Vakantie en verzekering VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: OIIOO. 24000 TIPS reis en verblijf Tref voorzieningen, voorkom onprettige ervaringen Tekenen vermijden die op afwezigheid duiden Een geslaagde vakantie staat of valt met een goede voorbereiding. Een grondige inspektie van alle zaken, die gedurende de vakantie nodig zijn, voorkomt veel narigheid tijdens reis en verblijf. Het is van belang, bevrijd van de dagelijkse beslommeringen op vakantie te gaan en onbezorgd van de vrije dagen te genieten. De één of andere onverwachte gebeurtenis mag er niet toe leiden, dat u komt te staan voor onvoorziene uitgaven, die de va kantie in gevaar kunnen brengen. Daarom is het nuttig, ja zelfs nood zakelijk, dat tijdig aandacht wordt geschonken aan het punt "verzeke ringen". Het is zeer verstandig om na te gaan of u tijdens reis of verblijf voldoende verzekeringsdekking hebt tegen alle mogelijke gebeurtenissen. Dikwijls wordt over het onderwerp verzeke ringen slechts vluchtig nagedacht, tot het moment waarop u in een situatie terecht komt, die verre van plezierig is. bestaat ook hier de mogelijkheid om deze tijdens de vakantieperiode kas- ko te verzekeren. Op vakantie loop je nu eenmaal meer risiko In het algemeen geldt dat een tele foontje naar ons of onze vertegen woordiger snel duidelijkheid kan verschaffen in uw verzekeringsbe hoefte. Hoewel de financiële gevolgen van schade in een groot aantal gevallen gedekt zullen zijn door verzekerin gen dient u toch ook zelf preventieve maatregelen te treffen om schade te voorkomen. Hierna volgt een overzicht van een aantal schadeverzekeringsvormen, die met vakantie te maken hebben. Ieder kan aan de hand hiervan be kijken wat op zijn situatie van toe passing is. Tevens zijn tips opgeno men teneinde schade te voorkomen. W.A. Verzekering wettelijk verplicht Auto, motor en bromfiets zijn gelief de vervoermiddelen om mee op va kantie te gaan. Voor al deze voertuigen is verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijk heid verplicht. Bovendien dienen bromfietsers in sommige landen in het bezit te zijn van een internatio naal rijbewijs of andere papieren. In formeer hiernaar ruim voor het ver trek bij de ANWB. Groene Kaart De afgegeven groene kaart is een belangrijk dokumene dokument, dat bij de mee te nemen papieren niet mag ontbreken. Hoewel aan de meeste Europese grenzen geen kontrole meer wordt uitgeoefend op het bezit van de groene kaart, mag hier niet de kon- klusie uit worden getrokken, dat de ze niet meer nodig is. Groene kaart dus altijd meenemen om bij eventuele schade alle nodige gegevens bij de hand te hebben o.a. voor de politie. Lees de groene kaart en kontroleer tijdig voor de reis of alle vermelde gegevens juist zijn: ook de geldigheidsduur en dekking voor de te bezoeken landen. Let erop dat de groene kaart van de vereiste handtekening is voorzien! Tijdelijke Kasko-verzekering Auto, motor en bromfiets kunnen ook zelf worden verzekerd. Wanneer u voor uw auto alleen W.A. bent verzekerd, kan het nuttig zijn uit sluitend voor de vakantieperiode een "tijdelijke kasko-verzekering" te sluiten, omdat u vooral in het bui tenland nogal wat ekstra risiko's loopt o.a. door onbekendheid met de plaatselijke situaties, ander rijgedrag etc. Aanhangers Gaat u met een karavan, boottrailer of bagage-aanhanger op pad, dan Een bagageverzekering is haast on misbaar Zoals u wel bekend zal zijn is het w.a.-risiko op onze autopolis auto matisch medeverzekerd. Op de groene kaart staan de letters "AF" reeds vermeld. Het w.a.-risiko van de aanhangers in niet gekoppelde toestand buiten het verkeer is gedekt onder aansprake lijkheidsverzekering voor partikulie- ren (A.V.P.), aangenomen dat u die heeft. Overigens dienen eigenaren van ka- ravans met een hoger eigen gewicht dan 750 kg in het bezit te zijn van een registratiebewijs. Dit bewijs wordt afgegeven door de Rijksdienst v/h Wegverkeer. Een karavan is een kostbaar bezit, vandaar dat vele bezitters hiervoor een uitgebreide kaskoverzekering sluiten. Hoe belangrijk dit kan zijn is gebleken bij de zware stormen, waarbij veel karavans het hebben moeten ontgelden. Fluit Ook het diefstal risiko is zeer duide lijk aanwezig, als men bedenkt