. Voor het onderzoek betekent dit, dat de uitkomsten (zoals: de totale lengte van de wortels in een bepaalde laag) gecorrigeerd moeten worden door ze te vergelijken met en te ijken aan de resultaten van betrouwbare conven tionele methoden. Voor een aantal gewassen en grondsoorten wordt dit jaar zo'n ijking uitgevoerd. A.d.J. (Uit Nieuws uit Wageningen) Er wordt op het ministerie van land bouw in Ottawa hard gewerkt aan de oprichting van een "potato growers marketing agency", die de aardap- pelproduktie moet reguleren in de vijf oostelijke provincies van Canada, dus in Prince Edward Island, New Bruns wick, Nova Scotia, Quebec en Onta rio. Het ministerie volgt daarmede een aanbeveling op van de National Farm Products Marketing Council. Het ligt in de bedoeling om handel- sondersteunend en regelend op te gaan treden, voor poot- zowel als voor konsumptie-aardappelen. Er wordt echter, voorlopig, niet gedacht aan het geven van bevoegdheden op het gebied van "supply-manage ment", bijvoorbeeld produktie-quo- ta. De huidige situatie wordt geken merkt door zwakke producentenver enigingen en sterke kopers, wat ver sterkt wordt door gebrek aan inter provinciale producenten-samenwer- king. Het oogstjaar van 1979 was buiten gewoon slecht voor de aardappelte lers, en de ervaringen in dat jaar hebben de stoot tot oprichting gege ven. Hoewel het oogstjaar 1980 beter is, bleek de wens om tot de organi satie te komen, onverminderd sterk. Optimisten voorspellen de oprich ting nog voor het oogstjaar 1981, doch het laat zich aanzien dat voor de oogst van 1982 geen organisatie effektief zal zijn geworden. Met een geselekteerd aanbod van ruim 300 artikelen in de sektoren "kosten besparende hulpartikelen", "onderhoud gebouwen", "bedrijfs- hygiëne/persoonlijke bescherming" en "dakmaterialen" slaagt Verbion uit Winschoten erin een handzame katalogus te brengen. Kenmerkend voor deze 66 pagina's tellende katalogus is de overzichte lijke weergave van de aangeboden materialen, hulpstukken en gereed schappen. Van kitspuit tot vloersys teem. Van stofbril tot kompressor. Van poetsdoek tot aluminiumverf. Kortom, een katalogus met een keur aan veilige-, hygiënische- en kosten besparende artikelen. De katalogus is voor bedrijven, in stellingen en overheidsdiensten kos teloos te verkrijgen. (Andere belangstellenden kunnen door overmaking van 11,50 op postgironr. 854322 t.n.v. Verbion- Winschoten in het bezit komen van deze katalogus). Informatie: tel. 05970-22600.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6