dat het aantal gestolen karavans jaarlijks toeneemt. In dit verband is het nuttig te weten, dat de mogelijkheid bestaat uw kampeeruitrusting e.d. te verzeke ren. Annuleringsverzekering Een annuleringsverzekering inklu- sief afbrekingsvergoeding, vergoedt de kosten van het reisarrangement of huurovereenkomst bij het niet door gaan (dan wel voortijdig afbreken) van de reis door een aantal gebeur tenissen zoals ernstige ziekte, onge val en overlijden. Bijna alle verzekeraars hebben de dekking van de reisverzekering en de annuleringsverzekering belangrijk uitgebreid door medische uitsluitin gen voor wat betreft bestaande ziekte en/of afwijkingen en zwangerschap somstandigheden te laten vervallen. Vele verzekeraars hebben bovendien de annuleringsverzekering uitge breid met een dekking tegen vertra ging van enige omvang om vervoer- stechnische redenen; bij reisarrange- menten per boot, trein of vliegtuig. Reisverzekering De belangrijkste vakantieverzekering is zeker de reisverzekering. Voor het sluiten van een dergelijke verzekering zijn belangrijke motieven aan te voe ren, hetgeen moge blijken uit onder staande opsomming van de dekking die een dergelijke verzekering in het algemeen omvat. »- t l L. Enkele praktische tips voor de reis en het verblijf op de vakantiebe stemming: - sluit auto, boot, karavan, appartement, bungalow of hotelkamer goed af neem waardevolle voorwerpen mee of geef ze liever in bewaring; - laat zo mogelijk - geen bagage achter in de auto; - neem zo min mogelijk kontant geld mee, maar gebruik cheques en/of girobetaalkaarten; - laat uw eigendommen nooit onbewaakt achter; ook niet op stranden; - laat nooit sleutels in de auto, al is het maar voor een ogenblik; - parkeer 's avonds en 's nachts op een goed verlichte plaats, dieven werken bij voorkeur in het donker; - beveilig karavan of aanhanger voldoende tegen afhaken. DE WONING Tijdens uw afwezigheid blijft de woning natuurlijk afgesloten maar toch min of meer onbeheerd achter. Er is weinig of helemaal geen kontrole op huis en inboedel. Een tijdelijk niet bewoond huis is voor inbrekers een aantrekkelijk ob- jekt. Volg daarom deze raadgevingen op: - Kontroleer of raam- en deursluitingen goed in orde zijn; - deuren en ramen sluiten (ook kleine raampjes); - deuren op nachtslot doen; - sleutel uit buitendeuren nemen en opbergen; - laat binnendeuren en kasten onafgesloten; - waardepapieren en kostbaarheden opbergen (muurkluisje of safeloket bij bank); - merken en/of nummers van waardevolle voorwerpen noteren (eventueel foto's maken); - laat geen losse ladderrs of trappen of klimmeubilair in de tuin achter, maar berg dit op; - hoofdgaskraan dichtdraaien; - waterleiding afsluiten; - antenneaansluiting radio en t.v. losmaken; - alle stekkers uit de stopkontakten; - elektrische apparaten uitschakelen (denk aan diepvriesappara ten e.d.); - verwarmingsinstallatie uitschakelen; - laat toezicht op het huis houden; - leveranciers afbestellen (bakker, melkbezorger etc.); - deel vertrouwde buren mee dat u met vakantie gaat; - laat bij onraad het alarmnummer van de politie bellen. i i i i i i L. - geen briefjes aan raam of deur; - GEEN GESLOTEN OVERGORDIJNEN; - laat de planten voor de ramen staan; - brievenbus regelmatig laten ledigen; - laat de tuin niet onverzorgd; - deuren op nachtslot doen. Zorg ervoor dat huis en inboedel op "uitgebreide gevaren kondi- ties" voor toereikende bedragen zijn verzekerd. Is dit niet het geval of bestaat er twijfel, neem dan zo snel mogelijk kontakt op met uw maatschappij of vertegenwoordiger. Voor alle hiervoren genoemde verzekeringsvormen kunt u bij ons of onze vertegenwoordiger in uw distrikt terecht! Ons telefoonnummer is 01100 - 24000, even vragen naar de poli safdeling! i i i i t i x 1. Verzekering van de reisbagage tegen beschadiging, diefstal of ver missing; in de meeste gevallen is ook een bedrag aan geld en geldswaardig papier mee te verzekeren. Het is verstandig een lijstje te maken van dingen die u meeneemt op reis en aan de hand hiervan de waarde te bepalen. Bij verlies of diefstal dient steeds aangifte te worden gedaan bij de politie ter plaatse; vraag vooral om een bewijs van aangifte, x 2. Een bedrag voor kosten van ge neeskundige behandeling en/of ver pleging als gevolg van een ziekte en/of ongeval. Bij verblijf in het buitenland is dit van veel belang. Zowel voor ziekenfondsverzekerden als voor partikulier-verzekerden is het nodig bij reizen naar het buiten land een reisverzekering te sluiten, omdat niet alle in het buitenland ge maakte medische kosten onder de ziekenfondsverzekering of de ziekte kostenverzekering vallen. Vooral nu steeds meer vakantiegangers reis doelen buiten Europa kiezen dient hier een zo hoog mogelijk verzekerd bedrag te worden gekozen. Zieken fondsverzekerden dienen bij hun Rechtsbijstand Zowel in binnen- als buitenland kunt u veel nut hebben van een rechtsbijstandsverzekering. In ve le landen kan de afwikkeling van een aanrijding een bijzonder in gewikkelde zaak zijn, waaruit u zich zonder deskundige hulp maar moeilijk kunt redden. Vermijd ook in het buitenland al- koholgebruik vóór en tijdens de rit. U kunt hiervoor direkt in hechtenis worden genomen, ter wijl de strafmaat vaak hoger is dan in Nederland. ziekenfonds een verklaring te vra gen, waarmee ze in een aantal landen geneeskundige hulp kunnen verkrij gen. x 3. Kosten voor vervoer van het stoffelijk overschot in geval van overlijden door ongeval of ziekte, x 4. Ekstra reis- en verblijfkosten, die moeten worden gemaakt in geval van het terugroepen naar Nederland wegens dringende familieomstan digheden en in geval van langer ver blijf in het buitenland wegens ziekte of ongeval. x 5. Ekstra kosten in verband met het uitvallen van auto en/of karavan. x 6. Een ongevallenverzekering met een kapitaal-uitkering bij overlijden en een kapitaal-uitkering bij blijven de invaliditeit. De meest gangbare reisverzekerin gen bieden overigens een keuzemo gelijkheid uit een aantal kombina- ties, waarvan de premie stijgt, naar mate de verzekerde bedragen hoger worden. Aansprakelijkheidsverzekering De aansprakelijkheidsverzekering voor partikulieren is in ons land sterk ingeburgerd. Deze verzekering kan zowel in bin nen- als buitenland van belang zijn. Ook in het buitenland kan gemak kelijk schade worden berokkend aan personen en zaken, waarvoor u aan sprakelijk wordt gesteld. Heel veel mensen hebben een aansprakelijk heidsverzekering; Het komt echter nog al eens voor dat de voorwaarden verouderd zijn. Het verzekeringsge- bied is dan bijvoorbeeld beperkt tot Nederland of het verzekerde bedrag is veel te laag. Een verzekerd bedrag van 500.000,— is momenteel wel het minimum. Wanneer u een Aansprakelijkheids verzekering bij ons hebt lopen dan behoeft u zich geen zorgen te maken de dekking van onze polis bedraagt 1.000.000,— en het verzekerings- gebied is de gehele wereld. Varen De watersport heeft een grote vlucht genomen. Elk jaar gaan meer men sen over tot de aanschaf van een boot. Ook op het water wordt het steeds drukker, met als gevolg meer aanvaringen en toenemende schade. We onderscheiden bij de plezier vaartuigenverzekering een uitgebrei de dekking en enkele vormen van minder uitgebreide dekkingen, zoals alleen tegen wettelijke aansprake lijkheid. Onder de uitgebreide dekkingen vallen onder meer schade aan boot en inboedel, waaronder hulploon, kosten van bewaking en vervoer en opruimingskosten. U kunt zoals gezegd ook kiezen voor een verzekering tegen alleen wette lijke aansprakelijkheid eventueel aangevuld met dekking tegen het ri siko van brand en diefstal. Veel booteigenaren zijn hun motor al door diefstal kwijtgeraakt. Het is daarom van groot belang, dat pre ventieve maatregelen worden geno men om diefstal te voorkomen. Het verdient aanbeveling om de buitenboordmotor wanneer de boot niet wordt gebruikt te vergrendelen. Hiervoor zijn speciale sloten in de handel. Tenslotte nog een dringende aanbe veling voor mensen die hun boot meenemen naar Italië. In Italië is namelijk voor boten met een binnen- of buitenboordmotor een verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijk heid verplicht. Nederlanders, die met hun boot in Italië gaan varen, moeten bij hun verzekeraar een "certifikaat" aan vragen. Ook voor andere landen kunnen speciale regelingen gelden. Het ver dient aanbeveling e.e.a. vooraf bij de ANWB te informeren. Fluit

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4